Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Techniki prezentacji akademickiej

1,549 views

Published on

http://lingwistyka.pbworks.com/w/page/62849652/PREZENTACJE

Published in: Education
 • Be the first to comment

Techniki prezentacji akademickiej

 1. 1. Techniki prezentacji akademickiej dr Konrad Juszczyk wiosna 2014
 2. 2. Prezentacje  pow Nie  skupiamy  uw rpointless  są  p ea oa gi  na  tym,  co  npularne… s  nudzi.
 3. 3. …ale  okazują  się  często  śmierteln ie  nudne!
 4. 4. ówcy! entacja  m i  jest  prez ezentacj Celem  pr
 5. 5. 3 typy wystąpień akademickich • PITCH: wystarczy jedna minuta, by się przedstawić podczas przerwy lub lunchu czy bankietu na konferencji i seminarium. • TALK: na prezentację swoich badań na konferencji masz od 15 do 30 minut, ale na rozmowie kwalifikacyjnej masz tylko 10 minut (FUGA NCN), a na konkursach nawet 5 (FNP INTER). • • Zwróć uwagę na czasy wystąpień TED: najkrótsze mają parę minut, a czas zalecany to 18 minut. Dłuższe wystąpienia wymagają interakcji z widownią albo nużą… LECTURE: potrzebujesz od paru do parudziesięciu slajdów na 30-90 minut wykładu. Zalecamy jednak przerwy i powtórki.
 6. 6. Flesch–Kincaid Reading Level to wskaźnik liczby lat nauki w szkole potrzebnych do zrozumienia tekstu. ! Wskaźnik zależny jest od długości słów i zdań tekstu. Sprawdź zrozumiałość tekstu na http://www.logios.pl http://www.theguardian.com/world/interactive/2013/feb/12/state-­‐of-­‐the-­‐union-­‐reading-­‐level
 7. 7. P TŁ O CE L W ST Ę -
 IĄ W IE Z N O A R Z D A UWAGA M ET O NAPIĘCIE 
 KONFLIKT CZAS O K Ć Ś Y Z R Inspiracje:  Medina,  J.  Brain  Rules  oraz  Greimas,  J.  Seman.que  structurale  1966 Jak opowiadać historię i podnieść skupienie uwagi?
 8. 8. Chcesz opowiedzieć o swoich badaniach? Odpowiedz na poniższe pytania! 1. WSTĘP: Co wiem o moim przedmiocie badań, czego nie wie publiczność? Czym mogę zaskoczyć? 2. CEL: Jaki problem chcę rozwiązać?  Co jest celem moich badań? Czego chcę się dowiedzieć? 3. TŁO: Jak inni rozwiązują ten problem badawczy? Jakie badania już wykonano? Co z nich wynika? 4. ROZWIĄZANIE: Jak ja rozwiązuję ten problem? Co sprawia, że moje rozwiązanie jest lepsze i przełomowe? 5. METODA: Jaką metodą prowadzę badania? Jakiej aparatury używam? Jakich materiałów czy źródeł? 6. KORZYŚCI: Co dają moje badania? Jakie są korzyści z moich badań? Co mogą zmienić?
 9. 9. Pierwsze zajęcia: przedstawiasz się w ciągu jednej minuty 
 i poznajesz podstawy technik prezentacji akademickich Praca w domu: zajęcia: przygotowujesz 5 minutową prezentację swoich badań. 
 Piszesz tekst omawiający slajdy, przejścia pomiędzy nimi i uprzedzasz pytania! Powtarzasz tekst, nagrywasz się, spisujesz tekst, sprawdzasz zrozumiałość i poprawiasz. 17.04.14: przedstawiasz 5 minutową prezentację swoich badań. Poznajesz propozycje poprawek 
 od reszty grupy i prowadzącego. 22.05.14: znów przedstawiasz 10 minutową prezentację swoich badań. Dostajesz wskazówki dalszych poprawek i powodzenia! Praca w domu: poprawiasz swoją prezentację swoich badań i powtarzasz jak najczęściej. Kto chce prezentować dłużej – zapraszamy na REMAT+ Kto potrzebuje poczytać – lista lektur jest w sylabusie! Przez 5 minut wypowiesz około 500 słów! Maksimum to 6 slajdów! Najpierw przygotuj opowieść, a dopiero potem prezentację. ! Pewność i przekonanie do tego, co mówisz jest ważniejsza niż prezentacja! Jakie jest jedno zdanie, które mamy o Twoich badaniach zapamiętać? ! http://lingwistyka.pbworks.com/PREZENTACJE
 10. 10. Zanim zaczniesz swoje ważne wystąpienie • 4 tygodnie przed: przygotuj tekst i sprawdź wszystkie ważne dane oraz cytaty • 3 tygodnie przed: przygotuj prezentację oraz inne materiały multimodalne lub rekwizyty • 2 tygodnie przed: powtórz mowę tyle razy ile potrzebujesz, by wiedzieć, 
 jakie zdania sprawiają ci kłopot, a jakie są najważniejsze - te powtarzasz! • Tydzień przed: powtórz mowę przed rodziną i znajomymi i popraw! • Parę dni przed: nagraj się i odsłuchaj się, by dokonać ostatnich poprawek! • 2 godziny przed: ostatni posiłek i kawa (…bo wysusza więzadła głosowe;) • 30 minut przed: gorąca herbata z dużą ilością cukru i cytryny • 5 minut przed: Rozluźnij się (ramiona, szyja, mięśnie twarzy i języka) • Minuta przed: czekaj, aż cię wywołają lub sprawdź sprzęt na scenie.

×