Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Jaundzimušais un ūdens - dot vai nedot padzerties? Pierādījumos balstīta atbilde

64 views

Published on

Prezentācijas Latvijas Universitātes Rīgas 1.medicīnas koledžas "Ārstniecības" programmas "Vecmātes" kvalifikācijas mācību kursā “Krūts ēdināšana”

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Jaundzimušais un ūdens - dot vai nedot padzerties? Pierādījumos balstīta atbilde

 1. 1. Jaundzimušais un ūdens jeb viedokļi un pierādījumi 2019
 2. 2. Atbilde ir zivs. Prasme atrast atbildi ir makšķere.
 3. 3. Uz pierādījumiem balstīta medicīna [1,3] • “[..] uz pierādījumiem balstīta medicīna nav tikai akadēmisks priekšmets, bet arī domāšanas veids, kas balstīts uz zinātniskiem pētījumiem un metaanalīzi.” • “[..] uz pierādījumiem balstīta medicīna ir apzināta, skaidri formulēta un pārdomāta pieejamo pierādījumu izmantošana lēmumu pieņemšanā individuāla pacienta aprūpē.” • - Deivids Sekets (David Sackett)
 4. 4. Uz pierādījumiem balstīts medicīnas process [1, 12] 1. Formulēt atbildamu jautājumu 2. Atrast labāko pierādījumu 3. Novērtēt pierādījumu 4. Pieņemt lēmumu 5. Novērtēt padarīto
 5. 5. Uz pierādījumiem balstītas medicīnas informācija [1, 45] Līmenis Informācijas avota piemērs I Sistēmātiskie pārskati vai augstas kvalitātes randimizēti kontrolēti pētījumi II Kohortas pētījumu sistēmatiskie pārskati; nerandomizēti kohortas pētījumi. Pierādījumi uzticami, bet apspriežami. III Sistēmiskie pārskati par kontrolēto gadījumu izpēti vai individuālie kontrolētie gadījumā pētījumi. Pierādījumi nav ar augstu uzticamības pakāpi. IV Grupu, atsevišķu gadījumu vai gadījumu sēriju pētījumi. Nav salīdzinošās grupas. V Nav tiešu pierādījumu, bet ir ekspertu viedoklis
 6. 6. Zinātnisko publikāciju kritisks novērtējums[1, 44] Ekspertu viedokli nedrīkst jaukt ar personisko pieredzi. Ekspertu viedoklis tiek kvalificēts kā zems pierādījumu līmenis. Plašāku pierādījumu trūkuma dēļ eksperta atzinums var būt labākā pieejamā informācija.
 7. 7. Zinātnisko publikāciju kritisks novērtējums[8, 6] • Informācijpratība ir prasme, kuru var iegūt, izkopjot tādas īpašības kā neatlaidība, detaļu ievērošana, piesardzība, izmantojot drukāto vārdu un vienīgos ziņu avotus; un ņemot vērā tādus faktorus kā laikietilpība, darba intensitāte, problēmrisināšanas spējas, izglītotība un datorprasme. • - Patrīcija Breivīka (Patricia Breivik)
 8. 8. Vai jaundzimušajam vajag dot dzert ūdeni? [2] • Kāpēc līdz 6 mēnešu vecumam nevar dot ūdeni zīdainim, kuru ēdina ar krūti, pat ja ir karsts? (Online Q&A, Jūlijs 2014) - PVO atbild: • Ūdens došana mazulim pakļauj viņu caurejas un nepilnvērtīga uztura riskam. Ūdens var nebūt tīrs un var radīt iespēju infekcijas nokļūšanai mazuļa organismā. Ūdens dzeršana var veicināt to, ka mazulis mazāk ēd krūts pienu, tā uzņemot par maz uzturvielu. Ja māmiņa mazulim dod ūdeni krūts piena vietā, nākotnē var samazināties piena daudzums māmiņas krūtīs. • Krūts piena sastāvāk vairāk kā 80% ir ūdens, īpaši tajā piena daļā, kas izdalās kā pirmais katras ēdināšanas pašā sākumā. Tāpēc ikreiz, kad māmiņa jūt, ka mazulis ir izslāpis, viņa var mazulim piedāvāt krūti. Tas remdēs mazuļa slāpes, turpinās viņu pasargāt no infekcijām un nodrošinās augšanai pilnvērtīgu uzturu. Jaundzimušajiem ūdens nav nepieciešams līdz pat 6 mēnešu vecumam pat karstos laikapstākļos. Šis ir viens no iemesliem, kāpēc Pasaules Veselības organizācija (PVO) rekomendē jaundzimušos ēdināt tikai ar mātes pienu pirmos 6 dzīves mēnešus. • Tiek uzskatīts, ka bērns tiek ekskluzīvi zīdīts tad, ja viņš saņemt ikai mātes pienu un nesaņem papildus uzturu vai dzērienu. Izņēmums ir rehidrējoši šķidrumi, pilieni, vitamīni, minerālvielas vai medikamenti. Ēdinot ar krūti, māmiņa nodrošina mazuli ar visu viņam nepieciešamo ūdens daudzumu - turklāt tas ir “drošs ūdens” un tāds, kas pasargā mazuli no caurejas.
 9. 9. Augusts, 2016 [4,5] Mēs neatklājām jaunus pierādījumus, kas būtu pretrunā ar pašreiz esošajām starptautiskajām rekomendācijām veselus mazuļus līdz 6 mēnešu vecums ēdināt tikai ar krūts pienu.
 10. 10. Avoti 1. Inga Znotiņa, “Uz pierādījumiem balstītas medicīnas resursi - labāko pierādījumu meklēšana”, Rīga, RSU, 2014 - https://www.rsu.lv/sites/default/files/book_download/uz_pieradijumiem_balstitas_medicinas_resursi.pdf 2. Online Q&A: Why can’t we give water to a breastfeeding baby before the 6 months, even when it is hot? - https://www.who.int/features/qa/breastfeeding/en/ 3. Dr Laragh Gollogly, Developing evidence-based guidelines at WHO - https://www.who.int/healthsystems/evidence- based_WHO_guidelines.pdf 4. The Optimal duration of exclusive breastfeeding. A systemic review, 2002 - https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/67208/WHO_NHD_01.08.pdf?ua=1 5. Smith HA, Becker GE. Early additional food and fluids for healthy breastfed full‐term infants. Cochrane Database of Systematic Reviews 2016, Issue 8. Art. No.: CD006462. DOI: 10.1002/14651858.CD006462.pub4. - https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD006462.pub4/full 6. Exclusive breastfeeding or extra food and fluids: evidence and practice - https://www.evidentlycochrane.net/early- additional-food-fluids-healthy-breastfed-infants/ 7. Nutrition Guideline Healthy Infants and Young Children Water, 2013 - https://www.albertahealthservices.ca/assets/info/nutrition/if-nfs-ng-healthy-infants-other-milks-fluid-water.pdf 8. Daiga Spila, Inga Znotiņa, “Medicīnas informācijas meklēšanas pamatu apgūšana elektroniskajos resursos”, Rīga, RSU, 2014 - https://www.rsu.lv/sites/default/files/book_download/medicinas_informacijas_meklesanas_pamatu_apgusana.pdf
 11. 11. Kontakti Linda Vītuma Latvijas Universitātes Rīgas 1.medicīnas koledža. Pirmā līmeņa profesionālā augstākās izglītības programma “Ārstniecība” kvalifikācija “Vecmāte” linda.vituma@gmail.com www.kastanis.org

×