SlideShare a Scribd company logo
1 of 18
Kthesat e medha ne
histori kane sjelle
ZHVILLIM , KTHIM
MBRAPA , APO
STANJACION?
Revolucioni ne
Amerike, France
Revolucioni ne Amerike(1775-1783)ndodhi
per disa shkaqe por ato me kryesoret ishin :
1. Deshira e kolonive per pavarsi.
2. Problemi gjeografik.
3. Legjislaturat koloniale.
4. Menanjimi I zbatimit te merkantilizmit.
5. Iluminizmi.
 Ngjarjet kryesore qe nxiten
kete revolucion ishin : Lufta
7-vjecare,bojkoti i
drejteperdrejte si dhe dy
Kongreset Kontinentale.
 Arritja kryesore e ketij
revolucioni ishte Deklarata e
Pavarsise qe solli pavaresine
e kolonive nen emrin Sh.B.A.
Revolucioni ne France
ndodhi per shkak te
krizes ekonomike qe
kishte perfshire
Francen.
 Zhvillimi i tregtise dhe rritja e popullsise nuk u
shoqerua me rritjen e prodhimit vendas
 papunesi dhe cmime te larta
 buxheti I shtetit u pakesua dhe u dyfishua
borxhi.
1.Faza e Pare (1788-1789)
Renia e Bastijes dhe shpallja e “Deklarates se
drejtave te njeriut dhe qytetarit.
2.Faza e Dyte(1790-1791)
Kushtetuta e vitit 1791, kalimi nga
absolutizmi ne Monarki Kushtetuese.
3.Faza e Trete(1791-1792)
Asambleja Legjislative
4.Faza e Katert(1792-1795)
Rrezimi I monarkise , shpallja e Republikes.
Demokracia
Liberale
 Revolucionet e shekullit te
XIX sollen fillesen e
Demokracise Liberale ne disa
shtete kryesore sic ishin
SHBA , Mbreteria e Bashkuar
dhe Gjermania.
 Anglia ishte I vetmi vend qe I rezistoi
revolucionit me dhune. Por ne presionin e
liberaleve Anglia beri reforma te medha sic
ishte reforma zgjedhore.
 Ne Gjermani Bismarku filloi reformat sociale si
fillese e shtetit te mireqenises sociale.
 Ndersa SHBA u ndertuan mbi bazen e principeve
liberale dhe demokratike ne jeten e tyre
politike, ne sipermarrjen private si dhe ne
ekonomi.
Krizat boterore
Pasi rimekemben ekonomine , pas
Luftes se Ftohte , vendet e
industrializuara kaluan nje periudhe
te rritjes ekonomike. Prodhimi
industrial u rrit me shpejtesi. Ky
zhvillim I madh shfaqi shenjat e
para te cekuilibrit.
 Tregu ishte shume I vogel per te pritur sasise e
madhe te prodhimit.
 Kishte filluar keshtu kriza e superprodhimit, e cila
preku ne fillim vendet me te industrializuara.
 Shkaqet jane ende te panjohura po e sigurt esht
tejkalimi I prodhimit, ne raport me fuqine e ulet
blerese te tregut boteror
Kriza pati pasoja negative kudo
neper bote,
ne Amerike renia e Burses detyroi
uljen e prodhimit ,
ndersa ne Europe pati efekte
politike te medha pasi ne shume
vende filloi te mbizoteronte
komunizmi.
Muri I Berlinit dhe bota
demokratike
Partia Komuniste, ne Gjermanine
Lindore, kundershtoi fort
ndryshimet demokratike, duke
detyruar gjermano-lindoret te
shkonin ne Perendim. Ne nentor te
1989, ne Berlin e Lajpcig, u
zhvilluan protesta te fuqishme. Ne
keto kushte qeveria beri leshime
duke lejuar levizjen e lire te
njerezve drejt Perendimit
 Ne nentor te 1989, ne Berlin e Lajpcig, u
zhvilluan protesta te fuqishme. Ne keto kushte
qeveria beri leshime duke lejuar levizjen e lire
te njerezve drejt Perendimit
 Rilindja europiane
Rilindja ishte nje levizje intelektuale , interesat
kryesore te se ciles qendronin jashte sferes se
fese. Njerezit ne ke te periudhe ishin te interesuar
per artin , letersine dhe idete e Romes klasike, si
dhe te kultures greke, te cilat theksonin rendesine
e qenieve njerezore individuale dhe jeten ne toke.
• Zbulimet e medha gjeografike
Spanjollet dhe portugezet u bene zotuesit e pare te rrugeve dhe tokeve te
reja te zbuluara, prej te cilave mbi te gjithave merrnin metalet e
cmuara.
1471- Fernando Po arriti der ne Ekuator.
1487- Bartolomeo Diaz arriti deri te Kepi I Shpreses se Mire.
1497-98- Vasko de Gama arriti deri ne Kalkute te Indise.
1492- Kristofor Kolombi zbuloi Ameriken.
1497-98 – Vellezerit GS Kabato zbuluan brigjet e Labradorit.
1501- Ameriko Vespuci zbuloi Ameriken Meridionale.
1513- Balboa zbuloi Istmen e Panamase duke zbuluar nje oqean te ri.
1519-22- Ferdinand Magelani realizoi udhetimin e pare rreth botes.
Keto dhe zbulime te tjera te
rendsishme ben qe te
ndryshonte harta e botes.
• Iluminizmi
 Me krijimin e nje shhtrese te re sic ishte
borgjezia, solli qe kjo shtrese te mendonte se
kishte ardhur koha per te “ndricuar” fatin dhe
historin e njeriut mbi baza shkencore. Keshtu
nje “perendi e re” filloi te ndricoje realitetin
dhe rrugen e njeriut drejt se vertetes. Kjo
levizje u quajt “Iluminizem”.

More Related Content

Viewers also liked

Pavarësia dhe zgjerimi ne shba
Pavarësia dhe zgjerimi ne shbaPavarësia dhe zgjerimi ne shba
Pavarësia dhe zgjerimi ne shbaAdrian Sula
 
Dominimi i botes pj3(perandria osmane)
Dominimi i botes pj3(perandria osmane)Dominimi i botes pj3(perandria osmane)
Dominimi i botes pj3(perandria osmane)EGLI TAFA
 
Biomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VI
Biomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VIBiomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VI
Biomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VIlira kuca
 
REVOLUCIONI FRANCEZ DHE GJENDJA NE EVROPE GJATË SHEK XIX
REVOLUCIONI FRANCEZ DHE GJENDJA NE EVROPE GJATË SHEK XIXREVOLUCIONI FRANCEZ DHE GJENDJA NE EVROPE GJATË SHEK XIX
REVOLUCIONI FRANCEZ DHE GJENDJA NE EVROPE GJATË SHEK XIXShkollë
 
Humanistet shqiptar
Humanistet shqiptarHumanistet shqiptar
Humanistet shqiptarMarjan DODAJ
 
Fillet E Sw Drejtes - USHT Kumanove - DANI
Fillet E Sw Drejtes - USHT Kumanove - DANIFillet E Sw Drejtes - USHT Kumanove - DANI
Fillet E Sw Drejtes - USHT Kumanove - DANIRamadan Ademi
 
Projekti ..gjuha amtare, simbl i nje kombi
Projekti ..gjuha amtare, simbl i nje kombiProjekti ..gjuha amtare, simbl i nje kombi
Projekti ..gjuha amtare, simbl i nje kombiMarsida Mezja
 
SHKOLLA ALBANET Eleni Gjoka klasa 8
SHKOLLA ALBANET Eleni Gjoka klasa 8SHKOLLA ALBANET Eleni Gjoka klasa 8
SHKOLLA ALBANET Eleni Gjoka klasa 8SHKOLLA "ALBANET"
 
Ngrohja globale dhe pasojat ne shendet
Ngrohja globale dhe pasojat ne shendetNgrohja globale dhe pasojat ne shendet
Ngrohja globale dhe pasojat ne shendetFreskida
 
Demokracia liberale dhe diktaturat
Demokracia liberale dhe diktaturatDemokracia liberale dhe diktaturat
Demokracia liberale dhe diktaturattiti kallajxhiu
 
Te drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve22062002
 
Mësimi i përgjegjësisë tek fëmijët e moshës parashkollore
Mësimi i përgjegjësisë tek fëmijët e moshës parashkolloreMësimi i përgjegjësisë tek fëmijët e moshës parashkollore
Mësimi i përgjegjësisë tek fëmijët e moshës parashkolloreAlbanë Temaj
 
FaktorëT Që Ndikojnë Në Sjelljet E KonsumatorëVe
FaktorëT Që Ndikojnë Në Sjelljet E KonsumatorëVeFaktorëT Që Ndikojnë Në Sjelljet E KonsumatorëVe
FaktorëT Që Ndikojnë Në Sjelljet E KonsumatorëVeVeton Sopjani
 
Regjimi komunist në shqipëri
Regjimi komunist në shqipëriRegjimi komunist në shqipëri
Regjimi komunist në shqipëriKlea Vyshka
 
SHKOLLA "ALBANET" Pamela Tanku KLSA 8 HISTORIA E SHEKULLIT 20
SHKOLLA "ALBANET" Pamela Tanku KLSA 8 HISTORIA E SHEKULLIT 20SHKOLLA "ALBANET" Pamela Tanku KLSA 8 HISTORIA E SHEKULLIT 20
SHKOLLA "ALBANET" Pamela Tanku KLSA 8 HISTORIA E SHEKULLIT 20SHKOLLA "ALBANET"
 

Viewers also liked (20)

Pavarësia dhe zgjerimi ne shba
Pavarësia dhe zgjerimi ne shbaPavarësia dhe zgjerimi ne shba
Pavarësia dhe zgjerimi ne shba
 
Dominimi i botes pj3(perandria osmane)
Dominimi i botes pj3(perandria osmane)Dominimi i botes pj3(perandria osmane)
Dominimi i botes pj3(perandria osmane)
 
Biomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VI
Biomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VIBiomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VI
Biomet e ujrave te kripura Brisilda Vrapi shkolla "Albanet" klasa VI
 
REVOLUCIONI FRANCEZ DHE GJENDJA NE EVROPE GJATË SHEK XIX
REVOLUCIONI FRANCEZ DHE GJENDJA NE EVROPE GJATË SHEK XIXREVOLUCIONI FRANCEZ DHE GJENDJA NE EVROPE GJATË SHEK XIX
REVOLUCIONI FRANCEZ DHE GJENDJA NE EVROPE GJATË SHEK XIX
 
Humanistet shqiptar
Humanistet shqiptarHumanistet shqiptar
Humanistet shqiptar
 
Larg perendise
Larg perendiseLarg perendise
Larg perendise
 
Fillet E Sw Drejtes - USHT Kumanove - DANI
Fillet E Sw Drejtes - USHT Kumanove - DANIFillet E Sw Drejtes - USHT Kumanove - DANI
Fillet E Sw Drejtes - USHT Kumanove - DANI
 
Projekti ..gjuha amtare, simbl i nje kombi
Projekti ..gjuha amtare, simbl i nje kombiProjekti ..gjuha amtare, simbl i nje kombi
Projekti ..gjuha amtare, simbl i nje kombi
 
SHKOLLA ALBANET Eleni Gjoka klasa 8
SHKOLLA ALBANET Eleni Gjoka klasa 8SHKOLLA ALBANET Eleni Gjoka klasa 8
SHKOLLA ALBANET Eleni Gjoka klasa 8
 
Ngrohja globale dhe pasojat ne shendet
Ngrohja globale dhe pasojat ne shendetNgrohja globale dhe pasojat ne shendet
Ngrohja globale dhe pasojat ne shendet
 
Demokracia liberale dhe diktaturat
Demokracia liberale dhe diktaturatDemokracia liberale dhe diktaturat
Demokracia liberale dhe diktaturat
 
Nënë tereza
Nënë terezaNënë tereza
Nënë tereza
 
Te drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
 
Rrymat oqeanike
Rrymat oqeanikeRrymat oqeanike
Rrymat oqeanike
 
Fashizmi
FashizmiFashizmi
Fashizmi
 
Mësimi i përgjegjësisë tek fëmijët e moshës parashkollore
Mësimi i përgjegjësisë tek fëmijët e moshës parashkolloreMësimi i përgjegjësisë tek fëmijët e moshës parashkollore
Mësimi i përgjegjësisë tek fëmijët e moshës parashkollore
 
FaktorëT Që Ndikojnë Në Sjelljet E KonsumatorëVe
FaktorëT Që Ndikojnë Në Sjelljet E KonsumatorëVeFaktorëT Që Ndikojnë Në Sjelljet E KonsumatorëVe
FaktorëT Që Ndikojnë Në Sjelljet E KonsumatorëVe
 
Regjimi komunist në shqipëri
Regjimi komunist në shqipëriRegjimi komunist në shqipëri
Regjimi komunist në shqipëri
 
Rryma elektrike
Rryma elektrikeRryma elektrike
Rryma elektrike
 
SHKOLLA "ALBANET" Pamela Tanku KLSA 8 HISTORIA E SHEKULLIT 20
SHKOLLA "ALBANET" Pamela Tanku KLSA 8 HISTORIA E SHEKULLIT 20SHKOLLA "ALBANET" Pamela Tanku KLSA 8 HISTORIA E SHEKULLIT 20
SHKOLLA "ALBANET" Pamela Tanku KLSA 8 HISTORIA E SHEKULLIT 20
 

Similar to GJIMNAZI ERNEST KOLIQI PREZANTIM kl 11 2013

SHKOLLA "ALBANET" Kimberli Kadriu klasa 8 histori boterore
SHKOLLA "ALBANET" Kimberli Kadriu klasa 8 histori boteroreSHKOLLA "ALBANET" Kimberli Kadriu klasa 8 histori boterore
SHKOLLA "ALBANET" Kimberli Kadriu klasa 8 histori boteroreSHKOLLA "ALBANET"
 
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945Klevi Hoxha
 
SHKOLLA " ALBANET" Historia 8 Klaudio Merepeza. DETYRE SHTEPIJE HSITORIA NGA ...
SHKOLLA " ALBANET" Historia 8 Klaudio Merepeza. DETYRE SHTEPIJE HSITORIA NGA ...SHKOLLA " ALBANET" Historia 8 Klaudio Merepeza. DETYRE SHTEPIJE HSITORIA NGA ...
SHKOLLA " ALBANET" Historia 8 Klaudio Merepeza. DETYRE SHTEPIJE HSITORIA NGA ...SHKOLLA "ALBANET"
 
Lufta i boterore
Lufta i boteroreLufta i boterore
Lufta i boteroreEGLI TAFA
 
INTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTE
INTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTEINTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTE
INTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTEroni45
 
Lufta e dyte boterore!
Lufta e dyte boterore!Lufta e dyte boterore!
Lufta e dyte boterore!Zana_Ana
 
Shkaqet në evrope
Shkaqet në evropeShkaqet në evrope
Shkaqet në evropeAna Muca
 
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kullalira kuca
 
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kullalira kuca
 
15 Pyetje në lidhje me BE-në
15 Pyetje në lidhje me BE-në15 Pyetje në lidhje me BE-në
15 Pyetje në lidhje me BE-nëMarjan DODAJ
 
Evolucioni historik i globalizmit
Evolucioni historik i globalizmitEvolucioni historik i globalizmit
Evolucioni historik i globalizmitAn An
 
GJIMNAZI "ERNEST KOLIQI "Reina KAMANI hisoria XI-2013
GJIMNAZI "ERNEST KOLIQI "Reina KAMANI hisoria XI-2013GJIMNAZI "ERNEST KOLIQI "Reina KAMANI hisoria XI-2013
GJIMNAZI "ERNEST KOLIQI "Reina KAMANI hisoria XI-2013SHKOLLA "ALBANET"
 
Historia e se Drejtes (1)
Historia e se Drejtes (1)Historia e se Drejtes (1)
Historia e se Drejtes (1)Ferdi Nuredini
 

Similar to GJIMNAZI ERNEST KOLIQI PREZANTIM kl 11 2013 (20)

SHKOLLA "ALBANET" Kimberli Kadriu klasa 8 histori boterore
SHKOLLA "ALBANET" Kimberli Kadriu klasa 8 histori boteroreSHKOLLA "ALBANET" Kimberli Kadriu klasa 8 histori boterore
SHKOLLA "ALBANET" Kimberli Kadriu klasa 8 histori boterore
 
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945
 
Globalizmi
GlobalizmiGlobalizmi
Globalizmi
 
SHKOLLA " ALBANET" Historia 8 Klaudio Merepeza. DETYRE SHTEPIJE HSITORIA NGA ...
SHKOLLA " ALBANET" Historia 8 Klaudio Merepeza. DETYRE SHTEPIJE HSITORIA NGA ...SHKOLLA " ALBANET" Historia 8 Klaudio Merepeza. DETYRE SHTEPIJE HSITORIA NGA ...
SHKOLLA " ALBANET" Historia 8 Klaudio Merepeza. DETYRE SHTEPIJE HSITORIA NGA ...
 
Lufta i boterore
Lufta i boteroreLufta i boterore
Lufta i boterore
 
Shekxxi gjeopolitika
Shekxxi gjeopolitikaShekxxi gjeopolitika
Shekxxi gjeopolitika
 
Shekxxi gjeopolitika
Shekxxi gjeopolitikaShekxxi gjeopolitika
Shekxxi gjeopolitika
 
INTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTE
INTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTEINTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTE
INTERPRETIME RRETH LUFTES SE FTOHTE
 
Humanizmi
HumanizmiHumanizmi
Humanizmi
 
Lufta e dyte boterore!
Lufta e dyte boterore!Lufta e dyte boterore!
Lufta e dyte boterore!
 
Shkaqet në evrope
Shkaqet në evropeShkaqet në evrope
Shkaqet në evrope
 
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
 
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
 
15 Pyetje në lidhje me BE-në
15 Pyetje në lidhje me BE-në15 Pyetje në lidhje me BE-në
15 Pyetje në lidhje me BE-në
 
Histori 7
Histori 7Histori 7
Histori 7
 
Evolucioni historik i globalizmit
Evolucioni historik i globalizmitEvolucioni historik i globalizmit
Evolucioni historik i globalizmit
 
Globalizim Final
Globalizim FinalGlobalizim Final
Globalizim Final
 
GJIMNAZI "ERNEST KOLIQI "Reina KAMANI hisoria XI-2013
GJIMNAZI "ERNEST KOLIQI "Reina KAMANI hisoria XI-2013GJIMNAZI "ERNEST KOLIQI "Reina KAMANI hisoria XI-2013
GJIMNAZI "ERNEST KOLIQI "Reina KAMANI hisoria XI-2013
 
Histori 8 ideart
Histori 8 ideartHistori 8 ideart
Histori 8 ideart
 
Historia e se Drejtes (1)
Historia e se Drejtes (1)Historia e se Drejtes (1)
Historia e se Drejtes (1)
 

More from SHKOLLA "ALBANET"

SHKOLLA " ALBANET" TIRANE DETYRE:Ahmet zogu Ergi Tafa klasa 8
SHKOLLA " ALBANET" TIRANE DETYRE:Ahmet zogu Ergi Tafa klasa 8SHKOLLA " ALBANET" TIRANE DETYRE:Ahmet zogu Ergi Tafa klasa 8
SHKOLLA " ALBANET" TIRANE DETYRE:Ahmet zogu Ergi Tafa klasa 8SHKOLLA "ALBANET"
 
SHKOLLA "ALBANET Ahmet Zogu Kimberli KLASA 8
SHKOLLA "ALBANET Ahmet Zogu Kimberli KLASA 8SHKOLLA "ALBANET Ahmet Zogu Kimberli KLASA 8
SHKOLLA "ALBANET Ahmet Zogu Kimberli KLASA 8SHKOLLA "ALBANET"
 
SHKOLLA "ALBANET" Ahmet zogu Klaudio Merepeza
SHKOLLA "ALBANET"  Ahmet zogu Klaudio MerepezaSHKOLLA "ALBANET"  Ahmet zogu Klaudio Merepeza
SHKOLLA "ALBANET" Ahmet zogu Klaudio MerepezaSHKOLLA "ALBANET"
 
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTORI 10/QERSHOR 2013Menduhije ndreu
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTORI 10/QERSHOR 2013Menduhije ndreuGJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTORI 10/QERSHOR 2013Menduhije ndreu
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTORI 10/QERSHOR 2013Menduhije ndreuSHKOLLA "ALBANET"
 
GJIMNAZI ERENST KOLIQI WENDI KODHELI DETYRE NE HISTORI 10/QERSHOR 2013
GJIMNAZI ERENST KOLIQI WENDI KODHELI DETYRE NE HISTORI 10/QERSHOR 2013GJIMNAZI ERENST KOLIQI WENDI KODHELI DETYRE NE HISTORI 10/QERSHOR 2013
GJIMNAZI ERENST KOLIQI WENDI KODHELI DETYRE NE HISTORI 10/QERSHOR 2013SHKOLLA "ALBANET"
 
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTORI 10.QERSHOR 2013/Juela DEMIRAJ 10 -2 ...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTORI 10.QERSHOR 2013/Juela DEMIRAJ 10 -2 ...GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTORI 10.QERSHOR 2013/Juela DEMIRAJ 10 -2 ...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTORI 10.QERSHOR 2013/Juela DEMIRAJ 10 -2 ...SHKOLLA "ALBANET"
 
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTOI 10.QERSHOR 2013 LUIS NASI KL.10-1TEKN...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTOI 10.QERSHOR 2013 LUIS NASI KL.10-1TEKN...GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTOI 10.QERSHOR 2013 LUIS NASI KL.10-1TEKN...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTOI 10.QERSHOR 2013 LUIS NASI KL.10-1TEKN...SHKOLLA "ALBANET"
 
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI.DETYRE NE HISTORI 10. QERSHOR 2013.XHENIS TRESKA, PATR...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI.DETYRE NE HISTORI 10. QERSHOR 2013.XHENIS TRESKA, PATR...GJIMNAZI ERNEST KOLIQI.DETYRE NE HISTORI 10. QERSHOR 2013.XHENIS TRESKA, PATR...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI.DETYRE NE HISTORI 10. QERSHOR 2013.XHENIS TRESKA, PATR...SHKOLLA "ALBANET"
 
Dei hasko DETYRE FUNDVITI historia 11
Dei hasko DETYRE FUNDVITI historia 11Dei hasko DETYRE FUNDVITI historia 11
Dei hasko DETYRE FUNDVITI historia 11SHKOLLA "ALBANET"
 
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI ;DETYRE NE HISTORI:FEUDALIZMI .WENDI KODHELI 2013
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI ;DETYRE NE HISTORI:FEUDALIZMI .WENDI KODHELI 2013GJIMNAZI ERNEST KOLIQI ;DETYRE NE HISTORI:FEUDALIZMI .WENDI KODHELI 2013
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI ;DETYRE NE HISTORI:FEUDALIZMI .WENDI KODHELI 2013SHKOLLA "ALBANET"
 
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI .DETYRE FUND VITI{2013}Legjislacioni NE ANTIKITET DER...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI .DETYRE FUND VITI{2013}Legjislacioni NE ANTIKITET DER...GJIMNAZI ERNEST KOLIQI .DETYRE FUND VITI{2013}Legjislacioni NE ANTIKITET DER...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI .DETYRE FUND VITI{2013}Legjislacioni NE ANTIKITET DER...SHKOLLA "ALBANET"
 
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI . DETYRE :Shpikje ne Egjipt KLEA RAMA; Mesuese:lilian...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI . DETYRE :Shpikje ne Egjipt KLEA RAMA; Mesuese:lilian...GJIMNAZI ERNEST KOLIQI . DETYRE :Shpikje ne Egjipt KLEA RAMA; Mesuese:lilian...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI . DETYRE :Shpikje ne Egjipt KLEA RAMA; Mesuese:lilian...SHKOLLA "ALBANET"
 

More from SHKOLLA "ALBANET" (13)

SHKOLLA " ALBANET" TIRANE DETYRE:Ahmet zogu Ergi Tafa klasa 8
SHKOLLA " ALBANET" TIRANE DETYRE:Ahmet zogu Ergi Tafa klasa 8SHKOLLA " ALBANET" TIRANE DETYRE:Ahmet zogu Ergi Tafa klasa 8
SHKOLLA " ALBANET" TIRANE DETYRE:Ahmet zogu Ergi Tafa klasa 8
 
Ahmet zogu grasiela mulla
Ahmet zogu grasiela mullaAhmet zogu grasiela mulla
Ahmet zogu grasiela mulla
 
SHKOLLA "ALBANET Ahmet Zogu Kimberli KLASA 8
SHKOLLA "ALBANET Ahmet Zogu Kimberli KLASA 8SHKOLLA "ALBANET Ahmet Zogu Kimberli KLASA 8
SHKOLLA "ALBANET Ahmet Zogu Kimberli KLASA 8
 
SHKOLLA "ALBANET" Ahmet zogu Klaudio Merepeza
SHKOLLA "ALBANET"  Ahmet zogu Klaudio MerepezaSHKOLLA "ALBANET"  Ahmet zogu Klaudio Merepeza
SHKOLLA "ALBANET" Ahmet zogu Klaudio Merepeza
 
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTORI 10/QERSHOR 2013Menduhije ndreu
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTORI 10/QERSHOR 2013Menduhije ndreuGJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTORI 10/QERSHOR 2013Menduhije ndreu
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTORI 10/QERSHOR 2013Menduhije ndreu
 
GJIMNAZI ERENST KOLIQI WENDI KODHELI DETYRE NE HISTORI 10/QERSHOR 2013
GJIMNAZI ERENST KOLIQI WENDI KODHELI DETYRE NE HISTORI 10/QERSHOR 2013GJIMNAZI ERENST KOLIQI WENDI KODHELI DETYRE NE HISTORI 10/QERSHOR 2013
GJIMNAZI ERENST KOLIQI WENDI KODHELI DETYRE NE HISTORI 10/QERSHOR 2013
 
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTORI 10.QERSHOR 2013/Juela DEMIRAJ 10 -2 ...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTORI 10.QERSHOR 2013/Juela DEMIRAJ 10 -2 ...GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTORI 10.QERSHOR 2013/Juela DEMIRAJ 10 -2 ...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTORI 10.QERSHOR 2013/Juela DEMIRAJ 10 -2 ...
 
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTOI 10.QERSHOR 2013 LUIS NASI KL.10-1TEKN...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTOI 10.QERSHOR 2013 LUIS NASI KL.10-1TEKN...GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTOI 10.QERSHOR 2013 LUIS NASI KL.10-1TEKN...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI DETYRE NE HISTOI 10.QERSHOR 2013 LUIS NASI KL.10-1TEKN...
 
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI.DETYRE NE HISTORI 10. QERSHOR 2013.XHENIS TRESKA, PATR...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI.DETYRE NE HISTORI 10. QERSHOR 2013.XHENIS TRESKA, PATR...GJIMNAZI ERNEST KOLIQI.DETYRE NE HISTORI 10. QERSHOR 2013.XHENIS TRESKA, PATR...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI.DETYRE NE HISTORI 10. QERSHOR 2013.XHENIS TRESKA, PATR...
 
Dei hasko DETYRE FUNDVITI historia 11
Dei hasko DETYRE FUNDVITI historia 11Dei hasko DETYRE FUNDVITI historia 11
Dei hasko DETYRE FUNDVITI historia 11
 
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI ;DETYRE NE HISTORI:FEUDALIZMI .WENDI KODHELI 2013
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI ;DETYRE NE HISTORI:FEUDALIZMI .WENDI KODHELI 2013GJIMNAZI ERNEST KOLIQI ;DETYRE NE HISTORI:FEUDALIZMI .WENDI KODHELI 2013
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI ;DETYRE NE HISTORI:FEUDALIZMI .WENDI KODHELI 2013
 
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI .DETYRE FUND VITI{2013}Legjislacioni NE ANTIKITET DER...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI .DETYRE FUND VITI{2013}Legjislacioni NE ANTIKITET DER...GJIMNAZI ERNEST KOLIQI .DETYRE FUND VITI{2013}Legjislacioni NE ANTIKITET DER...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI .DETYRE FUND VITI{2013}Legjislacioni NE ANTIKITET DER...
 
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI . DETYRE :Shpikje ne Egjipt KLEA RAMA; Mesuese:lilian...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI . DETYRE :Shpikje ne Egjipt KLEA RAMA; Mesuese:lilian...GJIMNAZI ERNEST KOLIQI . DETYRE :Shpikje ne Egjipt KLEA RAMA; Mesuese:lilian...
GJIMNAZI ERNEST KOLIQI . DETYRE :Shpikje ne Egjipt KLEA RAMA; Mesuese:lilian...
 

GJIMNAZI ERNEST KOLIQI PREZANTIM kl 11 2013

 • 1. Kthesat e medha ne histori kane sjelle ZHVILLIM , KTHIM MBRAPA , APO STANJACION?
 • 2. Revolucioni ne Amerike, France Revolucioni ne Amerike(1775-1783)ndodhi per disa shkaqe por ato me kryesoret ishin : 1. Deshira e kolonive per pavarsi. 2. Problemi gjeografik. 3. Legjislaturat koloniale. 4. Menanjimi I zbatimit te merkantilizmit. 5. Iluminizmi.
 • 3.  Ngjarjet kryesore qe nxiten kete revolucion ishin : Lufta 7-vjecare,bojkoti i drejteperdrejte si dhe dy Kongreset Kontinentale.  Arritja kryesore e ketij revolucioni ishte Deklarata e Pavarsise qe solli pavaresine e kolonive nen emrin Sh.B.A.
 • 4. Revolucioni ne France ndodhi per shkak te krizes ekonomike qe kishte perfshire Francen.
 • 5.  Zhvillimi i tregtise dhe rritja e popullsise nuk u shoqerua me rritjen e prodhimit vendas  papunesi dhe cmime te larta  buxheti I shtetit u pakesua dhe u dyfishua borxhi.
 • 6. 1.Faza e Pare (1788-1789) Renia e Bastijes dhe shpallja e “Deklarates se drejtave te njeriut dhe qytetarit. 2.Faza e Dyte(1790-1791) Kushtetuta e vitit 1791, kalimi nga absolutizmi ne Monarki Kushtetuese. 3.Faza e Trete(1791-1792) Asambleja Legjislative 4.Faza e Katert(1792-1795) Rrezimi I monarkise , shpallja e Republikes.
 • 7. Demokracia Liberale  Revolucionet e shekullit te XIX sollen fillesen e Demokracise Liberale ne disa shtete kryesore sic ishin SHBA , Mbreteria e Bashkuar dhe Gjermania.
 • 8.  Anglia ishte I vetmi vend qe I rezistoi revolucionit me dhune. Por ne presionin e liberaleve Anglia beri reforma te medha sic ishte reforma zgjedhore.
 • 9.  Ne Gjermani Bismarku filloi reformat sociale si fillese e shtetit te mireqenises sociale.  Ndersa SHBA u ndertuan mbi bazen e principeve liberale dhe demokratike ne jeten e tyre politike, ne sipermarrjen private si dhe ne ekonomi.
 • 10. Krizat boterore Pasi rimekemben ekonomine , pas Luftes se Ftohte , vendet e industrializuara kaluan nje periudhe te rritjes ekonomike. Prodhimi industrial u rrit me shpejtesi. Ky zhvillim I madh shfaqi shenjat e para te cekuilibrit.
 • 11.  Tregu ishte shume I vogel per te pritur sasise e madhe te prodhimit.  Kishte filluar keshtu kriza e superprodhimit, e cila preku ne fillim vendet me te industrializuara.  Shkaqet jane ende te panjohura po e sigurt esht tejkalimi I prodhimit, ne raport me fuqine e ulet blerese te tregut boteror
 • 12. Kriza pati pasoja negative kudo neper bote, ne Amerike renia e Burses detyroi uljen e prodhimit , ndersa ne Europe pati efekte politike te medha pasi ne shume vende filloi te mbizoteronte komunizmi.
 • 13. Muri I Berlinit dhe bota demokratike Partia Komuniste, ne Gjermanine Lindore, kundershtoi fort ndryshimet demokratike, duke detyruar gjermano-lindoret te shkonin ne Perendim. Ne nentor te 1989, ne Berlin e Lajpcig, u zhvilluan protesta te fuqishme. Ne keto kushte qeveria beri leshime duke lejuar levizjen e lire te njerezve drejt Perendimit
 • 14.  Ne nentor te 1989, ne Berlin e Lajpcig, u zhvilluan protesta te fuqishme. Ne keto kushte qeveria beri leshime duke lejuar levizjen e lire te njerezve drejt Perendimit
 • 15.  Rilindja europiane Rilindja ishte nje levizje intelektuale , interesat kryesore te se ciles qendronin jashte sferes se fese. Njerezit ne ke te periudhe ishin te interesuar per artin , letersine dhe idete e Romes klasike, si dhe te kultures greke, te cilat theksonin rendesine e qenieve njerezore individuale dhe jeten ne toke.
 • 16. • Zbulimet e medha gjeografike Spanjollet dhe portugezet u bene zotuesit e pare te rrugeve dhe tokeve te reja te zbuluara, prej te cilave mbi te gjithave merrnin metalet e cmuara. 1471- Fernando Po arriti der ne Ekuator. 1487- Bartolomeo Diaz arriti deri te Kepi I Shpreses se Mire. 1497-98- Vasko de Gama arriti deri ne Kalkute te Indise. 1492- Kristofor Kolombi zbuloi Ameriken. 1497-98 – Vellezerit GS Kabato zbuluan brigjet e Labradorit. 1501- Ameriko Vespuci zbuloi Ameriken Meridionale. 1513- Balboa zbuloi Istmen e Panamase duke zbuluar nje oqean te ri. 1519-22- Ferdinand Magelani realizoi udhetimin e pare rreth botes.
 • 17. Keto dhe zbulime te tjera te rendsishme ben qe te ndryshonte harta e botes.
 • 18. • Iluminizmi  Me krijimin e nje shhtrese te re sic ishte borgjezia, solli qe kjo shtrese te mendonte se kishte ardhur koha per te “ndricuar” fatin dhe historin e njeriut mbi baza shkencore. Keshtu nje “perendi e re” filloi te ndricoje realitetin dhe rrugen e njeriut drejt se vertetes. Kjo levizje u quajt “Iluminizem”.