Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Акції, як ефективний засіб активізації діяльності бібліотек

454 views

Published on

Бібліотека – це життя книг у часі. Упродовж багатьох років українці сприймають її як осередок культурного розвитку громадян, як джерело знань, які черпаються, у першу чергу, із друкованого слова.

З.Заяць, завідувачка організаційно-методичного відділу ЦРБ

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Акції, як ефективний засіб активізації діяльності бібліотек

 1. 1. З.Заяць, завідувачка організаційно-методичного відділу ЦРБ
 2. 2. • Бібліотека – це життя книг у часі. Упродовж багатьох років українці сприймають її як осередок культурного розвитку громадян, як джерело знань, які черпаються, у першу чергу, із друкованого слова. • Роль книги та читання у житті сучасної особистості, природа читацького інтересу, аспекти, що впливають на їх розвиток і згасання, культура читача – ці й дотичні до них питання повсякчас перебувають у полі зору представників різних сфер життєдіяльності суспільства, в тому числі і фахівців бібліотечної справи. • Працівники бібліотек повинні спрямовувати свою роботу на стимулювання інтелектуальних і культурних інтересів читачів, створювати умови для творчих контактів. Адже захопитися читанням може кожна людина, якщо знайде свою книгу чи періодичне видання, варто лише вчасно допомогти їй в цьому зорієнтуватися.
 3. 3. • Для цього необхідно організовувати різні акції, як ефективний засіб активізації діяльності, народження творчих ідей, формування корпоративної культури та підвищення суспільного статусу бібліотечної установи. • Це дасть змогу ширше використовувати різноманітні форми роботи поза бібліотекою та в деякій мірі впливати на нечитаючу частину жителів міста.Творчі акції впродовж багатьох років добре себе зарекомендували і є невід’ємною частиною професійної діяльності кожного фахівця ЦБС. • Акція – це залучення /рух, дія/, вміння створити подію для досягнення поставленої мети.
 4. 4. Нагода для акції може бути будь-яка: • Значуща /ювілейна/ календарна дата: політична, історична, літературна. / в масштабах країни, регіону, району і т.д./ провідна тема року. • Значуща подія в країні, світі /новий законопроект, вибори, військовий конфлікт, катастрофа/ • Проблема окремої категорії населення: батьків, педагогів, бібліотекарів ( читання дітей, молоді; правове та патріотичне просвітництво молоді, сімейне читання та ін.) • Реалізація програми, проекту в бібліотеці.
 5. 5. Види акцій: • Патріотичні • Благодійні • Протестні • На підтримку читання. Акції бувають одноразові та комплексні (складаються з кількох заходів). Уміння створювати акції полягає в умінні поєднувати форму і зміст.
 6. 6. Національно-патріотичні акції • «Ми – українці!» Акція проводиться з березня по серпень 2020 року у центральних районних та міських бібліотеках, бібліотеках-філіях, бібліотеках об’єднаних територіальних громад спільно із загальноосвітніми навчальними закладами. Мета національно-патріотичної акції «Ми – українці» - підвищення культурного рівня молоді, формування шанобливого ставлення до історії, національної спадщини та української мови, в ході якої проводяться різноманітні заходи: онлайн-зустрічі, вечорниці, народні свята, ярмарки талантів, історичні етюди, свята села, патріотичні майданчики «Я – українець і цим пишаюсь», українознавчі ігри, народознавчі екскурси, дні спілкування українською мовою «Там, де звучить рідна мова, живе український народ», свята козацької слави, , палітри майстрів, мовомарафони «Читай та спілкуйся українською» тощо.
 7. 7. • «Привітай ветерана». Напередодні Дня пам’яті та примирення, Дня захисника України бібліотекар разом із активними користувачами може відвідати ветеранів та привітати зі святом. • «Єднаймося навколо книги». Акція вулична, приурочена до Дня незалежності України. На стелажі можна представити нові книги про Україну, нову художню літературу українських авторів, проводити презентацію, роздаючи при цьому книжкові закладки, рекламну продукцію, синьо-жовті стрічки.
 8. 8. • «Напиши солдату листа», «Намалюй солдату малюнок». Ці акції зараз особливо актуальні. Діти пишуть листи, малюють малюнки, які передають від бібліотеки через волонтерів в АТО. • «Бібліотечка захисника Вітчизни» Бібліотека може ініціювати збір книг для воїнів АТО.
 9. 9. ПРОТЕСТНІ АКЦІЇ • «Скажи наркотикам - ні!» Мета - привернення уваги до бібліотеки з таким шкідливим явищем як вживання наркотиків. Під час акції присутні мають отримати корисну інформацію від лікаря про наслідки вживання наркотичних речовин, від дільничного - про відповідальність за вчинені злочини наркозалежними, від спортсмена - про переваги здорового способу життя. • «Наркостоп» Акція може складатися з декількох етапів: флеш-моб, масова зарядка і гра по станціях «Країна здоров'я», яка складається з шести конкурсів, в кожному з них учасники проявляють швидкість, кмітливість і творчі здібності. Також працює трибуна думок «Умій сказати НІ!», на якій учасники залишають свій негативний відгук про наркотики, пробіжка «Молодь за здоровий спосіб життя».
 10. 10. • «Завжди є вибір» Мета акції – пропаганда здорового способу життя та профілактика паління серед підлітків та молоді району, а також залучення молодих людей до лав добровільного волонтерського руху. Активні читачі виходять на вулицю із закликом до здорового способу життя і пропозицією обміняти цигарки на цукерки. Випуск тематичного плакату, проведення рольової гри, де одні виступають в ролі батьків, а інші - дітей. • «Тютюнопалінню - ні!» Під час цієї акції ( цільова група – старшокласники) можна чинити такі дії: колоду пофарбувати в цигарку і забивати в неї цвяхи, зробити цигарку з картону і витирати об неї ноги, зробити цигарку гіганта та розривати її на шматки. Бібліотекар готує та роздає учасникам акції флаєри «Проти куріння».
 11. 11. • «Біля небезпечної межі». ЇЇ мета – розповісти про шкідливий вплив алкогольних напоїв. «Викрадач розуму» - так називають алкоголь з давніх часів. Продемонструвати фото-слайди «Здоров’я або хвороба: вибирайте самі», організувати виставку плакатів та картин з історії народного пияцтва «Не у вині вина» і фотовиставку колажів «Успішність або деградація». Усі відвідувачі бібліотеки можуть подивитися бук трейлер «Закон проти алкоголізму» і ознайомитися з тематичною літературою «Алкоголь: ілюзія свободи», «Ми проти насильства, наркотиків, куріння та алкоголізму», «Зона ризику», «Територія тривоги», «Право на життя», «Згаслі зірки», «Димна петля». • «Стоп булінг!» - Акція застереження, про те як не стати жертвою та протидіяти шкільному насиллю, які основні ознаки та причини цькування, як вчасно реагувати на них, яка відповідальність за шкільне насилля та які його наслідки. Про все це можна довідатися під час акції – застереження. До цієї акції залучити працівників правоохоронних органів, вчителів.
 12. 12. БЛАГОДІЙНІ АКЦІЇ • «Подаруй дитині книжку» Така акція, як правило , діє в бібліотеках постійно. Її мета – зібрати якомога більше книг для дітей з дитячих будинків та шкіл-інтернатів, а також для малозабезпечених і багатодітних родин. • «Допомогти може кожен». Бібліотека ініціює акцію під час якої жителі району допоможуть безхатченкам, переселенцям продуктами та речами першої необхідності. /це вже партисипативні б-ки/
 13. 13. • «Від серця - до серця», «Передай добро по колу». 17 лютого – Всесвітній день доброти. Бібліотекарі разом із активними читачами можуть відвідати соціально незахищені сімї з подарунками для дітей – книги, розмальовки, фарби, олівці. Можна також відвідати будинок дитини. У рамках акції провести вікторину «Якщо добрий ти - це добре». Згадати прислів’я, приказки, вірші та літературні твори, в яких доброта, чуйність і милосердя допомагають долати життєві перешкоди. Організувати тематичну виставку «Без добрих книг душа черствіє». Родзинкою акції може стати «Ромашка добрих справ». Кожен читач вибирає собі пелюстку з добрим діянням, яке він міг би зробити, вийшовши з бібліотеки. Наприклад, погодувати безпритульних тварин, допомогти літнім людям, навести лад у своєму дворі, сказати комплімент близькій людині, стати донором і т.п.
 14. 14. • «Відчини серце - допоможи дитині» Ціль акції: Не залишитися байдужим до проблем, з якими живуть діти з особливими потребами, створити атмосферу любові і радості, поділитися своїм теплом серця, подарувати краплини радості дітям, які виховуються без батьківського піклування, які опинилися в складних життєвих обставинах. • «Кошик радості» або «Допоможемо один одному».
 15. 15. НА ДОПОМОГУ ПРОСУВАННЮ ЧИТАННЯ: Загального характеру • «Бібліотека дитячої мрії». Напередодні відзначення Всеукраїнського дня бібліотек запропонувати читачам – дітям намалювати, написати есе про бібліотеку своєї мрії.
 16. 16. • «Громада читає». Завдання цієї акції – формування суспільної думки про переваги читання. До участі та проведення акції залучається читацький актив. В рамках акції – соціологічне дослідження /яке ви дуже любите/ «Бібліотека у твоєму житті», анкетування «Якою уявляєте бібліотеку майбутнього», читацькі бенефіси. • «Увімкни бібліотеку!» Акція має на меті привернути увагу до проблеми читання та його ролі у становленні особистості. Плануються заходи спрямовані на заохочення читання. • «Читати це модно» /для молоді/. В програмі – конкурси, вікторини, музичні виступи, флеш-моб «Я люблю читати», розповсюдження рекламної продукції.
 17. 17. • «Привіт боржникові». Бібліотека проводить таку акцію не як покарання боржників, а як свято для читачів. Спочатку здійснюється реклама акції, готуються цікаві заходи – волонтерський флеш-моб «Повернімо книгу», гра-конкурс «Спокута перед книгою», літературний квест «Під бібліотечним дахом», огляд експозиції «Бібліотечна книга: нарешті вдома». • «Проведи вихідний в бібліотеці». В програмі: виставка творчих робіт користувачів бібліотеки, зустрічі з майстрами, майстер-класи, вікторини на знання історії населеного пункту, номери учасників художньої самодіяльності, роздавання друкованої продукції. • «5 днів з бібліотекою». Напередодні Всеукраїнського дня бібліотек проводиться акція, в програмі якої: круглі столи, день відкритих дверей, екскурсії по бібліотеці, заходи про книгу, читання, бібліотеку, читацькі бінефіси.
 18. 18. • Розважальна акція «Світлішає на світі, коли радіють діти» Ця акція об’єднає чотири зони відпочинку: «зону пісні», де діти змагаються у вокальному мистецтві з «Караоке»; «зону малюнка», де юні художники проявляють свої таланти на асфальті або на папері; «зону ерудитів», де демонструють інтелектуальні здібності; «зону веселих розваг», де діти веселяться з чудернацькими клоунами. Переможці конкурсів кожної зони отримають заохочувальні призи. • «Бібліотека на траві». Це зона культурного відпочинку. Гості акції можуть обговорювати книжки, спілкуватися з друзями, брати участь в акції бук кросингу /обмін книгами/, грати в настільні та активні ігри на свіжому повітрі. • Акції для молодих батьків, сімейного читання. Останнім часом в бібліотеках великого поширення набули акції для малюків та їхніх батьків: «Читайлик», «Рости із книгою малюк», «Читай, я буду слухати».
 19. 19. • «Читаєш ти, читаю я, читає вся моя сім'я». Акція присвячена Міжнародному дню сім'ї. Мета акції залучити до бібліотеки як можна більше нових користувачів різних вікових категорій, відродити традиції сімейного читання. В програмі якої: стенд чи куточок «Азбука для батьків», «Разом із сім’єю та задля сім'ї», «Інформаційне бюро для батьків», «Сім’я. Книга. Бібліотека». У період літніх канікул акція проходить поза стінами бібліотеки. Місцем відпочинку може бути літній майданчик або альтанка, розташована поруч із бібліотекою.Діти і батьки беруть активну участь у вікторинах і подорожах, різних конкурсах, екскурсіях, театралізованих виставах: «Бібліотека на галявині», «Літературна аптека», «Все про етикет», «Український народ і його звичаї».Тут виявляються знання та вміння, спритність і кмітливість, розкриваються творчі здібності. Радимо провести сімейний конкурс «Ай да тато, ай да я!», до Дня захисника Вітчизни на якому хлопчики разом із своїми батьками покажуть себе справжніми солдатами і чоловіками, виконуючи конкурсні завдання; сімейне свято «В ім’я добра і краси» до 8 Березня на яке запросити бабусь з онучками. У конкурсі діти розкажуть про своїх бабусь, а вони, в свою чергу, повідають про інтереси та захоплення улюблених онучок.
 20. 20. • «З мамою і татом до бібліотеки». В програмі бібліотечної акції: сімейні літературні ігри, вікторини, конкурси, Брейн ринги: «Читаємо всією сім’єю», «Я + Я = моя сім'я», «Ну – мо бабусі», «Чи моя це дитина», «Улюблені книги моєї сім'ї», «Здивуй батьків», «Читаємо разом», «Для талановитих дітей та турботливих батьків», книжкові інсталяції, які почали організовувати в бібліотеках – «В душі бринить струна єдина: родина, книга і дитина», «Запобігти, врятувати, допомогти». Привабити до бібліотеки дошкільнят допоможуть оформлені ігрові куточки та зони, де вони разом з батьками граються, складають пазли, розглядають книжки-іграшки, книжки – розкладанки, журнали «Пізнайко», «Стежка» та ін.., дивляться мультики. Конкурс читацького формуляра «У бібліотеці всією родиною». На книжковій виставці «Що читали наші мами, що читали наші тати» діти побачили книжкові уподобання своїх батьків.
 21. 21. ТЕМАТИЧНІ АКЦІЇ • «Тиждень віри». В час Великодного посту разом із священником можна протягом тижня проводити заходи духовного змісту. • «Одягни вишиванку». У третій четвер травня відзначається день вишиванки. В цей день ініціюється акція, яка заохочує читачів, самих бібліотекарів одягти цього дня вишиванку, з метою популяризації традицій українського народу.
 22. 22. • «Країна дитинства – країна мрій». Акція вулична до 1 червня - Дня міжнародного захисту дітей. Діти малюють на асфальті різні малюнки, грають в шашки, в різні ігри, декламують вірші про мир, маму, дитинство. • Акція «Бібліотечне літо» Включає різноманітні форми обслуговування: Влаштовуються книжкові виставки «У світі цікавого», конкурси на кращі оповідання, вірші «Уважний читач», «Загадки розгадуємо – світ пізнаємо», веселі вікторини – розминки. Для дітей старшого віку – літературні ігри «Хто кращий знавець прислів’я», розважальні години «Прилетіло літечко на рожевих крилечках», вікторинах «На острові загадок». • «Обдаровані діти – гордість району». Така акція має на меті підтримку талановитих дітей. Про них збирають портфоліо, влаштовують книжкову виставку, проводять зустрічі.
 23. 23. АКЦІЇ ЕКОЛОГІЧНІ • «Посади своє дерево». Акцію можна проводити двічі на рік – весною та восени з метою привернення уваги до природи, її озеленення. • «Первоцвіт». Акція спрямована на захист первоцвітів, які занесено до Червоної книги. • «Чисте джерело», «Чистий берег – чиста ріка». Природоохоронні акції по прибиранню прибережних смуг, розчищення джерел.
 24. 24. • «Обираємо чисте майбутнє» - Мета - виховання екокультури, бажання не смітити. • «Закривай міцніше кран, щоб не витік океан». Мета – формування екологічної культури, дбайливого ставлення до води. • «Прибираємо подвір’я біля бібліотеки», «Зелена толока». Впорядкування та озеленення території. • «Збережи ялинку». Мета акції - переконати людей відмовитись від вирубки ялинок перед Новим роком.
 25. 25. АКЦІЇ ДО ЮВІЛЕЙНИХ ЛІТЕРАТУРНИХ ДАТ, АКЦІЇ ПОТЕМІ ОДНІЄЇ КНИГИ, ТВОРЧОСТІ ОДНОГО ПИСЬМЕННИКА. • Акція «ЧитаємоТ.Г.Шевченка». • Акція «Читаємо І.Я.Франка». і т.д. • «Освідчення в коханні улюбленому письменнику». Книжкове дефіле - урочистий прохід по сцені, подіуму учасників в яскравих, красивих костюмах літературних героїв. Моделі для книжкового дефіле підбираються під враженням сюжетів і образів художньої літератури та відображають творчість конкретного письменника, або конкретний літературний твір. Можливо дефіле обкладинок книг.
 26. 26. Вуличні та РЕКЛАМНІ АКЦІЇ про бібліотеку та її можливості • До таких акцій можна зарахувати і презентації своїх звітів, виконаних у формі барвистої, кольорової листівки. На її обох боках в місткій, образній, візуально доступній формі через графіки і діаграми, що супроводжуються мінімумом тексту і цифр, представляти динаміку розвитку бібліотеки за рік.
 27. 27. • Книжково-рекламна акція. Книжкові вітрини розташовують на вулиці біля будівлі бібліотеки, відзначають їх яскравими заголовками: «Приголомшливі хіти сезону», «Читай! Дізнавайся! Дій!», «Покоління NEXt. Їхній вибір», «Книги на всі часи». Поруч на прикрашеному повітряними кульками дереві, розвішують візитки, проспекти, рекламні листівки, що рекламують книги, бібліотеку й надавані нею послуги. • Акція «Бібліотека під зеленими вітрилами». Акція проводиться на свіжому повітрі в парку культури та відпочинку, біля бібліотеки. Мета цієї акції залучити до бібліотеки нових користувачів.
 28. 28. • «Бібліотека під парасолькою». Провести літо цікаво і з користю можна і під час вуличної акції «Бібліотека під парасолькою». Мета цієї акції – залучити до бібліотеки нових користувачів, ознайомити громаду з потенціалом бібліотек та їх інформаційними ресурсами. Сама робота «Бібліотеки під парасолькою» не є спонтанною, а здійснюється згідно з планами за певною тематикою: «Про нове і цікаве – в газетах та журналах», «Нова хвиля сучасної української прози», «Гортаючи класику», « Містер детектив», «Мої захоплення», « Книг для душі» та ряд інших. Для розкриття фонду під час акції бібліотека використовує тематичні викладки з краєзнавства, народознавства, історії, техніки, медицини, проводить поетичні хвилинки, обговорення книг, цікавих статей в періодичних виданнях. Це гарна можливість поспілкуватись, знайти однодумців.
 29. 29. • Акція просто неба «Книги у пошуках читача». Таку акцію можна провести до святкування Міжнародного дня книги та авторського права – 23 квітня, з метою залучення до бібліотеки нових читачів. • Бібліотечна акція «Читай, я буду слухати!» ЇЇ мета - відродження традицій родинного читання, популяризація кращих літературних творів для дітей. Заходи в рамках акції відбуваються у форматі сторі тайм – дорослий читає вголос групі дітей. Кожне читання присвячується новій темі і доповнюється творчими завданнями, іграми, прослуховуванням музичних творів так чи інакше пов’язаних з прочитаним
 30. 30. • ЛІБМОБ – АКЦІЯ «ЯК пройти в бібліотеку» Мета якої є популяризація роботи бібліотеки, залучення нових читачів до книгозбірні та виховання поваги до книги і читання. Акцію проводять до Дня молоді, /відзначається в останню неділю червня/. В основі акції – бліц-опитування жителів населеного пункту про дорогу до бібліотеки. Хто знає дорогу до бібліотеки, отримує смайлик. А хто не знає – календарик з адресою бібліотеки та контактною інформацією. Весела акція - гра, без сумнівно підвищує імідж бібліотеки. • «Бібліопікнік». Найкраще проводити таку акцію на подвір’ї бібліотеки. Користувачам пропонуються різноманітні книжкові «частування» з цікавими назвами: бутерброд «Книжковий»; шашлик «Всезнайко»; арт-десерт.
 31. 31. • «Бібліотечний серпантин». Бібліотека готує різну друковану рекламну продукцію про книгу, читання, свої послуги.Активісти та бібліотекарі виходять на вулиці, в людні місця і роздають цю продукцію перехожим з метою популяризації бібліотеки, залучення нових користувачів. Для успішного проведення акції рекомендуємо розробити рекламну продукцію: • Флаєри з девізом акції; • Листівки-запрошення з програмою-акції; • Книжкові закладки; • Листівки з висловлюванням про читання відомих людей; • Рекомендаційні списки: «Ці книги читає весь світ», «Люди, книги, кар’єра», «Книги життя», «Обговорюють в інтернеті, прочитай».
 32. 32. Проведення бібліотечних акцій - це не тільки дієвий метод залучення нових читачів, а й ефективний засіб активізації діяльності бібліотек, народження творчих ідей, формування корпоративної культури та підвищення суспільного статусу бібліотек. Дякую за увагу!

×