Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Curie skłodowska maria

975 views

Published on

Published in: Education
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Curie skłodowska maria

  1. 1.  Życie i praca Marii Curie - Skłodowska
  2. 2.  Maria – Curie Skłodowska jestnajwybitniejszą polską uczoną, jest fizykiemi chemikiem. Poprzez swoją pracę zasługuje na wyróżnienie. W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków polonu i radu, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił oddać hołd jednej z najwybitniejszych naukowców naszych czasów, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwojunauki. Rok 2011 ogłosił rokiem Marii Curie - Skłodowskiej.
  3. 3. Życie Marii Curie - Skłodowskiej Maria Salomea Skłodowska-Curie – fizyczka i chemiczka polskiego pochodzenia. Większość życia spędziła we Francji, Maria Curie – Skłodowska urodziła się w rodzinie nauczycielskiej. Ojciec był nauczycielem matematyki i fizyki, matka była dyrektorką prestiżowej warszawskiej pensji dla dziewcząt z dobrych domów. Chorowała na gruźlicę i zmarła, gdy Maria Skłodowska- Curie miała 11 lat. Wyjechała do Francji. Tam studiowała, pracowała i razem z mężem Piotrem Curie odkryła rad i polon. Żyła w latach1867 - 1934.
  4. 4. Praca Marii Curie - Skłodowskiej Prekursorka nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu.
  5. 5. Muzeum poświęcone Marii Curie - Skłodowskiej W Warszawie przy ul. Freta 16 znajduje się muzeum Marii Curie – Skłodowskiej. Jest to jednocześnie miejsce urodzenia uczonej.Tam znajdują się eksponaty: rzeczy osobiste Marii Curie – Skłodowskiej, minerały gromadzone przez ojca uczonej oraz repliki aparatury chemicznej.
  6. 6.  Maria Curie – Skłodowska była odpowiedzialna, wytrwała, mądrai pracowita, dlatego została wybitną uczoną.
  7. 7.  Wykonała: Malinowska Wiesława 20.03.2011r.

×