Tesla

1,339 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,339
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
233
Actions
Shares
0
Downloads
13
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Tesla

 1. 1. Таємниці винаходів Ніколи Тесли Автор: Дмитро Жуванов http://www.romanenko.bizДЦППРКБА Виконав учень групи МАК-10/1 Пухов Артур
 2. 2. Мета: Ознайомити учнів з працями, відкриттями та винаходами ученого-фізика Ніколи Тесла. Розвивати пізнавальний інтерес. Виховувати шанобливе відношення до праці людей інтелектуальної сфери, які працюють на інтереси людства.
 3. 3. Однією із самих яскравих, цікавих і неоднозначних особистостей середвчених-фізиків є Нікола Тесла. Чомусь його нечасто згадують насторінках шкільних підручників фізики, хоча без його праць, відкриттів івинаходів важко уявити собі існування повсякденних, здавалося б речей,таких як, наприклад, наявність електроструму в наших розетках. Якколись Ломоносов, Нікола Тесла випередив свій час і не одержавзаслуженого визнання впродовж свого життя, втім, і понині йогонауковий внесок не оцінений як належить.
 4. 4. Нікола Тесла
 5. 5. Рідний дім і церква, у якій служив батько Ніколи Тесли А почалося все в 1856 році в невеликому селі Сміляни (зараз розташоване натериторії Хорватії). коли в родині сербського православного священика народивсячетвертий син, якого охрестили Ніколою. Навчившись читати, хлопчик буквально"проковтував" книги одну за іншою, часто читаючи навіть ночами.
 6. 6. Будучи студентом Празького університету, уже на другому курсі молодий Теслависуває ідею індукційного генератора змінного струму. Однак університетськіпрофесори вважали цю ідею безглуздою. Але негативний вердикт учених лишезаохотив винахідника продовжувати дослідження, і вже в 1882 році булапобудована діюча модель. Бажаючи втілити свою розробку в реальнійпромисловій установці, Тесла їде в США й прямо з корабля направляється довже тоді відомого Едісона - винахідника вугільного мікрофона, електричноїлампочки, фонографа й динамо-машини. Завдяки отриманим патентам на цівинаходи Едісон в той час уже встиг прославитися й розбагатіти. Едісонвислухав молодого емігранта, і хоча поставився до його ідеї досить прохолодно,все-таки запропонував йому роботу у своїй лабораторії. Негативне ставлення доідеї генератора змінного струму пояснювалося дуже просто: всі винаходи й всінаукові розробки Едісона базувалися на використанні постійного струму. Прозмінний струм він і чути не хотів! Але вже в жовтні 1887 року, не припиняючипрацювати на Едісона, Нікола Тесла спромігся одержати патент на свій винахід!Едісон, побачивши небезпечного конкурента в особі молодого Тесли,привселюдно став його критикувати. Вчені розсталися ворогами. Теслаопинився на вулиці без роботи і без грошей.
 7. 7. Але талановитому фізику пощастило! Зумівши зацікавити деяких бізнесменів, Тесла незабаром відкриває свою власну фірму Tesla Electric Light Company, підписує контракт з фірмою мільйонера Вестінгхауса Westinghouse Electric і навіть бере участь у спорудженні ГЕС на НіагарськімНікола Тесла в машинному залі Ниагарскої ГЕС водоспаді!Окрилений успіхом, Тесла продовжує свої дослідження й в 1888 році відкриває явищеобертового магнітного поля, створює електрогенератори високої й надвисокої частот.В 1891 році їм був побудований резонансний трансформатор, що дозволяводержувати високочастотну напругу з амплітудою до декількох мільйонів вольтів.
 8. 8. 90-ті роки XIX століття ознаменувалися непримиренною боротьбою двохкомпаній. Однією з них була General Electric, що відстоювала інтереси Едісона- прихильника використання постійного струму. Йому протистояла компаніяWestinghouse Electric, що створювала свою продукцію на основі численнихпатентів Ніколи Тесли в галузі змінного струму. Цей період увійшов в історіюпромисловості, як "Період трансформаторних битв". Найняті General Electricжурналісти в пресі поширювали про змінний струм усілякі небилиці. В 1887році в Нью-Джерсі Едісон довго виступав перед публікою, паплюжив своїхконкурентів Теслу й Вестінгхауса, а потім приєднав до 1000-вольтовогогенератора виробництва Westinghouse Electric металеву пластину, на якупопередньо помістив з дюжину тварин. Тварини загинули. 4 червня 1888 рокунью-йоркська влада прийняли закон, що встановлювала новий вид страти задопомогою електричного струму. Однак правники ніяк не могли вирішитиякий вид струму використовувати для страти. Едісон дуже хотів, щоб бувобраний електричний стілець "на змінному струмі". Він думав, що нормальналюдина не захоче в себе вдома користуватися приладом, "виконаним затехнологією електричного стільця".
 9. 9. Відповіддю на ці дії стали публічні фізичніексперименти, які влаштовував Тесла наВсесвітній виставці 1893 року в Чикаго.Здивована публіка дивилася, якекспериментатор пропускав через себеелектрострум напругою у два мільйонивольт! Всі вважали, що від людини неповинно було б залишитися й вугілля. Дотого ж у численних виступах Едісонзаявляв, що змінний струм високої напругивбє кожного, хто доторкнеться до дротів!Але Тесла посміхаючись стояв передпублікою, тримаючи в руках ... палаючілампочки Едісона!!! Тесла демонструє лампи
 10. 10. Тесла біля стенда на виставці 1893 року
 11. 11. Зрештою, розробки Тесли й інших учених в галузі однофазних трансформаторіввідкрили дорогу будівництву електростанцій і ліній передач однофазного струму,що став широко використовуватися в промисловості й для побутовогоелектричного освітлення.Тесла продовжував наукові пошуки з маніакальною завзятістю. Частина його ідейвтілилася у вигляді численних патентів на винаходи. У лекції, що відбулася в 1893році у Франкліновському університеті (Філадельфія, США) Тесла висловився проможливість практичного застосування електромагнітних хвиль. "Я хотів би,сказати кілька слів про предмет, про який весь час думаю, що стосуєтьсядобробуту всіх нас. Я маю на увазі передачу осмислених сигналів, можливо, навітьенергії на будь-яку відстань без дротів. З кожним днем я усе більше переконуюся впрактичній можливості цієї схеми". Ці твердження не були голослівними. Ще в1891 році під час експериментів з коливаннями високої частоти вчений створиводин із самих оригінальних приладів свого часу. Теслі вдалося зєднати в одномуприладі властивості трансформатора і явище резонансу. Так був створенийзнаменитий резонанс-трансформатор, що зіграв величезну роль у розвиткубагатьох галузей електротехніки, радіотехніки й широко відомий під назвою"трансформатора Тесли".
 12. 12. При створенні резонанс-трансформатора довелося вирішити ще однепрактичне завдання: знайти ізоляцію для котушок надвисокої напруги. Теслазайнявся питаннями теорії пробою ізоляції й на основі цієї теорії винайшовнайкращий спосіб ізолювати витки котушок - занурювати їх у парафінове,лляне або мінеральне масло, яке тепер називають трансформаторним.Пізніше Тесла ще раз повернувся до розробки питань електричної ізоляції йзробив досить важливі висновки зі своєї теорії. Винахідник пропонуваввикористовувати резонанс-трансформатор для випромінювача, піднятоговисоко над землею й здатного передавати енергію високої частоти бездротів. Виражаючись сучасною термінологією, мова йшла про антену!Таким чином, за кілька років до Попова й Марконі, уже була реалізована ідеябездротового звязку. Забігаючи вперед, скажемо, що в 1943 році Верховнийсуд США підтвердив пріоритет Тесли у винахідництві радіо.
 13. 13. У вересні 1898 року вМедісон-Сквер-Гарден(Нью-Йорк) проходилащорічна електричнавиставка. У центрі залубув спорудженийвеликий басейн. Наодній зі стінок йогозробили причал, доякого пришвартовувавсяневеликий, дивний наперший погляд Дистанційно керований кораблик Тесликораблик з довгимтонким металевим стрижнем посередині й металевими трубками, що закінчуютьсяелектричними лампочками на кормі й на носі. У незвичайного експоната збиралисяюрби глядачів. Сигналом з пульта керування вчений змушував кораблик пливти зрізною швидкістю вперед та назад, виконувати складні маневри, запалював і гаситиелектричні лампи на носі й кормі.
 14. 14. Радіосигнали з пульта приймалися антеною, встановленою на кораблику, і потімпередавалися в його середину, де якісь пристрої слухняно виконували всі командиТесли. Тобто, говорячи сучасною мовою, це була перша радіокерована модель. У їїкорпусі крім приймача радіосигналів і електродвигуна були електричні схеми, щорозшифровували сигнали з пульта й залежно від характеру сигналів вмикали тойабо інший режим роботи двигуна і лампочок. І це всього лише через рік післяодержання Марконі патенту на радіоприймач! "Цей мій винахід може виявитисякорисним у багатьох галузях. Такі кораблі або транспортні засоби можуть бутивикористані для встановлення комунікацій у недоступних областях з метою їхньоговивчення або здійснення різних наукових, технічних і торговельних завдань", - булонаписано в описі до патенту, який отримав Тесла на цей винахід. Однак, Теслу нецікавило радіо, як засіб звязку, його повністю захопила ідея передачі енергії в будь-яке місце планети без дротів.В 1899 році в гірському районі Колорадо при фінансовій підтримці друзів, Тесластворив наукову лабораторію. Там, перебуваючи на висоті двох тисяч метрів надрівнем моря, він зайнявся вивченням грозових розрядів і встановленням наявностіелектричного заряду Землі. Ним була створена оригінальна конструкціянадпотужного передавача, що нагадував трансформатор і дозволяв одержуватинапругу до декількох мільйонів вольт при частоті до 150 тисяч періодів у секунду.До цього передавача була підключена 60-метрова щогла. Включення передавачавикликало в атмосфері грозові розряди із блискавками довжиною до 135 футів.
 15. 15. Лабораторія в Колорадо-Спрінгс (вид зовні й зсередини)
 16. 16. В одному з експериментів Тесла прикріпив якийсь прилад до залізної балки нагорищі будинку, у якому перебувала його лабораторія. Через деякий час стінибудинків на відстані кількох миль від лабораторії почали вібрувати, і люди в паніцівибігли на вулицю. Через величезні блискавки, що часто виникали над щоглою,місцеві жителі охрестили вченого "божевільним винахідником". І коли почалисядивні вібрації будинків, люди відразу ж запідозрили в цьому Теслу. Була викликанаполіція й репортери. Тесла встиг виключити й знищити свій прилад, вчасноусвідомивши, що він може стати причиною серйозного нещастя. "Я міг би обрушитиБруклінський міст за годину", - зізнавався він пізніше.Експерименти довелося припинити. До того ж Тесла одержав фінансову підтримкуДжона Моргана - одного з мільйонерів того часу, що зацікавився його розробками.На виділені гроші в Нью-Йорку на острові Лонг-Айленд була побудованалабораторія для передачі сигналів у Європу й поруч із нею споруджена вежависотою 57 метрів зі сталевою шахтою, заглибленою в землю на 36 метрів. Наверхівці вежі був розташований 55-тонний металевий купол діаметром 20 метрів.Науковий проект одержав назву Wardenclyffe. Тесла збирався крім передачірадіосигналів всерйоз зайнятися здійсненням передачі енергії на відстань.
 17. 17. Лабораторія Wardenclyffe у Нью-Йорку
 18. 18. Але система радіозвязку, розроблена Марконі, виявилася дешевшою, ніж грандіозний Wardenclyffe, і проект довелося згорнути. За словами Тесли, на той час він уже майже закінчив розробляти свій передавач і готував ефектне проведення показових випробувань. У звязку із цим, не можнане згадати про теорію, відповідно до якої,причиною вибуху над річкою Підкамяна Тунгуска в Росії в 1905 році (так званийТунгуський метеорит) були випробування передавача енергії, створеного Теслою. Більш докладно про це описується в статті В. Полякова "Тунгусская катастрофа - дело рук человеческих?". Вежа Wardenclyffe простояла до 1915 року. Почалася Перша Світова війна й за рішенням федерального уряду вона була висаджена у повітря, щоб уникнути використання її з метою шпигунства. Довгий час Тесла не міг примиритися з думкою про це.
 19. 19. Наукова громадськість, зрештою, вирішилавизнати заслуги Тесли і його величезний внесоку фізику. Не був забутий і його давній суперник.Присудження Нобелівської премії за 1915 ріквикликало загальне здивування: вона повиннабула бути поділена між двома людьми, які дужевідрізнялися як особистості, так і результатамисвоїх праць. Це були Тесла і Едісон. Але Теславідмовився від премії, хоча в цей час йому дуже Томас Едісонбули потрібні гроші. Всі свої збереження буливкладені ним в нереалізований проектWardenclyffe. Відмова була викликана однієюпричиною: він принципово не хотів ділитивизнання своїх заслуг з Едісоном.
 20. 20. Ішов час, Тесла постарішав, але не залишив своєї мрії про передачу енергіїбез дротів. В 1931 році за підтримкою компаній Pierce-Arrow Co. і GeneralElectric, Тесла зняв бензиновий двигун з нового автомобіля фірми Pierce-Arrow і встановив замість нього стандартний електромотор змінного струмупотужністю в 80 л.с. не обладнавши його жодним традиційним джереломживлення. Як повідомляли очевидці, у місцевій радіо-крамниці він купив 12електронних ламп, кілька проводів, жменьку різномастих резисторів, і зібраввесь цей дріб’язок в коробочку довжиною 60 см., шириною 30 см. і висотою15 см. з парою стрижнів довжиною 7,5 см., що стирчали зовні. Розмістившицю коробку позаду за сидінням водія він висунув стрижні й промовив "Теперу нас є енергія". Після цього він їздив на машині тиждень, ганяючи її нашвидкостях до 150 км/ч. На всі питання звідки ж одержує енергіюелектродвигун. Тесла відповідав: "З ефіру навколо всіх нас". Не повірившийого словам, обивателі розпустили слухи про те, що вчений уклав угоду зтемними силами. Теслу це розсердило, він забрав таємничу коробку завтомобіля й вернувся у свою лабораторію в Нью-Йорку. Таємниця джерелаенергії й досі залишилася нерозкритою.
 21. 21. Про останні роки життя Тесли відомо небагато. Відомо, що він займався дослідженнями в американській військовій корпорації RCA. Що це були за дослідження? Достеменно відомо, що він очолював проект N.Terbo (таким було дівоче прізвище його матері). В інших джерелах згадуєтьсяпро проект "Райдуга". Проект “Філадельфія” так само відомий під іншою Великий вчений умер назвою — проект “Райдуга”. в 1943 році майже незалишивши після себе записів, щоденників і результатів досліджень.
 22. 22. Щодо наукової спадщини Тесли далеко не все зрозуміло. Деякі його друзі йбіографи стверджували, що Тесла знищив більшу частину своїх записів напочатку Другої Світові війни, зрозумівши, що людство не готовевикористовувати його відкриття й вони, можуть принести більше шкоди ніжкористі. Деякі колеги Тесли, які працювали з ним у його останні роки, стверджує,що архів фізика був конфіскований спецслужбами одразу ж після його смерті.Що трапилося насправді - невідомо, але результати фантастичних дослідженьТесли зникли. Фантастичними їх називають недарма, досить згадати, що в рамкахпроекту "Райдуга" був проведений відомий Філадельфійський експеримент. Наесмінець ВМФ США "Елдридж" було встановлене обладнання для генераціїзахисного поля, що дозволяє зробити корабель невидимим для радарів. Алесталося щось незрозуміле: корабель став невидимим не тільки для радарів, але йдля людського ока. Існують повідомлення очевидців, про те, що "Елдридж"моментально перемістився в просторі з одного узбережжя Америки на інше.Також повідомляють, що частина екіпажа загинула, частина безвісти зникла, а тіхто залишився живим все своє подальше життя провели в психіатричнихлікарнях. Результати експерименту засекретили. Що там відбувалося насправді незнає ніхто. Автора цієї фантасмагорії вже не було серед живих. У проекті бравучасть і Альберт Ейнштейн, але він, як повідомляють, теж знищив свої останніпраці.
 23. 23. Есмінець "Елдридж"
 24. 24. Як далеко просунулися розробки Тесли в галузібездротової передачі енергії намневідомо. Але тільки уявіть собі, наскільки красивою була йогоідея, і як би змінився світ якщо б вона була реалізована! Одна тільки можливість відмовитися від використання двигунів внутрішнього згоряння в автотранспорті чого варта! Це вирішило б більшість екологічних проблем у сучасних містах. Але поки що таємниці великого Тесли не розкриті ...

×