Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Modern fizik, klasik fizik ile tanımlanamayan olayları
açıklamak üzere ortaya atılmış teorilerin
tümüdür. Einstein'ın özel...
Atom teorisi ve atom modelinin evrimi
Dalga-parçacık ikiliği
Fotoelektrik etki
Franck-Hertz deneyi
Geiger–Marsden deneyi (...
BENJAMİN FRANKLİN 1706-1790
WILLIAM GILBERT 1544-1603
HEINRICH HERTZ 1857-1894
ERNEST RUTHERFORD 1871-1937
JOHN COCKCROFT ...
Elektrik yüklerinin artı ve eksi olarak
belirlenip adlandırılmasını sağlayan
Benjamin Franklin (1706 - 1790)'dir.
Franklin...
1600 yılında "De magnete, magnetisque corporibus, et
de magno magnete tellure"yı yazdı ve yer
manyetizmasının yerin içinde...
Heinrich Rudolf Hertz Fizik profesörü ünvanına sahip Alman bir
fizikçidir. 36 yıllık kısa ömründe insanlık tarihi için öne...
Rutherford'un bilime en büyük katkısı 1911 yılında
geliştirdiği Atom modelidir. Yapılan deneylerde alfa
parçacıklarının ge...
Ernest Walton ile birlikte ilk kez atom çekirdeğini
parçalayarak, nükleer çağın başlamasını sağlayan iki
bilim adamından b...
AD:EGE
SOYAD: IŞIK
NO:138
SINIF:12-ATL/B
KONU:MODERN FİZİK
Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org
https://www.nkfu.com
Ege işık
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Ege işık

447 views

Published on

MODERN FİZİK

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Ege işık

 1. 1. Modern fizik, klasik fizik ile tanımlanamayan olayları açıklamak üzere ortaya atılmış teorilerin tümüdür. Einstein'ın özel görelilik kuramından, Max Planck'ınkara cisim ışıması kuramına; Schrödinger'in kedisinden, kuark ve bozonlarakadar her şey modern fizik adı altında buluşur. Modern fizik, günlük yaşamımızda haşır neşir olduğumuz cisimlerin gözle görülemeyecek kadar küçük parçalarıyla (atomik boyutlarla/ 10−9 m civarı) ya da günlük hızların binlerce kat fazlasıyla (ışık hızına yakın hızlarla/ 108 m/s civarı) uğraşır.
 2. 2. Atom teorisi ve atom modelinin evrimi Dalga-parçacık ikiliği Fotoelektrik etki Franck-Hertz deneyi Geiger–Marsden deneyi (Rutherford deneyi) Kara cisim ışıması Kuantum termodinamiği Merkür'ün enberi yalpalaması Michelson–Morley deneyi Radyoaktivite Stern-Gerlach deneyi Yerçekimsel mercek (Gravitasyonel lens)
 3. 3. BENJAMİN FRANKLİN 1706-1790 WILLIAM GILBERT 1544-1603 HEINRICH HERTZ 1857-1894 ERNEST RUTHERFORD 1871-1937 JOHN COCKCROFT 1897-1967
 4. 4. Elektrik yüklerinin artı ve eksi olarak belirlenip adlandırılmasını sağlayan Benjamin Franklin (1706 - 1790)'dir. Franklin, yaptığı çeşitli deneylerin sonucunda elektriğin belirli ortamlarda fazla veya eksik ölçülerde bulunabilen bir sıvı olduğu görüşüne vardı. Her ikisinde de elektrik eksikliği ya da fazlalığı bulunan cisimlerin birbirini ittiğini, birinde eksiklik diğerinde fazlalık olan cisimlerin ise birbirlerini çektiğini ileri sürdü. Fazlalığı artı elektrik, eksikliği ise eksi elektrik olarak adlandırdı.
 5. 5. 1600 yılında "De magnete, magnetisque corporibus, et de magno magnete tellure"yı yazdı ve yer manyetizmasının yerin içinden kaynaklandığını gösterdi. Gilbert bu kitabında, dünyanın küresel bir mıknatıs olduğunu ve pusulanın ibresinin dünyanın magnetik kutbunugösterdiğini ortaya koyarak jeomagnetizma teorisine çok büyük bir katkıda bulundu. Pusula ibresinin, kuzey - güney doğrultusunun yanı sıra düşey yönde sapma gösterdiğini ilk kez söyleyen de Gilbert olmuştur.
 6. 6. Heinrich Rudolf Hertz Fizik profesörü ünvanına sahip Alman bir fizikçidir. 36 yıllık kısa ömründe insanlık tarihi için önemli buluşlara imza atmış bir bilimadamıdır. Heinrich Rudolf Hertz’in en önemli buluşu radyo dalgaları ile ilgilidir. Hertz radyo dalgalarını keşfeden, varlığını ispatlayan bilim adamıdır. Radyo Dalgaları; radyo titreşim sayısı ile gerçekleşen elektromıknatıssal dalgalardır. Tel gibi somut bağlantılar kullanmadan, gazyuvarı içerisinde veri taşınmasına olanak tanırlar. Radyo dalgalarını diğer elektromıknatıssal dalgalardan ayıran özellikleri göreceli olarak uzun dalgaboylarıdır. Saniye başına titreşim olarak tanımlanan hertz, onun ismi ile anılmaktadır. Hertz; (sembol Hz), frekans (sıklık) birimidir.
 7. 7. Rutherford'un bilime en büyük katkısı 1911 yılında geliştirdiği Atom modelidir. Yapılan deneylerde alfa parçacıklarının gerçekten de genel olarak çok küçük sapmalar gösterdiği(%90 oranında), ama arada büyük açılarla sapan parçacıklarında bulunduğu, hatta bazen bir parçacığın hareket yönünü değiştirip geriye döndüğü gözlendi. Böylesine büyük kütleli alfa parçacığını bu kadar saptırabilmesi için atomdaki bütün artı yüklerin ve kütlenin çok küçük bir hacme yoğunlaşmış olması gerekiyordu.Buna dayanarak atomun boşluklu bir yapıdan oluştuğunu keşfetti.Rutherford'un bu görüşten yola çıkarak oluşturduğu model Rutherford Atom Modeli ya da Çekirdekli Atom Modeli olarak adlandırılır.
 8. 8. Ernest Walton ile birlikte ilk kez atom çekirdeğini parçalayarak, nükleer çağın başlamasını sağlayan iki bilim adamından biri oldu. Bu deneyleri sayesinde 1951 yılında Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldüler. Cambridge Üniversitesinin 1960'da kurulan Churchill Koleji'nin ilk yöneticisi oldu. Ölümünden sonra Cambridge Üniversitenin mezarlığına gömüldü. Eşi Elizabeth ve 1929'da iki yaşında ölen oğlu John da aynı yere gömüldüler.
 9. 9. AD:EGE SOYAD: IŞIK NO:138 SINIF:12-ATL/B KONU:MODERN FİZİK Kaynakça: http://tr.wikipedia.org https://www.nkfu.com

×