Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Іван Карпенко-
Карий
(Тобілевич)
1845-1907
Підготував учень 10 класу
Ігор Старченко
Родина й дитячі
роки
Народився Іван Тобілевич 29 вересня
1845 року в селі Арсенівці на
Херсонщині в родині збіднілого
двор...
Юнацькі
роки
У 1859 році – закінчив
Бобринське училище на
«відмінно». Вища освіта,
університет залишилися
недосяжною мрією...
Знайомство з
дружиною
Іван та Надія грали головні
ролі у п'єсі Тараса Шевченка
«Назар Стодоля». Вони
покохали одне одного ...
На засланні
1883рік – у жовтні за політичну
неблагонадійність Івана Тобілевича
звільнили з посади секретаря поліції.
1884р...
Творчість Карпенко-Карого
• 1883рік – у журналі «Рада» вперше було надруковано
повість «Новобранець» під псевдонимом Гнат ...
Останні роки
життя
У 1905 році лікарі виявили у
драматурга невиліковну
хворобу селезінки.
15 вересня 1907 року Іван
Карпов...
Пам'ять про
митця
Пам'ять про геніального
драматурга увіковічено у
багатьох містах України, на
батьківщині споруджено
пам'...
«Люде вмирають – ідеї вічні.
Серце твоє, налите правдою і
любов'ю до рідного темного
люду, полягло поміж ним, а
дух величн...
іван карпенко карий (тобілевич) 1845-1907 підготував учень
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

іван карпенко карий (тобілевич) 1845-1907 підготував учень

113 views

Published on

Укр. література

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

іван карпенко карий (тобілевич) 1845-1907 підготував учень

 1. 1. Іван Карпенко- Карий (Тобілевич) 1845-1907 Підготував учень 10 класу Ігор Старченко
 2. 2. Родина й дитячі роки Народився Іван Тобілевич 29 вересня 1845 року в селі Арсенівці на Херсонщині в родині збіднілого дворянина, який працював приказчиком у пана. Мати походила з давнього козацького роду. Євдокія Садовська була кріпачкою, викупленою на волю своїм чоловіком. У родині Тобілевичів панувала душевна теплота і поетичність. Особливо шанували Шевченкове слово й народну пісню. У довгі осінні вечори жінки та дівчата за роботою співали, розповідали цікаві казки й приказки.
 3. 3. Юнацькі роки У 1859 році – закінчив Бобринське училище на «відмінно». Вища освіта, університет залишилися недосяжною мрією, бо в батьків не було коштів. З 14 років хлопчина працював писарчуком у канцелярії в містечку Мала Виска. У 1864 році зайняв посаду канцелярського служителя у суді. Бере участь у аматорському драматичному гуртку, яким керував Марко Кропивницький.
 4. 4. Знайомство з дружиною Іван та Надія грали головні ролі у п'єсі Тараса Шевченка «Назар Стодоля». Вони покохали одне одного і незабаром одружилися. Щастя молодої сім'ї виявилося недовгим: помирає син, погіршується здоров'я дружини. 1879рік – Іван Карпович втратив матір, наступного року –дружину, потім дочку Галю і справжню берегиню сімейного затишку – бабу Настю.
 5. 5. На засланні 1883рік – у жовтні за політичну неблагонадійність Івана Тобілевича звільнили з посади секретаря поліції. 1884рік – через заборону життя на Україні митець оселився в Новочеркаську на Дону. Тут він прожив три роки. Працює ковалем, політурником. Вечорами удосконалював створені драми: «Наймичка»(1887), «Мартин Боруля»(1891), «Безталанна»(1910).
 6. 6. Творчість Карпенко-Карого • 1883рік – у журналі «Рада» вперше було надруковано повість «Новобранець» під псевдонимом Гнат Карий. Надалі митець спеціалізувався в драматургії. • Умовно його п'єси можна поділити на групи: 1) соціально-побутові драми; 2) драми з життя інтелігенції; 3) комедії; 4) трагедії з історичним контекстом. • П'єси «Сто тисяч» (1891), «Хазяїн» (1902) досі вважають високохудожніми взірцями комедійного жанру. А Карпенко-Карого-батьком української комедії. За 20 років він написав близько двох десятків п'єс різних жанрів.
 7. 7. Останні роки життя У 1905 році лікарі виявили у драматурга невиліковну хворобу селезінки. 15 вересня 1907 року Іван Карпович помер у Берліні, де лікувався. Дружина Софія привезла й поховала його згідно із заповітом, поряд із батьківською могилою в селищі Карлюжне, неподалік від хутора Надія.
 8. 8. Пам'ять про митця Пам'ять про геніального драматурга увіковічено у багатьох містах України, на батьківщині споруджено пам'ятник і відкрито літературно-мистецький заповідник «Хутір Надія», а Київський національний інститут театрального мистецтва з гордістю носить ім'я Івана Карпенка-Карого.
 9. 9. «Люде вмирають – ідеї вічні. Серце твоє, налите правдою і любов'ю до рідного темного люду, полягло поміж ним, а дух величний твій витатиме над ним вовіки…»

×