Mart 2014 Trend Raporu

327 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
327
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Mart 2014 Trend Raporu

 1. 1. Twitter'ın en çok paylaşılan fotoğrafı rekorunu kıran fotoğraflar Oscar töreni sırasında çekildi. Ellen DeGeneres’in kendi Twitter hesabından paylaştığı fotoğraf 3 milyondan fazla kez retweet edildi.
 2. 2. Yandex ve NTV ortaklaşa bir proje ile Türkiye yerel seçimlerinin nabzını tuttu. Tüm adayların, analizlerin ve haberlerin yer aldığı siteye http://secim.ntv.com.tr/2014-yerel- secimleri/adaylar adresinden ulaşabilirsiniz. Seçimlerin açıkladığı dakikalarda ise mikro site üzerinden kullanıcılar seçim sonuçlarını NTV canlı yayını ile takip edebildi.
 3. 3. iTunes Music Festival‘i, bu yıl South by Soutwest’e (SXSW) taşındı. Coldplay, Imagine Dragons ve London Grammar gibi gruplarla start alan festival iPhone, iPad ya da iPod Touch üzerinden iTunes Music Festival uygulaması indirilerek takip edildi.
 4. 4. Twitter ve Facebook‘tan sonra tasarım değişikliğine giden diğer bir sosyal ağ da Google+ oldu. Yeni Google+ tasarımında link paylaşımlarında görseller öne çıkarken sosyal ağın görünüş olarak Facebook‘a benzemeye çalıştığı da gözden kaçmıyor.
 5. 5. Kullanıcılar önümüzdeki aylardan itibaren Facebook haber kaynaklarında markaların video reklamlarını görmeye başlayacaklar. Facebook’un 15 saniyelik video reklamları haber kaynağında kendine kendine sessiz bir şekilde oynamaya başlıyor. Eğer videoyu izlemeyi istemeyip geçerseniz video duruyor. Videoya tıkladığınızda ise reklam videosunun sesi açılarak tam boyuta geçiyor ve böylelikle reklamı yüksek bir görsel kaliteyle izleyebiliyorsunuz.
 6. 6. Kullanıcıların birbirleriyle temasa geçmesini sağlayan @ sembolü Twitter’dan kaldırılıyor. Android platformu üzerinde denemeler yapan Twitter'ın '@'siz formatının görüntüleri de internete düştü. Twitter'ın üst düzey isimlerinden Vivian Schiller, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Twitter'ın hashtag ve mention(@) kullanımları üzerinde çalışma yaptıklarını doğrularken, siteye yeni üye olanların bu sembolleri kullanmakta sıkıntı çektiğine dikkat çekti ve yeni bir düzenlemenin şart olduğunu kaydetti.
 7. 7. Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, tıpkı Google’ın sıcak hava balonu projesi gibi, internet erişimini yaygınlaştırmak için yeni bir fikir üzerine çalışıyor. Techcrunch sitesinin haberine göre Facebook, ABD merkezli insansız hava aracı üreten Titan Aerospace şirketini satın almayı planlıyor. Facebook, henüz yapım aşamasında olan uçakları internet ağı kurmak için kullanacak. Bu sayede erişimi olmayan 5 milyar insana bağlantı götürecek. Projenin ilk olarak Afrika’da hayata geçirilmesi bekleniyor.
 8. 8. Spritz isimli uygulama ile göz atlamalarını ortadan kaldırarak hatta gözünüzü sabit tutarak hiç bir çaba sarfetmeden okuma yaparak dakikada 600 kelimeye kadar hızlı okuma yapabilirsiniz. 
 9. 9. Google, yaptığı açıklamada Ray-Ban, Oakley gibi ünlü markaların sahibi İtalyan Luxottica Group ile işbirliği yaptığını duyurdu. Luxottica, Google’a, akıllı gözlüğü Google Glass’ın çerçevelerinin tasarlanması, üretilmesi ve ulaştırılmasında yardımcı olacak. Böylece Google Glass’ın sadece teknoloji severlerin kullanabileceği bir ürün olmaktan çıkarak, kullanıcı alanının genişleyebileceği düşünülüyor.
 10. 10. Facebook kendi adına bir ilke imza atarak giyilebilir teknoloji konusunda bir yatırım yaptı. Sanal gerçeklik alanında çalışmalar yürüten Oculus Rift'i 2 milyar dolara kendisine dahil ederek bu konuda gelişme planlanan Facebook yakında sanal gerçeklik platformuna dönüşebilir.
 11. 11. Mod isimli uygulama ile analog ve dijital dünyayı buluşturarak cloud bağlantısı sayesinde yazıp çizdiklerinizi dijital dünyaya aktarmanız çok kolay. Defterin üzerine not aldıktan ve ya çizim yaptıktan sonra defterinizi postalıyorsunuz ve uygulama üzerinden dijital notlarınıza ulaşabiliyorsunuz.
 12. 12. Kullanıcılara arttırılmış gerçeklik deneyimi sunan Blippar, Andoid ve iOS’un yanı sıra artık Google Glass destekli de olacak. Reklamcılar ve pazarlamacılar için tüketicilerle etkileşim kurabilmesi açısından çok önemli olan Blippar’ın Google Glass deneyimi ile fiziksel ve dijital dünyayı birbirine bağlayacak.
 13. 13. Google, akıllı saat gibi giyilebilir teknoloji ürünlerinde kullanılmak üzere Android Wear adlı yeni bir Android temelli işletim sistemini duyurdu. Bu işletim sistemi, hareket ve ivme ölçme, konum bildirimi gibi giyilebilirler için temel sayabileceğimiz bazı fonksiyonların yanısıra, sesli komut algılama ve Google Now olarak bildiğimiz öngörülü bilgi sunma gibi yeni özelliklere de sahip.
 14. 14. Sony, PS4'ün satışlarını biraz daha artıracak yeni bir donanım duyurdu. Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda detaylı olarak tanıtılacak donanım oyun oynarken takıldığında, kullanıcıya oradaymış hissi veren sanal bir gözlük. “Morpheus” adı verilen bu gözlük, PlayStation’ın resmi Twitter sayfasından da duyuruldu.
 15. 15. Vulfpeck ücretsiz turneye çıkabilmek için Spotify'ın dinledikçe müzisyenlere para ödeme sistemini akıllıca kullanarak, kendilerine bir bağış mekanizması kurdu. Grubun dinleyicilerinden isteği ise Spotify'a yükledikleri tamamiyle sessiz albümü gece yatarken açık bırakmaları. Böylelikle Spotify her dinlenen parça için 0.05$ ödeyecek ve gecenin sonunda tahmini olarak bir kişiden 4$ bağış almış olacaklar.
 16. 16. Cloak, arkadaşlarınızın Foursquare ve Instagram verilerini kullanarak onlarla karşılaşmanıza engel olan bir uygulama. Özellikle görmek istemediğiniz biri/birileri varsa, alarm kurup sizin bulunduğunuz yere yaklaştığında titreyerek size haber veriyor. 
 17. 17. Fransa’nın daha çok genç kitleye hitap eden mobil operatörlerinden M6 Facebook sayfasındaki etkileşimini arttırlak amacıyla motorlu bir arkadaşı kullandı. Projeye göre, kullanıcılar ne kadar çok yorum yazarsa motorlu arkadaşımız DÉDÉ o kadar yol ilerleyebiliyor. Mikro site üzerinden de lokasyonu takip edilebilen kahramanımız annesine olan düşkünlüğü ile kahkaha attırdı.  Kampanya sonucu nasıl mı? 15 gün, 45503 yorum ve 80885 km yol. 
 18. 18. SXSW’de bu yıl Oreo, festival alanı içinde bir bölgeye Twitter üzerinden kontrol edilen bir sistemle katılımcılara istediği şekilde Oreo basabilme imkanı tanıdı. Trending Vending Machine adında olan bu otomat sıradan otomatlardan farklı olarak hangi renk ve şekillerde baskı yapacağına Twitter sayesinde karar veriyor.
 19. 19. Subway, bu senenin trendlerinden olan giyilebilir teknolojiyi ön plana çıkararak interaktif bir oyun hazırladı. Amaç çok basit; daha iyi odaklan ve kazan. 
 20. 20. Wizz adı verilen küpe tasarımı sosyal ağlarınıza bağlanıp hakkınızdaki bilgileri topluyor, ne gibi şeylerden hoşlanabileceğinize dair bilgiyi içinde tutuyor. Bu kriterlere uyan ve sizinle ortak zevklere sahip olan biri yaklaştığında da bu bilgileri kullanıyor. 

×