Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Sissejuhatus
0 Alati on olnud oluline, et toit pakuks meile ka midagi
muud lisaks kõhutäitele. Soov saavutada
komponentide...
0 Eesti köök kitsamas mõttes on eesti rahvustoidud,
nende valmistamine ja tarvitamine.
0 Selle all peetakse tavaliselt sil...
0 Alates põlluharimise levikust olid tähtsaimaks
toiduseks kujunenud mitmesugused teraviljatoidud –
puder, rokk, kört, lee...
0 Eestile omane teraviljatoit on ka kama – keedetud, kuivatatud ja
jahvatatud segaviljast jäme jahu, mida tavaliselt söödi...
0 Liha polnud talurahva laual väga sagedane. Loomi
tapeti sügisel.
0 kohe tarvitati ära rupskid, liha säilitati soolatult ...
0 19. sajandi teisel poolel hakkasid Eestis koos
omandisuhete ja majandusoludega muutuma ka
toitumistavad.
0 Järk-järgult ...
0 1920.–30. aastateks kujunes välja nii-öelda eesti köögi
teine kihistus.
0 Sellest ajast on tuntud näiteks sellised Eesti...
0 Pärast Teist maailmasõda said Eesti toitumistavad
ulatuslikke mõjutusi ida poolt; sööklatesse ja
restoranidesse jõudsid ...
0 1980.–90. aastatest on traditsiooniline eesti köök
tähtsust kaotamas. Siiski eelistatakse paljudes
peredes eriti pühade ...
Kokkuvõte
0 Asukoht Põhjala lõunaosas ja neli aastaaega tagavad
Eesti köögis piisava inspiratsiooni kõigile, kes
soovivad ...
Kasutatud materjal
0 http://www.toidutare.ee/termin.php?id=605
0 http://et.wikipedia.org/wiki/Eesti_k%C3%B6%C3%B6k
0 http:...
0 TÄNAN TÄHELEPANU EEST
Eesti köök
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Eesti köök

2,151 views

Published on

Estonian cuisine
Made by: Kaur-Joosep Lomp

Published in: Education, Technology, Business
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Eesti köök

 1. 1. Sissejuhatus 0 Alati on olnud oluline, et toit pakuks meile ka midagi muud lisaks kõhutäitele. Soov saavutada komponentide vahel kõigi maitsete ja nüansside harmoonia on olnud suureks väljakutseks meie kokkadele. Ainult õigete komponentide segamisel ja õige tehnoloogia abil on sündinud väike ime – uue Eesti köögi kordumatute maitsete harmoonia.
 2. 2. 0 Eesti köök kitsamas mõttes on eesti rahvustoidud, nende valmistamine ja tarvitamine. 0 Selle all peetakse tavaliselt silmas umbes 19.sajandi keskpaigast tuntud Eesti maarahva argi- ja peoroogasid. 0 Eesti köögi varasem kihistus on üsna sarnane teiste Põhja-Euroopa maadega. 0 Selle määrasid ära kohalik kliima, maaharimistehnoloogia ning ühiskondlikud suhted.
 3. 3. 0 Alates põlluharimise levikust olid tähtsaimaks toiduseks kujunenud mitmesugused teraviljatoidud – puder, rokk, kört, leem jt. 0 Tähtsaimaks kujunes aga hapendatud taignast tume rukkileib. 0 Leib muutus kogu toidu ja elatise omamoodi sümboliks, muudel toitudel oli vaid leivakõrvase staatus. 0 Musta leiba hinnatakse Eestis tänini.
 4. 4. 0 Eestile omane teraviljatoit on ka kama – keedetud, kuivatatud ja jahvatatud segaviljast jäme jahu, mida tavaliselt söödi hapupiimaga (uuemal ajal süüakse kama ka keefiri või jogurtiga). 0 Munatoidud olid haruldased, munapuder ja keedetud munad olid pühapäevaroad. 0 Piimatoodetest tarvitati rõõska ja haput piima, võid ja kohupiima. 0 Lisaks hapupiimale tarvitati joogiks kalja, pühade puhul õlut.
 5. 5. 0 Liha polnud talurahva laual väga sagedane. Loomi tapeti sügisel. 0 kohe tarvitati ära rupskid, liha säilitati soolatult ja suitsutatult. 0 Seapeast ja -jalgadest keedeti pidurooga – sülti, mis sellise valmistusviisiga on maailmas ainulaadne ja mida eestlased tänini söövad.
 6. 6. 0 19. sajandi teisel poolel hakkasid Eestis koos omandisuhete ja majandusoludega muutuma ka toitumistavad. 0 Järk-järgult said tuntuks ja kättesaadavaks uued toiduained ja -valmistamisviisid. 0 Peamised rahvusvahelised mõjud tulid linnade ja mõisate kaudu Saksamaalt ja Venemaalt. 0 Vürtspoodidesse ilmusid müügile soolaheeringas, manna, riis, suhkur, kohv ja vürtsid. 0 Naisseltsid hakkasid korraldama kokakursusi, levis hoidistamine.
 7. 7. 0 1920.–30. aastateks kujunes välja nii-öelda eesti köögi teine kihistus. 0 Sellest ajast on tuntud näiteks sellised Eestis hästi kodunenud ja omased toidud nagu kartulisalat, marineeritud kõrvits ja hapukurk, maksapasteet, kotletid, kartulipuder, kapsarullid, kissell, mannavaht, plaadikoogid jms.
 8. 8. 0 Pärast Teist maailmasõda said Eesti toitumistavad ulatuslikke mõjutusi ida poolt; sööklatesse ja restoranidesse jõudsid borš, seljanka, rassolnik, hartšoo, pelmeenid jms. 0 Tunda andis samas toiduainete ja eriti maitseainete piiratud valik.
 9. 9. 0 1980.–90. aastatest on traditsiooniline eesti köök tähtsust kaotamas. Siiski eelistatakse paljudes peredes eriti pühade ja pidude ajal veel traditsioonilisi toite.
 10. 10. Kokkuvõte 0 Asukoht Põhjala lõunaosas ja neli aastaaega tagavad Eesti köögis piisava inspiratsiooni kõigile, kes soovivad valmistada toitu värsketest ja Põhjala puutumatust loodusest pärit andidest.
 11. 11. Kasutatud materjal 0 http://www.toidutare.ee/termin.php?id=605 0 http://et.wikipedia.org/wiki/Eesti_k%C3%B6%C3%B6k 0 http://www.maaleht.ee/news/uudised/elu/eesti-kook-on- nagu-pardi-muusika-ja-tatte-laulud.d?id=33327805 0 http://kulinaaria.ee/eesti-kook 0 http://www.vabaeestisona.com/beta/index.php?option=c om_content&view=article&id=753:eesti-koeoek-ja- kuelaline-los-angelese-eesti-majas-&catid=9:kohalikud- uudised&Itemid=11 0 http://eope.ehte.ee/toitlustus/?12._Eestlaste_toidukultuur _ja_rahvustoidud:Kaasaegne_Eesti_k%F6%F6k
 12. 12. 0 TÄNAN TÄHELEPANU EEST

×