Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
 Holokausti është inciativa më
famëkeqe, për shfarosjen e
njerëzve në historinë e botës.
 Hitleri në librin e tij Lufta
...
 Hitleri gjatë Luftës së Dytë
Botërore kishte krijuar shumë
burgje dhe kampe
përqendrimi. Kampet kishin
kishin filluar të...
 Në këto kampe, u
mbytën, u torturuan,
dhe u bënë
eksperimente të gjalla
në fushën medicinale.
Shumë njerëz për të
mos pa...
 Nazistët kishin tubuar shumë
njerëz në kampet e tyre.Vrasjet me
bomba, armë zjarri, pushkatimet,
mbytjet me tortura... i...
 Në kampin e Aushvicit u vranë mbi
2.000.000 hebrenj. Përveç hebrenjve,
në kampet e përqendrimit u vranë dhe
u zhdukën ed...
 Me verë të 1940, Mauthausen-Gusen ishte bërë
një nga komplekset më të mëdha . Dy kampet
kryesore, Mauthausen dhe Gusen i...
 Ka qenë kampi nazist më i rëndësishëm
i vdekjes. Më 27 janar të vitit 1945,
ushtarët e armatës së kuqe hynë në
kampin më...
Hapur ne Mars 1933,ishte kampi i
pare i përqendrimi nazist.Kampi u
hap në Gjermani, i vendosur mbi
baza të një fabrike te ...
 Megjithese , ne Shqiperi kishte
arritur propaganda antisemite,
populli shqiptar I mirpriti israelet e
ndjekur dhe te per...
 Populli shqiptar ka qene
tere jeten nje popull
punetor , qe e ka siguruar
me djerse mjetet e
jeteses.Populli shqiptar ka...
 Pas clirimit te Beratit , ne
1994 , kur udheheqja e Luftes
Nacionalclirimtre kishte
shkuar ne kete qytet , nje grup
isla...
 Fjala u realizua. Ata kur u
kthyen moren me vete
ndjenjat dhe miqesine ,
mikpritjen dhe perkrahjen e
popullit shqiptar.
...
 ”Ne historine e kesaj lufte , populli
shqiptar do te mbetej I shenuar
nje popull I vogel , por bujar dhe
heroik , I cili...
Holokausti
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Holokausti

Holokausti

 • Be the first to comment

Holokausti

 1. 1.  Holokausti është inciativa më famëkeqe, për shfarosjen e njerëzve në historinë e botës.  Hitleri në librin e tij Lufta ime shënon se Raca gjermane është racë e pasardhëse e racës ariane (popull që ka jetuar shumë vitë më parë-qytetërim i zhdukur tanimë) dhe racë e pastër, dhe si e tillë duhet ta sundojë botën.Disa popuj duhet të zhduken nga faqja e dheut, hebrenjtë, romët dhe sllavët.
 2. 2.  Hitleri gjatë Luftës së Dytë Botërore kishte krijuar shumë burgje dhe kampe përqendrimi. Kampet kishin kishin filluar të hapen që nga viti 1940. Ndër kampet më të njohura ishin ; Kampi i Aushvicit, i Dahaut, i Mat'hauzenit, i Belsenit, i Firensburgut. Në këto vende ishin vendosur njerëz nga të gjitha vendet e pushtuara nga blloku nazi-fashis
 3. 3.  Në këto kampe, u mbytën, u torturuan, dhe u bënë eksperimente të gjalla në fushën medicinale. Shumë njerëz për të mos parë skenat e tilla dhe për të mos përjetuar torturat e tilla bënë vetëvrasje
 4. 4.  Nazistët kishin tubuar shumë njerëz në kampet e tyre.Vrasjet me bomba, armë zjarri, pushkatimet, mbytjet me tortura... ishin bërë të zakonshme.  Tani terrori ndaj njerëzve në kampet e përqendrimit kishte ndërruar formën. Nazistët donin t'i mbysnin njerëzit pa lënë gjurmë. Prandaj, filluan asgjësimin e tyre nëpërmjet helmimit masiv në dhomat me gaz në shumicën e kampeve të përqendrimit.  Mbytja me gaz brenda një dite arrinte deri në 20.000 njerëz.Trupat e pajetë të njerëzve hidheshin në furra me temperatura të larta, për të zhdukur çdo gjurmë. Shumica e këtyre njerëzve ishin hebrenj
 5. 5.  Në kampin e Aushvicit u vranë mbi 2.000.000 hebrenj. Përveç hebrenjve, në kampet e përqendrimit u vranë dhe u zhdukën edhe pjesëtarë të popujve të tjerë.  Në disa vende të Evropës, popullsia vendase vetë i dorëzonte hebrenjtë në duar të nazistëve. Por pati popuj të atillë që i fshihnin dhe strehonin dhe i mbronin hebrenjtë. Shembulli më i njohur janë shqiptarët. Hebrebjtë në Shqipëri kaluan mirë dhe nuk përjetuan fatin tragjik të bashkëkombësve të tyre. Shqipëtarët i mbrojtën aq shumë hebrenjtë sa që i mbajtën edhe në familjet e tyre. Kjo ndodhi në shumë qytete të Shqipërisë si nëTiranë, Shkodër, Durrës,Vlorë, Krujë, Shkup, Prishtinë
 6. 6.  Me verë të 1940, Mauthausen-Gusen ishte bërë një nga komplekset më të mëdha . Dy kampet kryesore, Mauthausen dhe Gusen ishin dy kampet në të gjithë Evropën qe etiketohen si "e klasës së III" kampe, që do të thoshte se ata kishin për synim që të jetë kampet e vështira për "armiq politik të pakorrigjueshëm perandori “. Në janar 1945, kampet, të drejtuar nga zyra qendrore në Mauthausen, përmban rreth 85.000 të burgosur. Numri i të vdekurve mbetet e panjohur, edhe pse burimet më vendin e tij në mes të 122.766 dhe 320.000 për tërë kompleksin. Ndryshe nga shumë kampet e përqëndrimit të tjera, me qëllim për të gjitha kategoritë e të burgosurve, Mauthausen është përdorur kryesisht për shfarosjen përmes punës të inteligjencës, të cilët ishin shkolluar populli dhe anëtarëve të klasave të larta shoqërore në vendet e nënshtruar nga regjimi nazist gjatë Lufta e Dytë Botërore
 7. 7.  Ka qenë kampi nazist më i rëndësishëm i vdekjes. Më 27 janar të vitit 1945, ushtarët e armatës së kuqe hynë në kampin më të madh të vdekjes, Auschwitz- Birkenau. Sovjetikët zbuluan rreth 7 mijë persona ende të gjallë në kamp. Nga viti 1940 deri në 1945 të paktën 1,1 milion persona kanë vdekur në Auschwitz- Birkenau, 960.000 prej të cilëve burra, gra dhe fëmijë hebrej të shpërngulur nga vendet e Evropës së pushtuar nga nazistët. 75 mijë polakë, 21 mijë ciganë dhe 15 mijë sovjetikë u vranë gjithashtu në këtë kamp. Fillimisht qe një kamp përqendrimi për 10 mijë persona, Auschwitz u shndërrua në uzinë shfarosje masive dhe u shtri deri në tre kilometra, u pajis me dhoma gazi të lidhur me krematoriume. Gjatë operacionit për çlirimin e kampit humbën jetën 230 ushtarë sovjetikë.
 8. 8. Hapur ne Mars 1933,ishte kampi i pare i përqendrimi nazist.Kampi u hap në Gjermani, i vendosur mbi baza të një fabrike te braktisur afër qytetit mesjetar të Dachau, rreth 16 km në veriperëndim të Munihut. Në total, mbi 200.000 të burgosur nga më shumë se 30 vendet ishin të vendosur në Dachau nga të cilët dy të tretat janë burgosurit politikë dhe pothuajse një e treta kanë qenë jehudi. 25.613 të burgosurve besohet të kenë vdekur në kamp dhe pothuajse 10.000 tjetër në subcamps-et e tij,kryesisht nga sëmundje, kequshqyerja dhe vetëvrasje
 9. 9.  Megjithese , ne Shqiperi kishte arritur propaganda antisemite, populli shqiptar I mirpriti israelet e ndjekur dhe te persekutuar , duke I krijuar atyre kushte per t’u strehuar dhe per tu marre me veprimtari prodhuese . Edhe pse shqiptaret nuk diNIN gjuhen , zakonet ata u mor vesh me ta , si me vellezerit e vet .  Por kjo mikpritje nuk ishte e rastesishme, pasi shqiptaret e kane pasur ne gen mikpritjen dhe besen ndaj te huajve qe kane vizituar shqiperine , qe kane ardhur me qellime te mira .  Edhe pse troje te ndryshme kane ushqyer lakmi ndaj shqiptareve , Shqiperia nuk ka vepruar ne te njejten menyre .
 10. 10.  Populli shqiptar ka qene tere jeten nje popull punetor , qe e ka siguruar me djerse mjetet e jeteses.Populli shqiptar ka forcuar miqesine midis popujve , ndihmen reciproke dhe ka kultivuar ne ndergjegjen e vet veti te larta morale , si dashurine per njeriun ,familjen , atdheun , mikpritjen , besen etj.  Kete mikpritje gjeten dhe hebrenjte .
 11. 11.  Pas clirimit te Beratit , ne 1994 , kur udheheqja e Luftes Nacionalclirimtre kishte shkuar ne kete qytet , nje grup islaelesh kerkuan te takoheshin me kryetarin e Komunitetit Antifashist ,Enver Hoxha , per ta pershendetur dhe falenderuar per mbeshtetjen dhe perkrahjen qe kishte dhene populli shqiptar , gjithashtu mbas mbarimit te luftes te krijoheshin mundesi per tu kthyer ne vendet e tyre .
 12. 12.  Fjala u realizua. Ata kur u kthyen moren me vete ndjenjat dhe miqesine , mikpritjen dhe perkrahjen e popullit shqiptar.  Vleresimet e tyre per ne kane qene te ndryshme :  ”Kur hebrenjte shuheshin me gaze dhe mjete hekuri nga nazifashistet , ne Ballkan ishte nje popull qe u ngrit mbi cdo teori raciste , populli hero dhe mikprites I Shqiperise … Vellezerit tane na treguan se familjet shqiptare I pranuan bujarisht ne shtepite e tyre , dhe I mbrojten nga cdo veshtiresi .”
 13. 13.  ”Ne historine e kesaj lufte , populli shqiptar do te mbetej I shenuar nje popull I vogel , por bujar dhe heroik , I cili do te shenohet ndofta si I vetmi nga te gjithe popujt e ekupuar ne Evrope , qe pengoi e ndaloi shfarosjen e ndjekjen e hebrenjve.”  “Jam ne Oher , kam hipur maje nje kodre dhe po shoh Pogradecin . Sa mall kam per ate vend . Sikur te kisha krahe te flutorja , do te vija te puthja token shqiptare qe na shpetoi jeten !”  Por keto ishin disa nga fjalet mbi dashurine qe ka lene populli shqiptar tek hebrenjte , qe nuk do te harrohen kurre.

×