Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
KAZIM ANIL AYDIN
SAMSUN - 2016
 Giriş
 Ünite yük ekipmanı nedir?
 Ünite yük ekipmanları nelerdir?
 Malzeme taşıma sistemleri, (Material Handling Systems)
doğru malzemeyi,
doğru yere,
doğru miktarda,
doğru koşullarda,
do...
 Ünite yüklerin stoklanması ve taşınması sırasında
kullanılan ekipmanlardır.
 Paletler
 Öz taşıma(Self-restraining)
 Kızaklar
 Yükleme levhaları
 Tepsiler
 Palet/kızak kutuları
 Karton kutular...
 Paletler
 Yükleri birimleştirmede kullanılan birleştirici
istifleyici bir ekipmandır.
 Yükler bu tavalara istiflenir v...
 Öz taşıma (Self-restraining)
 Bir veya birden fazla parçaların-öğelerin bir araya getirerek
bireysel taşıma işlemidir.
...
 Yükleme levhaları
 Operatör, forklifte takılan bu aparat ile yükü forklift
çatalları üzerine alır. Paleti gideceği yerd...
 Tepsiler
 Tepsiler öğeleri taşımak için kullanılan tekrar
kullanılabilir kaplardır.
 Bu nedenle parçaları-öğeleri bir ...
 Palet/Kızak kutuları
 Çatal / platformlu kamyonla taşıma için gevşek
parçaları bir araya getirmek ve korumak için
kulla...
 Kartonlar
 Ayrı ayrı öğeleri birleştirmek ve korumak için
kullanılan tek kullanımlık kartondan yapılan
kaplardır.
 Çan...
 Toplu yük konteynerleri
 Toplu malzemelerin bir araya getirilmesi ve korunması için
yeniden kullanılabilir konteynerler...
 Şerit/ Bant/ Yapıştırıcı
 Yük dengelemesi için kullanılır. Çelik veya
plastikten yapılabilirler.
 Plastik olanlar nakl...
 Intermodal Konteynerler
 Konteynerler, uluslarası standartlara sahip
taşımacılık sistemi içinde verimli, güvenli ve
has...
 Küçült-sar / Ger-sar
 Yük dengelemesi için kullanılır.
 Düzensiz yüklerin dengelenmesine izin verir.
 Germe, Daraltma...
 Paletleyiciler
 1-) Manuel tipi paletleyiciler
Operatörler öğeleri birim yük oluşturmak üzere
belirli bir modele uygun ...
Malzeme taşıma si̇stemleri̇ - Üni̇te yük eki̇pmanları / Material Handling Systems - Unit Load Equipment
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×
Upcoming SlideShare
Computer Simulation Final Project
Next
Download to read offline and view in fullscreen.

1

Share

Download to read offline

Malzeme taşıma si̇stemleri̇ - Üni̇te yük eki̇pmanları / Material Handling Systems - Unit Load Equipment

Download to read offline

Malzeme taşıma si̇stemleri̇ - Üni̇te yük eki̇pmanları / Material Handling Systems - Unit Load Equipment | Malzeme taşıma si̇stemleri̇ dersi sunumu - Material handling systems slide | Kazım Anıl AYDIN < Samsun - 2016 > Başlıklar - İçerikler :
Paletler, Öz taşıma(Self-restraining), Kızaklar, Yükleme levhaları, Tepsiler,Palet/kızak kutuları, Karton kutular, Çantalar, Toplu yük konteynerleri, Sandıklar, Şerit/ Bant/ Yapıştırıcı,Intermodal konteynerler, Küçült-sar / Ger-sar, Paletleyiciler | Etiketler: malzeme taşıma sistemleri, material handling systems, slides, sunum, unit load equipment, ünite yük ekipmanları

Related Books

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

Malzeme taşıma si̇stemleri̇ - Üni̇te yük eki̇pmanları / Material Handling Systems - Unit Load Equipment

 1. 1. KAZIM ANIL AYDIN SAMSUN - 2016
 2. 2.  Giriş  Ünite yük ekipmanı nedir?  Ünite yük ekipmanları nelerdir?
 3. 3.  Malzeme taşıma sistemleri, (Material Handling Systems) doğru malzemeyi, doğru yere, doğru miktarda, doğru koşullarda, doğru sıklıkla, doğru yönlendirerek, doğru zamanda, doğru yöntem kullanımı ile doğru maliyette sağlayan bilimdir.
 4. 4.  Ünite yüklerin stoklanması ve taşınması sırasında kullanılan ekipmanlardır.
 5. 5.  Paletler  Öz taşıma(Self-restraining)  Kızaklar  Yükleme levhaları  Tepsiler  Palet/kızak kutuları  Karton kutular  Çantalar  Toplu yük konteynerleri  Sandıklar  Şerit/ Bant/ Yapıştırıcı  Intermodal konteynerler  Küçült-sar / Ger-sar  Paletleyiciler
 6. 6.  Paletler  Yükleri birimleştirmede kullanılan birleştirici istifleyici bir ekipmandır.  Yükler bu tavalara istiflenir ve ambalajlanır. Böylelikle taşınmaya hazır hâle getirilir.  Palet, birbirine bağlanmış iki palet ızgarasından oluşur.  Paletler ahşap, sunta, ondüle fiber, plastik ve metal gibi çeşitli malzemelerden yapılmaktadır.
 7. 7.  Öz taşıma (Self-restraining)  Bir veya birden fazla parçaların-öğelerin bir araya getirerek bireysel taşıma işlemidir.  Kızaklar  Kızaklar, tipik olarak metalle yapılan yüzeyler ile zeminin arasında yeterince boşluk bırakan, çatalların kaldırılmasına veya işlenmesine izin vermek için boşlukları diğer paletlerinkinden daha büyük olan bir palet türüdür.
 8. 8.  Yükleme levhaları  Operatör, forklifte takılan bu aparat ile yükü forklift çatalları üzerine alır. Paleti gideceği yerde, aparat ile paleti teslim etmiş olur. Böylece, ahşap palete ihtiyaç olmadan ürünü alır, taşır ve yerine bırakabilir.
 9. 9.  Tepsiler  Tepsiler öğeleri taşımak için kullanılan tekrar kullanılabilir kaplardır.  Bu nedenle parçaları-öğeleri bir araya getirirler ve onları korurlar.  Plastik veya metal gibi farklı malzemelerden yapılabilirler.
 10. 10.  Palet/Kızak kutuları  Çatal / platformlu kamyonla taşıma için gevşek parçaları bir araya getirmek ve korumak için kullanılan tekrar kullanılabilir konteynerlerdendir.  Palet kutusu bazen bir "kutu paleti" olarak anılır.
 11. 11.  Kartonlar  Ayrı ayrı öğeleri birleştirmek ve korumak için kullanılan tek kullanımlık kartondan yapılan kaplardır.  Çantalar  Toplu malzemelerin bir araya getirilmesi ve korunması için kullanılan tek kullanımlık polimerik plastik özellikte üretilen kaplardır.
 12. 12.  Toplu yük konteynerleri  Toplu malzemelerin bir araya getirilmesi ve korunması için yeniden kullanılabilir konteynerlerdir.  Fıçılar, silindirler vb. dahildir.  Hem dağıtım hem de işlem içi işleme için kullanılır  Sandıklar  Ayrı nesneleri korumak için kullanılan tek kullanımlık kaptır.  Genellikle dağıtım için kullanılır.
 13. 13.  Şerit/ Bant/ Yapıştırıcı  Yük dengelemesi için kullanılır. Çelik veya plastikten yapılabilirler.  Plastik olanlar nakliye sırasında yüklerin gevşek olmasını önlemek için küçülen-daralan çemberleme-sargılama da kullanılır.
 14. 14.  Intermodal Konteynerler  Konteynerler, uluslarası standartlara sahip taşımacılık sistemi içinde verimli, güvenli ve hasarsız bir şekilde malzeme taşıması için üretilmiş, yeniden kullanılabilir çelik kutu şeklinde yapılardır.  Konteynerler, içindeki malzeme boşaltılmaksızın farklı taşımacılık şekilleriyle taşınabilir.
 15. 15.  Küçült-sar / Ger-sar  Yük dengelemesi için kullanılır.  Düzensiz yüklerin dengelenmesine izin verir.  Germe, Daraltma işlemleri kullanılarak yükün belirli bir model-kalıpta kalması sağlanır.
 16. 16.  Paletleyiciler  1-) Manuel tipi paletleyiciler Operatörler öğeleri birim yük oluşturmak üzere belirli bir modele uygun şekilde palete paletleyicinin üzerinde istifler.  2-) Robotik seç ve yerleştir tipi paletleyiciler Paletin yüklenmesini sağlayan, otomatik çalışan robot kolların gerçekleştirdiği paletleyicinin üzerine istifleme yapan paletleyici tipidir.
 • KadirCelep1

  Nov. 24, 2017

Malzeme taşıma si̇stemleri̇ - Üni̇te yük eki̇pmanları / Material Handling Systems - Unit Load Equipment | Malzeme taşıma si̇stemleri̇ dersi sunumu - Material handling systems slide | Kazım Anıl AYDIN &lt; Samsun - 2016 > Başlıklar - İçerikler : Paletler, Öz taşıma(Self-restraining), Kızaklar, Yükleme levhaları, Tepsiler,Palet/kızak kutuları, Karton kutular, Çantalar, Toplu yük konteynerleri, Sandıklar, Şerit/ Bant/ Yapıştırıcı,Intermodal konteynerler, Küçült-sar / Ger-sar, Paletleyiciler | Etiketler: malzeme taşıma sistemleri, material handling systems, slides, sunum, unit load equipment, ünite yük ekipmanları

Views

Total views

2,223

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

784

Actions

Downloads

10

Shares

0

Comments

0

Likes

1

×