Advertisement
Advertisement

More Related Content

Advertisement

Dualna nauka zawodu w Niemczech

 1. NAUKA ZAWODU W NIEMCZECH Program „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” Pomagamy Polakom zdobyć dobry zawód w Niemczech
 2. AGENDA Po co się uczymy? Czym jest „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” Kształcenie dualne w Niemczech – co to takiego? Sandra i Max - case study Jak dołączyć do programu? Ważne informacje na koniec
 3. Na początku pytanie do Ciebie: PO CO SIĘ UCZYSZ? Czy zastanawiałaś_eś się po co Ci np. licencjat czy tytuł magistra? Po co tak naprawdę się uczysz?
 4. Z naszego doświadczenia wynika, że najczęstsze odpowiedzi to: *nie wiem *presja bliskich *żeby więcej wiedzieć *żeby dostać lepszą pracę *żeby więcej zarabiać
 5. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym odpowiedziom. Na dwie pierwsze (nie wiem, presja bliskich) nic nie poradzimy. Ale np. żeby więcej wiedzieć można podrążyć i zapytać: ale po co więcej wiedzieć? Żeby tę wiedzę gdzieś wykorzystać, najpewniej w pracy.
 6. żeby dostać lepszą pracę żeby więcej zarabiać To jasne - zdobywasz kolejne kwalifikacje, żeby być atrakcyjnym na rynku pracy, żeby dostać pracę w dobrej firmie i mówiąc wprost zarabiać lepsze pieniądze,
 7. co chcę robić w życiu? czy to jest naprawdę to, czego chcę? czy idę w dobrym kierunku? Kiedy już sobie odpowiesz na pytanie: po co się uczysz, czas na kolejne: Te pytania warto sobie zadawać nie tylko, gdy wybiera się szkołę lub uczelnię. Warto się co jakiś czas zastanowiać nad swoimi celami.
 8. rozmowa kwalifikacyjna
 9. Sprawdź czy szkoła, w której się uczyłaś_eś przygotowała Cię do przyszłego zawodu, pracy. Gdzie widzisz się za 5 lat? - to pytanie, które często pojawia się na rozmowie kwalifikacyjnej. Zastanów się nad nim przez chwilę.
 10. zawód
 11. Kiedy przyjdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, rekruterzy zapytają co chcesz robić. Będą pytać o zawód, który umiesz wykonywać. I właśnie. Gdy mówimy o zawodzie w kontekście prawnika, lekarza, pedagoga, nikt się nie krzywi.
 12. Ale gdy mówimy, że w ramach programu "Główka pracuje" możesz zdobyć zawód - zaczyna się mlaskanie, Jakby w słowie “zawód” było coś złego. Bo w Polsce zawód kojarzy się z zawodówką, choć przecież wyżej wspomniany prawnik, lekarz, pedagog - to też tylko zawody.
 13. niemiecki specjalista bez studiów
 14. W Niemczech postrzega się zawód inaczej. Nie musisz 3 albo 5 lat zastanawiać się co robić po skończeniu studiów - wybierasz konkretny zawód, a nie tylko kierunek nauki, więc wiesz dokładnie, jakie są możliwości dalszego rozwoju.
 15. Co więcej, w Niemczech jest sporo zawodów, po których można być specjalistą już bez studiów: np. pracownikiem banku, urzędnikiem, pielęgniarzem.
 16. Mamy nadzieję, że po obejrzeniu tej prezentacji, zrozumiesz czym jest kształcenie dualne i co może zrobić dla Ciebie program "Główka pracuje".
 17. KIM JESTEŚMY? „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” to bezpłatny program edukacyjny niemieckiego Urzędu Pracy w Pasewalku. Oferujemy kształcenie dualne w Niemczech.
 18. Działamy nieprzerwanie od 2012 roku. Średnio każdego roku 15 -20 osób podpisuje umowę o naukę. To oznacza, że od początku istnienia programu około 150 osób z Polski podpisało umowę o naukę i wyjechało do Niemiec.
 19. KSZTAŁCENIE DUALNE W NIEMCZECH – CO TO TAKIEGO? szkoła firma Dualne czyli...
 20. Podstawą kształcenia dualnego jest podział na dwie instytucje: - szkołę, w której uczysz się teorii - firmę, w której odbywasz staż i zdobywa doświadczenie i wiedzę praktyczną.
 21. Co ważne, umowę z uczniem zawiera firma. Dzieje się tak ponieważ w Niemczech za przebieg nauki odpowiada firma, a nie szkoła.
 22. Dlaczego ponad 50% niemieckich uczniów po skończeniu szkoły średniej wybiera kształcenie dualne, a nie np. studia?
 23. Bo w Niemczech jest do wyboru ponad 300 zawodów, w których się możesz uczyć dualnie. Wśród nich jest np. urzędnik państwowy, pielęgniarka, pracownik banku - czyli zawody, do których wykonywania trzeba mieć w Polsce wyższe wykształcenie.
 24. KSZTAŁCENIE DUALNE 1.łączy teorię z praktyką Przez 3 lata nauki uczeń zdobywa doświadczenie zawodowe, ma zajęcia praktyczne w firmie, więc nie ma mowy o pustym CV.
 25. 2. uczeń zarabia już w trakcie nauki Uczeń nie dość, że nie musi płacić czesnego, to jeszcze co miesiąc dostaje wynagrodzenie. Może być niezależny i samodzielny. Wynagrodzenie w pierwszym roku nauki to średnio 800 euro. KSZTAŁCENIE DUALNE 1. łączy teorię z praktyką
 26. 3. 75% uczniów znajduje na stałe zatrudnienie w firmie, w której się uczyli 1. łączy teorię z praktyką 2. uczeń zarabia już w trakcie nauki KSZTAŁCENIE DUALNE Firmy często proponują absolwentom pracę bo wiedzą, że nie muszą wszystkiego tłumaczyć od początku i że mogą na nich polegać.
 27. To wygodne również dla absolwentów. Nie stresują się nowym miejscem, rozumieją jak działa firma, a praca nie ma dla nich tajemnic. Ale jeśli nie chcesz kontynuować współpracy, to nie musisz. Ucznia nie zobowiązują żadne umowy, lojalki itp.
 28. 4. absolwent zostaje cenionym fachowcem KSZTAŁCENIE DUALNE 1. łączy teorię z praktyką 2. uczeń zarabia już w trakcie nauki 3. 75% uczniów znajduje na stałe zatrudnienie w firmie, w której się uczyli Możesz zacząć od razu pracować jako specjalista. Podkreślam: od razu. Bez dodatkowych darmowych albo półdarmowych praktyk za “wpis do portfolio”.
 29. Masz niemieckie kwalifikacje i znasz język. To na niemieckim rynku pracy w zupełności wystarcza, żeby być poważnym pracownikiem. Wszystko co musisz znać, już wiesz. Historia Sandry, którą zaraz zobaczysz jest tego najlepszym przykładem.
 30. 5. dalsza nauka jest opcją, a nie koniecznością 1. łączy teorię z praktyką 2. uczeń zarabia już w trakcie nauki 3. 75% uczniów znajduje na stałe zatrudnienie w firmie, w której się uczyli 4. absolwent zostaje cenionym fachowcem KSZTAŁCENIE DUALNE Możesz: dalej kształcić się zawodowo (Weiterbildung) albo np. studiować dualnie,
 31. Uczelnie w Niemczech wymagają języka na poziomie B2/ C1. Do kształcenia dualnego wystarczy poziom komunikatywny. Nasza rada: przez 3 lata dualnej nauki zdobywasz kwalifikacje, zarabiasz i szlifujesz język, a później idziesz na studia dualne w Niemczech. Na przykładzie Maxa zobaczymy, że to świetna droga.
 32. masz od razu doświadczenie Podsumowując, po 3 latach nauki dualnej w Niemczech: i jesteś specjalistą
 33. masz od razu doświadczenie i jesteś specjalistą znasz dobrze język niemiecki Podsumowując, po 3 latach nauki dualnej w Niemczech:
 34. masz od razu doświadczenie i jesteś specjalistą znasz dobrze język niemiecki możesz (ale nie musisz!) uczyć się dalej Podsumowując, po 3 latach nauki dualnej w Niemczech:
 35. masz od razu doświadczenie i jesteś specjalistą znasz dobrze język niemiecki możesz (ale nie musisz!) uczyć się dalej przebierasz w firmach, Podsumowując, po 3 latach nauki dualnej w Niemczech: w których możesz pracować
 36. CASE STUDY - SANDRA absolwentka programu "Główka pracuje", urzędniczka
 37. Przejdźmy do historii absolwentów programu "Główka pracuje" Sandra studiowała Bezpieczeństwo Wewnętrzne na Uniwersytecie Szczecińskim, ale postanowiła przerwać naukę, bo jak sama mówi:
 38. “Potrzebowałam pracy i uznałam, że ten program da mi większe możliwości niż studia.”
 39. I rzeczywiście. Po skończeniu nauki dostała propozycję pracy, tam gdzie się wcześniej uczyła i od 2018 pracuje w ratuszu w niemieckiej miejscowości Torgelow, jako pracownik administracji. To trzeba podkreślić. Żadnych więcej szkół, szkoleń ani nic takiego. Po prostu, po 3 latach jesteś specjalistą w swoim zawodzie i możesz zacząć pracować.
 40. absolwent programu "Główka pracuje", specjalista ds. logistyki, student 1. roku CASE STUDY - MAX
 41. Max skończył w tym roku 3-letnią naukę dualną w firmie REWE i jest logistykiem. Ale jego celem, gdy przyjeżdżał do Niemiec, było nie tylko skończyć tę szkołę. Chciał studiować w Niemczech, ale nie znał wystarczająco język.
 42. “Wiedziałem, że Ausbildung to moja szansa żeby później łatwiej dostać się na uczelnię.”
 43. I tak faktycznie jest. Jako absolwent kształcenia dualnego, łatwiej Ci zdobyć miejsce na uczelni.
 44. ”Teraz chcę skończyć studia dualne na Uniwersytecie w Gerze. Dzięki nim podszkolę jeszcze język i będę miał szansę na ciekawe stanowisko, lepsze zarobki."
 45. JAK DOŁĄCZYĆ DO PROGRAMU? Administracja Handel | Logistyka Hotelarstwo | Gastronomia Medycyna Techniczne 1. Wybierz ofertę nauki. Do wyboru są zawody z branż:
 46. 2. Wyślij zgłoszenie Wszystkie informacje i dokładną instrukcję znajdziesz na glowka-pracuje.eu JAK DOŁĄCZYĆ DO PROGRAMU?
 47. 3 .Już teraz zacznij się uczyć niemieckiego! To naprawdę ważne. Gdy pytamy naszych absolwentów co zrobiliby inaczej, gdyby teraz rozpoczynali naukę w Niemczech, zgodnie mówią: bardziej przykładałbym się do nauki języka. JAK DOŁĄCZYĆ DO PROGRAMU?
 48. 4. Przejdź pozytywnie pierwszą rozmowę kwalifikacyjną po polsku (nie zawsze się odbywa) JAK DOŁĄCZYĆ DO PROGRAMU?
 49. 5. Dalej ucz się niemieckiego do poziomu min. komunikatywnego - B1 JAK DOŁĄCZYĆ DO PROGRAMU?
 50. 6. W maju przejdź drugą rozmowę kwalifikacyjną z pracodawcą JAK DOŁĄCZYĆ DO PROGRAMU?
 51. 7. Podpisz umowę o naukę i pracę i zacznij duale Ausbildung JAK DOŁĄCZYĆ DO PROGRAMU?
 52. chcą coś zmienić w swoim życiu szukają nowych możliwości chcą mieszkać/pracować w Niemczech Szukamy osób, które:
 53. otwartość motywacja wytrwałość Cechy pomocne w kształceniu dualnym:
 54. naukę zawodu w firmach Oferujemy: we wschodnich landach WAŻNE INFORMACJE NA KONIEC
 55. sprawdzone oferty nauki zawodu Oferujemy: To duże ułatwienie, bo nie musisz sam_a szukać ofert Ausbildungu WAŻNE INFORMACJE NA KONIEC
 56. pomoc w kontaktach z niemieckimi firmami Oferujemy: Nie musisz stresować się, bo to my kontaktujemy się z firmami. WAŻNE INFORMACJE NA KONIEC
 57. rekrutację wstępną po polsku obecność przy rozmowach kwalifikacyjnych Oferujemy: konsultacja dokumentów przygotowanie do rekrutacji - wskazówki dos and dont's organizacja rozmowy kwalifikacyjnej WAŻNE INFORMACJE NA KONIEC
 58. wynagrodzenie dla ucznia i niemieckie ubezpieczenie społeczne Oferujemy: Masz pewność legalnej i bezpiecznej nauki oraz pracy. WAŻNE INFORMACJE NA KONIEC
 59. wsparcie przy pierwszych formalnościach w Niemczech: Oferujemy: szukanie mieszkania wybór kasy chorych założenie konta w banku pomoc przy meldunku WAŻNE INFORMACJE NA KONIEC
 60. Nabór zaczyna się z rocznym wyprzedzeniem. Np. rekrutację na rok szkolny 2022, zaczęliśmy we wrześniu 2021 WAŻNE INFORMACJE NA KONIEC
 61. www.glowka-pracuje.eu Masz pytania? Skontaktuj się z nami glowka-pracuje.eu
 62. http://eepurl.com/gCe3Hb
 63. DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Pamiętaj
Advertisement