Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

6,276 views

Published on

REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

Published in: Marketing
 • Login to see the comments

REKLAM ÇÖZÜMLEMESİ

 1. 1. COCA COLANIN 2001-2007 YILLARI ARASI RAMAZAN AYI REKLAM ÇÖZÜMLERMELERİ VE DEĞERLENDİRMESİ
 2. 2. YUSUF KARAHAN B131600005
 3. 3. COCA COLA’NIN 2001-2002 YILLARI RAMAZAN AYI REKLAM ÇÖZÜMLEMESI  Reklamcılar Coca cola gibi küresel bir markanın Ramazan ayı reklamlarında satışını arttırmak için çektikleri bu reklamlarda hem çocuk öğesini hem de aile öğesini kullanmışlardır. Çocukların özlem gibi duygularından yola cıkarak ortaya konulan reklamda camın kenarından sabırsızlıkla abisini bekleyen küçük bir kız abisinin gelmesiyle büyük sevinç yaşamaktadır.Kız abisine koşarak sarılır.Abisini çok seven küçük kız abisine coca cola ikram etmeye çalışması coca colanın küçük kız için değerli bir hediye oldugu düşüncesini ortaya çıkarmaktadır.
 4. 4.  Türk milleti için misafir önemli bir değerdir.Ailenin bir ferdinin dışardan sağ salim eve dönmesi sevindirici bir olaydır.Bu olayın ramazan ayının en önemli öğedlerinden iftar vaktiyle birleştirilmesi ve kutlamanında coca cola ile yapılması coca colanın bulundugu ülke değerlerine verdigi önemi ortaya koymaktadır.
 5. 5. 2003-2004 YILLARI RAMAZAN AYI COCA COLA REKLAMI
 6. 6. COCA COLANIN 2003-2004 YILLARI RAMAZAN AYI REKLAM DEĞERLENDIRMESI  Küresel köy adı verilen dünyanın en önemli markalarından olan Coca cola faaliyet gösterdigi ülkelerde satışlarını arttırabilmek ve Amerikan kültür özelliğini yayabilmek için yaptıgı reklamlarda o ülkenin değerlerini kullanmaktadır.Türkiyede Ramazan ayında yayınlanan reklamlarındada yine bu amaç dogrutusunda Dogudan Batıya düşüncesiyle bir reklam gündeme getirmiştir.
 7. 7.  Koyun otlatan bir çocuk toprak evler ekmek yapan bir köylü kadın sofra hazırlayan köylu kızları vb.görüntüleriyle dar gelirli insanların dahi sofralarında başköşede olması gerken bir ürün olması gerektigi vurgulanmaktadır.
 8. 8. 2005-2006 YILLARI RAMAZAN AYI COCA COLA REKLAMI  Reklamın başında tarihi bir bahçe kapısının önünde bir kız ve erkek çocuk oynadıkları topu paylaşamamaktadır kavga etmektedirler.Kavganın sonunda kız topu alıp bahçeye dogru kaçar.Erkek çocuk ise topu kaybetmenin üzüntüsü ile suratını asar.Telefonla konuşan genç bir kadın üç tekerlekli seyyar arabasıyla meyve satan adama çarpar ve meyveler yere dökülür. Satıcı meyveleri toplamaya çalışır.Bu arada yolun kapanmasına sinirlenen bir sürücü yarı sarkık bir şekilde arkadan bagırmaktadır.Bu sırada olanlara çocuk hayretli bir şekilde bakmaktadır.
 9. 9.  Reklam filminin daha sonrasında ise yeni bir gün ve bu sefer üç tekerlekli seyyar satıcı yine ordan geçmektedir.Bu sefer çocuklar seyyar satıcının etrafında dolaşmaktadır.Satıcı meyveler düşecek diye tabi ki tedbirli davranmaktadır ama meyveler yine de düşmüştür.Oradan geçen kadın bu sefer yere düşen meyveleri toplamaktadır.Bu sırada kaldırımdan ellerinde coca cola olan bir sürü insan geçmektedir.Bu sırada yolun karşısına geçmeye çalışan orta yaşlı bir kadın elinde bir parça kagıda sarılmış ramazan pidesi taşırken görülmektedir.Ona yol veren genç bir sürücü ise onu izlemektedir.Çocuk tüm bu olan bitenleri gülerek izlemektedir.Akşam eve gittiginde ev çok kalabalık ve neşe içindedir.O anda çocuk eline bir parça pide ve Coca cola alarak ilk başta kavga ettigi kızın zilini çalar.Kapıyı annesi açar. Çocuk elindekileri kız ise topu verir.Reklam hayatın tadı sloganıyla biter.
 10. 10.  Bundan önce ramazan reklamlarında Doğu kültürünün özelliklerini kullanan coca cola markası bu reklamınada yine tarihi bir yapının görüntüleriyle başlamakta ancak top için kavga eden iki çocugun birbirleriyle küsmesi ekrana taşınmaktadır.modern bir kadının ve seyyar satıcının sokaktan geçmesi ile devam eden reklam 20.yy modern Türkiyesinden kesitler ortaya koymaktadır.Reklamda önce olumsuz kareler ekrana taşınmaktadır.Reklamın daha sonraki karelerinde ellerinde coca cola taşıyan bir çok insan görülmektedir.Bu karelerden sonra olumsuz giden her şey olumluya dönmektedir.Bu görüntülerden anlaşılacagı üzere coca colanın oldugu her yerde işler yolunda gitmekte barış kavramı ortaya cıkmaktadır.
 11. 11. 2007 YILI RAMAZAN AYI COCA COLA REKLAMI DEĞERLENDIMESI  Reklamların bir çogunda çocuk görüntülerine yer veren bu küresel marka 2007 yılında yayınladıgı ramazan reklamındada yine bir çocuk ve coca cola öğesini birlikte kullanmıştır.Küslerin barıştıgı yalnızlıkların sona erdigi zaman olarak nitelendirilen Ramazan ayında her şeyin güzel oldugu coca cola görüntüleriyle birlikte kullanılmıştır.Geleneksel kıyafetler mekanlar yiyecekler ve amerikan kültürünün en önemli markalarından coca cola yan yana kardeşlik mesajları vermektedir.Her ne kadar bu kardeşlik duygusunun altında amerikanın tüm dünya üzerinde gerçekleştirmeyi planladıgı tek kültür düşüncesi yattıgı düşünülsede coca cola her türlü yerel kültürün içinde kendine yer bulabilmekte hatta o kültürleri etkileyebilmektedir.
 12. 12.  Örnegin lahmacun+ayran yerine lahmacun+Coca cola etliekmek+ayran yerine etliekmek+Coca Cola kavramları türk toplumunda çok çabuk bir şekilde kabullenişmiş değerler olarak kendini göstermektedir.Bu reklamın sonunda görülen cami görüntüleri Coca colanın her dinden insanın ortak içecegi oldugudüşüncesini gündeme getirmektedir.Kültürün en önemli öğelerinden din kavramının dahi Amerikan kültürünün yayılmasına aracılık edenbu küresel markaların önünde engel oluşturamayacagı savını desteklemektedir

×