TERÉNNÍ PROJEKT
       Sociální aktivity
Masarykův onkologický ústav, Žlutý kopec, Brno        Adriana ...
Masarykův onkologický ústav je léčebné zařízení, které
se zabývá léčbou a prevencí nádorových onemocnění.


 Historie Mas...
V současné době je MOÚ příspěvkovou organizací přímo
    řízenou Ministerstvem zdravotnictví ČR.


 Projekt dobrovolni...
Náplň práce dobrovolníka a podmínky spolupráce


 Tento projekt vychází z potřeby ještě více zlepšit
 poskytovanou péči ...
Náplň práce dobrovolníka a podmínky spolupráce

 Dobrovolníkem se může stát každý, kdo chce ze své dobré vůle
  pomáhat...
Proč jsem si vybrala dobrovolnickou účast v MOÚ

 Do projektu dobrovolnictví v MOÚ jsem se zapojila z
 několika důvodů. S...
Můj plán aktivit


 16. 4. 09 proběhla schůzka s koordinátorkou
 dobrovolníků v MOÚ sl. Janou Křížovou. Domluvily
 jsme...
Můj plán aktivit


 11.6. 09 dnes jsem absolvovala výcvik a školení.
 Teoretickou část co se týká onkologického
 onemocně...
Můj plán aktivit


 4.8. 09. Účast na dobr. činnosti. V 10.00 hod. jsem se
 dostavila na svojí první dobrovolnickou akci...
Můj plán aktivit


 7.8. 09. Další den účasti na dobrovolnické činnosti. Dnes
 kromě nabídky teplých nápojů a tisku jsem...
Hodnocení


 Účast na tomto projektu byla pro mě cenná zkušenost
 jak po stránce profesní tak lidské. Kontakt s přímou
 r...
Prezentace projektu Masarykův onkologický ústav
Prezentace projektu Masarykův onkologický ústav
Prezentace projektu Masarykův onkologický ústav
Prezentace projektu Masarykův onkologický ústav
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Prezentace projektu Masarykův onkologický ústav

1,221 views

Published on

Prezentace projektu, který vznikal na KISK FF MU Brno v rámci předmětu Terénní projekt.

Projekt byl uskutečněn pod patronací spolku KWído.

Published in: Education, Travel
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,221
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Prezentace projektu Masarykův onkologický ústav

 1. 1. TERÉNNÍ PROJEKT Sociální aktivity Masarykův onkologický ústav, Žlutý kopec, Brno Adriana Petríkovičová Prezentace projektu, který vznikal na KISK FF MU Brno v rámci předmětu Terénní projekt. Projekt byl uskutečněn pod patronací spolku Kwído. jaro 2009
 2. 2. Masarykův onkologický ústav je léčebné zařízení, které se zabývá léčbou a prevencí nádorových onemocnění.  Historie Masarykova onkologického ústavu spadá do druhé poloviny 20. let minulého století, kdy chirurg primář MUDr. Jaroslav Bakeš společně se svou matkou Lucií Bakešovou - sociální pracovnicí - založili spolek "Dům útěchy" (21. června 1928). Cílem této organizace bylo zlepšit péči o nemocné zhoubnými nádory a současně umožnit výzkumnou práci v tomto oboru medicíny.
 3. 3. V současné době je MOÚ příspěvkovou organizací přímo řízenou Ministerstvem zdravotnictví ČR.  Projekt dobrovolnictví byl v nemocnici započat v říjnu roku 2004, jako snaha nabídnout pacientům další službu a ještě více tak zlepšit poskytovanou péči. Celý projekt je organizován nemocnicí, počínaje od počátečního kontaktu se zájemci, až po testy i výcvik. Projekt se uskutečňuje za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR, odboru zdravotně sociálních programů, darů od sponzorů a vedení ústavu.
 4. 4. Náplň práce dobrovolníka a podmínky spolupráce  Tento projekt vychází z potřeby ještě více zlepšit poskytovanou péči v oblasti psychosociální rehabilitace pacientů. Dobrovolník může pacientům v ambulancích zpříjemnit čekání na vyšetření příjemným popovídáním nebo nabídkou tiskovin či nápoje. Věnuje se přípravě aktivit, které mohou vyplnit dlouhý čas během léčby, tráví s pacientem čas jako společník u lůžka nebo může doprovodit pacienta na vyšetření, do parku, kaple nebo výtvarné dílny. Je také nápomocen při zlepšování prostředí v nemocnici, výzdobě pokojů i prostor na odděleních, podíli se na přípravě společenských a kulturních akcí pořádáných MOÚ.
 5. 5. Náplň práce dobrovolníka a podmínky spolupráce  Dobrovolníkem se může stát každý, kdo chce ze své dobré vůle pomáhat druhým – dětem, seniorům, nemocným nebo zdravotně postiženým ve svém volném čase bez nároku na finanční odměnu.  Každý ze zájemců, který má zájem se stát dobrovolníkem v MOÚ se osobně setká s koordinátorem dobrovolníků. Během vstupního rozhovoru vyplní dotazník.  Podmínky spolupráce:  věková hranice 18 let  čistý trestní rejstřík  složení psychologického testu  absolvování výcviku  Na dobrovolníka se nekladou žádné vysoké nároky v odbornosti, ale spíše na schopnost navázat kontakt, jeho vstřícný přístup či empatii.
 6. 6. Proč jsem si vybrala dobrovolnickou účast v MOÚ  Do projektu dobrovolnictví v MOÚ jsem se zapojila z několika důvodů. Sama jsem před časem absolvovala náročnou léčbu v tomto zařízení a docházím tam jako pacient na pravidelná vyšetření. Z vlastních zkušeností vím, jak důležitá je psychická pomoc pro pacienty, kteří se léčí s onkologickým onemocněním. Někdy stačí jen milé slovo, příjemný úsměv a člověk alespoň na chvíli zapomene na starosti a problémy, které ho trápí. Proto jsem ráda, že i já mohu přispět svou pomocí někomu kdo to potřebuje a zpříjemnit mu léčebný pobyt v nemocnici.
 7. 7. Můj plán aktivit  16. 4. 09 proběhla schůzka s koordinátorkou dobrovolníků v MOÚ sl. Janou Křížovou. Domluvily jsme si termín pro absolvování psychologických testů.  20. 5. 2009 jsem se dostavila za Mgr. Romaňákovou kvůli absolvování psycholog. testů. Paní magistra mi vysvětlila, že dobrovolnická činnost je v MOÚ psychicky náročná kvůli onkologické diagnóze pacientů a že ne každý to zvládne.  Testy trvaly téměř 2 hodiny, ale přežila jsem to.
 8. 8. Můj plán aktivit  11.6. 09 dnes jsem absolvovala výcvik a školení. Teoretickou část co se týká onkologického onemocnění a léčby mám poměrně slušně nastudovanou protože sama se zde léčím. A také studuji obor Informační studia a knihovnictví ☺tak vím, kde a jak hledat dostupný zdroj informací. Přešly jsme teda hned k praktické činnosti. Sl. Jana mi ukázala jak to zde funguje v praxi. Ze začátku budu nápomocná pacientům, kteří zde chodí na různá vyšetření a zpříjemňovat jim dlouhé chvíle čekání nabídkou teplých nápojů, denního tisku a časopisů. Případně poskytovat psychickou pomoc když pacient bude chtít si povídat. A také budu sloužit jako informační pracovník v případě dotazů ze strany pacientů ohledně navigace v ústavu.
 9. 9. Můj plán aktivit  4.8. 09. Účast na dobr. činnosti. V 10.00 hod. jsem se dostavila na svojí první dobrovolnickou akci v tomto zařízení. Dostala jsem krásné oranžové tričko ☼ a hurá na to. Abych se nebála tak jsme dnes tady byly na to dvě se sl. Pavlou, která tuto činnost vykonává již delší dobu. Kolegyně Pavla mi ukázala potřebné zázemí pro přípravu kávy a čaje a kde se vyzvedává denní tisk a časopisy. Uvařily jsme teda čaj a nabízely jsme ho pacientům a doprovodu který přišel s pacienty. Ke čtení jsme jim nabídly noviny a časopisy. Několika pacientům jsme poradily s obsluhou automatických pokladen pro výběr registračního poplatku. ( Myslím, že jeden informační pracovník by se zde docela dobře uživil ). Dvě hodiny uběhly jako voda a já jsem musela odejít do zaměstnání. Odcházela jsem ale s dobrým pocitem, že jsem dnes byla alespoň trochu někomu užitečná.
 10. 10. Můj plán aktivit  7.8. 09. Další den účasti na dobrovolnické činnosti. Dnes kromě nabídky teplých nápojů a tisku jsem dělala společnost jedné starší paní, která mi vyprávěla svůj příběh s nemocí. Bylo to smutné, protože byla sama, neměla nikoho kdo by s ní tyto strasti sdílel a dodával ji odvahu v boji s nemocí. (Znovu jsem si uvědomila co znamená pomoc a podpora rodiny a přátel v těžkých chvílích. DĚKUJI!☺). Snažila jsem se rozptýlit obavy u této paní a trochu ji rozveselit. Protože měla ještě dost času na vyšetření, tak jsem ji vzala do ústavní knihovny a relaxačního centra, kde jsem s ní strávila čas do doby vyšetření. Před odchodem jsem se ještě zastavila za sl. Janou abych si domluvila účast na přípravě vernisáže v září. Cestou do práce jsem přemýšlela o návrhu arteterapie a biblioterapie pro pacienty (netuším jak bych to všechno časově stíhala, ale myslím, že nápad je to dobrý).
 11. 11. Hodnocení  Účast na tomto projektu byla pro mě cenná zkušenost jak po stránce profesní tak lidské. Kontakt s přímou realitou mě obohatil víc než teorie z novinových článků. Vcítit se do kůže takto nemocných lidí vede k většímu pochopení a toleranci a přispívá k prohloubení empatie. V této dobrovolnické činnosti hodlám pokračovat i nadále v rámci svých volnočasových aktivit.

×