Portál autorského práva pro
knihovny
Infokon 16.11. 2010
AZ - knihovny – uživatelé – informační fondy:
Infokon 16.11. 2010
AZ Knihovny
Uživatelé
Informační
fondy
Autorský zákon
Infokon 16.11. 2010
 dílo
 autor
 práva autora
 způsoby užití díla
AZ
§
Knihovny
Infokon 16.11. 2010
 půjčování
 kopírování
 veřejné čtení
 EDD ...
Knihovny
Uživatelé
Infokon 16.11. 2010
 možnost přístupu
k dílům omezeným
způsobem
Uživatelé
Informační fondy
Infokon 16.11. 2010
 knihy
 CD, DVD
 e-books
 hudebniny
 ...
Informační
fondy
Pravo.knihovna.cz Infokon 16.11. 2010
Pravo.knihovna.cz
Infokon 16.11. 2010
Projekt APLS 2010:
Portál autorského práva pro knihovnyPortál autorského práva pro k...
Pravo.knihovna.cz
Infokon 16.11. 2010
Cíle projektu: „Jedno místo, jeden prostor...“„Jedno místo, jeden prostor...“
 Web:...
Pravo.knihovna.cz
Infokon 16.11. 2010
Cílová skupina:
 knihovníci všech typů knihoven
 uživatelé knihoven
 veřejnost
Pa...
Pravo.knihovna.cz
Infokon 16.11. 2010
Děkuji za pozornostDěkuji za pozornost

Pravo.knihovna.cz
Infokon 16.11. 2010
Použité zdroje:
- Obrázky z Microsoft office
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Infokon 2010: Pravo.knihovna.cz

1,129 views

Published on

prezentace studentského projektu na INFOKON 2010

Published in: Education, Technology, Business
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,129
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide
 • 1) Dobrý den dámy a pánové,
  dovolte mi abych Vám představila studentský projekt „Portál autorského práva pro knihovny“
 • 2)Hlavní inspirací a podnětem pro vznik našeho projektu byla situace a dění kolem nás, vyplývající z reakce jednak na chystanou novelu AZ a jednak problematika AZ ve vztahu ke knihovnám obecně. V perfektně do sebe zapadající skládačce je základním stavebním kamenem AZ. Všechny části jsou na něm závislé, musí respektovat jeho tvary, aby všechny díly do sebe dokonale zapadly. Všechny aspekty, které budu dále zmiňovat se v této skládačce pojí v jeden celek a stejně tak chceme i my vše propojit v jednom místě, kterým bude náš Portál o autorském právu.Výklad teoritické autorskoprávní problematiky, která tvoří jednu  z částí východiska našeho projektu, je pro mnoho posluchačů velice náročný ba až nudný, proto jej nebudu podrobně zmiňovat. Praktickým východiskem je situace v knihovnách - jejich služby a možnosti v návaznosti na AZ.
 • 3)Autorský zákon: v základních bodech je stanoven rozsah ochrany AZ ve zjednodušené podobě. V praxi je jeho znalost v knihovnách potřebná , stejně jako jeho dodržování a respektování při práci s autorskými díly a při poskytování informací
 • 4)Knihovny: jsou místem, které je ovlivněno AZ a zároveň potřebou poskytovat a zprostředkovávat informace. Měla by to být instituce, která dodržuje zákony a pravidla a na těchto základech poskytuje a prucuje s autorskými díly. Problematikou AZ ve vztahu ke knihovnám se zabývá několik zdrojů, ty plní pouze základní informativní účel, my bychom chtěly knihovnám poradit, pomoci a nechat je diskutovat.
 • 5) Uživatelé: Otázkou „Pro koho?“ dostaneme odpověď Komu jsou služby knihoven určeny. Uživatelé mnohdy nechápou nebo nevědí jaké jsou důvody různých omezení knihovnických služeb - je třeba je do problematiky zasvětit a potřebné vysvětlit.
 • 6) Informační fondy: souvisí s různorodostí poskytovaných služeb. Omezení v poskytování některých fondů dělí knihovny na další skupiny, řešící problematiku podle svého druhu fondu - hudební knihovny, vědecké knihovny, školní knihovny. My bychom chtěli přinášet informace ze všch těchto oblastí.
 • 3)Bylo jedno malé moře, v něm žilo plno různorodých rybiček a rybek a jiní mořští živočichové. Žily a pracovaly ve zvláštních ulitách, kterým se říkalo „rybovna“. Jednou do toho místa klidu a pohody připlul obrovský žralok se jménem „mořský zákon“, rozvířil velké vlnobití, což s oblibou dělával, aby rybičky a rybky trochu vyplašil a polekal.
  3a) Ty se opravdu tak hrozně vylekaly, že poslaly svého zástupce z té největší „rybovny“ aby se žralokem vyjednával (Už jste někdy jednali se žralokem? Nelze, ten kouká, pak kousne a odplave!). Ale zástupce z „největší rybovny“ byl hrozně šikovný, se žralokem se domluvil, že se budou navzájem tolerovat, respektovat, nebudou si škodit, nebudou se plašit zbytečnými vlnami. A tak v tomto malém moři zavládl opět klid a pohoda , alespoň do té doby, než se objeví jiný žralok, který si bude říkat třeba „mořský zákon II“.... A nyní zpět do reality.
 • 7) Projekt: Jak jsem již zmínila, na tuto problematiku se zaměří projekt APLS = Portál autorského práva pro knihovny, jehož tvůrcem je projektový tým ve složení jakém vidíte na slidu. Portálem chceme rozšířit informovanost o AZ a autorském právu mezi knihovnickou a jinou veřejnost a ukázat, že se tato problematika dotýká každého z nás.
 • 8) Cílem projektu je vytvoření webového portálu jako jednoho místa, ve kterém se soustředí veškeré dění na téma AZ a autorské právo. Chtěly bychom zde přinášet pravidelné informace a ohlasy na dění kolem připravované novely AZ všech zainteresovaných stran. Na toto téma podnítit na Portálu diskuzi pro všechny. Chtěly bychom zde poskytnout rady a praktické příklady např. užití děl při knihovnických akcích a jiných činnostech; poradit ve využití jiných alternativ jako veřejné licence CC apod. Zřídit poradnu typu: Co byste chtěli vědět, ale bojíte se zeptat. Rády bychom uskutečnily informační seminář jako přátelské setkání dvou a více stran zainteresovaných na AZ a k tomu všemu bychom chtěly vytvořit e-learningový kurz na základní právní minimum autorského práva a AZ .
 • 9) Cílová skupina: za cílovou skupinu jsme zvolily jednak širokou knihovnickou veřejnost a zároveň i uživatele knihoven, ale přístup na portál bude mít celá široká veřejnost. Všem částem cílové skupiny bychom chtěly přiblížit problematiku AZ ve vztahu ke knihovnám, poskytnout jim poučení, informace a prostor, prostřednictvím kterého bychom tuto skupinu zapojily do jednání a řešení problematiky.
 • Infokon 2010: Pravo.knihovna.cz

  1. 1. Portál autorského práva pro knihovny Infokon 16.11. 2010
  2. 2. AZ - knihovny – uživatelé – informační fondy: Infokon 16.11. 2010 AZ Knihovny Uživatelé Informační fondy
  3. 3. Autorský zákon Infokon 16.11. 2010  dílo  autor  práva autora  způsoby užití díla AZ §
  4. 4. Knihovny Infokon 16.11. 2010  půjčování  kopírování  veřejné čtení  EDD ... Knihovny
  5. 5. Uživatelé Infokon 16.11. 2010  možnost přístupu k dílům omezeným způsobem Uživatelé
  6. 6. Informační fondy Infokon 16.11. 2010  knihy  CD, DVD  e-books  hudebniny  ... Informační fondy
  7. 7. Pravo.knihovna.cz Infokon 16.11. 2010
  8. 8. Pravo.knihovna.cz Infokon 16.11. 2010 Projekt APLS 2010: Portál autorského práva pro knihovnyPortál autorského práva pro knihovny: pravo.knihovna.cz Projektový tým: • Bc. Lenka Fatková • Bc. Gabriela Obstová • Pavlína Omastová, BBus • Bc. Miroslava Sudová
  9. 9. Pravo.knihovna.cz Infokon 16.11. 2010 Cíle projektu: „Jedno místo, jeden prostor...“„Jedno místo, jeden prostor...“  Web: Informace Poučení Poradna Diskuze  e-learning Poučení  „seminář“ Setkání Informace
  10. 10. Pravo.knihovna.cz Infokon 16.11. 2010 Cílová skupina:  knihovníci všech typů knihoven  uživatelé knihoven  veřejnost Partneři:  nastroje.knihovna.cz – alternativy ©  kurzy.knihovna.cz – e-learning k AZ  odborníci na dané téma
  11. 11. Pravo.knihovna.cz Infokon 16.11. 2010 Děkuji za pozornostDěkuji za pozornost 
  12. 12. Pravo.knihovna.cz Infokon 16.11. 2010 Použité zdroje: - Obrázky z Microsoft office

  ×