Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Milí "kiskáci",
sedím teď v jedné kavárně v centru San Francisca a představuji si, jak je vás teď
plný Dům umění, občas se...
4. ​Vyhraďte si čas, kdy se budete věnovat jen škole/jen práci/jen přátelům.. A
opravdu se tomu věnujte. Když plánuji úkol...
Přeji vám, aby byl pro vás KISK právě takovými motýlími křídly, které vás
odfouknout vstříc splněným cílům. A taky vám pře...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Dopis Hanky ze San Francisca

642 views

Published on

#kiskfórum

Published in: Lifestyle
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Dopis Hanky ze San Francisca

  1. 1. Milí "kiskáci", sedím teď v jedné kavárně v centru San Francisca a představuji si, jak je vás teď plný Dům umění, občas se někdo zvedne, aby si odskočil pro něco na zub nebo na kuráž:) a mrzí mě, že tam nemůžu být s vámi. Slíbila jsem organizátorům Kiskfóra přednášku na téma work-life balance, ale člověk míní a pracovní cesty mění.. Řada z vás mě zná, všem vám mávám, pro vás nové je důležité to vysvětlení, proč vám teď místo mě tato slova předčítá někdo jiný.. Ještě před pár měsíci jsem pracovala na KISKu, vystudovala jsem KISK a zůstanu kiskákem až do smrti. Je to takový badge, se kterým se vám cesta životem razí docela dobře. Hned vám řeknu jak. Mám pro vás několik osobních tipů, jak vybalancovat studium na KISKU, práci/brigádu a rodinný/sociální/partnerský život. No, není to zrovna jednoduché a dodnes se mi to balancování úplně nedaří. Říkám si, že by vám třeba sdílená zkušenost mohla být k užitku. 1. KISK není instantonudlovar​! KISK je místo, které vám dá spoustu možností, jak se realizovat. Co do toho dáte, to se vám vrátí několikanásobně zpět. Jako student i jako zaměstnanec KISKu jsem měla možnost sledovat, jak důležité je, abyste si uvědomili, že do vás není možné nalít instantní znalosti a čekat, že to bude stačit. Vždy je potřeba pořádně máknout, chtít na sobě pracovat a něco dokázat. KISK je skvělým parťákem, se kterým do toho jít. Studium jsem brala poctivě a dodnes z něj těžím. 2. Diagnóza: dálkáč! Nevymlouvejte se na to, že studujete KISK dálkově. Jednou jste se pro tu cestu rozhodli, tak makejte stejně, jako vaši kolegové. Jistě, máte to možná trochu z ruky, živíte rodinu, chodíte do práce, ale kdy jindy máknout, než teď? Člověk si může výmluvy vymýšlet donekonečna, ale fakt je, že následující roky jsou jen a jen na vás. Co do nich dáte, to se vám vrátí zpět. 3. ​Jak byste snědli žábu? Celou naráz? Nebo radši po částech? Myslím, že ta druhá možnost bude daleko příjemnější. Takže proč tuto metodu nepoužít i při plánování, organizaci času, úkolů, povinností? Určitě máte spoustu práce, zájmů, lidí k opečovávání atd. a nevíte, kde vám hlava stojí.. Rozdělte si vše na malé kousky a řešte je jeden po druhém. Uvidíte, že takto se dopracujete k celé žábě. Aktuálně pracuji jako product owner ve firmě, která se věnuje vývojářské práci a pro řízení využívám metody a nástroje agilních technik. Naplánujeme na krátký časový úsek dostatečné množství na dřeň definovaných úkolů a pracujeme na nich. V týmu mezi sebou neustále komunikujeme a kontrolujeme postup práce. Jakmile se narazí na zádrhel, ihned jej řešíme. Nezdržujeme se zbytečnostmi. Soustředíme se na jednotlivé úkoly a včas je dokončujeme. To nejdražší, co máte, je váš čas, který do svých aktivit investujete. Tak jej nepromrhejte zbytečným odkládáním věcí, prokrastinací, výmluvami..
  2. 2. 4. ​Vyhraďte si čas, kdy se budete věnovat jen škole/jen práci/jen přátelům.. A opravdu se tomu věnujte. Když plánuji úkoly pro naše programátory, vždy naplánuji jen 6,5 hodiny z jejich 8mi hodinové pracovní doby. Víc se práci prostě nikdo věnovat nemůže, zvlášť na takových pozicích, jako je programování. Nestojím o přepracované týpky ujíždějící na Coca-cole, ale o dobře odvedenou práci za efektivních podmínek. Podívejte se na metody agilního řízení/vývoje, najdete tam řadu tipů, které se dají použít i v běžném životě. 5. ​Zajistěte si a dobře pečujte o svůj bezpečný přístav​. Táňa Le Moigne - ředitelka českého Googlu říká, že by nikdy své pozice nedosáhla, kdyby doma neměla bezpečný přístav, kterým je její manžel. Podpora od blízkých je velmi důležitá, pokud máte v plánu plnit si své sny, jít za svými ambicemi a nechat za sebou kus odvedené práce. Já jsem velmi ambiciózní člověk, proto občas potřebuji z toho růžového obláčku srazit zase zpátky na zem. To umí dokonale moje rodina a přítel. Najděte si na ně při tom chytání snů čas, komunikujte spolu, opřete se o ně, když bude potřeba, buďte oporou vy jim, budou-li zase oni potřebovat. Ačkoli si myslíte, že je pro vás vaše práce domovem, kolegové přáteli a emailová schránka nejlepší kámoška, zkuste si představit, že o to ze dne na den přijdete - co vám zůstane? Na koho se můžete obrátit teď? 6. ​Obklopujte se lidmi, kteří vás mohou posunout dál. Neztrácejte čas lidmi, kteří z vás vysávají energii. Neposlouchejte pesimisty. Zpochybňujte optimisty. Používejte selský rozum. Na fotce, kterou teď pravděpodobně vidíte, je moje aktuální fotka s kolegou, který je hlavou i srdcem našeho produktu. Každý den se od něj naučím něco nového a předávám to dál. Věřte, že nalevo i napravo od vás sedí lidé, kteří jsou chytřejší, vtipnější, krásnější nebo úspěšnější, než jste vy. Je potřeba se od nich učit a inspirovat. Spolupracujte. Nevytvářejte konkurenční vztahy. 7. Sheryl Sendberg, manažerka Facebooku, říká: ​Opřete se do toho! Je to mé životné moto. Ať děláte, co děláte, ať jsou vaše priority jakékoli, dělejte to na 120 %. Nic míň nemá smysl. Tolik k tipům. A teď zpět k tomu, jak vám může na vaší cestě k pohádkovému životu a splněným snům pomoct KISK. KISK vám dá slušný základ pro vaši budoucí profesi. Mám teď práci snů. A KISK mě na ni dobře připravil. Co nezvládl, zvládám sama díky úsilí, které jsem se naučila při studiu i práci na KISKu. Dívám se teď přes vodu na Golden Gate Bridge a splnil se mi sen. Ten most je pro mě symbolem toho, co člověk dokáže, když chce. Do San Francisca jsem se dostala díky své práci, svou práci mám díky oboru, který jsem vystudovala. Znáte to s těmi motýlími křídli? Když na jedné straně planety mávne motýl křídly, může to na druhé straně spustit tsunami.
  3. 3. Přeji vám, aby byl pro vás KISK právě takovými motýlími křídly, které vás odfouknout vstříc splněným cílům. A taky vám přeji, abyste ten svůj život vybalancovali co nejlépe. Držím vám palce a zdravím ze San Francisca. Hanka Habermannová Kiskák forever :)

×