Rate Problems
Unit Rates A  rate  compares two quantities with different units. A  unit rate  is a rate in which the second number is 1....
Find Unit Rates Divide the first term in the rate by the second term. When the second term is 1 unit, it becomes the  unit...
Find Unit Rates Divide the first term in the rate by the second term. When the second term is 1 unit, it becomes the  unit...
Rate Problems Involving Distance, Rate, and Time Use this formula to solve rate problems involving distance, rate, and tim...
Rate Problems Involving Distance, Rate, and Time Use this formula to solve rate problems involving distance, rate, and tim...
Rate Problems Involving Simple Interest Use this formula to solve problems involving simple interest: I  =  prt I   =  Int...
Rate Problems Involving Simple Interest Use this formula to solve problems involving simple interest: I  =  prt I   =  Int...
Copyright © 2009 StudyIsland.com All rights reserved.
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Rate of Change

1,374 views

Published on

Use this PowerPoint to review Rate of Change in preparation to your Unit 3 Test.

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,374
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
6
Actions
Shares
0
Downloads
16
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Rate of Change

  1. 1. Rate Problems
  2. 2. Unit Rates A rate compares two quantities with different units. A unit rate is a rate in which the second number is 1. 48 miles in 8 hours 6 gallons per minute $0.60 for 1 apple $12.50 for 1 T-shirt 42 miles per gallon $70 for 5 DVDs $3.60 for 12 oranges Which rates are unit rates?
  3. 3. Find Unit Rates Divide the first term in the rate by the second term. When the second term is 1 unit, it becomes the unit rate . Find the unit rate or unit price. Emma hiked 9 miles in 4 hours . What is her rate of speed? 9 ÷ 4 = 2.25 The unit rate (rate of speed) is 2.25 miles per hour. A store charges $5.70 for 15 ounces of oregano. What is the unit price? 5.70 ÷ 15 = 0.38 The unit price is $0.38 per ounce. 810 miles in 15 hours $504 for 32 cases of juice drinks
  4. 4. Find Unit Rates Divide the first term in the rate by the second term. When the second term is 1 unit, it becomes the unit rate . Find the unit rate or unit price. Emma hiked 9 miles in 4 hours . What is her rate of speed? 9 ÷ 4 = 2.25 The unit rate (rate of speed) is 2.25 miles per hour. A store charges $5.70 for 15 ounces of oregano. What is the unit price? 5.70 ÷ 15 = 0.38 The unit price is $0.38 per ounce. 810 miles in 15 hours 54 miles per hour $504 for 32 cases of juice drinks $15.75 per case
  5. 5. Rate Problems Involving Distance, Rate, and Time Use this formula to solve rate problems involving distance, rate, and time: Maya rode 18 miles on her bicycle at an average rate of 5 miles per hour . How long did it take Maya to ride 18 miles? d = rt d = distance r = rate t = time Hayden drove 468 miles to Flagstaff in 9 hours. What was his average rate of speed? Kelley averaged 3.5 miles per hour on a mountain hike. She hiked for 8 hours. How many miles did she hike? Solve the rate problems. d = r t 18 = 5 t It took Maya 3.6 hours to ride 18 miles. 3.6 = t 18 5 t 5 5 =
  6. 6. Rate Problems Involving Distance, Rate, and Time Use this formula to solve rate problems involving distance, rate, and time: Maya rode 18 miles on her bicycle at an average rate of 5 miles per hour . How long did it take Maya to ride 18 miles? d = rt d = distance r = rate t = time Hayden drove 468 miles to Flagstaff in 9 hours. What was his average rate of speed? 52 miles per hour Kelley averaged 3.5 miles per hour on a mountain hike. She hiked for 8 hours. How many miles did she hike? 28 miles Solve the rate problems. d = r t 18 = 5 t It took Maya 3.6 hours to ride 18 miles. 3.6 = t 18 5 t 5 5 =
  7. 7. Rate Problems Involving Simple Interest Use this formula to solve problems involving simple interest: I = prt I = Interest (amount of money earned) p = Principal (initial amount of money) r = Rate (usually given as a percent; convert to decimal form) t = Time (if less than a year, convert to decimal form) Conrad deposited $1,250 in a bank account that earns 4% simple interest. How much will be in his account after 6 months? I = p r t I = 1,250 × 0.04 × 0.5 4% = 0.04; 6 months = 0.5 year I = 25 $1,250 + $25 = $1275 Conrad will have $1275 in his account after 6 months. Solve the simple interest problem. Kayla paid $3,360 in interest on a car loan. She paid 8% interest for 3 years. What was the price of the car?
  8. 8. Rate Problems Involving Simple Interest Use this formula to solve problems involving simple interest: I = prt I = Interest (amount of money earned) p = Principal (initial amount of money) r = Rate (usually given as a percent; convert to decimal form) t = Time (if less than a year, convert to decimal form) Conrad deposited $1,250 in a bank account that earns 4% simple interest. How much will be in his account after 6 months? I = p r t I = 1,250 × 0.04 × 0.5 4% = 0.04; 6 months = 0.5 year I = 25 $1,250 + $25 = $1275 Conrad will have $1275 in his account after 6 months. Solve the simple interest problem. Kayla paid $3,360 in interest on a car loan. She paid 8% interest for 3 years. What was the price of the car? $14,000
  9. 9. Copyright © 2009 StudyIsland.com All rights reserved.

×