Slideshare uses cookies to improve functionality and performance, and to provide you with relevant advertising. If you continue browsing the site, you agree to the use of cookies on this website. See our User Agreement and Privacy Policy.

Slideshare uses cookies to improve functionality and performance, and to provide you with relevant advertising. If you continue browsing the site, you agree to the use of cookies on this website. See our Privacy Policy and User Agreement for details.

Successfully reported this slideshow.

Like this presentation? Why not share!

- Relative frequency approximation Bl... by ccooking 1222 views
- Classical probability by Ken Kretsch 11500 views
- Probability by Rushina Singhi 11464 views
- Common Core vs TEKs by mmlee47 6418 views
- PROBABILITY AND IT'S TYPES WITH RULES by Bhargavi Bhanu 52680 views
- Basic Concept Of Probability by guest45a926 57866 views

5,019 views

Published on

Determining the di

No Downloads

Total views

5,019

On SlideShare

0

From Embeds

0

Number of Embeds

2

Shares

0

Downloads

52

Comments

0

Likes

2

No embeds

No notes for slide

- 1. 250 trials 350 trials Probability : Relative Frequency An estimate of the probability of an event happening can be obtained by looking back at experimental or statistical data to obtain relative frequency. 25/250 = 0.1 34/250 = 0.136 32/250 = 0.128 30/250 = 0.12 34/250 = 0.136 95/250 = 0.38 50/350 = 0.14 80/350 = 0.23 30/350 = 0.09 40/350 = 0.11 130/350 = 0.37 20/350 = 0.06 Colour freq Relative freq Red 50 Blue 80 Green 30 White 40 Silver 130 Black 20 95 6 34 5 30 4 32 3 34 2 25 1 Relative freq freq N o Experiment Data(Survey) Throws of a biased die. Colour of cars passing traffic lights.
- 2. 250 trials 350 trials Probability : Relative Frequency 25/250 = 0.1 34/250 = 0.136 32/250 = 0.128 30/250 = 0.12 34/250 = 0.136 95/250 = 0.38 50/350 = 0.14 80/350 = 0.23 30/350 = 0.09 40/350 = 0.11 130/350 = 0.37 20/350 = 0.06 Colour freq Relative freq Red 50 Blue 80 Green 30 White 40 Silver 130 Black 20 95 6 34 5 30 4 32 3 34 2 25 1 Relative freq freq N o Experiment Data(Survey) Throws of a biased die. Colour of cars passing traffic lights. The probability of the next throw being a 6 is approximately 0.38 or 38% The probability of the next throw being a 1 is approximately 0.1 or 10% The probability of the next car being blue is approximately 0.23 or 23% The probability of the next car being silver is approximately 0.37 or 37%
- 3. Probability : Relative Frequency Relative frequency can be used to estimate the number of times that an event is likely to occur within a given number of trials. Use the information in the table to estimate the frequency of each number on the die for 1800 throws. <ul><li>0.1 x 1800 = 180 </li></ul><ul><li>0.136 x 1800 = 245 </li></ul><ul><li>0.128 x 1800 = 230 </li></ul><ul><li>0.12 x 1800 = 216 </li></ul><ul><li>0.136 x 1800 = 245 </li></ul><ul><li>0.38 x 1800 = 684 </li></ul>Experiment Throws of a biased die. 250 trials 95 6 34 5 30 4 32 3 34 2 25 1 Relative freq freq N o 25/250 = 0.1 34/250 = 0.136 32/250 = 0.128 30/250 = 0.12 34/250 = 0.136 95/250 = 0.38
- 4. Probability : Relative Frequency Relative frequency can be used to estimate the number of times that an event is likely to occur within a given number of trials. Use the information in the table to estimate the frequency of each car colour if 2000 cars passed through the traffic lights. Red = 0.14 x 2000 = 280 Blue = 0.23 x 2000 = 460 Green = 0.09 x 2000 = 180 White = 0.11 x 2000 = 220 Silver = 0.37 x 2000 = 740 Black = 0.06 x 2000 = 120 350 trials 50/350 = 0.14 80/350 = 0.23 30/350 = 0.09 40/350 = 0.11 130/350 = 0.37 20/350 = 0.06 Data(Survey) Colour of cars passing traffic lights. Colour freq Relative freq Red 50 Blue 80 Green 30 White 40 Silver 130 Black 20
- 5. Probability : Relative Frequency (a) P(Red) = 200/500 = 2/5 or 0.4 or 40% (b ) P(Blue) = 8/500 = 2/125 or 0.016 or 1.6% (c ) Yellow = 115/500 = 0.23. So 0.23 x 1800 = 414 Blue Green Red Yellow White 8 85 200 115 92 <ul><li>Worked Example Question : A bag contains an unknown number of coloured discs. Rebecca selects a disc at random from the bag, notes its colour, then replaces it. She does this 500 times and her results are recorded in the table below. Rebecca hands the bag to Peter who is going to select one disc from the bag. Use the information from the table to find estimates for: </li></ul><ul><li>The probability that Peter selects a red disc. </li></ul><ul><li>The probability that he selects a blue disc. </li></ul><ul><li>The number of yellow discs that Rebecca could expect for 1800 trials. </li></ul>?
- 6. The sections on each spinner are of equal area. State the relative frequency for the number indicated on each pointer. Pentagonal Spinner: Relative frequency = 2/5 Hexagonal Spinner : Relative frequency = ½ Octagonal Spinner : Relative frequency = 5/8 4 1 2 3 4 7 6 5 5 8 5 3 7 9 9 9 9 9 3 Probability : Relative Frequency Theoretical Probability Relative frequency can also be determined for situations involving theoretical probability.
- 7. Each of the pointers is spun a different number of times as shown. Calculate an estimate for the number of times that you would expect the pointer to land on the indicated number. Pentagonal Spinner: Number of 4’s expected = 2/5 x 280 = 112 Hexagonal Spinner : Number of 5’s expected = ½ x 500 = 250 Octagonal Spinner : Number of 9’s expected = 5/8 x 720 = 450 280 Spins 500 Spins 720 Spins 4 1 2 3 4 7 6 5 5 8 5 3 7 9 9 9 9 9 3 Probability : Relative Frequency Theoretical Probability Relative frequency can also be determined for situations involving theoretical probability.
- 8. Each of the pointers is spun a different number of times as shown. Calculate an estimate for the number of times that you would expect the pointer to land on the indicated number. Pentagonal Spinner: Number of 6’s expected = 3/5 x 400 = 240 Hexagonal Spinner : Number of 2’s expected = 2/3 x 270 = 180 Octagonal Spinner : Number of 7’s expected = 3/8 x 560 = 210 400 Spins 270 Spins 560 Spins 6 6 2 3 6 2 2 2 2 8 5 3 7 5 7 7 4 8 3 Probability : Relative Frequency Theoretical Probability Relative frequency can also be determined for situations involving theoretical probability.

No public clipboards found for this slide

Be the first to comment