SEO + UX není SUX

1,312 views

Published on

Práce UX specialistu může výrazně pomoct v SEO, aniž by to tušil. Podívejte se, jak využít benefity SEO k prosazení UX aktivit. A jak můžou UX a SEO specialisti navzájem spolupracovat.

Published in: Marketing
0 Comments
3 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,312
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
378
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
3
Embeds 0
No embeds

No notes for slide
 • Chci auto? ->
 • SEO + UX není SUX

  1. 1. SEO + UX není SUX Ján Januška
  2. 2. SEO Kdo se podílí na SEO? @JanJanuskaSEO + UX není SUX Vyhledávače se snaží řadit stránky dle jejich reálného přínosu. Pokouší se reflektovat jejich popularitu (nejen) na internetu. Myslíte, že populární weby vděčí za úspěch SEO konzultantům?
  3. 3. SEO Kdo se podílí na SEO? @JanJanuskaSEO + UX není SUX Obsah Jasně, obsah. Milion krát opakovaná mantra o králi, unikátnosti. Ale kdo stojí za skutečně úspěšných obsahem? Copywriteři, editoři, zpravodajci, obsahoví stratégové,…
  4. 4. SEO Kdo se podílí na SEO? @JanJanuskaSEO + UX není SUX Obsah Vývoj Když je web vytvořen tak blbě, že ho ani Google nenajde… to je pak těžký. Když řešení každé technické prkotiny zabere hodiny a hodiny času…
  5. 5. SEO Kdo se podílí na SEO? @JanJanuskaSEO + UX není SUX Obsah Marke ting Vývoj Můžete mít sebelepší web, ale když o něm nikdo neví…
  6. 6. SEO Kdo se podílí na SEO? @JanJanuskaSEO + UX není SUX Obsah Marke ting Vývoj UX SEO ovlivňují i další oblasti. Čtvrtá klíčová složka je podle mých zkušeností UX. Na dalších slajdech ukážu, proč si to myslím.
  7. 7. SEO Kdo se podílí na SEO? @JanJanuskaSEO + UX není SUX Obsah Marke ting Vývoj UXUX
  8. 8. Jak UX ovlivňuje SEO? @JanJanuskaSEO + UX není SUX
  9. 9. UXák zjistí, co zajímá uživatele? @JanJanuskaSEO + UX není SUX Podrobná znalost potenciálního zákazníka je hodně důležitá i pro SEO konzultanta. Když nemáme k dispozici informace z uživatelského výzkumu, průzkumů,… Musíme je nějak získat sami. Většině z nás to trvá déle, kvalita bude pokulhávat.
  10. 10. UXák zjistí, co zajímá uživatele? @JanJanuskaSEO + UX není SUX Zájem Průzkum Nákup Otázka Otázka Otázka Otázka Otázka Otázka Otázka Otázka Otázka Otázka Na obrázku: Zjednodušený nákupní proces. Odhalíte-li o jaké informace se uživatelé během nákupního procesu zajímají a zároveň se postaráte aby se ty informace na webu „objevili“… Pokryjete další otázky, resp. vyhledávací dotazy, které uživatelé vyhledávají. Díky tomu může návštěvnost z vyhledávačů stoupnout řádově o desítky procent. Závisí to od míry a přínosu nových informací.
  11. 11. Co je zajímá, to budou (asi) hledat. @JanJanuskaSEO + UX není SUX Když díky vám vznikne nový obsah, velmi pravděpodobně to pomůže SEO. Je to prosté… využijte toho když se snažíte přesvědčit klienta/šéfa.
  12. 12. @JanJanuskaSEO + UX není SUX Seš nakažen Rinititídou. ??? Teče ti sopl, lamo. Chcete, aby byl obsah srozumitelnější pro cílovku? Částečně pomůžete i SEO. Šup s tím mezi argumenty.
  13. 13. @JanJanuskaSEO + UX není SUX Špatně navržená informační architektura je průser i pro SEO.
  14. 14. @JanJanuskaSEO + UX není SUX Hlava Horní část Ruce Spodní část trupu Nohy Lepší řešení z pohledu UX pomůže i SEO.
  15. 15. @JanJanuskaSEO + UX není SUX Příznaky Hlava Koleno Nohy Meniskus Chodidlo Čéška Když zlepšíte strukturu, interní prolinkování, je to velký přínos i pro vyhledávače. Větší prioritu dostanou stránky, které jsou i více hledané.
  16. 16. @JanJanuskaSEO + UX není SUX Příznaky Hlava Koleno Nohy Meniskus Chodidlo Čéška GTPR 100 50 50 25 25 12,5 12,5 Na tomto principu funguje už algoritmus PageRank z roku 1996, díky kterému se Google proslavil. Nyní vyhledávače můžou vyhodnocovat taky umístění odkazů, jejich vizuální viditelnost. Ale je otázka, do jaké míry to nyní dělají.
  17. 17. @JanJanuskaSEO + UX není SUX Když důležitým stránkám dáte na webu větší prostor (v příkladu je to přesun odkazů „Top onemocnění“ na hlavní stránku). Může se jejich návštěvnost z vyhledávačů výrazně zvýšit.
  18. 18. @JanJanuskaSEO + UX není SUX Můžete znásobit přístupy z vyhledávačů Vyhledávač dá „Top onemocněním“ větší důležitost. Když se díky tomu umístění stránek posune např. z průměrné 5. pozice na 3. pozici, jejich návštěvnost se může i zdvojnásobit.
  19. 19. Přidávání obsahu, polidštění, určení priorit... @JanJanuskaSEO + UX není SUX ... Má pozitivní vliv na SEO.
  20. 20. Jak může SEO konzultant pomoct ve zlepšení UX? @JanJanuskaSEO + UX není SUX
  21. 21. Analýza hledanosti @JanJanuskaSEO + UX není SUX 0 10000 20000 30000 40000 50000 60000 70000 80000 90000 100000 Počasí na 15 dni Počasí na 14 dní Počasí na 10 dní Počasí na 7 dní Počasí na víkend Počasí zítra Počasí dnes Počasí ve městech Graf: Ukázka hledanosti počasí dle časového období ve (všech) městech. Statistiky z vyhledávání můžete využít pro lepší návrh webu, informační architektury.
  22. 22. Analýza hledanosti @JanJanuskaSEO + UX není SUX Vlastnosti notebooků Další ukázka z analýzy hledaností. SEO konzultant vám může dodat důležitá data pro návrh filtrování v e-shopu, jeho strukturu.
  23. 23. @JanJanuskaSEO + UX není SUX Můžete zjistit, např. jaké choroby byly za poslední rok nejvíce vyhledávané. A jaké zajímají jen málokoho. Lehce můžete odhalit kdy je o nějakou informaci zájem celoročně nebo jenom určité období. Např. můžete lépe odhadnout, o jaký typ zboží bude nejvyšší zájem před vánoci.
  24. 24. Dopracujeme se ke stejnému podobnému řešení. @JanJanuskaSEO + UX není SUX Některé výstupy od SEO konzultanta jsou podobné těm vašim. Nám jde především o benefity získané z vyhledávačů. Ale jako silný argument můžeme využít benefity typické pro UX. Mně osobně to k přesvědčení klientů hodně pomáhá. Vám, UX specialistům, to může pomoct taky.
  25. 25. Kluci, holky,... Spolupracujme. @JanJanuskaSEO + UX není SUX Když budeme spolupracovat, dokážeme pracovat kvalitněji a často i rychleji.
  26. 26. SEO zvěrstva @JanJanuskaSEO + UX není SUX
  27. 27. @JanJanuskaSEO + UX není SUX Ukázka výsledků pro brandový dotaz. O stránce s brněnskou pobočkou není ani zmínka. Když vývojář zrealizuje váš návrh, ověřte si, jestli se k informacím dostanou i vyhledávače. Tj. vedou k nim běžné hypertextové odkazy, ne žádné JavaScript šílenosti. Ty SEO zabíjí. Když si toho všimnete, pro klienta to bude přidaná hodnota.
  28. 28. (Ne)bude to takhle, bo SEO! @JanJanuskaSEO + UX není SUX Musíte někdy řešit „SEO věc“, která jde proti selskému rozumu? Na 95% to nepomůže ani SEO, jenom někdo uvěřil SEO mýtům. Pochybnosti klidně sdělte na e-mail konferenci seo.nawebu.cz. Jsou tam zkušení SEO specialisti. Můžou vám dát páku k přesvědčení klienta, že se jedná o nesmysl.
  29. 29. Výrazně ovlivňujete SEO. Využijte to. @JanJanuskaSEO + UX není SUX
  30. 30. A hlavně, dělejme lepší weby společně. @JanJanuskaSEO + UX není SUX
  31. 31. @JanJanuskaSEO + UX není SUX Děkuji za pozornost http://jan.januska.info @JanJanuska

  ×