Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Wyspa Robinsona - trochę o naszych zmaganiach z EarthCam'em

995 views

Published on

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Wyspa Robinsona - trochę o naszych zmaganiach z EarthCam'em

  1. 1. Wyspa Robinsona - trochę o naszych zmaganiach z EarthKamemJacek Kupras : http://www.djkupras.blogspot.com/2012/02/wyspa-robinsona-troche-o-naszych.htmlLokalizacja: I:orbiterch7EarthCamWyspaRobinsona.docx "Cinque Ports skierował się w kierunku niezamieszkałego archipelagu Juan Fernández w celu dokonania niezbędnych napraw oraz uzupełnienia zapasów żywności i wody. Galeon zacumował w pobliżu wyspy znanej wówczas jako Más a Tierra (obecnie Robinson Crusoe). W tamtym okresie Selkirk miał złe przeczucia dotyczące przyszłości okrętu, z powodu jego uszkodzeń powstałych wskutek długotrwałej podróży. Szkot próbował przekonać innych członków załogi, aby porzucić statek, tymczasowo osiedlić się na bezludnej wyspie i poczekać na inny okręt. Nikt nie podzielił jednak obaw Selkirka, zaś jego buntownicze zachowanie nie mogło ujść płazem. Kapitan Cinque Ports, Thomas Stradling, zaproponował Szkotowi, że zgodnie z jego życzeniem, pozostawi go samego na wyspie Más a Tierra. Selkirk natychmiast pożałował swojej decyzji, lecz był zbyt uparty aby odmówić. Tuż przed ostatecznym odpłynięciem Cinque Ports, Szkot próbował jednak gonić galeon wzywając załogę dopowrotu. Wołania oraz prośby okazały się bezskuteczne i Alexander Selkirk został pozostawiony samemu sobie nabezludnej wyspie. Zostawiono mu jedynie muszkiet i niewielką ilość prochu, nóż, podstawowe narzędziaciesielskie, odzież, linę oraz Pismo Święte. Tymczasem obawy Selkirka okazały się słuszne, gdyż Cinque Portszatonął niespełna miesiąc później tracąc większość swej załogi, jednak Szkot nie mógł wtedy o tym wiedzieć." - totylko jeden ze smaczków, na który trafiłem bawiąc się EarthKamem (dla przypomnienia czym jest EarthKam opisałemtutaj). A wszystko za sprawą wyspy, która znalazła się w zasięgu kamery znajdującej się na pokładzie ISS:Zaintrygowany, co wyspa ma wspólnego z Robinsonem Crusoe, trafiłem w Wikipedii na historię szkockiego korsarza,Alexandra Selkirka, którego przymusowy pobyt na tej wyspie stał się najprawdopodobniej inspiracją dla DanielaDefoe, gdy tworzył powieść o słynnym rozbitku. Niestety, z wykonaniem zdjęcia Wyspy Robinsona poszło gorzej.
  2. 2. Choć po naciśnięciu Request a Photo przepisałem wiernie dane do widocznego powyżej formularza, efektem którydwa dni później uzyskałem były tylko chmury. Cóż, zdarza się, na pogodę nie ma mocnych – a może po prostu wyspawciąż strzeże swych tajemnic? Nie zawsze jednak były problemy z pogodą, o czym świadczy chociażby to zdjęcie:Przedstawia ono fragment krajobrazu Wyżyny Tybetańskiej. Ciekawie ma się ono do widoku, który sugerowałformularz w momencie gdy zamawialiśmy jego wykonanie:
  3. 3. Gdzie jest owo wielkie jezioro, które powinno znaleźć się się również na zdjęciu? To tylko jedno z wielu pytań, naktóre będę musiał sobie odpowiedzieć, aby móc w pełni wykorzystać możliwości EarthCamu.Ogółem wykonaliśmy 200 zdjęć. Można je przejrzeć posługując się listą którą umieściłem na Slideshare:http://www.slideshare.net/JacekKupras/earth-camwinter2012. Można tę listę również pobrać jako plik xls.Komentarze znajdujące się w rubryce Status oznaczają: Taken - zdjęcie wykonano, wystarczy kliknąć link; Camerasystem unavailable - system niedostępny, nie wykonano zdjęcia; Locked Uplinked - dane przesłano na ISS,czekamy na zdjęcie; Locked CCFed - dane dotyczące zamówionego zdjęcia dołączono do pliku, który czeka nawysyłkę na stację ISS. Te dwa ostatnie opisy nieco mnie intrygują - jest już przecież po zakończeniu misji. Wartozwrócić uwagę, jak wiele zależało od pogody. Warto też przyjrzeć się ograniczeniom związanym chociażby z tym, żenie zawsze system wykonujący zdjęcia był dostępny. Zamawiając zdjęcia wykonywaliśmy również zrzuty ekranowe,które umieściłem w tym albumie Picassy.Oprócz nas dzięki informacji przekazanej przez Leszka brały jeszcze udział w EarthKamie: Zespół Szkół wJurkowie, Zespół Szkol Miejskich nr 3, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im Arego Sternfelda z Łodzi.Na naszym blogu do tej misji nawiązywały następujące teksty:Halo ISS - poświęcony generalnie projektowi ArIss zawiera pierwszą wzmiankę o EarthKamie;EarthKam - Witamy na pokładzie:): trochę o historii tego projektu;Co widzą panowie z ISS: notatki na temat tego, jak lokalizować stację ISS;Czekając na kody: notatki na temat zasobów edukacyjnych oraz scenariuszy symulacji astronautycznych dladzieciaków nie tylko z zastosowaniem Orbitera;Co to takiego?: zawierający przykłady dwóch zdjęć, z których jedno pochodzi z EarthKamu drugie zaś z serwisu TheGateway to Astronaut Photography of Earth .

×