MoonKam dla każdego

674 views

Published on

Published in: Education
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

MoonKam dla każdego

  1. 1. W stronę Księżyca: MoonKam (prawie) dla każdegoJacek Kupras www.djkupras.blogspot.com"Zapraszamy do wzięcia udziału w NASA MOONKam. NASA odda w marcu b.r., do dyspozycji uczniów szkółna całym świecie pokładowe kamery dwóch sond kosmicznych GRAIL (Gravity Recovery and InteriorLaboratory)." - można przeczytać na EuHou. Tak, EarthKam to nie wszystko, co Sally Ride Science oraz NASA majądo zaoferowania naprawdę szerokiej publiczności, bowiem "polskie szkoły i projekty edukacyjne sa eligible, to znaczyze mogą się zarejestrowac i wziąć udział w misji, która rozpocznie się na początku marca." Tymczasem na stronieprojektu ukazał się krótki film, przedstawiający "ciemną" stronę Księżyca widzianą "oczami" jednej z sond Grail:Rejestracja i udział w programie wymaga znajomości angielskiego. Pozwoliłem sobie jednak zrobić pewieneksperyment i wczytując stronę uruchomiłem usługę tłumaczenia wbudowaną w moją przeglądarkę. Ponieważużywam Chromea, to po każdym wczytaniu nowej obcojęzycznej strony ukazuje mi się widok jak poniżej:Ponieważ tłumaczenia z angielskiego na polski bywają dość "koślawe", z reguły wolę oryginalny tekst. Tym razemjednak postanowiłem zaryzykować, kliknąłem w przycisk Tłumacz i ...:
  2. 2. Choć wynik miejscami wygląda humorystycznie, to zawartość strony stała się zrozumiała nawet dla osoby totalnienieznającej angielskiego. Kliknąłem następnie Register Now wywołujący formularz rejestracji:W tym przypadku tłumaczenie wyszło jeszcze lepiej, na przetłumaczonej stronie praktycznie nie ma językowych"dziwolągów". Jak widać z wypełnieniem formularza rejestracji nie powinno być problemu, z wyjątkiem rzecz jasnapewnego drobiazgu którym jest chęć.
  3. 3. Na zakończenie mam jeszcze ciekawostkę, na którą trafiłem u Brucea Irvinga (fajnie, że jednak od czasu do czasu Bruce daje znać że żyje). Pisze on o francuskiej grupie Air, która stworzyła ścieżkę dźwiękową do niemego filmu z 1902r. "Wyprawa na Księżyc". Na płycie znalazł się również sam film, w nowej, pokolorowanej wersji. Z jego fragmentem można zapoznać się na YouTube. Film w wersji oryginalnej można obejrzeć w sieci - odsyłam do tekstu Tropami Galileusza: Niezłe kino:) który powstał w prawie trzy lata temu, w trakcie Międzynarodowego Roku Astronomii. Tak przy okazji - wówczas to właśnie luty był dedykowany Księżycowi. Opracowane na tamtą okazję materiały edukacyjne nic nie straciły ze swej aktualności i mogą się przydać również gdy będziemy się zastanawiać nad wyborem celów dla kamer MoonKamu. I pomyśleć, żewszystko to rozpoczęło się od Galileusza. Ciekawe, jakie cele wybrałby on?

×