Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Loading in …3
×
1 of 4

EarthCam - Witamy na pokładzie:)

0

Share

Download to read offline

Related Books

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

Related Audiobooks

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

EarthCam - Witamy na pokładzie:)

  1. 1. EarthKAM - Witamy na pokładzie:) Jacek Kupras: http://www.djkupras.blogspot.com/2012/01/earthcam-witamy-na-pokadzie.html Zachowano: I:orbiterch7EarthCamearthcam20120117EarthCam.docx Dzięki przyjacielowi mieliśmy przyjemność zagościć na pokładzie EarthCam. Dla przypomnienia - jest to serwis za pośrednictwem którego można korzystać z aparatu cyfrowego znajdującego się na stacji kosmicznej ISS. Jest nim Nikon D2Xs sterowany przez laptop Lenovo (IBM) T61p. Opiekę nad serwisem EarthCam sprawuje zespół złożony ze studentów Uniwersytetu California, San Diego. Dysponują tam oni wydzielonym pomieszczeniem wyposażonym w stanowiska komputerowe określanym jako EarthCam Mission Operations Center. Jego organizacja wzorowana jest na Centrum Kontroli Misji, znajdującym się Centrum Lotów Kosmicznych im. Lyndona Johnsona. Aby móc wykonać zdjęcia za pośrednictwem EarthCam konieczna jest rejestracja. Mogą jej dokonać generalnie osoby związane z instytucjami edukacyjnymi, przede wszystkim nauczyciele, warto przy tym zwrócić uwagę że w liście Position w formularzu występuje również określenie Homeschool Teacher. Najważniejsze jest jednak, że w projekcie mogą również uczestniczyć szkoły i instytucje edukacyjne nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, czego najlepszym dowodem jest screenshoot widoczny poniżej:
  2. 2. Przy okazji serdeczne dzięki dla prof. Leszka Mankiewicza za przetarcie ścieżki. Wiemy też, że dzięki ogłoszeniu przez niego informacji o EarthCam'ie kanałami EuHou do projektu ostatnio przystąpiła co najmniej jedna z polskich szkół. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie aby próbowały tego dokonać następne. Ogółem, w ciągu roku mają miejsce cztery misje. Najbliższa rozpocznie się 31 stycznia i potrwa do trzeciego lutego b.r. Dobrze jest zatem pomyśleć o przystąpieniu do programu już teraz. Oprócz ogólnej rejestracji w portalu należy dodatkowo rejestrować się do dostępnej w danym czasie misji. Przy logowaniu podajemy krótkie informacje na temat ilości uczniów i nauczycieli oraz opis, jak planujemy wykorzystać uzyskane zdjęcia: Najprawdopodobniej ta dodatkowa rejestracja potrzebna jest po to, aby operatorzy systemu mogli podjąć decyzję jaką ilość kodów nam przydzielić. Każdy kod umożliwia wykonanie jednego zdjęcia. Jeżeli pomyślnie dokonaliśmy rejestracji, zostaje po logowaniu udostępniony dostęp do formularza, za pośrednictwem którego określamy co chcemy fotografować. Jego najważniejszym elementem jest mapa z naniesionymi orbitami podobna do tej poniżej: Dzięki temu zaplanowanie, co chcemy sfotografować jest dość proste. Zdjęcia wykonane w trakcie poszczególnych misji są publicznie dostępne. Nie trzeba żadnych uprawnień by je przeglądać, wystarczy kliknąć tu by przejść do galerii. Mogą być one wykorzystane w różny sposób. Poniżej zamieszczam przykład pochodzący z galerii Annotated images z naniesionymi przez uczniów opisami:
  3. 3. Warto też zwrócić uwagę, że zdjęcia są przechowywane w różnych rozdzielczościach, z których w tym przypadku pierwotną była 1530x1013 pikseli - zdjęcie wykonano bowiem jeszcze w 2007r. Swoim zwyczajem pomyszkowałem nieco po historii projektu. Została ona pokrótce opisana tutaj, gdzie jako początek podaje się rok 1995. Wszystko zaczęło się jednak nieco wcześniej, gdy w 1993r., w ramach misji STS 57 na orbicie znalazł się zestaw GeoCam: Składał się on z czterech aparatów fotograficznych, załadowanych tradycyjnymi filmami. Umieszczone zostały one w hermetycznym pojemniku w ładowni wahadłowca Endeavour i był obsługiwany ręcznie z przez jednego z członków załogi: Wyborem celów które miały być fotografowane zajmowali się uczniowie znajdujący się w biurze meteo bazy powietrznej Charleston:
  4. 4. Ogółem wytypowano 11 celów zdjęcia zaś wywołano po powrocie wahadłowca na Ziemię. Wszystkie informacje oraz powyższe zdjęcia znalazłem na stronach projektu Can Do. Powodzenie GeoCamu spowodowało przekształcenie go w 1995r. w projekt KidSat. Kluczową rolę w jego zainicjowaniu odegrała widoczna po lewej stronie Sally Ride, zdjęcia wykonywano w ramach misji STS 76, 81 i 86. W 1998, program zmienił nazwę na EarthKAM, goszcząc na pokładach wahadłowców misji STS 89 i 99, zaś w 2001r. aparat do wykonywania zdjęć umieszczono na pokładzie stacji ISS w ramach Ekspedycji 1. Tyle historii. Na zakończenie chciałbym dodać, że bez względu na to czy się rejestrujemy czy nie, możemy odwiedzić serwis programu. Logowania wymagają jedynie sekcje służące do zamawiania zdjęć - reszta jest dostępna publicznie. Znajdziemy tam między innymi: materiały edukacyjne, galerię, przykładowe prezentacje uczniów. Nie jest to kompletne archiwum, lecz raczej reprezentatywne próbki pokazujące to, co w ramach projektu da się zrobić. Nie tak dawno opisywałem, jak dzieciaki z dwóch polskich szkół rozmawiały z załogą ISS za pośrednictwem łączności krótkofalowej. Wspominaliśmy również o Centrum Challengera, którego polska edycja zagościła na EuHou. EarthCam wpisuje się w ten nurt i warto z niego skorzystać, bez względu na ilość godzin geografii tygodniowo;)

×