Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
,,
Węglowodany - inaczej sacharydyWęglowodany - inaczej sacharydy
lub potocznie cukry to związkilub potocznie cukry to związk...
,,
,,
--
Dobrze rozpuszczalne w wodzie, o słodkim
smaku, wykazują właściwości redukujące.
Tworzą formy łańcuchowe oraz
pierścieniow...
 
/wielocukry/:
Mają budowę prostych lub rozgałęzionych
łańcuchów powstałych w wyniku kondensacji
bardzo wielu cząsteczek ...
/dwucukry/:
Powstają w wyniku kondensacji dwóch
cząsteczek cukrów prostych, które łączą się ze
sobą wiązaniem glikozydowym...
20%20%
,,
Węglowodany oczyszczone, proste mają
niekorzystny wpływ na naszą sylwetkę
.Produkty bogate w te cukry zawierają małe
ilośc...
Węglowodany złożone-są nazywane „dobrymi
węglowodanami”. Znacznie wolniej rozkładane
na glukozę, a po ich spożyciu na dług...
Glukoza stanowi ważne źródło energii dla
większości tkanek. Jej niedobór w organizmie
powoduje:
Cukry odpowiadają za pracę mózgu i
dostarczają niezbędnej energii. Utrzymują na
wysokim poziomie produkcję serotoniny
(„ho...
Indeks glikemiczny, wskaźnik
glikemiczny to klasyfikacja
produktów żywnościowych na
podstawie ich wpływu na
poziom glukozy...
Cukrzyca jest chorobą , w której
dochodzi do zaburzeń poziomu
glukozy we krwi (zaburzeń
gospodarki węglowodanowej),
spowod...
,,
,,
..
,,
Zdrowy sposób odżywiania i
aktywność fizyczna są głównymi
sposobami łagodzenia objawów
obydwu typów cukrzycy. Pos...
Jeśli dieta i aktywność fizyczna
nie wystarczą do utrzymania
prawidłowego poziomu glukozy,
choremu przepisywane są leki.
I...
Osoba chora na cukrzycę typu 1 musi
przyjmować insulinę, ponieważ jej
organizm wytwarza jej za mało. W
cukrzycy typu 2 kon...
Chorzy na cukrzycę muszą
monitorować poziom glukozy kilka
razy w ciągu dnia. Pozwala to ustalić
dawkę insuliny oraz innych...
Zasady diety osób chorych na cukrzycę:
Weglowodany I
Weglowodany I
Weglowodany I
Weglowodany I
Weglowodany I
Weglowodany I
Weglowodany I
Weglowodany I
Weglowodany I
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Weglowodany I

952 views

Published on

Praca z konkursu ,,Węglowodany, ich źródła i znaczenie w życiu człowieka."

Published in: Food
 • Login to see the comments

 • Be the first to like this

Weglowodany I

 1. 1. ,,
 2. 2. Węglowodany - inaczej sacharydyWęglowodany - inaczej sacharydy lub potocznie cukry to związkilub potocznie cukry to związki organiczne - wielowodorotlenoweorganiczne - wielowodorotlenowe alkohole składające się z węgla,alkohole składające się z węgla, wodoru i tlenu. Znajdują się wewodoru i tlenu. Znajdują się we wszystkich powszechniewszystkich powszechnie występujących roślinach:występujących roślinach: zbożach, ziemniakach, roślinachzbożach, ziemniakach, roślinach strączkowych, owocach, a także wstrączkowych, owocach, a także w organizmach zwierzęcych. Worganizmach zwierzęcych. W diecie węglowodany złożonediecie węglowodany złożone powinny dostarczać około 50%powinny dostarczać około 50% energii.energii.
 3. 3. ,, ,, --
 4. 4. Dobrze rozpuszczalne w wodzie, o słodkim smaku, wykazują właściwości redukujące. Tworzą formy łańcuchowe oraz pierścieniowe. Wyróżnia się triozy, tetrozy, pentozy oraz heksozy. Dobrze rozpuszczalne w wodzie, o słodkim smaku, wykazują właściwości redukujące. Tworzą formy łańcuchowe oraz pierścieniowe. Wyróżnia się triozy, tetrozy, pentozy oraz heksozy.
 5. 5.   /wielocukry/: Mają budowę prostych lub rozgałęzionych łańcuchów powstałych w wyniku kondensacji bardzo wielu cząsteczek cukrów prostych, łączących się wiązaniami glikozydowymi. Nierozpuszczalne w wodzie, w obecności enzymów ulegają hydrolizie.
 6. 6. /dwucukry/: Powstają w wyniku kondensacji dwóch cząsteczek cukrów prostych, które łączą się ze sobą wiązaniem glikozydowym. Mają właściwości zbliżone do właściwości cukrów prostych. Nie wszystkie są cukrami redukującymi. Ulegają hydrolizie do cukrów prostych. /dwucukry/: Powstają w wyniku kondensacji dwóch cząsteczek cukrów prostych, które łączą się ze sobą wiązaniem glikozydowym. Mają właściwości zbliżone do właściwości cukrów prostych. Nie wszystkie są cukrami redukującymi. Ulegają hydrolizie do cukrów prostych.
 7. 7. 20%20% ,,
 8. 8. Węglowodany oczyszczone, proste mają niekorzystny wpływ na naszą sylwetkę .Produkty bogate w te cukry zawierają małe ilości błonnika, witamin z grupy B, fosforu, żelaza, wapnia. Mają niską wartością odżywczą. Poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta po ich spożyciu. Są trawione bardzo szybko i prawie natychmiast jako glukoza dostają się do krwiobiegu.
 9. 9. Węglowodany złożone-są nazywane „dobrymi węglowodanami”. Znacznie wolniej rozkładane na glukozę, a po ich spożyciu na długo utrzymuje się uczucie sytości. Dzięki nim mamy więcej energii, a także dobrze wpływają na kondycję fizyczną oraz umysłową.
 10. 10. Glukoza stanowi ważne źródło energii dla większości tkanek. Jej niedobór w organizmie powoduje:
 11. 11. Cukry odpowiadają za pracę mózgu i dostarczają niezbędnej energii. Utrzymują na wysokim poziomie produkcję serotoniny („hormonu szczęścia”). Są paliwem dla mięśni i wspomagają odchudzanie. Choroby wywołane przez cukier to: ,, --
 12. 12. Indeks glikemiczny, wskaźnik glikemiczny to klasyfikacja produktów żywnościowych na podstawie ich wpływu na poziom glukozy we krwi w 2-3 godziny po ich spożyciu (glikemia poposiłkowa). Znajomość indeksu glikemicznego przyda się nie tylko osobom chorym na cukrzycę. To również istotna pomoc podczas komponowania menu dla osób z nadwagą i otyłością.
 13. 13. Cukrzyca jest chorobą , w której dochodzi do zaburzeń poziomu glukozy we krwi (zaburzeń gospodarki węglowodanowej), spowodowanych niedoborem insuliny lub jej nieprawidłowym wykorzystaniem przez komórki. Jest jedną z najpopularniejszych chorób XXI wieku.
 14. 14. ,,
 15. 15. ,, .. ,, Zdrowy sposób odżywiania i aktywność fizyczna są głównymi sposobami łagodzenia objawów obydwu typów cukrzycy. Posiłki powinny obfitować w owoce i warzywa, unikać natomiast należy tłuszczów. U osób z nadwagą pożądane jest schudnięcie. Wskazane jest również zwiększenie codziennej aktywności fizycznej.
 16. 16. Jeśli dieta i aktywność fizyczna nie wystarczą do utrzymania prawidłowego poziomu glukozy, choremu przepisywane są leki. Istnieje wiele sposobów leczenia cukrzycy. Wybranie tego najodpowiedniejszego wymaga zazwyczaj kilku wizyt u lekarza.
 17. 17. Osoba chora na cukrzycę typu 1 musi przyjmować insulinę, ponieważ jej organizm wytwarza jej za mało. W cukrzycy typu 2 konieczność ta może pojawić się z czasem.
 18. 18. Chorzy na cukrzycę muszą monitorować poziom glukozy kilka razy w ciągu dnia. Pozwala to ustalić dawkę insuliny oraz innych leków przeciwcukrzycowych, które powinni przyjmować. Samokontroli dokonuje się z wykorzystaniem glukometru. Po niewielkim nakłuciu skóry (zazwyczaj opuszki palca ręki), niewielką ilość krwi umieszcza się na papierowym pasku, który następnie wkłada się do glukometru. Na tej podstawie wynik aparat dokonuje odczytu poziomu cukru we krwi.
 19. 19. Zasady diety osób chorych na cukrzycę:

×