Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
hipialtza.blogspot.commargarigela.blogspot.com1BB4-8. BASAPIZTIAKHIZTEGIA- LEHOIA = león- TIGREA = tigre- ELEFANTEA = elef...
hipialtza.blogspot.commargarigela.blogspot.com2- NONGOAK DIRA… ? = ¿de dónde son?- NOREKIN… ? = ¿con quién…?- TAR atzizkia...
hipialtza.blogspot.commargarigela.blogspot.com3Ahora sólo escribiré las palabras que me cuesta memorizar;HIZTEGIA- LEHOIA ...
hipialtza.blogspot.commargarigela.blogspot.com4ADITZAK:ORAIN ALDIAN (SINGULARRA)Niri ........................................
hipialtza.blogspot.commargarigela.blogspot.com5LEHEN ALDIAN (SINGULARRA)Niri ....................................... falta...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

BB4 8. hiztegia

Bene-Benetan 4-8.gaiaren egokitzapena

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

BB4 8. hiztegia

  1. 1. hipialtza.blogspot.commargarigela.blogspot.com1BB4-8. BASAPIZTIAKHIZTEGIA- LEHOIA = león- TIGREA = tigre- ELEFANTEA = elefante- DORTOKA = tortuga- OSTRUKA = avestruz- ERRINOZERONTEA = rinoceronte- KROKODILOA = cocodrilo- TXIMINOA = mono- FOKA = foca- HARTZA = oso- BELARRA = hierba- OIHANA = selva- ADARRA = cuerno / rama- LUMA = pluma- AFRIKARRA = africano- TXINATARRA = chino- BILBOTARRA = bilbaino- MEXIKARRA = mejicano- BAKETSUA = pacífico- AZKAR = rápido ASTIRO= lento
  2. 2. hipialtza.blogspot.commargarigela.blogspot.com2- NONGOAK DIRA… ? = ¿de dónde son?- NOREKIN… ? = ¿con quién…?- TAR atzizkia = sufijo, se lo añadimos a la palabra- FALTA ZAIO = le falta- GUSTATZEN ZAIT = me gusta- EZ ZAIT GUSTATZEN = no me gusta- BELDUR NAIZ = tengo miedo- HARRIGARRIA DA ! = ¡es impresionante!- NOLAKO GOLPEA ! = ¡ menudo golpe!
  3. 3. hipialtza.blogspot.commargarigela.blogspot.com3Ahora sólo escribiré las palabras que me cuesta memorizar;HIZTEGIA- LEHOIA =- TIGREA =- ELEFANTEA =- DORTOKA =- OSTRUKA =- ERRINOZERONTEA =- KROKODILOA =- TXIMINOA =- FOKA =- HARTZA =- BELARRA =- OIHANA =- ADARRA =- LUMA =- AFRIKARRA =- TXINATARRA =- BILBOTARRA =- MEXIKARRA =- BAKETSUA =- AZKAR = ASTIRO=- NONGOAK ? =- NOREKIN ? =- TAR atzizkia =- FALTA ZAIO =- GUSTATZEN ZAIT =- EZ ZAIT GUSTATZEN =- BELDUR NAIZ =- HARRIGARRIA DA !! =- NOLAKO GOLPEA !! =
  4. 4. hipialtza.blogspot.commargarigela.blogspot.com4ADITZAK:ORAIN ALDIAN (SINGULARRA)Niri ....................................... falta ZAITZuri ............................................ ........ ...........Hari ........................................... ........ ...........Guri ............................................ ........ ...........Zuei ............................................ ........ ...........Haiei ............................................ ........ ...........ORAIN ALDIAN (PLURALA)Niri ....................................... falta ZAIZKITZuri ............................................ ........ ...........Hari ........................................... ........ ...........Guri ............................................ ........ ...........Zuei ............................................ ........ ...........Haiei ............................................ ........ ...........
  5. 5. hipialtza.blogspot.commargarigela.blogspot.com5LEHEN ALDIAN (SINGULARRA)Niri ....................................... falta ZITZAIDANZuri ............................................ ........ ...........Hari ........................................... ........ ...........Guri ............................................ ........ ...........Zuei ............................................ ........ ...........Haiei ............................................ ........ ...........ORAIN ALDIAN (PLURALA)Niri ....................................... falta ZITZAIZKIDANZuri ............................................ ........ ...........Hari ........................................... ........ ...........Guri ............................................ ........ ...........Zuei ............................................ ........ ...........Haiei ............................................ ........ ...........

×