Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Fundraising - Nove trendy

1,141 views

Published on

Published in: Travel, Technology
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Fundraising - Nove trendy

 1. 1. FUNDRAISING WWW.BECAUSE.CZ Fundraising. 1 Má cenu shánět peníze když je globální finanční krize? 2 Kde mám shánět peníze?, Jakým způsobem mám shánět peníze zrovna pro nás? 3 Má cenu šetření zdrojů uvnitř organizace? Revize toho co děláme? Jak dlouho to bude trvat než fundraiser bude mít výsledky? 4 Tohle známe.. kde jsou ty nové formy Fundraisingu? 5 Jak přesvědčit donora? A kde ho najdu? 6 Shrnutí Sídlo společnosti: Kontakt: Poštovní adresa: Because s.r.o. Zdeněk Rudolský, Jednatel společnosti Zdeněk Rudolský Na Bělidle 407/25 zdenek.rudolsky@gmail.com Because s.r.o. 150 00 Praha 5, Smíchov +420 608 95 64 54 Bělohorská 1680/60 IČ: 28459938 www.because.cz 169 00 Praha 6 Vsechna prava vyhrazena. Because.
 2. 2. FUNDRAISING WWW.BECAUSE.CZ 1 Má cenu shánět peníze když je globální finanční krize? Dárcovství nesouvisí se současnou finanční situací na trhu. Dárcovské chování spojené s případem či příběhem není to samé jako ekonomické chování. Historické trendy ukazují, že věci které přinutí či motivují lidi k finanční podpoře charitativních či neziskových případů či příběhů není stejné, jako věci které ovlivňují ekonomické chování jednotlivců. Nejjednodušší příklad můžeme nalézt ve skutečnosti, která je známá fundraiserům: a to sice že lidé s velkými disponibilními příjmy nejsou nezbytně nejvíc štědrými dárci. Některé studie potrzují, že – relativně – „chudší“ lidé jsou více štědří než bohatí lidé, když mají pocit že jejich peníze jdou na dobrou věc. Jinými slovy to znamená, že když přijdou těžší ekonomické časy, lidé nebudou méně štědří.
 3. 3. FUNDRAISING WWW.BECAUSE.CZ 2 Jakým způsobem mám shánět peníze zrovna pro nás? Kde mám shánět peníze? Co dělají všichni a tak nějak dobře: Granty, Dotace… (FR „starý“) Firemni fundraising Nefinanční dary Co dělá semtam někdo, semtam i dobře: E-Fundraising: DMS, SMS, Mailing, Sociální sítě (FR „staro-nový“) Podpora jednotlivců Podnikání/sociální firma Na co většina znás zapomíná, také celkem dobře: Úspory – změna zevnitř ven (FR pozapomenutý) Úspory – networking a synergie Zefektivňvání/zlepšování stávajícího Fundraisingu Závěti Co bychom všichni chtěli, nebo měli chtít: Nová zázračná forma Fundraisingu. (FR snů, potřeba jej přivést do reality) Přístup-Vztahy-Hra. Propojení FR, PR, Kampaní atd.
 4. 4. FUNDRAISING WWW.BECAUSE.CZ 3 Má cenu šetření zdrojů uvnitř organizace? Pravidelně revidovat to co děláme? Ano. Zdroje se mají nejen získávat, ale I efektivně využívat a šetřit. Proto bychom se měli dívat I na zacházení zdrojů uvnitř organizace. Práce zaměstnanců Dobrovolná práce Ceny dodavatelů… máme ty nejlepší možné? Rezervy.. máme nějaké? Vydělávají nám peníze? Kdy jsme se naposledy podívali s odstupem na to co děláme a řekli si jestli to má takhle dál cenu? Jak dlouho to bude trvat než fundraiser bude mít výsledky? Obecně se dřív říkalo: Potřebujeme nějakou dobu na prozkoumání trhu, potom na vytvoření strategie, potom na kontaktování možných dárců, potom na začátek přibližování se k nim, teprve POTOM si říct o peníze… Celý cyklus měl trvat I přes rok…. Tak na to zapomeňme. O peníze si říkejme hned když je k tomu příležitost. Fundraiserům nastavme měřítka jejich práce tak, abychom od prvního týdne věděli odkud kam se posunujeme. Díky tomu se nám nestane, že než fundraiser bude mít výsledky, tak nám odejde…
 5. 5. FUNDRAISING WWW.BECAUSE.CZ 4 Tohle všechno známe. Kde jsou ty nové formy fundraisingu? Staří japonci považovali desku na Go za zmenšený model vesmíru. Ačkoli, když je přázdná a zdá se být jednoduchá, a určená, možnosti každé hry jsou nekonečné. Žádné dvě hry prý nejsou stejné. Ale jak hra pokračuje, možnosti se neustále zmenšují Je špatné věci rozmělňovat, je špatné když se jedna věc stane dvěma věcmi. To platí pro všechno co se nazývá cestou. Když budeš věci takto chápat, otevřou se ti všechny cesty. Podstata samurajství tkví v naprosté oddanosti samurajova těla i duše jeho pánovi. Nezapomenout na svého pána je pro služebníka základní věc. Záležitosti velkého významu je nutno brát s nadhledem. Záležitosti malého významu je nutno brát vážně. Podle slov mudrců se má člověk odhodlat během sedmi nadechnutí. Zabití nepřítele v bitvě se prý podobá útoku jestřába na vrabce. I když je jich v hejnu tisíc, on se zaměří jen na toho, kterého si už předem vybral. I kdyby samurajovi náhle uťali hlavu, bude ještě schopen bezchybně dokončit úkol. Je dobré nosit s sebou pudřenku a růž. Když samuraj střízhliví nebo se probouzhí, může být bledý. Tehdy je vhodné vyndat pudřenku a načervenit si tváře. Rozhodneš li se někoho zabít, může ti připadat nesnadné zaútočit přímo. Je však jen málo platné jít na to oklikou. Cesta samuraje je přímá. Nejlépe je vrhnout se vpřed po hlavě. V bouři se člověk leccos naučí. Překvapí – li tě déšť, začneš utíkat, abys zůstal suchý. Když se ale budeš schovávat pod okapy, stejně zmokneš. Jsi li však rozhodnutý už od začátku, nic tě nezaskočí. I když také promokneš na kost. Toto poznání se vztahuje na všechno. To čemu se říká duch doby, se prý nikdy nemůže vrátit. Když se tento duch postupně vytrácí, svět se blíží ke konci. Budeš- li se stnažit oživit svět z doby před sto či více lety, nepovede se ti to. Důležité tedy je vytěžit to nejlepší z každé doby. V jednom kraji v Japonsku lidé na vycházky do přírody nosí zvláštní kufřík na jídlo. Po návratu domů ho rozšlapou a zahodí.
 6. 6. FUNDRAISING WWW.BECAUSE.CZ 4 Tohle všechno známe. Kde jsou ty nové formy fundraisingu? Je důležité si fundraising předem pořádně naplánovat. Jakmile začnete něco dělat, zužují se vám možnosti. Takže čím lépe začnete, tím lépe se vám bude dařit. Soustřeďte se na to nejdůležitější, řešte pokud možno vždy jen jednu věc. Když začněte chtít dělat všechno naráz, nedopadne to dobře. Zato když se naučíte dělat dobře jedno po druhém, otevřou se vám všechny možnosti. Neděláte fundraising pro sebe. Nikdy nezapomeňte, že nejdůležitější je věc na kterou peníze sháníte. Plánujte do detailu. Díky tomu Vám potom bude stačit řešit důležité drobnosti a nebudete muset mít pořád v hlavě úplně všechno. Když budete mít dobře naplánováno, bude pro vás rozhodování rychlé a snadné. Realita se sice od plánu vždycky liší, ale když víte odkud kam jdete, tak vás nebude brzdit a ohrožovat neznalost a strach z rozhodování. Když se rozhodnete něco udělat, dotáhněte to do konce. Po cestě se vám možná objeví spousta drobných možností něco někde zístkat, ale většinou se vyplácí dotáhnout současnou „bitvu“ do konce a teprve potom řešit další. I když budete unavení, budete toho mít plné zuby, musíte svůj úkol dokočit. Alespoň tak, aby byl ve fázi, kdy se dá předat někomu jinému. Nikdo nedává rád peníze na nedostatek a fňukání. I když vám zrovna není hej, buďte pozitivní, získáváte prostředky na úspěch. Nejlepší je věci řešit přímo. Oklikou a intrikánstvím akorát ztrácíte čas. A ještě se do toho můžete nepříjemně zamotat… Když budete mít dobře naplánování, tak se snadno dostanete přes nepřízně osudu… sice v bouřce zmoknete úplně stejně jako ti kdo naplánováno nemají, ale vám se krize lépe překoná. Doba se mění. Lidé se mění. Fundraising se mění. Důležité tedy je vytěžit to nejlepší z každé doby. Všechno má svůj začátek a všechno má svůj konec. Je důležité si uvědomit kdy nastal čas přestat. Všecho vlastně záleží na konci…
 7. 7. FUNDRAISING WWW.BECAUSE.CZ 4 Tohle všechno známe. Kde jsou ty nové formy fundraisingu? Přístup. Začínejte se změnou zevnitř směrem ven. Rozhodněte se kdy jakou formou FR budete dělat. Pravidelně kontrolujte že vše děláte dobře a současně všude šetříte Dobrý FR děláte teprve tehdy, když máte zajištěný diverzifikovaný příjem. Když nastane čas, ukončete projekt. Vztahy. Ne peníze. Nezávislost, závislost, vzájemnost (R Covey) Upřímnost Zapálení pro věc Empatie Hra. Jak se zlepšovat? Jak být nejlepší? Pravidlo 1: Jediná cesta, jak zmoudřet, je hrát s moudřejším hráčem Pravidlo 2: čím sofistikovanější hra, tím sofistikovanější spoluhráč. Networking jako hra s win-win řešením. Před každou další partií zrevidovat swot z předchozí hry.
 8. 8. FUNDRAISING WWW.BECAUSE.CZ 4 Jak přesvědčit donora? A kde ho najdu? Na internetu se dá dočíst v jednom výzkumu: Kam chodíte seznámit se s dívkami: Do baru Do fitness centra. A taky se můžeme dočíst že: Chodím tam kde jsou dívky. Jak se snažíte zalíbít? Snažím se být vtipný celý večer Bavím se s nimi o holčičích tématech A taky se můžeme dočíst že: Zeptám se jestli je moje téma zajímá a když ano tak si o něm povídáme Když chcete její telefonní číslo, jak si o něj řeknete? Řeknu že můj mobil zapoměl její číslo a jestli by mu ho nemohla připomenout. Reknu, že bych potřeboval její číslo, kdybych se cestou domů ztratil tak aby mě mohla zachránít. A Taky se můžeme dočíst že: Počkám až se trochu připije, řeknu že mě povídání s ní bavilo a jestli bychom si mohli zavolat zítra či pozítří… Kdy zavoláte? Nikdy nevolám první, počkám až se ozve sama. Vždycky volám až za dva dny, aby neměla pocit že o ní moc stojím. A taky se můžeme dočíst že: Zavolám hned druhý den odpoledne, abych řekl že se mi náše setkání včera líbilo, a abych se přípomenul.
 9. 9. FUNDRAISING WWW.BECAUSE.CZ 4 Jak přesvědčit donora? A kde ho najdu? Nyní vyměníme slovo dívky za slovo dárce. A zůstaňme jen u oranžových odpovědí… Kam chodíte seznámit se s dárci ?: Chodím tam kde jsou dárci.. Jak se snažíte zalíbít? Zeptám se jestli je moje téma zajímá a když ano tak si o něm povídáme Když chcete její telefonní číslo, jak si o něj řeknete? Počkám až se trochu připije, řeknu že mě povídání s dárcem bavilo a jestli bychom si mohli zavolat zítra či pozítří… Kdy zavoláte? Zavolám hned druhý den odpoledne, abych řekl že se mi náše setkání včera líbilo, a abych se přípomenul.
 10. 10. FUNDRAISING WWW.BECAUSE.CZ 6 Fundraising. Jak na to ve zkratce. Plánujte Šetřete Zlepšujte Budujte sítě Budujte vztahy Hrajte Končete včas A nezapomeňte: Je to trochu o náhodě. Donoři jsou také jen lidé, přistupujme k nim tak. Hodně štěstí a děkuji za pozornost.

×