Дві складові реформи енергетичного сектору

817 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
817
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
175
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Дві складові реформи енергетичного сектору

 1. 1. Дві складові реформиенергетичного сектору 28 квітня 2012 року Віра Нанівська
 2. 2. Дві складові реформиЗміст реформи Організація реформи
 3. 3. Зміст реформи
 4. 4. Цілі реформування енергетичного секторуЕнергетична політика будь-якої країни як правило ставить дуже подібні завдання.Європейський Союз задекларував такі три головніцілі енергетичної політики:1. Подолати проблеми зміни клімату – знизити негативнийвплив сектору на довкілля2. Зменшити вразливість від імпортованих енергоресурсів3. Стимулювати створення робочих місць, щоб забезпечитипостачання безпечної та доступної енергії для споживачів
 5. 5. Головні міжнародні зобов’язання України в енергетиці Вступ України до Енергетичного Співтовариства Південно-Східної Європи та реалізація взятих країною зобов’язань – головний фактор реформування енергетичних ринків України. Україна взяла на себе зобов’язання з виконання таких вимог Енергетичного Співтовариства:1. Директива 2003/55/EC про засади функціонування ринку природного газу2. Регламент 1775/2005 про умови доступу до систем транспортування природного газу3. Директива 2004/67/EC про забезпечення безпеки постачання природного газу4. Директива 2003/54/EC про правила функціонування ринку електроенергії5. Регламент N 1228/2003 та рішення Комісії 2006/770/EC про умови доступу до мережі транскордонної передачі електроенергії6. Директива 2005/89/EC про забезпечення безпеки інвестування до системи електропостачання та інфраструктури7. Директива 85/337/EEC про оцінку впливу державних та приватних проектів на навколишнє середовище8. Директива 1999/32/EC про зменшення вмісту сірки у певних видах рідкого палива9. Директива 2001/80/EC про встановлення граничного рівня викидів великими спалювальними установками10. Директива 79/409/EC про охорону диких птахів11. План імплементації Директиви 2001/77/EEC про сприяння використанню електроенергії, виробленої за допомогою відновлюваних джерел енергії, на внутрішньому ринку електроенергії12. План імплементації Директиви 2003/30/EC про сприяння використанню біопального та інших відновлювальних видів пального для транспортуЕнергетичне товариство постійно розширює перелік вимог до країн-членів.
 6. 6. Плани та дії України з реформування енергетики Попри те, що Україна вже кілька років є членом Енергетичного Співтовариства, досі не існує єдиного плану виконання зобов’язань в Україні. План дій впровадження Програми економічних реформ Президента на 2012 рік враховує більшість вимог ЄС. Деякі з вимог, зокрема щодо зменшення викидів в енергетиці, зафіксовано у Плані дій з виконання Стратегії національної екологічної політики. Водночас, терміни Плану дій реформ не дотримуються, адже більшість із запланованих заходів з реформування енергетики на 2012 рік було перенесено з плану дій минулого року.
 7. 7. Організація реформи
 8. 8. Організація процесу реформиНеможливо здійснити реформу без підтримки суспільства. Громадяни не можуть підтримувати реформу якщо не мають точного розуміння чому, що саме, яким чином буде змінюватися? Отже, неможливо зробити реформу, якщо не існує ПУБЛІЧНОГО ДОКУМЕНТА про реформу – про те, як вона буде робитися: – Чому потрібна реформа? – Яка мета реформи? – Які проблеми будуть вирішені? – Яка ціна нероблення реформи? – Які конкретні кроки будуть спрямовані на вирішення проблем? – Календарний план здійснення необхідних кроків для вирішення проблем
 9. 9. Неможливо досягти успіху з реформами безстворення ГРУП ПІДТРИМКИ (constituencies)Для цього потрібний аналіз позицій груп інтересів(зацікавлених сторін): яку вони мають силу впливу? скількилюдей є у їх складі? які дії вони будуть робити? яке у нихфінансування? звідки воно?Як уряд буде на них реагувати, якщо вони ПРОТИ, чиспиратися на них, якщо вони ЗА? Часто люди навіть незнають що вони об’єктивно ЗА. Уряд мусить розроблятиКОМУНІКАТИВНУ СТРАТЕГІЮ для підтримки реформ.
 10. 10. Неможливо досягти успіху без забезпеченнязворотнього зв’язку від громадян. Це відбувається через публічні консультації з представниками всіх груп інтересів, які мають відношення до реформи Публічні консультації з усіма групами інтересів переконують громадян, що вони почуті.
 11. 11. Крім суспільної складової реформ надважливою єадміністративна та нормативна спроможність перетворити всіполітичні ЗАВДАННЯ реформи у адміністративні процедури іРІШЕННЯ. Сьогодні такого зв’язку між політичними рішеннями немає. Цю функцію сьогодні в Україні виконує інституційний та нормативно- правовий аудит щодо реформи. Він дозволяє перевірити наявність політичних завдань реформи у Положеннях та посадових обов’язках службовців урядових органів на всіх рівнях. Замість щоразу нового законопроекту до 6000 законопроектів у ВР, необхідно робити точковий аналіз того, що має бути скасовано, створено нове чи змінено в існуючих нормативно-правових актах.
 12. 12. Моніторинг та контроль Створення органу моніторингу та контролю за виконанням завдань реформи

×