Strategické plánování
Petr Machálek
Prezentace vznikla v rámci projektu Systém dalšího vzdělávání v oblasti aktivního obča...
K čemu strategické plánování?
 Zjistíte a zmapujete současný stav
 Stanovíte dlouhodobé cíle
 Rozfázujete milníky
Strategické plánování
Kde jsme (analytická část, popis současné situace, zhodnocení stávající
strategie apod.)
Jak se tam ...
Analitycká část
 Vážená SWOT analýza (Slabé a silné
stránky – vnitřní prostředí organizace,
příležitosti a hrozby – vnějš...
SWOT analýza
se kromě hodnocení vnějšího prostředí zaměřuje také na
vnitřní prostředí v organizaci. Skládá se ze čtyř část...
STEEP analýza
STEEP analýza je analýzou jednotlivých částí vnějšího
prostředí, které mají vliv na vaši organizaci. V průbě...
Struktura a definice
strategických cílů
• Hlavní a dílčí cíle – kritérium SMART
• Zodpovědné osoby (týmů)
• Stanovení indi...
Průběžná práce
 Revize
 Průběžné vyhodnocování
Praktická doporučení
 Promyšlený proces strategického
plánování
 Místo a čas
 Dobrý facilitátor
 Účastníci (doporučuji...
Děkuji
za pozornost
Prezentace vznikla v rámci projektu Systém dalšího vzdělávání v oblasti aktivního občanství
(CZ.1.07/3...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Strategické plánování

492 views

Published on

Učební materiál určený pro Školu občanské iniciativy Hnutí DUHA.
http://hnutiduha.cz/soi/

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Strategické plánování

 1. 1. Strategické plánování Petr Machálek Prezentace vznikla v rámci projektu Systém dalšího vzdělávání v oblasti aktivního občanství (CZ.1.07/3.1.00/37.0075), spolufinancovaném Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
 2. 2. K čemu strategické plánování?  Zjistíte a zmapujete současný stav  Stanovíte dlouhodobé cíle  Rozfázujete milníky
 3. 3. Strategické plánování Kde jsme (analytická část, popis současné situace, zhodnocení stávající strategie apod.) Jak se tam dostaneme? (akční plán, průběžné jednoleté cíle, stanovení zodpovědných lidí ke každé oblasti apod.) Kam chceme dojít (definice strategických cílů pro celou organizaci a pro její jednotlivé oblasti – finanční, personální apod.)
 4. 4. Analitycká část  Vážená SWOT analýza (Slabé a silné stránky – vnitřní prostředí organizace, příležitosti a hrozby – vnější prostředí)  STEEP analýza  Zhodnocení stávající strategie
 5. 5. SWOT analýza se kromě hodnocení vnějšího prostředí zaměřuje také na vnitřní prostředí v organizaci. Skládá se ze čtyř částí. Analyzují se silné a slabé stránky organizace, které popisují vnitřní prostředí v organizaci. Následně probíhá analýza vnějšího prostředí, kdy se definují případné příležitosti a ohrožení. (Marek Šedivý, Olga Medlíková: Úspěšná nezisková organizace - 2., aktualizované a doplněné vydání, Grada Publishing, a.s., 2011).
 6. 6. STEEP analýza STEEP analýza je analýzou jednotlivých částí vnějšího prostředí, které mají vliv na vaši organizaci. V průběhu analýzy se hodnotí míra vlivu společenských (demografických), technických, ekonomických, environmentálních a politických faktorů na existenci organizace a její fungování. Cílem je ujasnit si, jaké vnější faktory, které organizace většinou nemůže vůbec ovlivnit, mají na ni významný vliv. (Marek Šedivý, Olga Medlíková: Úspěšná nezisková organizace - 2., aktualizované a doplněné vydání, Grada Publishing, a.s., 2011)
 7. 7. Struktura a definice strategických cílů • Hlavní a dílčí cíle – kritérium SMART • Zodpovědné osoby (týmů) • Stanovení indikátorů
 8. 8. Průběžná práce  Revize  Průběžné vyhodnocování
 9. 9. Praktická doporučení  Promyšlený proces strategického plánování  Místo a čas  Dobrý facilitátor  Účastníci (doporučuji všechny zaměstnance a dlouhodobé dobrovolníky)
 10. 10. Děkuji za pozornost Prezentace vznikla v rámci projektu Systém dalšího vzdělávání v oblasti aktivního občanství (CZ.1.07/3.1.00/37.0075), spolufinancovaném Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

×