Savunma sanayisinde nano teknoloji

7,568 views

Published on

0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
7,568
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
201
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Savunma sanayisinde nano teknoloji

 1. 1. Habip TAYLAN
 2. 2. Nanotegnoloji nedir? "Nano" Yunancadan ve Latinceden alınmış bir sözcüktür ve anlamı cüce demektir. Ayrıca kısaltma olarak milyarda bir olarak da kullanılır. Buna göre nano metrik sistemin içinde bir metrenin milyarda biri veya bir milimetrenin milyonda biridir. Maddelere, milimetrenin milyonda biri büyüklüğündeki yapılara inerek yeni sentez özellikleri kazandıran nanoteknoloji, yakın gelecekte tüm dünyanın sanayi kollarına ve insan hayatının her yönüne yön verecek. NanoTeknoloji, Atom ve molekül ölçeğinde özel yöntem ve tekniklerle yapıların, materyallerin ve araçların inşa edilmesini; bu ölçekte ölçme, tahmin etme, izleme ve yapım faaliyetlerinde bulunmayı ve bu ölçeğin bazı temel özelliklerinden yararlanma kabiliyetini ifade eder
 3. 3. Savunma alanında Nanotegnoloji; Her alanda olduğu gibi nanoteknoloji, savunma alanında da yoğun bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Askeri kara araçlarında Füze ve roketlerde Kamuflaj Askeri Deniz araçlarında Askeri uydularda Zırh, kalkan, siper vs. Askeri hava araçları gibi alanlarda kullanılmaya başlanmıştır ve giderek kullanımı artacaktır.
 4. 4. Zırh malzemeleri; Seramik Zırh Malzemesi; Alümina Balistik Zırh Plakaları; Silisyum Karbür Zırh Plakaları; Bor Karbür Zırh Plakaları; Bu zırhların üretimi genellikle sinterleme veya sıcak presleme şeklinde olmaktadır. Bu şekilde üretilen zırhlar piyasada benzerleri ile kıyaslandığında daha hafif, ergonomik ve kat kat daha dayanıklı malzemelerdir. Genellikle araçlarda kullanılmaktadır ayrıca giysilerde de kullanılıyor. Örnek vermek gerekirse, siper kalkan vs.
 5. 5. Askeri üniformalarda nanoteknoloji: Süper asker: Bir asker düşünün; üzerine giydiği akıllı üniforma, düşman askeri lazer silahıyla nişan aldığında haber verecek, enerjiye ihtiyacı olduğunda güneş pili gibi çalışacak, zehirli biyolojik ve kimyasal gazları tespit edecek ve gece karanlığında kendi askeri tarafından tanınabilecek, ama aynı zamanda çok hafif ve ucuz olacak. Eskiden yalnızca filmlerde tanık olduğumuz bu akıllı elbiselerin yakın bir gelecekte kullanılmaya başlanılması bekleniyor.
 6. 6. Askeri üniformalarında kullanılmış örnekleri;
 7. 7. Hava Araçları Zırh Çözümleri Uçak Zırhları: Fazıl-C tipi zırhlar özellikle nakliye tipi uçakların zırhları için tasarlanmış en geniş ebatlı alanları en az sayıda zırh plakası ile tamamen korumayı sağlayan ürün sınıfıdır. Fazıl-C zırh sisteminde tasarımsal değişiklikler gerektirmeden en az sayıda bağlantı ile nakliye uçaklarında komple sistem çözümü mümkün olmaktadır.
 8. 8.  Helikopter Zırhı: Fazıl-H tipi zırhlar yüksek mukavemet, özel bağlantı sistemleri ile özellikle helikopter zırhlarında tercih edilmektedir. Sınıfının içerisinde en dar tolerans ve yüksek hassasiyete sahip bu zırhlar, dünyadaki mevcut helikopter zırhlarının bütün özelliklerini taşımaktadır.
 9. 9. Deniz Araçları Zırh Çözümleri Tabya: Tabya sınıfı zırhlar özellikle deniz araçları için tasarlanmış olup, özel konfigürasyonu ile denizlerin en zor koşullarında bile uzun yıllar performansını koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Hafifliği, yüksek balistik performansı, kolay ve hızlı montaj olanağı ile bu yeni nesil zırh çözümleri her tür sınıf fırkateyn, hücum bot ve çıkarma gemilerine kolayca monte edilebilmektedir.
 10. 10. Askeri araçlarında zrıh çözümleri; Bor fiber çelik alüminyumlardan ve çelikten daha mukavemetli Nano Bor Alüminyum (NBA) kompozitlerini üreterek hem uçak ve helikopterler için, hem hafif zırhlı araçlar için (sivil-askeri) ve hem de personel zırhı için 180 – 240 Brinell sertlikte, yüksek kopma ve darbe mukavemeti özelliğinin yanı sıra Dünya teknoloji standartlarındaki Bor Fiber Kompozit (BFK) Alüminyumlardan 10 kat daha fazla elastikiyete ve mukavemete sahip ürünler geliştirilmiştir. Nano Bor Elmas tozu ile kompoze edilen alüminyum ve türevleri üzerinde AR – GE çalışmaları devam etmektedir.
 11. 11. Askeri Nanoteknoloji uydular; Amerikan Ordusu geçtiğimiz yaz Haziran 2010da bir askeri nano tip uydu SMDC-ONEı fırlatılarak yörüngeye yerleştirmiştir.Ayrıca bu uyduyu özel kılan bir başka detay, ordunun kendi bünyesinde yapmış olmasıdır. Bu uçuşun temel amacı çeşitli zemin (yer) vericileri ve uydudaki röleler ile veri toplayıp yeniden yer istasyonlarıyla paylaşmak olarak özetlenebilir. Bu teknoloji ile aynı zamanda alçak yörüngede nano tip uyduların askeri alanda taktik iletişim yetenekleri de test edilmiş olacak. Böylece aynı maksatla daha fazla ve ucuz uydular üretmek amacıyla yapılacak olan çalışmaları da yine bu uydunun performansı belirleyecek ve buna göre ileriki planlamalar gözden geçirilecek.
 12. 12. SMDC-ONE nano tip uydusu;
 13. 13. Sonuç; Kısacası sadece uydu değil, teknoloji ile ilgileniyorsanız ,günün birinde bu teknolojiyi ya satın alacaksınız ya da kendiniz oturup yapacaksınız. Tabi birinci yol oldukça basit. Fakat uydu gibi bir konuda içini bilmediğiniz hiç bir şeyin sizin olmadığını unutmamak ve bunu her daim göz önünde bulundurmakta fayda var. İkinci yol ise biraz meşakkatlidir ama ona her şeyiyle siz hâkim olursunuz, sizindir. TEŞEKÜRLER

×