Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Boya sektoründe nano teknoloji

11,564 views

Published on

 • Be the first to comment

Boya sektoründe nano teknoloji

 1. 1. Mevlüt BAHARMurat EVLAN
 2. 2. Nano Teknoloji’nin tanımı Nano, Latincede cüce anlamına gelmektedir. Nanometre uzunluk ölçüsü birimi olup metrenin milyarda biridir. 1 m = 1000 mm = 1.000.000 µm = 1.000.000.000 nm Nanometre boyutunda ki malzemelerin incelenmesi, geliştirilmesi, bu malzemelerin bir arada kullanılarak farklı yeni malzemeler üretilmesine Nanoteknoloji denir.
 3. 3. Nanoteknoloji ve boya Metal veya minerallerin nano boyutlarda farklı özellikler kazanması ve elde edilen yüksek temas alanı ile tüketicinin beklentilerini bir sıçrama yaparak sağlamaktadır. Özellikle yarı iletken metaller güneş ışığı, düşük elektrik akımı veya ısı karsısında gösterdikleri tepkiler ile enerjinin depolanması, enerjinin elde edilmesi,renk değiştirme, kendi kendine temizleme gibi pek çok yeteneğe sahiptir.
 4. 4. Yanmazlık, parmak izi tutmama, güneş ışığınadirenç,çizilmezlik, toztutmama, havayı temizleme, su ve neme karsı bariyerözellikYüzeyin nano boyuttaki pürüzlülüğü mikroplarınüremesini engeller. Ancak önümüzdekidönemde nano boyalardan en büyük beklenti enerjidepolama vehavayı temizleme yönünde olacaktır.
 5. 5. Daha az enerji kullanmak , temiz enerji kullanmakönümüzdeki 20 yıl içinde hızla şekillenecektir.Fotovoltaik kaplamalar , fotokatalitik boyalar sektördeyerini hızla alacaktır.İsimlerinden de anlaşıldığı gibi tükenmeyecek kaynakolan güneş ışığı(foto-) ve yarı iletken ve iletken nanometaller binaların genişyüzeylerini kaplayarak binalar için gerekli enerjiyitoplayacaktır.
 6. 6. Pahalı silikon esaslı güneş pilleri yerine daha ucuz tümyüzeyleri kaplayan fotovoltaik yüzeyler temiz enerjisağlayacaktır. Havanın temizlenmesi binaların içindeve dışında nanotitanyum dioksit ile sağlanmaktadır. Egzos nedeni ile havakirliliginin yüksek oldugu tüneller ve kapalı otoparklarda fotokatalitik boyalar ve ısıklandırma ile uygun hava temizligi saglanacaktır.
 7. 7. Fotovoltaik yüzeyler Fotokatalitik ve konvansiyonel boyalar
 8. 8. Boya sektöründe Nano teknoloji Türkiye’nin en büyük boya markalarından biri olan DYO, Yapı Fuarı’nda nanoteknolojik ürünlerini sergiliyor. Şirket kendini temizleyen ve mikropları yok eden teknolojisini tanıtacak. 110 metrekarelik standı bulunan DYO, fuarı hedef kitlesiyle buluşmak, sektörle iletişimi sağlamak ve yeni ürünlerini tanıtmak açısından önemli buluyor. DYO yetkilileri, dünyada boyada nanoteknolojik ürünlere ağırlık verileceğini belirterek, Türkiye’de nanoteknolojiyi gündeme sokan firmalardan biri olduklarını söyledi. DYO’nun nanoteknolojik boyalarının, mikropları yok etme, havayı temizleme gibi özellikleri bulunuyor.
 9. 9. Nano teknolojik iç ve dış cepheduvar boya ve astarları N01 - Nanomat Nanoteknolojik, Işıkla Kendini Temizleyen Mat İç Cephe Duvar Boyası N04 - Nanoipekmat Nanoteknolojik, Işıkla Kendini Temizleyen İpek Mat İç Cephe Duvar Boyası N02 - Nanotex Nanoteknolojik, Işıkla Kendini Temizleyen Dış Cephe Boyası N03 - Nanosön Nanoteknolojik, Yangın Geciktirici Astar Boya 584-001 - Nanotex Dolgulu Astar Dolgulu Astar
 10. 10. Kimetsan su bazlı ASTD serisiboyaları: KİMETSAN AST D45: Nano Enkapsülasyon Su Bazlı Çift Komponentli Akrilik Modifiye Poliüretan Boyaları KİMETSAN AST D45-AMS: Nano Enkapsülasyon Su Bazlı Çift Komponentli Akrilik Modifiye Poliüretan Uzay Endüstrisi Boyaları KİMETSAN AST D65: Nano Teknolojik Su Bazlı Tek Komponentli Poliüretan Boyaları KİMETSAN AST D70: Nano Teknolojik Su Bazlı Çift Komponentli Hibrid Sertleştirilmiş Yüzey Boyaları KİMETSAN AST D88: Gelişmiş Nano Teknolojik Su Bazlı Ultra Düşük VOC Poliüretan Boyaları KİMETSAN AST D100: Nano Teknolojik Su Bazlı Çift Komponentli Hibrid Ultra Esnek Boyaları KİMETSAN AST D18: Gelişmiş Akrilik Ko-Polimer Boyaları KİMETSAN AST D21: Gelişmiş Akrilik Ko-Polimer Boyaları
 11. 11. İç cephe boyası NANOSOFT ÜRÜN TANIM Nano teknolojik hammaddeler ile üretilmiş Silikon katkılı Akrilik kopolimer emülsiyon bağlayıcı esaslı, soft mat ve düz görünümlü, kendi kendini temizleyebilen sonkat iç cephe boyasıdır. • Örtücülüğü, mukavemeti mükemmel • Fotokatalitik (self cleaning = Kendi kendini temizleme etkisi) • Kuvvetli teneffüs etme ve deodorizasyon (koku giderme, havayı temizleme) etkisi • Yosun ve küf oluşumunu önleme etkisi (antibakteriyel, antimikrobiyel) UYGULAMA YÜZEYLERİ Binaların iç cephelerinde sıva, beton, brüt beton, gaz beton, ahşap, tuğla, eternit, sunta ve eski boyalı yüzeylerde dekoratif ve koruyucu olarak güvenle kullanılır.
 12. 12. Dış cephe boyası NANOSiLEX ÜRÜN TANIM Nanosilex : Nano teknoloji ile üretilmiş, silikon katkılı akrilik kopolimer emülsiyon bağlayıcı esaslı mat ve düz görünümlü yağmur suyu ve güneş ışığı ile kendi kendini temizleyebilen son kat dış cephe boyasıdır. UYGULAMA YÜZEYLERİ Binaların dış cephelerinde, gerektiğinde iç cephelerde; sıva, beton, brüt beton, gaz beton, ahşap, tuğla, eternit, sunta ve eski boyalı yüzeylerde dekoratif ve koruyucu olarak güvenle kullanılır..
 13. 13. Nano teknolojik boyalar aşağıdakiözellikleri göstermektedir: Kendi kendini temizleme Antimikrobiyel ve antibakteriyel özellik Yüksek Koruma (Maksimum Dayanıklılık) Koku giderme Nanoteknoloji Fotokatalitik (pahalı teknolojik hammaddeler, 15-25 kat daha pahalı) boyalar aynı zamanda fotokatalitik boyalardır. Ancak fotokatalitik boyalar nanoteknolojik boyalar değildir. Nanoteknolojik boyaların etkileri çok daha yüksektir. Geleneksel, bildiğimiz boyalarda, gerek iç, gerek dış cephe boyalarında, yüzeyde oluşan kirlilikler, fiziksel bir takım etkilerle yüzeyden belli bir oranda temizlenebilir. (Yüzeylerin sabunlu bezle silinmesi, yıkanması gibi). Ancak Nanoteknolojik boyalar, formülasyon yapılarında, akıllı moleküller içermektedir. İçerdiği nano parçacıklar ve reçinenin gözenekli yapısı sayesinde yüzeyde tutunan organik kirleticiler ışık etkisiyle parçalanarak zararsız bileşikler olan CO2, su, nitrat ve sülfat tuzlarına dönüşür.
 14. 14.  Temizleme döngüsü, boya yüzeyde olduğu sürece devam edecektir. Kirlenme hızı temizlenme hızını geçmediği sürece yüzey devamlı temiz kalacaktır. Antimikrobiyel özelliği sayesinde uygulanan zeminlerde bakteri, küf ve mikrop oluşumu önlenecektir. Deodorizasyon etkisi sayesinde sigara ve yemek gibi organik kokulu gazların nano teknolojik yüzeylerde parçalandığı ve kokunun zamana bağlı olarak azaldığı görülmektedir. Böylece; Nanoteknolojik boyalar, geleneksel boyalara göre, çok daha temiz kalarak, yüzeyde organik kir, bakteri, mikrop ve koku oluşumuna izin vermeyecektir.
 15. 15. Dünya’daki Ar-Ge ve üretimbaşarıları: Su Bazlı Nano Teknolojik SON KAT Uzay Endüstrisi Boyaları ( Dünyada bilinen ve NASA Faz 1 testleri geçebilen ilk ve tek üretici) Su Bazlı Roket Boyaları Üretimi (Dünya’da bilinen ilk üretici) Multi Layer ve Hafif Su Bazlı Radar Absorplayıcı Kaplamalar Üretimi (Bu konsepti Dünya’da ilk ortaya atan ve geliştiren firma) Su Bazlı Uçak Radom ve Anten Boyaları (Dünya’da bilinen ve saha testini geçen ilk ve tek üretici) Su Bazlı Uçak Hücum Kenarı Boyası Projesi (Dünya’da bilinen ilk üretici) Su Bazlı Uçak Yürüme Bandı Anti-Skid Boya Projesi (Dünya’da bilinen ilk üretici) Çok Amaçlı Toksik Madde İçermeyen Su Bazlı Universal Boya Sökücü (Dünya’da bilinen en güvenli boya sökücü ürünün geliştiricisi ve üreticisi) Su Bazlı Termokromik Boya Üretimi (Avrupa’da bilinen ilk üretici) Su Bazlı Akrilik Modifiye Poliüretan Ko-polimer Reçine Esaslı IRR Esaslı Kamuflaj Boyası (Dünya’da bilinen ilk üretici) PE Esaslı Ahşap-Kompozit Kombinasyonundan Oluşan Yüzeyler İçin Yüksek Performanslı Su Bazlı Nano Teknolojik Boya (Dünya’da bilinen ilk üretici) VCI (Vapor Phase Corrosion Inhibitors) (Dünya’da bilinen 4 üreticiden biri)
 16. 16. Türkiye’deki Ar-Ge ve üretimbaşarıları: Roket Liner (Türkiye’deki ilk üretici) Yüksek Sıcaklığa Dayanıklı Launcher Boyaları ( Türkiye’deki ilk üretici) Su Bazlı Ultra Esnek ve Parlak Deri Boyama Teknolojileri (Türkiye’deki ilk üretici (Muhtemelen Dünya’daki)) Polystiren Malzemeye Oda Sıcaklığında Yapışacak PVC Levha İçin Tutkal (Türkiye’deki ilk üretici) Ag/Ag+ Nano Teknolojisi ile Su Bazlı Antimikrobiye Boya ( Türkiye’deki ilk üretici (muhtemelen saha testlerini geçebilen ve her türlü dezenfektanla silinebilen gerçek anlamdaki su bazlı Dünya’daki tek üretici)) Asidik (Jel Tipi HNO3/HF Esaslı Yüzey Aşındırıcı) Yüzey Hazırlama Jeli ( Türkiye’deki ilk üretici) Buhar Fazı Korozyon İnhibitörlerinin Geliştirilmesi ve Üretimi ( Türkiye’deki ilk üretici) Su Bazlı Flush Rust İnhibitörleri ( Türkiye’deki ilk üretici) Triazol Sinerjistik Korozyon İnhibitörleri Karışımları ( Türkiye’deki ilk üretici) KI/KIO3 (Türkiye’deki tek üretici)
 17. 17. Nano boya kaplamaları Percenta Nano Boya kaplaması 2 Kompenantlı kimyasal nanoteknoloji bazında bir karışımdır. Bu kaplama ile su ve yağ itici özelliği yüzeyde oluşturulur. Kirin, sinek böcek artıklarının ve diğer kirlenmelerin yüzeye yapışması engellenir. Kaplanmış yüzey çok kolay temizlenebilir hale gelir. "Percenta Nano 2 Kompenantlı Boya kaplaması" parlaklığı korur ve hava şartlarına karşı dayanıklılık, sağlar aynı zamanda paslanmayı önler. Ayrıca asit ve alkalik saldırılara karşı dayanıklıdır, su ve çözelticilere karşı korur. Boyanın yüzeyi çok kolay bir şekilde temizlenebilir hale gelir, uzun süreli korur. Temizlikte zaman ve güç tasarrufu sağlar ve kimyasal temizlik maddelerinin kullanımı en aza indirir.
 18. 18. Kaplamanın avantajları• Buharlı basınçlı yıkamaya ve yıkama makinelerinedayanıklıdır• Kurumuş böcekler ve kirin kolaycatemizlenebilmesini sağlar• Kuş pisliği ve ağaç reçinesine karşı güçlü birkorumadır• Temizlik maddelerinde büyük tasarruf sağlar• Optik olarak herhangi bir değişlik yapmaz• Kirlenmeye karşı uzun süreli koruma sağlar• Tüm oto boyalarına uygundur• Uzun süreli koruma sağlar
 19. 19. Kaplama yapılmış yüzeyler
 20. 20. Bazı Nano boya üretimi yapankuruluş ve firmalar:YAŞAR HOLDİNG (DYO)Koch-Chemie TURKİYEKİMETSANDyo InksDewilux
 21. 21. Kaplama kullanım alanları Otomobil Bisikletler Motorsiklet Kamyon TIR

×