Medicína na orbitě

889 views

Published on

Lékařský výzkum na palubě Mezinárodní kosmické stanice a jeho klinické využití

Published in: Technology, Business
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
889
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
14
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Medicína na orbitě

 1. 1. 1) FYZIOLOGIE SVALŮ A KOSTÍ 2) KARDIOVASKULÁRNÍ A RESPIRAČNÍ SYSTÉM
 2. 2. BIOPSY: Vliv mikrogravitace na lidské kosterní svalstvo. EDOS: Časná detekce osteoporózy ve vesmíru. BISPHOSPONATES: Ubývání kostní hmoty během vesmírného letu. CBTM: Využití malých savců ve farmakolog. testování. FOOT: Mechanické namáhání končetin během vesmírného letu. H-REFLEX: Ztráty svalového objemu a síly během vesmírného letu. HPA: Vliv beztížného stavu na svalovou únavu. MUS: Výzkum páteře a výskytu bolestí zad během vesmírného letu. RENAL STONE: Nebezpečí a prevence vzniku ledvinových kamenů. SPINAL ELONGATION: Změny na páteři vlivem beztížného stavu. SUBREGIONAL BONE: Mechanismus ztrát a obnovy kostní hmoty. a další….
 3. 3. Biological Rhytms: Vliv beztíže na autonomní funkce srdce. Card: Diagnostika kardiovaskulárních chorob. Cardio-ODNT: Účinky podtlaku na dolní polovinu těla (LBNP). Cardiocog 2: Vliv mikrogravitace na kardiovask. a dých. systém. (Kognitivní a fyziologické reakce členů posádky na mikrogravitaci.) CCISS: Kario/Cerebrovaskulární odezva na mikrogravitaci a gravitaci. Dykhanie: Výzkum dýchacích funkcí v podmínkách vesmírného letu. EKE: Vytrvalostní kapacita /výměna plynů/srdeční frekvence. Integrated Cardiovascular: Hodnocení vytrvalostní kapacity na zákl. Měření hladin krevních plynů a srdeční frekvence. Midodrine: Snižování závažnosti/incidence ortostat. hypotenze. Pneumocard: Autonomní regulace dýchání a kardiovask. systému. PUFF: Vliv EVA a mikrogravitace na funkci plic. Sonocard: Vyhodnocování dýchacích funkcí ve spánku. CCE: Účinky mikrograv. v klidu a při námaze. Thermolab: Adaptace mikrogravitaci během odpočinku s cvičení- Vascular: Dopady vesmírného letu na cévy člověka. Pulse,Vessel_Imaging, VO2MAX, XENON a další…
 4. 4. ADUM: Advanced Ultrasound in Microgravity IVGEN: IntraVenous Fluid GENeration for Exploration Missions LTM: Lightweight Trauma Module
 5. 5. BISE: Orientace v prostoru v podmínkách „stavu beztíže“. INTERACTIONS: Spolupráce mezi členy posádky (navzájem) a mezi členy posádky a pozemním personálem. JOURNALS: Problémy spojené se životem v izolaci v uzavřeném prostoru. PILOT: Účinky dlouhodobého vesmírného letu a stresu na schopnosti pilota vesmírné lodi. REACTION_SELF_TEST: Test psychomotorické bdělosti (reakční doby). SLEEP SHORT/LONG: Vliv vesmírného letu na kvalitu spánku astronautů. VISUAL PERFORMANCE: Stanovení limitů vnímání. VZAIMODEYSTVIYE: Osobní, národnostní a kulturní rozdíly a jejich vliv na plnění mise.
 6. 6. BONEMAC: Vliv mikrogravitace na produkci buněk imunitního systému. CCM-IMMUNE RESPONCE: Imunitní odpověď monocytů v prostředí mikrogravitace. CCM-WOUND REPAIR: Použití kmenových buněk pro hojení ran. EPSTEIN BAAR: Možnosti opatření proti vzniku infekčního onemocnění během vesmírného letu. IMMUNO: Neuroendokrinní imunitní odpověď organismu během vesmírného letu. INTEGRATED IMMUNE: Sledování nežádoucích účinků kosmického letu na imunitu. LATENT VIRUS: Podmínky reaktivace latentních virů a klinických onemocnění během vesmírného letu.
 7. 7. BIMS Hodnocení změn kůže a sliznic během kosmického letu. BIOTEST Komplexní soubor biochemických testů lidského organismu. CBTM Testování nových možností využití malých savců pro farmakologický výzkum ve vesmíru. ENERGY Změny energetické bilance astronautů během vesmírného letu. FARMA Studium distribuce léčiv v organismu. GEMATOLOGIA Dopady vesmírného letu na vlastnosti krve. HYPERSOLE Změny citlivosti kůže ve st. beztíže a jejich vliv na rovnováhu. NUTRITION Sledování kostního metabolismu, oxidačních poškození, hormonálně chem. změn a metabolismu. PARODONT Stav tkáně paradontu. PRO-K Dietní opatření proti ubývání kostní hmoty. SOLO Mechanismy retence tekutin a sodíku v lidském těle. SPRUT Stav extra a intracelulárních tekutin v organismu.
 8. 8. 3D-SPACE: Mentální reprezentace prostorových podnětů během vesm. letu. ELITE-S2: Činnost mozku vizualizaci pohybu ve stavu beztíže. MOBILITY: Prevence pohybových dysfunkcí po návratu z vesmírné mise. MOP: Adaptace vestibulárního systému a náchylnost k Space Adaptation Sy. NEUROSPAT: Studium prostorové kognice a vliv beztíže na prefr. mozk. funkce. OTOLITH: Adaptace rovnovážného ústrojí během a po návratu z vesmíru. PASSAGES-SCALING: Interpretace vizuálních informací v mikrogravitaci. PMDIS: Koordinace očí a rukou ve stavu beztíže. PMZ: Testování Promethazinu pro léčbu kinetózy. SPIN: Vliv beztíže na rovnovážné reflexy a ortostatickou toleranci. TRAC: Adaptace mozku na kosmický let. Pre/In a Post flight testy.
 9. 9. ALTEA: Dopady anomálních výkyvů kosmického záření na lidský nervový systém. BBND: Poškozování krvetvorných orgánů, pronikajících do hlubokých tkání těla. BTN-M1: Expozice ISS neutronovému a gamma záření – opatření pro ochranu posádky. CHROMOSOME: Genetické poškození ionizujícím zářením. DOSMAP: Mapování úrovně radiace ve vnitřním prostředí ISS. EVARM: Úroveň záření, zasahující astronauty během EVA. PROGNOZ: Vývoj metodiky pro real-time predikci dávek záření. RADI-IN: Úrovně neutronového záření na palubě ISS. TORSO: Studium dávek záření, pomocí anatomického modelu hlavy. GLIOLAB: Vliv mikrogravitace a ionizujícího záření na chování glioblastomu.

×