Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

0

Share

Ningujeme

Jak jsme dělali ning-komunitu Knihovny UTB - oddělení služeb. Aneb vnitroknihovní komunikace v sociální síti!

Related Books

Free with a 30 day trial from Scribd

See all
 • Be the first to like this

Ningujeme

 1. 1. Ve vnitroknihovní komunikaci Knihovny UTB
 2. 2. Naše cíle <ul><li>vytvořit jednoduchou, přehlednou a hlavně funkční komunitu pro interní komunikaci </li></ul><ul><li>vyhnout se složitému nastavování a spravování komunity </li></ul><ul><li>využít základní funkce, které jsou pro nás užitečné a zbytečně se nezahlcovat službami doplňkovými </li></ul><ul><li>zvolit jednoduchý vzhled a nastavit architekturu a ovládání tak, aby vše bylo intuitivní a nenáročné (s ohledem na různou počítačovou gramotnost členů komunity) </li></ul><ul><li>stanovit jednotná pravidla pro používání, snažit se nic nekomplikovat </li></ul><ul><li>udělat komunitu ze začátku velmi prostou a později „vylepšovat“. Dát členům možnost naučit se komunitu používat a zvyknout si na její ovládání </li></ul>
 3. 3. Následuje přizpůsobení vzhledu (stejným krokem jste prošli při zakládání komunity) V ovládání funkcí volíte základní nastavení funkcí komunity (funkce pak nastavujete zvlášť). V aktualizacích informace můžete měnit „profil“ komunity, změnit název nebo obrázek. Otázky k vyplnění profilu: Toto jsou otázky, které budou muset zodpovědět noví členové vaší komunity na webu Ning. Výchozí otázky jsou místo a pohlaví. Lze kdykoliv změnit. Diskusní fórum (nastavení funkce fórum). Ve správci karet můžete měnit názvy karet a jejich pořadí, můžete vytvářet karty nové, přiřazovat jim funkce, tvořit podkarty apod. Na závěr máte možnost měnit jazykové možnosti . Po založení komunity se jako správce dostanete do možností nastavení komunity. Podívejme se na jednotlivé funkce. Pozvat přátele: Zvaní členů do komunity (importujete kontakty z adresáře nebo vyplníte ručně emaily) Členové: Správa členů komunity, kde můžete členům pozastavovat členství, suspendovat je kvůli spamování a nastavovat role (zakládáte vlastní a určujete jaké funkce bude daná role spravovat) Nastavení soukromí komunity a posílání hromadných zpráv všem členům (přes klasický email posíláte zprávy jen přátelům) Správa dárků (zbytečná funkce?) Funkce: Můžete měnit druhy funkcí a jejich umístění na hlavní stránce (stejným krokem jste prošli při zakládání komunity) Ning Apps: Možnost přidání dalších aplikací do komunity (my je nepoužíváme) V nejnovějších aktivitách volíte druhy akcí, které se budou označovat jako aktuální a zobrazí se v poli Aktivity.. Následuje nastavení propojení se sociálními sítěmi Flickr (fotoalba), Twitter (mikroblogging), Facebook
 4. 4. My jsme se rozhodli využít pouze základní funkce , což nám momentálně bohatě stačí. Nenastavovali jsme vše a zvolili jsme postup, který by zvládnul každý průměrně počítačově schopný člověk. Stejnou komunitu, jako máme my, bude schopen vytvořit jakýkoliv další knihovník pro svoji knihovnu. Pokročilí uživatelé si samozřejmě mohou možnosti Ningu více prostudovat a použít mnohem více funkcí a nastavení (my se také chystáme na vylepšování). Do začátku ale postačuje úplný základ a i ten je plně funkční. Řídíme se heslem: Ning pro všechny! Po založení komunity se jako správce dostanete do možností nastavení komunity. Podívejme se na jednotlivé funkce. Dále můžete přidávat tzv. prémiové služby , které jsou placené (kreditní kartou nebo přes Pay Pal) – cena je různá od 5 dolarů až ke 40 za měsíc. Pro klasickou vnitroknihovní komunikaci a privátní komunity nejsou tyto služby potřeba (snad jen časem zvýšení kapacity uložiště). Analýza: Pomocí tohoto pole můžete do své komunity na webu Ning přidat libovolný JavaScript nebo kód HTML. Nejběžnější použití tohoto pole je pro přidání vlastního softwaru pro webovou analýzu, například Google Analytics . Kód, který zde zadáte, se spustí a zobrazí v dolní části každé stránky vaší komunity na webu Ning, ovlivní tedy celkovou rychlost. (my nepoužíváme) Pokročilé možnosti: Ověření v Nástrojích pro webmastery Google, Robots.txt, Mapa webu (nepoužíváme) Možnost založit další komunitu, vstoupit do nápovědy nebo Ning creators (osvědčené postupy, doporučení, tipy a triky, zpětná vazba a obecné diskuse o spravování komunit a správu sítě Ning.)
 5. 5. Základní nastavení vzhledu naší komunity. Vybrali jsme si šablonu a upravili barvy, pro interní komunikaci to bohatě stačí! U veřejných komunit ale s propracovanějším vzhledem počítejte! Mnohé jsou velmi pěkně zpracované. Ukázky vzhledu veřejných komunit ->
 6. 10. Zde můžete přejmenovávat karty, přesouvat je, přidávat nové, volit jim speciální design a přidělovat jim funkce nebo aplikace Ningu.
 7. 11. Naše funkce a jejich nastavení Vzhledem k tomu, že nevyužíváme prémiových služeb, levý blok nemůžeme upravovat. Na hlavní stránce máme uprostřed „stream“ se všemi nejnovějšími aktivitami. Zde se zobrazuje vše nové v komunitě. Novinky se zobrazují také rozdělené do tématických částí v dalších blocích (poznámky, fórum apod.) Z hlavní stránky je také možné kdykoliv „kliknout“ a ihned vytvořit různé typy obsahu. Členové: Zvolili jsme malé náhledy členů a zobrazení všech (vzhledem k omezenému množství členů). Je tak možné se rychle z hlavní stránky prokliknout na každý profil. Události: Zde se zobrazují vždy jen aktuální události v daný den a kalendář (v aktivitách se zobrazuje pouze založení události, ne upozornění na to, že už probíhá). Fórum: Zde se zobrazují názvy diskuzí seřazených od nejnovějšího, kdo diskuzi založil a kdo ji naposledy komentoval a kdy. V aktivitách se zobrazuje upozornění jak na založení diskuze, tak i na každý nový komentář. Textový rámeček: Textový rámeček vpravo nám slouží k vystavování důležitých souborů (PDF, Word, Power point, odkazy, krátké texty), spravuje ho pouze vedoucí oddělení. Textový rámeček uprostřed dole vždy obsahuje aktuální rozpis služeb na daný týden, opět spravuje pouze vedoucí.
 8. 12. Naše funkce a jejich nastavení V levém bloku se na každé stránce zobrazuje okno uživatele, přes které se rychle proklikne k psaní zprávy nebo úpravě profilu. Snímky: Na hlavní stránce se vždy zobrazí pouze náhled nového fotoalba, oznámení o přidání snímku je v aktivitách. Sdílíme si zde foto-návody, máme zde vystavené loga k použití apod. Aktivita: Hlavní stream, ve kterém se zobrazují všechny novinky. Co se zde zobrazovat bude a nebude, určuje správce. Ten má také možnost všechny příspěvky nebo oznámení o nich na hlavní stránce mazat. My zde máme nastaveno, že se zobrazuje vše kromě nových fotografiích v profilu, nových členů, nových přátelství, komentáře k profilům a aktivit v modulech App. Nepřibývají nám noví členové, máme uzavřenou komunitu, takže to pro nás není třeba. Občas se může stát, že se najednou něco zasekne, nezobrazuje se apod. V takovém případě jsem zaškrtla zobrazování všech možností a občas promazávala, než se problém vyřešil. V aktivitách se zobrazují také statusy jednotlivých členů, které jsou omezené na 140 znaků a nejsou komentovatelné. Poznámky: Upravuje pouze správce komunity a vedoucí oddělení. Vkládáme zde zápisy ze schůzek, důležité manuály (jak pracovat s Ningem), oznámení o nové službě knihovny apod. Je to výhradní komunikační kanál pro vedoucího a každý povinně odebírá novinky emailem. Chat: Veřejný a soukromý chat. Upozornění pouze zvukové (nic nebliká). Nám slouží pouze jako místo neformální komunikace, když si chce někdo postěžovat, nějak se vykecat, hodit zajímavý odkaz apod., nespamuje aktivity (nepíše to do statusu, ale do chatu).
 9. 13. Stránka člena komunity Zakázali jsme si na stránkách změny vzhledu, aby to bylo jednotné. Pole na stránce si každý může libovolně přesouvat. Do horního okna se píší statusy . Zde si dáváme důležitá upozornění, na která není třeba odpovídat (postřehy ze služby, když se někde něco odloží, info pro další službu apod.). Statusy nám nahrazují dříve všudypřítomné papírky na pultu. Na stránce navíc může jakýkoliv jiný uživatel zanechat vzkaz s obrázkem nebo přiloženým souborem . Toto se nezobrazí v aktivitách (pokud to nepovolíte) , ale přijde emailové upozornění na email příjemce (pokud si to nastaví). My jsme se všichni navzájem stali přáteli , abychom měli větší možnosti komunikace (pouze jako členové komunity to je slabší). Uvedli jsme také svá celá jména , brigádníci si přidali nakonec (b) , zaměstnanci (z) , aby to bylo přehledné. Každý si do profilového obrázku dal buď skutečnou fotku nebo avatara, který je mu podobný, abstraktní motivy, zvířátka a fiktivní obličeje jsme zakázali:) (Kvůli nově příchozím i stávajícím brigádníkům, abychom se navzájem poznali apod.) Na začátek jsme si také všichni nastavili, aby veškeré novinky chodili na náš email (Hlavně proto, abychom si zvykli Ning používat a pravidelně tam chodili). V pracovní době máme všichni povinně zapnutý Ning a průběžně jej kontrolujeme. Zatím se nám daří udržovat slušnou aktivitu. Povinně jsme si také všichni vyplnili datum narození, abychom měli přehled o narozeninách členů:) Pro každou komunitu na Ningu si vytváříte úplně nový profil. V uzavřené komunitě je tento profil neveřejný, zobrazuje se jen členům komunity. Správce může přímo do komunity, nebo člen může přímo na svou stránku přidat funkci RSS , kde jsou odebírány vámi vybrané příspěvky z internetu. Pro každý nový odběr je třeba duplikovat funkci. Můžete tak nastavit např. odebírání novinek z vašeho webu. Zvát lidi do komunity může kdokoliv, ale nastavila jsem vše tak, aby vždy muselo dojít ke schválení nového člena správcem , aby se do Ningu nedostal nikdo nepovolaný.
 10. 14. Zprávy zde můžete posílat přátelům v komunitě. Můžete posílat i hromadné zprávy. Velkou nevýhodou je, že nelze zaslat zprávu s přílohou. To považujeme za velké mínus. Pokud máte nastavené upozornění na email, můžete se z vašeho upozorňovacího emailu prokliknout do Ningu a odpovědět na zprávu tam, nebo přímo z vašeho mailu odpovědět na mail odesílatele mimo Ning. Diskuse mohou spravovat všichni. Probírají se zde všechny problémy, různé nápady apod. Do komentářů je možné vkládat i obrázky nebo soubory. Kdokoliv se zapojí do diskuse, začne diskusi automaticky sledovat (chodí mu na email upozornění o novém příspěvku – může zrušit). Sledování diskuse si může nastavit i člověk, který do diskuse nepřispěl.
 11. 15. Události spravují pouze zaměstnanci. Píší se zde jednak všechny možné akce, které v knihovně probíhají, termíny schůzek oddělení a absence zaměstnanců (kdyby se na ně u pultu kdokoliv ptal, a aby byl vždy přehled kdo je kdy pryč). Na událost lze pozvat hosty, lze ji komentovat nebo pouze sledovat. Každé události lze přiřadit libovolný obrázek (toho příliš nevyužíváme, je to z funkčního hlediska zbytečné, i když pak lépe vypadá seznam událostí:) Když má někdo čas, přidá i obrázek, ale povinné to není.
 12. 16. Jak se nám ninguje? <ul><li>Po zhruba měsíci používání jsme s Ningem velmi spokojeni, i když má drobné mouchy (nemožnost posílat přílohy emailů). </li></ul><ul><li>Služební emaily ke komunikaci mezi sebou v rámci oddělení už téměř vůbec nepoužíváme. </li></ul><ul><li>Většina členů se aktivně zapojuje do diskusí a Ning pravidelně navštěvuje (ostatně je to povinné:) </li></ul><ul><li>Začínajícím „ningařům“ doporučuji si nejdřív komunitu založit, vyzkoušet si všemožné nastavení, a pak až zvát členy. My jsme nechali členů týden na to, aby vyzkoušeli všechny funkce a zjistili, co jim nevyhovuje. Po týdnu jsme všechny zkušební příspěvky vymazali a zahájili ostrý provoz! </li></ul><ul><li>Knihovna UTB doporučuje Ning!:) </li></ul>

Jak jsme dělali ning-komunitu Knihovny UTB - oddělení služeb. Aneb vnitroknihovní komunikace v sociální síti!

Views

Total views

1,408

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

136

Actions

Downloads

0

Shares

0

Comments

0

Likes

0

×