1. 2 клас. Беларускаямова. “Пераносслоў”.
Распрацавала Цымбалава Наталля Аляскандраўна
Мэты:
замацоўваць падзяляць словы для пераносу, практыкаваць у
падзеле слоў на на склады і для пераносу, прывучаць
выкарыстоўвацьперанос на пісьме, выпрацоўваць уменне
пераносіць словы са спалучэннямілітар дз і дж, якія абазначаюць
гукі [дз’][дж];
развіваць арфаграфічную пільнасць; узбагачаць слоўнікавы запас
вучняў назвамі зімовага адзення і абутку, прыказкі.
выхоўваць павагу і любоў да роднаймовы; прывіваць цікавасць да
прадмета, выхоўваць добразычлівыя адносіны адносіны паміж
вучнямі.
Тып урока: камбінавы ўрок
Абсталяванне:падручнік,рознакаляровыяалоўкі, мультымедыйны праэктар,
прадметныя карцінкі краін Снегу; сняжынкі.
Структура ўрока:
1. Арганізацыйны момант
2. Праверка дамашняга задання
3. Аб’яўленне тэмы і задач ўрока
4. Моўная размінка
5. Хвілінка чыстапісання
6. Паўтарэнне пройдзеннагаматэрыялу
7. Этапы фарміравання граматычных паняццяў
8. Замацаванне
9. Падвядзенне вынікаў
10.Рэфлексія. Дамашняе заданне
Ход урока
1.Арганізацыйны момант. Стварэнне псіхалагічнага настрою на ўрок.
Увага! Празвінеў званок!
Ты гатоў пачаць урок?
Калі ў парадку твае рэчы,
Спадручнейпрацаваць, дарэчы.
Чалавеку патрэбна не слава,
а людская ўвага і ласка,
і сардэчнаешчырае слова,
і вясёлая добрая казка.
Чалавеку патрэбна ўсмешка
незнаёмых вачэй і знаёмых.
2. – Падарыце сваю ўсмешку. Жадаю вам плённай працы!
- Сення да нас прыйшло шмат гасцей павярніцеся да іх і моўчкі
павітайтеся с імі.
–Сядайце, калі ласка, з дапамогайпалітры настрою, пакажыце свой
настройу пачатку ўрока. Добра, атлажыце палітры настрою.
2. Праверка дамашняга задання.
-Давайце ўспомнім, з якой тэмай мы пазнаёміліся на папярэднім ўроку?
- Зробім кластар, невялікую схему. Як трэба дзяліць словы для пераносу?
-Якія есць выключэнні?
-Праверым, правільна лі вы выканалі дамашняе заданне.Адчыняем сшыткі.
-Што трэба было зрабіць?
-Выконваем самаправерку, узялі алоўкі, на слайдзе вы бачыце правільна
выкананую дамашнюю работу. Правяраем, выпраўляем памылкі ў каго ёсць.
-Падыміце рукі тыя, у каго памылак няма. Добра малюем лінейку самаадзнакі
і ставім крыжыкуверсе – без памылак; пасярэдзіне – ёсць памылкі; ў канцы –
работа зроблена не правільна.
3. Аб’яўленне тэмы і задач ўрока
- Сення мы з вамі працягнем работаць над падзелам слоў на склады і для
пераносу, пазнаёмімся яшчэ з аднім выключэннем пераносу, дапоўнім наш
кластар, узбагацім наш слоўнікавы запас новымі словамі. А рабіць усе гэта
будзем у падарожжы па краіне Снегу.
4.Моўная размінка.
Першы перавулак ЗАВІРУХІ, якая завывае зімою, за нашымі вокнамі. Каб
прайсці на астатнія вуліцы і плошчы неабдходна прачытаць прыгожа,
выразна і дакладна будзем чытаць чыстагаворкі, я чытаю, вы паўтараеце.
Увага на экран (слайд № 1) :
Джа-джа-джа-багаты ўраджай.
Джу-джу-джу- па саду хаджу.
Джы-джы-джы-ідуць дажджы.
Дзі-дзі-дзі-на вуліцу ідзі.
Дзе-дзе-дзе-вырас на градзе.
- Якія гукі мы вучыліся правільна вымаўляць?
- Як яны абазначаюцца на пісьме?
Гэтыя гукі на пісьме абазначаюцца дзвюмалітарамі: дз, дж.
3. 5. Хвілінка чыстапісання.
-Вось мы і апынуліся на вуліцы ЧЫСТАТЫ. У сшытках дзве лінекі ўніз
запісваем:
25 лістапада
Класная работа
джа джу джы дзі дзе
6. Паўтарэнне пройдзеннагаматэрыялу
-Давайце з вамі ўспомнім назвы месяцаў зімы на русскаймове. А хто ведае іх
назвы на беларускай мове?
Запішам
Снежань, студзень, люты.
-Зверху лічбай напішам колькаць скаладоў у гэтых словах?
-А хто ведае адкуль такія назвы?
7. Этапы фарміраванны граматычнага паняцця
-Есць такая прыказка, запішам яе
Студзень зямлю студзіць.
-Назавіце гукі ў словах.
-Вертыкальнымі рыскамі разделім гэтыя словы для пераносу.
-Скажыце, а ці можам мы перанесці студ-зень? Чаму? А что мы ведаем пра
спалучэне літар дз, дж?(яны абазначаюць адзін гук) А ці мы можам
раздзяліць ідзін гук? Зрабіце вывад. Як пераносіцца спалучэнне літар дз, дж?
- А зараз прачытаем правіла на старонкі82.
Чытанне настаўніка
Пра сябе
-Як пераносіцца спалучэнне літар дз?
-Як пераносіцца спалучэнне літар дж?
-Крышачку стаміліся, давайце адпачнем.
Фізкульхвілінка
Усе мы з вамі пацягнуліся
1- прагнуліся, 2 – прагнуліся,
Нахіліліся ўлева, управа,
Рукі уперад, уверх, убок.
4. Усміхнуліся сябрузлева,
Усміхнуліся сябрусправа.
А цяпер наадварот
Стала зноў нам весялей
І працуем мы далей.
- А вось і плошча СНЕГА. Даведаемся, навошта снег зімой?
- Выканаем практыкаванне 160. Чытаем заданне. Чытаем тэкст. Заданне.
Выконваем практыкаванне каля дошкі.
Гімнастыка для вачэй.
- частае марганне;
- “стральба” вачамі улева-управа, уверх-уніз, закрыць вочы.
8. Замацаванне
І вось мы выйшлі на вуліцы СЦЮЖЫ. Каб не замерзнуць, давайце ўспомнім,
што трэба зімой апранаць.
-Выканаем практыкаванне 163, стар. 84.Чытаем словы с крыжаванкі,
знаходзім адпаведны малюнак. І запісваем слова, падзяляючы яго для
пераносу, ў правы слупок калі гэта зімовае адзенне, ў левы – калі зімовы
абутак.
-Каменціруем з месца, правяраем правільнасць запісанага на экране.
-Ужывая гэты словы, расскажыцеяк вы апранаецеся на прагулку зімой.
Падумайце 2 хвілінкі.
9. Падвядзенневынікаўурока
- Давайце вернемся да наша кластару, які мы з вамі зрабілі ў пачатку ўрока, і
дапомнім яго.
-Як трэбы дзяліць словы для пераносу?
-Якія правілы набходна выконваць?
-Якое правіла пераносу мы вывучылі сення?
Вось такі кластар, дапаможа вам лепш запомніць правілы пераносы. Кожны
атрымлівае кластар за працавітасць на ўроке.
10.Рэфлексія. Дамашняе заданне.
З дапамогай палітры настрою, вызначцесвой настрой у канцы ўрока.
На працягу ўсяго урокумы з вамі падарожнічалі па краіне Снегу, хто лічыць ,
что ўсе“Я ўсёзразумеў на ўроке”-намалюе на бетым лісце блакітным , або
5. сінім алоўкам сняжынкі, хто лічыць, што яму “Мне патрэбна дапамога” –
малюе чырвоным алоўкам сняжынкі.
-Вы атрымалі часцінку краіны Снегу – сняжынкуна якой напісана
дамашняе заданне. Усе вучаць правіла на старонцы 82, у каго чырвоная
сняжынка– выконвае заданне па падручніку, практ. 164 – выпісвае
выдзеленные словы, падзяляючы іх для пераносу.
У каго сняжыкаблакітная, выконвае заданне па чароўнамусшытку на стар.
25, №1 – падзяляюць словы для пераносувертыкальнымі рыскамі.
Заразскончыцца ўрок.
Пакладзіхутчэй дружок,
У партфель усё хутка,лоўка-
Кнігу, сшытак і алоўкі....
6. Тэхналагічная карта ўрока
Тэма: “Перанос слоў”
Мэты ўрока - замацоўваць падзяляць словы для пераносу,
практыкаваць у падзеле слоў на на склады і для
пераносу, прывучаць выкарыстоўваць перанос на
пісьме, выпрацоўваць уменне пераносіць словы са
спалучэннямі літар дз і дж, якія абазначаюць гукі
[дз’] [дж];
- развіваць арфаграфічную пільнасць; узбагачаць
слоўнікавы запас вучняў назвамі зімовага адзення
і абутку, прыказкі.
- выхоўваць павагу і любоў да роднай мовы;
прывіваць цікавасць да прадмета, выхоўваць
добразычлівыя адносіны адносіны паміж вучнямі.
Плануемые
вынікі
Вучні будуць умець падзяляць словы для пераносу,
выкарыстоўваць на пісьме правілы пераносу.
Асабістыя
вартасці
вывучаемага для
вучняў
Ведаючы гэта правіла, вучні развіваюць сваю
арфаграфічную пільнасць, не будуць дапускаць памылкі
на пісьме. Вучацца дзяліць слова на часткі
(прапедыўтычная работа састава слоў)
План урока 1. Арганізацыйны момант
2. Праверка дамашняга задання
3. Аб’яўленне тэмы і задач ўрока
4. Моўная размінка
5. Хвілінка чыстапісання
6. Паўтарэнне пройдзеннагаматэрыялу
7. Этапы фарміравання граматычных паняццяў
8. Замацаванне
9. Падвядзенне вынікаў
Рэфлексія. Дамашняе заданне
Метады
навучання
Часткова- пошукавы
Формы
арганізацыі
навучальнай
дзейнасці вучняў
Вучні адказваюць на пытанні, працуюць з падручнікам,
сачыняюць расказ пра адзенне зімой, робяць вывады.
Прыемы
дзейнасці
настаўніка
Актуалізацыя ведаў настаўніка, фармірванне ўменняў
прямяняць вывучаемы матэрыял у разнастайнай
абстаноўцы, ацэнка дзейнасці вучняў.
Пазнаваўчыя
заданні
Сасматўленне кластара
Арганізацыя
дзейнасці вучняў
Выконваюць практыкаванні, састаўляюць апорную
схему, вусна сачыняюць расказ.
7. Развіцце ўменняў
вучняў
Працаваць ў зададдзеным тэмпе, абагульняць і
аналізаваць вывучаемы матэрыял
Асноўныя
тэрміны і
інфармацыя
Перанос слоў, падзел на склады.
Дамашняе
заданне
1група-стар. 82 (правіла), практ. 164
2 група-стар. 82 ( правіла), раб. сш. стар. 25 №1