Globalne tendencje na rynku fuzji i przejęć (streszczenie raportu)

1,574 views

Published on

Raport Grant Thornton International Business 2014 wskazuje kierunki zmian na rynku M&A
- Coraz więcej firm planuje rozwijać się przeprowadzając transakcje fuzji i przejęć.
- Najwięcej akwizycji i połączeń będziemy obserwować w usługach profesjonalnych, w branży wydobywczej, w rolnictwie i leśnictwie oraz usługach finansowych.
- Zauważalny jest wzrost znaczenia kredytowania i finansowania inwestycji z zysków.
- Poprawa sytuacji ekonomicznej na świecie zachęca właścicieli do sprzedaży swoich firm.

Published in: Business
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,574
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
478
Actions
Shares
0
Downloads
18
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Globalne tendencje na rynku fuzji i przejęć (streszczenie raportu)

 1. 1. Globalne tendencje na rynku fuzji i przejęć Grant Thornton International Business Report 2014 Streszczenie raportu
 2. 2. Streszczenie raportu Grant Thornton International Business Report 2014 Globalne tendencje na rynku fuzji i przejęć Plany przejęcia w ciągu najbliższych 3 lat Świat 31% UE 29% Polska 33% Raport Grant Thornton International Business 2014 wskazuje kierunki zmian na rynku M&A • Coraz więcej firm planuje rozwijać się przeprowadzając transakcje fuzji i przejęć. • Najwięcej akwizycji i połączeń będziemy obserwować w usługach profesjonalnych, w branży wydobywczej, w rolnictwie i leśnictwie oraz usługach finansowych. • Zauważalny jest wzrost znaczenia kredytowania i finansowania inwestycji z zysków. • Poprawa sytuacji ekonomicznej na świecie zachęca właścicieli do sprzedaży swoich firm. Firmy na całym świecie planują rozwój poprzez transakcje M&A. 31% badanych przedsiębiorców planuje w najbliższych latach dokonanie połączenia lub przejęcia. W Polsce udział zainteresowanych przeprowadzenie tego typu transakcji jest większy, aż 33% respondentów myśli o rozwoju poprzez fuzje i przejęcia.
 3. 3. Streszczenie raportu Grant Thornton International Business Report 2014 0,00% 10,00% 20,00% 30,00% 40,00% 50,00% 60,00% 70,00% 2008 2009 2010 2011 2012 2013 Polska UE Świat Odsetek przedsiębiorców planujących transakcje M&A w danym rokuDynamika planów przedsiębiorców dotyczących transakcji M&A pokazuje, że po korekcie oczekiwań, związanej ze spowolnieniem gospodarczym w latach 2009 – 2011, zarządzający zamierzają z roku na rok przeprowadzać coraz więcej transakcji. W przypadku Polski w latach 2008 – 2010 oczekiwania przedsiębiorców względem inwestycji M&A wzrastały o około 10-15 p.p. rocznie osiągając w 2010 roku poziom 65% wszystkich przedsiębiorstw. Wynik ten w następnych latach został znacząco zredukowany i w roku 2013 znajdował się na poziomie bliskim średniej UE i świata - 33%. Stabilny wzrost po korekcie oczekiwań
 4. 4. Streszczenie raportu Grant Thornton International Business Report 2014 2013 Kraj Zagranica Polska 74% 37% UE 80% 35% Świat 86% 39% Przejęcia i fuzje raczej w kraju niż za granicą Przedsiębiorstwa, które planują fuzje i przejęcia, muszą podjąć decyzję gdzie chcieliby zrealizować taką inwestycję. Z badania Grant Thornton wynika, że większość ankietowanych planuje dokonywać transakcji na rynku lokalnym, krajowym, a mniej chętnie podchodzą do inwestycji zagranicą. W przypadku rynku światowego i europejskiego różnica w ostatnim roku pogłębiła się i w 2013 za granicą chciało inwestować mniej przedsiębiorstw – odpowiednio 39% i 35%. Badanie przeprowadzone w Polsce pokazało, że wśród przedsiębiorstw planujących przejęcie 74% planuje dokonanie transakcji w Polsce, a 37% za granicą.
 5. 5. Streszczenie raportu Grant Thornton International Business Report 2014 Najpopularniejsze branże Usługi profesjonalne Usługi finansowe Branża wydobywcza Rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo 47% 43% 45% 42% Największą aktywność w transakcjach M&A odnotowuje branża usług profesjonalnych. Tam inwestycje M&A w ciągu najbliższych 3 lat chce przeprowadzić blisko połowa ankietowanych firm. Aktywne pod względem fuzji i przejęć są również sektory wydobycia, finansowe i rolnictwo gdzie więcej niż 40% przedsiębiorstw rozważa rozwój poprzez akwizycje i fuzje. W pozostałych sektorach gospodarki można również zauważyć wysoki odsetek planujących przejęcia firm, ponieważ 28% ankietowanych wyraża chęć inwestycji w tego typu rozwój.
 6. 6. Streszczenie raportu Grant Thornton International Business Report 2014 Finansowanie transakcji M&A Aby skutecznie przeprowadzić transakcję potrzebne jest stabilne źródło finansowania. Przedsiębiorstwa planujące rozwój przez akwizycję muszą postanowić jak sfinansują taką inwestycję. Wśród przedstawicieli przedsiębiorstw europejskich największą popularnością cieszy się finansowanie przejęć przy pomocy zysków z poprzednich okresów. Dodatkowo firmy chcą finansować się przy wsparciu kredytowym banków, a jedynie 3% ze wszystkich badanych firm rozważa pozyskanie kapitału przy pomocy oferty publicznej skierowanej do inwestorów (w Polsce – 22%). W porównaniu do roku poprzedniego na znaczeniu, jako źródło kapitału na inwestycje, zyskało finansowanie za pomocą kredytu. Przeznaczenie zysku na inwestycje wybrało o dwa procent więcej przedsiębiorstw, a o jeden procent obniżyła się liczba chętnych do debiutu na giełdzie.
 7. 7. Streszczenie raportu Grant Thornton International Business Report 2014 M&A w Polsce Ile możliwości przejęcia i fuzji rozważałeś w ostatnim roku? 0 1-5 6-10 Więcej niż 10 Nie wiem Co najmniej 1 Polska 64% 25% 5% 3% 4% 32% UE 53% 34% 5% 3% 6% 41% Świat 55% 32% 4% 3% 5% 39% Polskie przedsiębiorstwa są chętne do podjęcia decyzji o transakcji M&A w ciągu najbliższych 3 lata. 33% spośród wszystkich badanych przedsiębiorstw wskazuje gotowość do inwestycji. Dodatkowo, biorąc pod uwagę tylko firmy, które przewidują zwiększenie swojego zysku w przeciągu najbliższego roku to udział ten jest jeszcze większy i wynosi 40%. Wartości te są znacznie wyższe niż średnie dla świata i samej Unii Europejskiej, co może być spowodowane lepszą koniunkturą gospodarczą i ograniczonym oddziaływaniem kryzysu na polską gospodarkę, przez co polscy przedsiębiorcy czują się pewniej. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy polskie przedsiębiorstwa rzadziej niż średnia dla UE i świata rozważały możliwość przeprowadzenia fuzji i przejęć. Aż 64% przedsiębiorstw w ogóle nie wzięło pod uwagę jakiejkolwiek transakcji. Tylko co czwarta firma rozważała możliwość przeprowadzania do 5 transakcji, a 8% planowało więcej niż 6 transakcji. Polska gospodarka cechowała się mniejszą aż o 10 punktów procentowych chęcią rozwoju poprzez przynajmniej jedno przejęcie.
 8. 8. Streszczenie raportu Grant Thornton International Business Report 2014 Dezinwestycje i sprzedaż firmy coraz bardziej popularne Poza inwestycjami polscy przedsiębiorcy analizują możliwość sprzedania własnych firm. W ostatnim roku ilość chętnych zwiększyła się o 6 % w stosunku do roku poprzedniego i osiągnęła wielkość 18% wszystkich badanych przedsiębiorstw. Taka tendencja spowodowana jest lepszą sytuacją w gospodarce i uzyskaniem lepszych warunków przy sprzedaży swoich udziałów. Dodatkowym impulsem jest większe prawdopodobieństwo znalezienia inwestora, który byłby zainteresowany zakupem przedsiębiorstwa. Tak dobrane czynniki sprawiają, że w najbliższych latach można spodziewać się wzmożonej aktywności w obszarze sprzedaży przedsiębiorstw przez właścicieli. Na świecie i w UE udział firm które są gotowe do sprzedaży wynosi 11%.
 9. 9. Streszczenie raportu Grant Thornton International Business Report 2014 Zapraszamy również do zapoznania się z pełnym raportem, który znajdziecie Państwo na stronie grantthornton.pl Maciej Richter Partner Zarządzający T +48 61 62 51 463 M +48 607 679 096 E maciej.richter@pl.gt.com

×