Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Reklamcılık Projesi

324 views

Published on

Orion Ajans - Marmara Üniversitesi - Güzel Sanatlar Ajansı reklamcılık yarışması birincilik ödüllü sunumu

Marka : CHIP
Ürün : Sakız
Kategori : Şekersiz Tatlandırıcı

Published in: Marketing
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Reklamcılık Projesi

 1. 1. AJANS ORİON • Orion’u seçme sebeplerimizden biriYunan mitolojisinde yer alan bir hikâye; • Artemis becerikli bir avcı olan Orion'u görerek ona âşık oldu. Fakat Apollon kız kardeşinin bu dev cüsseli mahlûkla evlenmesini uygun bulmuyordu. Bir gün Orion yüzerken kıyıdan o kadar uzaklaşmıştı ki, küçük bir nokta gibi görünüyordu. Apollan Artemis'in oku o noktaya gönderemeyeceğine dair iddiaya girdi. Çok iyi nişancı olan Artemis'in oku tam hedefi buldu ve bilmeden sevdiği erkeği başından vurdu. Işığını kaybeden Artemis Zeus'a yalvararakOrion'u bir takımyıldızına dönüştürmesini istedi. Bugünlerde ise Orion takımyıldızının gecenin karanlığında gökyüzünde parladığını görebiliriz... • Biz de reklam dünyasında böyle bir ışık olma amacındayız. Logomuzdaki her bir yıldız bizi ve oklar ise bir geri dönüşümü temsil etmektedir.Vermek istediğimiz mesaj bize çevreden ulaşan her türlü bilgiyi yaratıcı fikirlere dönüştürerek tekrar çevreye ulaştırmak.Orion klişelerden uzak bir fikir fabrikasıdır.Görevinin büyük bütçelerle oluşturulmuş abartılı fikirler değil, efektif bütçelerle işe yarayan sağlam projeler gerçekleştirmek olduğunun farkında olan bir ekiple kurulduk ve yola devam ediyoruz. Genç, dinamik ve yaratıcı ekibimizle markalarımızın amaç ve stratejilerine yönelik entegre bir hizmet gerçekleştiriyoruz
 2. 2. SAKIZ PAZARI
 3. 3. Pazarın Durumu • Türkiye'de sakız pazarı çift haneli rakamlarla büyüyor. Pazarda 3 ana segment var : Şekersiz tatlandırıcılı (%62), şekersiz (%25) ve Bubble Gum(%13) • Yeni geliştirilen ürünler ve artan reklam/tanıtım harcamalarının sektörün gelişmesinde önemli etkenler arasında. • Pazar sürekli değişiyor. Pazara sürekli yeni ürüler katıldığından özellikle son zamanlarda tüketicinin algıda seçiciliğinin çok daha fazla arttığını görüyoruz. Ürünün sakız ihtiyacını karşılaması yanında fonksiyonel olması ve ambalajının da fark yaratması bekleniyor.
 4. 4.  Pazar lideri yıllardır iletişim yatırımı yaparak,ürün çeşitliliğini geliştirerek pazarda büyük pay sahibi oldu. Pazar liderinin kategorisini oluşturduğu tatlandırıcılı sakızlarda, draje ve şerit olmak üzere iki farklı tip sakızları ile yer alıyor. Draje sakızlar segmentinde 35'I aşan çeşiti bulunan şerit sakızı olarak da 4 tane yenilikçi ürünü bulunmaktadır.  Ülkemiz de bir ayda 200 bin adet sakız tüketiliyor.  Eskiden sakız genelde para üstü olarak verilen bir üründü. Ancak günümüzde bilinçli olarak marka ve ürün tercihi yaptığımız bir alışveriş kalemi haline geldi.
 5. 5.  Sakız sektörü kriz döneminde bile parekende de büyüme yaşanan sektörlerin arasında yer aldı. Bunun en başta gelen nedeni, pazarda ürünlerin tüketicilere uygun bir fiyata değişik lezzet ve mutluluk katıyor olması.  Böyle zorlu bir pazarda sadece ürün inovasyonu yeterli değildi. Uzun zamandır iletişim yapan rakiplere karşı tüketicisi ile duygusal bağ kuran, tüketicisini anlayan farklı bir ürün lansmanı iletişimine ihtiyacımız vardı.
 6. 6. KAMPANYA’NIN HEDEFLERİ a.Ölçülebilir hedefler  Ürünümüz şekersiz tatlanıdırıcılı sakız pazarında yer alacak ve bu pastadan pay almaya çalışacak .  Yeni bir marka olduğu için öncelikle hedef kitlede farkındalık yaratmak ve en az % 5'lik bir pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz.
 7. 7. b. Algısal hedefler  Bir “farkındalık” yaratma amacında olduğumuz için,öncelikli olarak pazardaki rakip sakız firmalarının yaptıkları ambalaj tasarımlarını göz önüne aldık.Bu doğrultuda piyasadaki hiç bir ambalaja benzemeyecek ve “iddialı” olacak bir ambalaj bulma fikrine gittik.  Türkiye’de 18-25 yaş arası erkeklerin sakız çiğneme oranlarının bayanlara göre düşük olmasından dolayı reklamda bayanın yanı sıra erkeği de öne çıkararak sakız kullanma oranlarını ve bizi tercih etme oranlarını arttırmak istiyoruz.
 8. 8. HEDEF KİTLE a) Hedef Kitlenin Genel özellikleri · Sakızımızın ana hedef kitlesi 18-25 yaş arasındaki şehirli kadın ve erkekler. · Bu yaş grubuna baktığımızda evinin dışında zaman geçiren, okula giden,çalışan ve ağırlıklı olarak internet mecrasını yoğun olarak kullanan bir kitle görüyoruz. Bu kitle daha çok internet mecrasını mobil üzerinden kullanıyorlar. · Aktif bir sosyal hayatları var, çoğunluğu büyük şehirlerde yaşıyor ve yeni markaları denemekten keyif alıyorlar. · Sakız tercihlerini markadan çok aromaya göre yapıyorlar. · Enterasan meyve aromalarını seviyorlar,tatlıya düşkünler. · Ağız tatlandırmak,oyalanmak yegane sakız çiğneme motivasyonları. · Hedef kitlemizin büyük bir bölümü öğrenciler; sınavdan sınava koşan ve bu yarışta sürekli öne geçmek için kazanma ihtiyacı hisseden gençlerden oluşmaktadır.
 9. 9. b) S.E.S Gruplarına göre Hedef kitle analizi • Araştırmamızın ana amacı, gençlerin hayatının yansımalarını anlamaktı. Çalışma internet üzerinden Türkiye’nin iyi eğitimli (en az lise mezunu), 18-25 yaş arası ve A,B,C1 SES gruplarına yöneliktir. Doğum tarihleri ve internet tüketim alışkanlıkları açısından Y kuşağını temsil eden bu gençlerin Türkiye’de en fazla 5 milyon civarında olduğunu tahmin ediyoruz.
 10. 10. KAMPANYA STRATEJİLERİ Yaptığımız araştırmalara ve pazar analizine göre hedef kitlemizin sakız tercihinin daha çok ağızı tatlandırmak için kullandıkları kategori olan şekersiz tatlandırıcı sakızlar olduğunu gördük bu da bizim ürün reklamımız için bir şans oldu. Hedef kitlemizin büyük bir kısmını üniversite öğrencileri oluşturuyordu ki bu hedef kitle arasında dilden dile yayılmak daha kolay olacaktı. Yayılmak kolaydı ama iyi ve doğru bir şekilde yayılmaktı önemli olan, kendimizi bu hedef kitlede doğru konumlandırıp iç görü yakalayabilmekti.
 11. 11. Sakız firmamız yeni bir firma olduğu için reklamlarımızın temel hedefi ürün ve markamız hakkında farkındalık yaratmak olmalı diye düşündük. Hedef kitlemiz için en iyisini yaratırken, üründen değil, müşterinin kendisinden işe başlamak gerekliydi. Hedef kitlemizden yola çıkıp, geriye doğru giderek ürünü de içimize alarak reklam stratejimizi oluşturduğumuzda, başarının da beraberinde geleceğine inandık.
 12. 12. Buradan yola çıkarak ürün üzerinde çalışmanın en doğrusu olduğuna kanaat getirdik ve ana hedef kitlemiz olan 18-25 yaş arasındaki gençlerimizi anlayarak onlara odaklandık. Öncelikle hedef kitlemizle bir bütünlük sağlamak istedik bu doğrultuda reklamımızda ortak duygu ve düşünceleri gençlerimizle paylaştık. Markamızın itibarını da gözardı etmememiz gerekiyordu o yüzden markamızın ve ürünümüzün farklı ve kalıcı yönlerini daima vurgulamaya çalıştık. Markamız pazarda yeni olduğu için güven yaratmamız gerekliydi bu yüzden markamızı kişiselleştirerek hedef kitlemizi anlayan ve onların daima yanında olan, hayatta kazanması için onları her zaman destekleyen bir arkadaş gibi konumlandırdık.
 13. 13. Yaratıcı strateji Rakiplerin iletişimde kullandıkları yön genellikle diş sağlığını ve gülümsemelerini öne çıkaran reklam ve tanıtımları oldu. Vivident gibi büyük pazar payına sahip sakız firmalarının en önemli sloganları "sağlıklı gülüşler” “Ağız sağlığı bakımı” “ferahlık” gibi çok sık kullanılan sloganlardı. Onların piyasaya ilk girdikleri zamanlarda bu sloganlar sakız kullanımını arttırmış olsa da şu anki piyasada bizim bu sloganları kullanmamız markayı değil ürünü yani sadece sakızı hatırlatacaktı. Çünkü artık bu özellikler zaten sakızda olduğu bilinen özelliklerdi. Bu yüzden biz de farklı bir yola gitmeye karar verdik. Evet bir çok marka farklı drajeli ürünlerini piyasaya çıkarttılar. Fakat nane aromasının ferahlatması dışında tatlandırıcı aromalarının ne kadar süre kaldığını kimse göstermedi. Piyasadaki tatlandırıcı aromalı sakızların tümünden daha fazla kalıcığa sahiptik.Bizim reklamlarımızda yapmamız gereken de rakip markalardan ve ürünlerden farklı yönlerimizi ortaya koymak olacaktı.
 14. 14. • Öncelikle hedef kitlemizin ne istediğini ne düşündüğünü anlamaya çalıştık. • Hedef kitlemiz genellikle üniversite öğrencileri;hayatlarının belki de en güzel dönemlerini yaşayan geleceği düşünmeyi bir nebze de olsa akıllarından çıkartmış ergenliği daha tam sonlanmamış,tutkuyu aşkı içinde barındıran ve yalnızlıktan hoşlanmayan, yalnız olduğu anda arkadaşlarıyla kafelerde oyunlar oynayan sohbetler eden bir kesimdi.Yani sosyal yönleri gelişmiş bir kesimdi. Ama bir taraftan da bu gençlerin içinde kazanma hırsı vardı.
 15. 15. • Biz de rakiplerimizden farklı olarak iletişimde iki noktaya odaklandık. İlk olarak “Eğlenmeyi,sosyalleşmeyi seven bir hedef kitlemiz olduğunu gördük ikinci olarak ise kazanma hırsı olan bir hedef kitle ile karşı karşıya olduğumuzu... • Bunların dışında piyasadaki diğer sakız ambalajlarından farklı olması noktasında da bir iletişim gerçekleştirmek istedik. Çünkü ürünümüz ilk defa piyasaya çıkan bir sakız için diğerlerinden farklı bir görünürlüğe sahip olmalıydı. Ambalajının farklılığı dolayısıyla tercih edilen sakızlarımız daha sonra aroması dolayısı ile zaten onları tutabileceğimizi düşünüyorduk. Buradaki ilk amacımız sakızımızın ilk piyasaya çıktığındaki tercih edilebilirliğini arttırmaktı.
 16. 16. Medya Stratejilerimiz • Piyasaya yeni giriş yapacak olan sakız kampanyası medya stratejisinde en güçlü kitle iletişim aracı olan televizyona ve hedef kitlemiz olan 18- 25 yaş arasındaki şehirli kadın ve erkeklerin oldukça aktif olduğu web ortamına öncelikle ağırlık verdik. Çünkü televizyon günümüzde en etkili en önemli reklam mecrası olmasının yanı sıra, televizyonda söz ve görüntü bir arada verildiği için hedef kitlemize daha çabuk ulaşma imkanı tanımaktadır. Web ortamına ağırlık vermemizin sebebi ise; hedef kitlemizin her geçen gün internette ve bununla beraber sosyal medyada geçirdiği zamanın artması oldu.
 17. 17. • Hedef kitlemiz olan 18-25 yaş arasındaki şehirli kadın ve erkeklerin çoğu üniversite öğrencisi ya da bir işte çalışmakta. Zamanlarının bir kısmı işlerinde ve okullarına giderken yollarda geçiyor. Bu durum da televizyonun 1/5 (beşte bir) etkisine sahip Spotify gibi uygulamalara verebileceğimiz reklamlarla da biz hedef kitlemize ulaşabiliyoruz.Aynı zamanda toplu taşımalar(otobüs,metrobüs..vs) gençlerin yoğun olduğu alanlarda araç içlerine outdoor reklamlar verilebilir. Her gün bu reklamların ulaştığı kişi sayısı oldukça fazadır.
 18. 18. • Outdoor: Bütün şehirlerde billboard kullanımına yer vermeyi planladık.Özellikle okul önlerindeki ve içlerindeki billboardlar ve reklam panoları, belediye duraklarının olduğu yerlerdeki billboardları kullanmayı planladık. • Billboardlar , afişler ve megaboardların televizyon reklamlarımızın yayınlanmaya başladığı tarihten önceki 1 haftalık periot içerisinde kullanılmaya başlaması ve daha sonraki 6 ay boyunca kullanımda kalmasını planladık.
 19. 19. • Yazılı basın mecraları olarak kullanacağımız gazeteleri ve dergileri 18-25 yaş arasındaki şehirli kadın ve erkeklerin okumayı en çok tercih ettikleri gazete ve dergileri seçtik. Kampanyamızın hedef kitlesi göz önüne alındığında dergilere gazetelerden daha geniş yer vermeyi planladık. Hedef kitlemizdeki kadın ve erkeklerin okudukları dergilere tam 1 sayfa reklam afişi ve deneme ürünü ekledik. • Bunların dışında hedef kitlemiz 18-25 yaş arası olduğu için üniversitelerde etkinlik düzenlemeye karar verdik. • Bu etkinlik dart yarışmaları olacak. Tasarladığımız dartlar ise sakız tasarımımız şeklinde olacak.
 20. 20. • İnternet üzerinden sosyalleşme,Türkiyede bireyin kendisi ile başbaşa kalabilmesinin, kendi başına karar verebilmesinin ve dilediğini yapabilmesinin anahtarı. • Sorumlulukların ve yaşam zorluklarının çok erken saatlerde sık boğaz ettiği genç yetişkinlerimiz Facebookta soluklanıyor. Twitterda dilleniyor. • • Twitterda hashtaglerimiz; • #sizcebugencinsıkıntısıneolabilir • Merak uyandırmak adına gençlerimize soruyoruz....
 21. 21. CHIP
 22. 22. Sakız Tasarımımız "Chip"
 23. 23. 2. tasarımımız;
 24. 24. STORY-BOARD
 25. 25. Gencimiz ağacın gölgesinde sıkılmış bir şekilde oturmaktadır.
 26. 26. Bu sıkıntısını giderecek "Chip" ler gökten düşer
 27. 27. Chip’in enfes tadını alan genç ...
 28. 28. Bir anda kendini poker masasında bulur.
 29. 29. Şaşkınlığını atlatan genç 60 dk boyunca Chip’in enfes tadıyla kendini olayın akışına bırakır...
 30. 30. 60 dk. sonunda gencimiz kendini tekrar çimlerde bulur.
 31. 31. Gencimiz Chip’le kazandığı tecrübeden memnun bir gülümsemeyle bakar.
 32. 32. Sen de 60 dk boyunca enfes aromanın tadına varmak istiyorsan “Chip'' le kazan!
 33. 33. REKLAMIMIZ;
 34. 34. GÖRSEL TASARIMLARIMIZ
 35. 35. AFİŞİMİZ
 36. 36. BİLBOARDLAR;
 37. 37. TİŞÖRT TASARIMLARI
 38. 38. ÜNİVERSİTE DART OYNAMA ETKİNLİĞİ

×