Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

eCommerce 2010 short version

1,630 views

Published on

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

eCommerce 2010 short version

  1. 1. E-commerce 2010:trendy a názoryVýzkum mezi českými internetovými uživateliBezplatná zpráva
  2. 2. O výzkumuTato zpráva prezentuje výsledky studiee-commerce 2010, která byla provedena vČeské republice společností Gemius vespolupráci se společnostmi CentrumHoldings, Internet Info a Ringier. Tato studieje součástí výzkumného projektu, kteréhose účastní několik zemí střední Evropy. CíleHlavním cílem výzkumu bylo zjistit vztahčeských internetových uživatelů knakupování přes internet a toho, jakvyužívají internetové obchody a internetové Státy, ve kterých byla provedena studie E-commerce 2010aukce.V České republice se uskutečnily čtyři Státy, v nichž byla provedena studie E-commercesouvisející studie: první se konala v roce 2010 jsou označeny šedou barvou a stát, který je2007, druhá v roce 2008, třetí v roce 2009 a zahrnut v této konkrétní studii, je označen barvoučtvrtá v roce 2010. červenou. Obsah Kompletní studieKrátká verze zprávy prezentuje vybrané Plná verze zprávy obsahuje údajevýsledky za rok 2010 v podobě grafů a shromážděné v průzkumech provedených vprezentuje hlavní zjištění v popisné formě. letech 2009 a 2010 a prezentuje: • Vztah k nakupování na internetu • Frekvenci nakupování na internetu • Žebříček českých internetových obchodů • Vztah k nakupování v internetových obchodech • Žebříček českých internetových aukcí • Vztah k nakupování na internetových aukcích V případech, kdy výsledky byly srovnatelné, statistické významnosti jednotlivých rozdílů mezi roky 2009 a 2010 byly zaznamenány.
  3. 3. Vztah k nakupování obecně Co vás během nakupování zajímá nejvíce Více než polovina českých internetových (kromě každodenního nákupu potravin)? uživatelů má ráda nakupování. Negativní vztah k nakupování vyjádřila pouze jedna pětina z nich. Ušetření peněz 32% Při nakupování se čeští internetoví uživatelé zaměřují nejčastěji na to, jak ušetřit peníze a Jak strávit nakupováním co 25% čas. Následuje nákup produktů nejvyšší kvality a nejméně času strávení volného času příjemným způsobem. Nákup produktů nejlepší kvality Internet se stává stále častěji používaným 20% zdrojem informací o plánovaném nákupu zboží. Příjemné strávení času 11% Ke třem nejčastěji vyhledávaným online kategoriím produktů patří spotřební elektronika a domácí spotřebiče, telefony a GSM doplňky a Ostatní 5% cestovní služby (každou z kategorií uvedla více než polovina respondentů). Mnoho Těžko říci 8% respondentů získává informace o produktech kromě internetu také osobně přímo od N = 1750 – všichni respondenti prodavače.Oproti loňskému roku vzrostl počet českých internetových uživatelů, kteří hledali na internetuinformace o spotřební elektronice a domácích spotřebičích, telefonech a GSM doplňcích avstupenkách do kina a do divadla. Pokud se rozhodnete pro nákup na internetu, kde nejčastěji hledáte informace o výrobcích? Spotřební elektronika a domácí 59% 4% 4% 20% 9% spotřebiče Telefony a příslušenství 57% 6% 19% 12% Cestování 56% 9% 9%4% 18% Jízdenky na vlak, autobus, letenky 52% 26% 17% Počítačový software 47% 10% 13% 25% Počítačový hardware 46% 10% 13% 25% Knihy, CD, filmy 45% 8% 25% 5%10% Vstupenky do kina nebo do divadla 45% 8% 19% 20% Fotografické vybavení 42% 5% 17% 32% Na internetu U přátel a rodiny Pro transparentnost prezentace V reklamách dat byly hodnoty pod 4% skryté v V tisku U prodejců N= 1750 – všichni respondenti grafu Z jiných zdrojů Nehledám informace, nebo nekupuji tyto produkty
  4. 4. Vztah k nakupování nainternetuDva ze tří respondentů, kteří již někdy slyšeli o možnosti nákupu přes internet, jsou toho názoru,že tento způsob nákupu je levnější a více než polovina respondentů uvedla, že zabere méně času než nákup v tradičních obchodech. Co si na základě vlastních zkušeností nebo Nicméně, téměř třetina respondentů stále názorů jiných lidí myslíte o nakupování přes považuje online nakupování za riskantní. internet…: Od roku 2009 se výrazně zvýšila popularita…je levnější než nákup v nástrojů pro srovnávání cen. V roce 2010 67% klasických obchodech téměř dvě třetiny e-zákazníků uvedly, že…zabere méně času než použily tyto nástroje. 56% nákup v klasických Nejpopulárnějšími nástroji pro srovnávání …je riskantní 31% cen jsou v České republice Heureka.cz, Zbozi.cz a Nejlepsiceny.cz. Počet …je složité 4% respondentů, kteří si nemohli vzpomenout na žádný nástroj pro srovnávání cen, se Nic z uvedeného 3% během posledního roku snížil. N= 1747 – respondenti kteří slyšeli o možnosti nákupu přes internetRostoucí popularita nakupování přesinternet byla zaznamenána také v roce Nakupoval/a jste někdy na internetu?2010. Více než čtyři pětiny českých uživatelůinternetu uvedlo, že již někdy nakupovalo neonline. Nejoblíbenějším způsobem 16%vyhledávání produktů nebo služeb, kteréchtějí uživatelé zakoupit na internetu, jepoužití vyhledávačů a prohlížení nabídek anointernetových obchodů. Je třeba také 84%podotknout, že se zvýšil podíl internetovýchuživatelů, kteří při vyhledávání zboží nainternetu používají nástroje pro srovnávánícen. N= 1750 – všichni respondentiTéměř tři čtvrtiny českých internetovýchuživatelů si něco koupily přes internet vobdobí jednoho měsíce před výzkumem.Největší podíl z těchto internetovýchuživatelů utratil na online nákupy do 4000Kč za měsíc.
  5. 5. Internetové obchody vs. internetové aukce Od roku 2007 jsou internetové obchody stále mnohem populárnější než internetové aukce. Asi devět z deseti českých internetových uživatelů nakupovalo v internetových obchodech a dvě pětiny na internetových aukcích. Internetové obchody Internetové aukce Důvody pro nakupování Nižší ceny než v tradičních Nižší ceny než v tradičních online obchodech (70%) obchodech(70%) Problémy při nakupování Dlouhá doba doručení (20%) Dlouhá doba doručení (19%) Nejpopulárnější způsoby Platba na dobírku (77%) Bankovním převodem (69%) platby Nejpopulárnější kategorie Spotřební elektronika a domácí Oblečení a šperky (42%) výrobků spotřebiče (56%) Z každé kategorie je prezentována nejčastější odpověď . Vzorek respondentů: (1) respondenti, kteří alespoň jednou nakupovali v internetových obchodech a (2) respondenti, kteří alespoň jednou nakupovali na internetových aukcích. V žebříčku nejpopulárnějších internetových obchodů první místo obsadila Alza.cz (vyjmenovalo ji 27% respondentů), Mall.cz (16%) nad Kasa.cz (9%). Nejpopulárnější internetovou aukcí je Aukro.cz, kterou uvedlo 69% českých internetových uživatelů, následuje eBay (14% respondentů). Metody výzkumuVýzkum byl proveden pomocí tzv. CAWI metody (computer-assisted web interviewing). Respondenti bylipozváni k účasti ve výzkumu pomocí sponzorovaných odkazů (po kliknutí byli respondenti přesměrováni napop-up dotazník), které se náhodně zobrazovaly návštěvníkům českých webových stránek s prosbou o vyplněnídotazníku. Kritériem pro výběr webové stránky, na které se zobrazoval dotazník byl reach (zásah) asociodemografický profil návštěvníků těchto stránek a také jejich obsah (který přímo nesouvisí se zkoumanýmtématem).Aby mohla být nashromážděná data reprezentativní pro celou internetovou populaci v ČR, byly odpovědiinternetových uživatelů analyzovány pomocí statistického vážení, které je založeno na údajích zahrnujícíchstrukturu online populace podle pohlaví, věku a frekvence použití internetu. Všechny závěry výzkumuvyjádřené v procentech na grafech se vztahují k váženým údajům, zatímco velikost vzorků (N), prezentována nasnímcích se vztahuje k neváženým údajům a ukazuje počet respondentů, kteří odpověděli na danou otázku.Výzkum v roce 2009Data byla shromážděna v období od 29. června do 6. července 2009. Dotazníky se zobrazovaly na webovýchstránkách seznam.cz a Centrum Holdings. Konečný vzorek obsahoval 1500 dotazníků, vyplněných českýmiuživateli internetu ve věku nad 15 let. Strukturální data pocházela z výzkumu NetMonitor (červenec 2009).Výzkum v roce 2010Data byla shromážděna v období od 9. do 25. listopadu 2010. Dotazníky se zobrazovaly na webovýchstránkách: Centrum Holdings, Internet Info a Ringier Axel Springer. Konečný vzorek obsahoval 1750 dotazníků,vyplněných českými uživateli internetu ve věku nad 15 let. Strukturální data pocházela z výzkumu NetMonitor(říjen 2010).
  6. 6. KontaktGEMIUS s.r.o.Českobratrská 1130 00 Praha 3Tel.:(+420) 222 519 423contact.cz@gemius.comO společnostiGemius SA je největší agenturou ve střední a východní Evropě, zabývající se průzkumeminternetového trhu. Společnost se již od svého založení v roce 1999 věnuje výzkumuinternetového trhu. Díky soustředění výsledků práce na maximální důvěryhodnost, kvalitu apřesnost internetového výzkumu byla společnost stát se největší agenturou zabývající se onlinevýzkumy trhu ve střední a východní Evropě za dobu kratší než 5 let. V současné době se Gemiuszaměřuje na rozšiřování svých aktivit na trzích regionu MENA.Gemius SA poskytuje širokou paletu výzkumu klientům zvučných jmen ve střední a východníEvropě. Gemius poskytuje informace o chování uživatelů internetu (gemiusTraffic), profilyuživatelů internetu (gemiusProfile) nebo údaje o dopadu online reklamních kampaní(gemiusEffect). Gemius poskytuje standardy měření návštěvnosti internetu a internetovýchaplikací (gemiusAudience) téměř v polovině všech evropských zemí.Cílem společnosti je přesáhnout statistiky a poskytnout svým klientům obsáhlé znalosti, které jimpomohou co nejlépe využít investice vložené do online marketingu.Soustředíme se na vysoce kvalitní etický výzkum. Přísně lpíme na pravidlech vedení výzkumuvyvinutých společností ESOMAR:

×