Gefos prezentacja skanowanie_rzezb

849 views

Published on

Gefos Sp. z o.o.

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
849
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
526
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide
 • Skaning laserowy jest nowatorską metodą pomiarową, która z powodzeniem znalazła zastosowanie przy inwentaryzacji zabytków. Umożliwia ona pozyskanie realistycznego, w pełni kartometrycznego, cyfrowego modelu rzeźby w szybki, a co najważniejsze, bezinwazyjny sposób. Skaning może być przeprowadzany zarówno u klienta, jak i w pracowni naszej firmy. Duża mobilność skanera jest szczególnie ważna w przypadku skanowania płaskorzeźb.
 • Firma Gefos Polska używa skanerów z rodziny Handy Scan światowego lidera w tej technologii, amerykańskiej firmy Creaform. Skanery te to najwyższa, światowa klasa, dzięki czemu wykonane przez nas opracowania zachowują bardzo dużą dokładność pojedynczego punktu w granicy 0,040-0,050 mm. Sam skaner ma niewielkie rozmiary i łatwo nim operować trzymając w jednej dłoni.
 • Tak wygląda jeden z naszych skanerów. Urządzenie posiada wbudowane dwie kamery po lewej i prawej stronie, których zadaniem jest obliczanie na podstawie pomiarów fotogrametrycznych aktualnej jego pozycji. Pod kamerami znajduje się natomiast dalmierz laserowy, który mierzy odległość do przedmiotu.
 • Przeczytać to co na slajdzie + ew. komentarz.
 • Przeczytać to co na slajdzie + komentarz.
 • Teraz na kolejnych slajdach przedstawiony zostanie cały proces przygotowania, a następnie skanowania i przetwarzania wyników. Jeżeli rzeźba nie posiada kontrastowych krawędzi, tak jak w tym przypadku, to niezbędne staje się umieszczenie na niej specjalnych znaczków odblaskowych ułatwiających skanerowi wyznaczenie pozycji względem rzeźby. Nie trzeba tego robić w przypadku przedmiotów o wyraźnych, ostrych krawędziach. Przed przystąpieniem do skaningu należy skaner skalibrować, kalibracja jest bardzo łatwa i zajmuje tylko 2 minuty.
 • Sam proces skaningu wygląda tak, że operator omiata rzeźbę promieniem lasera kawałek po kawałku mając cały czas podgląd na monitorze, który aktualizuje się na bieżąco. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma możliwości, aby operator pominął jakiś fragment. Światło lasera to dwie przecinające się pod kątem prostym linie świetlne o kolorze czerwonym.
 • Tutaj widzimy proces skanowania. Na rzeźbie naklejone są odblaskowe znaczki ułatwiające skaning.
 • W zbliżeniu widać, że znaczki odbijają światło stając się jakby „punktami osnowy” rzeźby.
 • Tekst jak na slajdzie.
 • Do skanera producent dołącza standardowe oprogramowanie do przetwarzania pozyskanej chmury punktów. Umożliwia ono szybki i łatwy podgląd wykonanego skanu, a także wykonanie prostych operacji, jak łączenie skanów itp. Do bardziej zaawansowanych prac firma Gefos posiada oprogramowanie Geomagic.
 • Tekst ze slajdu.
 • tekst ze slajdu
 • Kolejne slajdy pokażą proces obróbki danych. Na tym zdjeciu widzimy chmurę punków pochodzącą ze skanera bez wygenerowanej powierzchni. Reprezentacją rzeźby są punkty mające współrzędne XYZ o gęstości takiej, aby jak najwierniej oddać strukturę obiektu.
 • W kolejnym kroku następuje wygenerowanie siatki trójkątów (model TIN).
 • W zbliżeniu widać, że siatka trójkątów wiernie oddaje nawet najmniejsze szczegóły rzeźby. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu oświetlenia w programie, rzeźba wygląda tak, jakby była oświetlana z danego miejsca w rzeczywistości, co poprawia plastykę obrazu i ułatwia dalszą obróbkę.
 • Następuje wygenerowanie powierzchni rzeźby…
 • a następnie łączenie poszczególnych fragmentów w całość.
 • Proces łączenia przebiega w pełni automatycznie. Tak połączona rzeźba nie ma przesunięć, ani zniekształceń z tego tytułu.
 • Na tym slajdzie widać gotowy, cyfrowy model rzeźby bez nałożonej tekstury.
 • Program Geomagic umożliwia wykonywanie prostych obliczeń takich jak pomiar odległości między poszczególnymi punktami…
 • Możliwe jest także obliczenie objętości. Można zeskanowany obiekt przedzielić płaszczyzną i sprawdzić objętość zarówno obiektu poniżej płaszczyzny, jak i powyżej.
 • tekst ze slajdu
 • Nałożona tekstura na twarz rzeźby. Wygląda bardzo realistycznie, efekt dodatkowo potęguje odpowiednia iluminacja.
 • tekst ze slajdu
 • Przykłady rzeźb dotychczas przez nas opracowanych
 • Przy inwentaryzacji zabytków tworzy się także dokumentację dotyczącą obiektów zabytkowych, w szczególności fasad budynków. Wykorzystywane przez nas skanery firmy Leica umożliwiają wykonywanie w prosty i szybki sposób pomiarów, które mogą służyć do wykonania dokumentacji obiektu.
 • tekst ze slajdu + na rysunku poniżej widzimy uproszczony model fasad całej pierzei wykonany za pomocą przetworzenia chmury punków ze skaningu laserowego.
 • Na zdjęciach zobaczymy kilka przykładów. Ważnym faktem jest, że skaner posiada wbudowany aparat i pozyskuje także informację o kolorze budynku.
 • Tutaj jest przykład opracowywania fasady budynku na podstawie skaningu laserowego.
 • I kolejna realizacja, gdzie oprócz budynku zostało także zeskanowane całe wzgórze.
 • Po więcej informacji prosimy o kontakt.
 • Gefos prezentacja skanowanie_rzezb

  1. 1. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISW prezentacji przedstawionazostanie możliwość wykorzystaniatechniki skanowania laserowegodo pozyskania danych i utworzeniatrójwymiarowych modeli rzeźb.Skanowanie laserowe i tworzenie modeli 3D rzeźb
  2. 2. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISW naszej pracy wykorzystujemyprofesjonalny sprzęt lidera technologiimobilnego skanowania 3D,amerykańskiej firmy Creaform.Sa to skanery laserowe z rodziny HandyScan 3D charakteryzujące się bardzowysoką dokładnością, dużąmobilnością i prostotą obsługi.Skanowanie laserowe i tworzenie modeli 3D rzeźb
  3. 3. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISSkanowanie laserowe i tworzenie modeli 3D rzeźb
  4. 4. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISNajważniejsze zalety rodziny skanerów laserowych Handy Scan 3D:Bardzo wysoka dokładność danych na poziomie (0,040-0,050 mm).System automatycznego pozycjonowania. Nie ma potrzeby używania zewnętrznych,dodatkowych urządzeń do wyznaczania pozycji skanera. Dzięki dwóm sensoromoptycznym skaner automatycznie określa swoje współrzędne względem skanowanegoobiektu.Duża mobilność. Podczas procesu skanowania operator może dowolnie obracaćurządzeniem, tak aby zeskanować najmniejszy nawet fragment skanowanej rzeźby.Dzięki temu do minimum ograniczona zostaje liczba martwych pól.Skanowanie laserowe i tworzenie modeli 3D rzeźb
  5. 5. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISNajważniejsze zalety rodziny skanerów laserowych Handy Scan 3D:Proces przygotowania skanera do pracy, jak i samo skanowanie jest bardzo szybki.Urządzenie na żywo przesyła dane do komputera, od razu je wizualizując. Operatormoże bardzo łatwo sprawdzić, które powierzchnie wymagają dokładniejszego pomiaru.Sam pomiar odbywa się poprzez omiatanie promieniem lasera wokół rzeźby.Niezawodność pomiarów. Skanery firmy Creaform charakteryzują się dużąniezawodnością i powtarzalnością wyników. Dla skanera nie jest istotne z jakiegomateriału została wykonana rzeźba, jaki jej jest rozmiar, kolor, ani złożoność.Skanowanie laserowe i tworzenie modeli 3D rzeźb
  6. 6. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISKalibracja skanera jest bardzo łatwa izajmuje tylko 2 minuty. Może byćwykonywana tak często, jak jest topotrzebne.Na rzeźbie umieszcza się specjalneznaczki odblaskowe, które ułatwiająskanerowi pozycjonowanie na zasadzietriangulacji poprzez dwa sensoryoptyczne.Przygotowanie do skanowania – kalibracja skanera
  7. 7. Naskenované mračno bodů3D modelkompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISSkanowanie
  8. 8. 3D modelkompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISSkanowanie
  9. 9. FotografieNaskenované mračno bodů3D modelkompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISSkanowanie
  10. 10. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISKontrola pozyskiwanych danychSkaner wysyła dane pomiarowe w czasierzeczywistym, dlatego możliwa jestkontrola danych już w trakcie pomiaru.Dzięki temu operator ma pewność, żepomiar jest kompletny i nie trzeba będziew przyszłości wykonywać dodatkowychdomiarów, co znacząco wpływa na koszt iczas opracowania wyników.
  11. 11. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISKontrola pozyskiwanych danych
  12. 12. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISDalsza obróbka w oprogramowaniu GeomagicGeomagic Studio to zaawansowane technologicznie oprogramowanie doprzetwarzania i obróbki chmury punktów pochodzącej ze skanowanialaserowego. Oferuje ono interaktywne narzędzia umożliwiające przeniesieniefizycznego obiektu w cyfrową rzeczywistość, a także pozwala na znaczniewięcej. Dzięki oprogramowaniu Geomagic możliwe jest odtwarzaniezniszczonych fragmentów, reprodukcja rzeźb, ich skalowanie orazwykonywanie takich obliczeń, jak ich powierzchnia, objętość, rozmiar czyprzekrój. Oprogramowanie umożliwia także łatwy import danych dopopularnych programów CAD.
  13. 13. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISDalsza obróbka w oprogramowaniu GeomagicDzięki oprogramowaniu Geomagic: stworzysz wirtualne muzeum, od teraz aby podziwiać rzeźby wystarczy miećdostęp do Internetu zinwentaryzujesz i zarchiwizujesz w postaci kartometrycznych cyfrowychmodeli 3D zabytki zaprojektujesz działania, jakie trzeba wykonać, aby odrestaurować zniszczonąrzeźbę wykonasz kopię rzeźby, albo jej miniaturę idealnie zachowując wszelkieproporcje możesz zobaczyć rzeźbę od środka, z nieznanej dotąd perspektywy
  14. 14. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISChmura punktów pochodząca ze skanowania laserowego
  15. 15. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISWygenerowana siatka trójkątów (metoda TIN)
  16. 16. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISWygenerowana siatka trójkątów - szczegół
  17. 17. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISŁączenie zeskanowanych danych w całość
  18. 18. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISŁączenie zeskanowanych danych w całość
  19. 19. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISŁączenie zeskanowanych danych w całość
  20. 20. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISOpracowany model 3D
  21. 21. 3D modelkompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISOpracowany model 3D
  22. 22. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISPomiar odległości na modeluMożliwy jest pomiarodległości pomiędzydwoma elementami.Program oblicza odległośćrzeczywistą, także różnicęwspółrzędnych wzdłóż osiukładu współrzędnychmodelu.
  23. 23. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISPomiar objętości na modeluW programie Geomagicmożna też obliczyćobjętość modelu.
  24. 24. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISWygenerowany model pokryty teksturąW zależności od preferencji klienta iprzeznaczenia końcowego modelu, możliwe jestnałożenie realistycznej, fotograficznej tekstury,dzięki czemu rzeźba będzie wyglądać identycznie,jak w rzeczywistości. Tak utworzony cyfrowymodel można w programie dowolnie oświetlać,dobierając oświetlenie w taki sposób, aby jaknajlepiej wydobyć fakturę rzeźby.
  25. 25. 3D modelkompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISWygenerowany model pokryty teksturą - szczegół
  26. 26. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISModel w skali 1:5Skanowanie laserowe umożliwiautworzenie kopii rzeźby zzachowaniem najmniejszychnawet szczegółów, oraz jejmodelu w skali. Na fotografii obokprzedstawiono gipsowy modelrzeźby w skali 1:5, gdzie proporcjewszystkich detali są takie same,jak w oryginalnej rzeźbie.
  27. 27. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISInne opracowania: Sala Hiszpańska Zamku w Pradze
  28. 28. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISInne opracowania: Moravská Třebová
  29. 29. HDS 3000 C10kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISWykorzystywany sprzęt
  30. 30. Skanowanie laserowe umożliwia także pozyskanie danych doutworzenia trójwymiarowego modelu obiektów oraz detaliarchitektonicznych. Rozwiązanie to jest niezwykle cenne napotrzeby inwentaryzacji zabytków.kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISNaziemne skanowanie laserowe 3D – inwentaryzacja zabytków
  31. 31. Zeskanowana chmurapunktówZdjęcie fasady Widok 2D fasadykompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISNaziemne skanowani laserowe 3D – inwentaryzacja zabytków
  32. 32. Zeskanowana chmurapunktówWidok 2D fasadykompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISNaziemne skanowanie laserowe 3D – inwentaryzacja zabytków
  33. 33. Zeskanowana chmurapunktówZdjęcie fasadykompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISNaziemne skanowanie laserowe 3D – inwentaryzacja zabytków
  34. 34. SytuacjaZeskanowanachmura punktówZdjęciekompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISNaziemne skanowanie laserowe 3D – inwentaryzacja zabytków
  35. 35. kompleksowe usługi w zakresie geodezji, fotogrametrii, 3D i GISGEFOS ® POLSKA Sp. z o.o.al. 29 Listopada 13031-406 Krakówtel.: +48 12 389 29 97fax: +48 12 389 29 97biuro@gefos.plwww.gefos.plGEFOS ® SLOVAKIA, s.r.o.Bojnická 3831 04 Bratislavatel.: +421 244 371 409fax: +421 244 371 409gefosslovakia@gefos.skwww.gefos.skGEFOS ® a.s.Kundratka 17180 82 Praha 8 - Libeňtel.: +420 284 007 044fax: +420 284 007 040gefos@gefos.czwww.gefos.czPrezentacja przygotowana na podstawie materiałów należących doGEFOS a.s.Więcej informacji:

  ×