Janusz Korczak

2,601 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,601
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
177
Actions
Shares
0
Downloads
7
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Janusz Korczak

 1. 1. Dzięki staraniom Rzecznika Praw Dziecka Sejm ustanowił rok 2012 rokiem Janusza Korczaka
 2. 2. Janusz Korczak jako pierwszy dorosły człowiek mówił o prawach dziecka. Uznawał dziecko za pełnowartościowego człowieka. Uważał, że każdy ma prawo być sobą.
 3. 3. Prawdziwe nazwisko Korczaka to Henryk Goldszmit, urodził się on 22 lipca 1878 lub 79 roku w Warszawie.W ósmym roku życia rozpoczął naukę w szkole początkowej, gdzie panował surowy porządek.
 4. 4. Tak głęboko przejął się stosowaną tam karą chłosty, że rodzice musieli zabrać go ze szkoły. Przebywając w domu i przygotowując się do pierwszej klasy gimnazjum, marzył o świecie, w którym nie będzie okrucieństwa i niesprawiedliwości.
 5. 5. Marzenia te znalazły odbicie w napisanej przez niego powieści dla dzieci „Król Maciuś Pierwszy”.
 6. 6. Główną pasją piętnastoletniego Janusza było czytanie książek. Uczęszczał do Gimnazjum Praskiego, w którym nauka odbywała się w języku rosyjskim. Nie lubił szkoły, uczył się raczej średnio, natomiast interesował się literaturą, której poświęcał cały czas wolny.
 7. 7. Ulubionym miejscem Korczaka z okresu dzieciństwa i młodości był Ogród Saski, w którym spotykał się z rówieśnikami i starszymi kolegami.
 8. 8. W roku 1898 zdał maturęi ku zaskoczeniu przyjaciół zapisał się naWydział Lekarski CesarskiegoUniwersytetu Warszawskiego orazUniwersytet Latający.
 9. 9. Organizował kolonie letnie dla dzieci i jako nauczyciel prowadził zajęcia na tajnej pensji, pracował również w bezpłatnej czytelni dla biednych dzieci, a w soboty w swoim mieszkaniu organizował zabawy dla najmłodszych.
 10. 10. W marcu 1905 roku Janusz Korczakotrzymał dyplom lekarza i podjął pracę wWarszawie w Szpitalu dla Dzieci. W ciągusiedmiu lat (1905-1912) spędzonych wszpitalu służył dzieciom jako lekarz,pedagog i pisarz.
 11. 11. W książkach prezentował swe poglądyna temat wychowania. Starał się zawszetraktować dzieci z należytymszacunkiem, akcentować ich prawa. W1912 roku został dyrektorem DomuSierot w Warszawie, gdzie opracowałoryginalny program wychowawczy.
 12. 12. Kuchnia w Domu Sierot
 13. 13. Stołówka
 14. 14. Łaźnia i sypialnia
 15. 15. Korczak stworzył miejsce, które było "domem pracy i szkołą życia" dla osieroconych dzieci. Sięgał po nieznane wówczas środki wychowawcze, takie jak:sąd koleżeński z kodeksem przebaczenia, który miał przezwyciężać negatywne sposoby zachowania dzieci oraz dążyć do ich korekty, a także inspirować dzieci,rada samorządowa zajmowała się zaspokajaniem potrzeb współmieszkańców w związku ze zgłoszonymi prośbami, petycjami, regulowała współpracę dzieci z dorosłymi,
 16. 16.  sejm dziecięcy - najważniejsza instytucja samorządu dziecięcego, jego zadaniem było: potwierdzanie lub odrzucanie praw ustanowionych przez radę samorządową, podejmowanie decyzji w sprawie świąt i ważnych wydarzeń w domu, plebiscyt życzliwości i niechęci stosowany wśród wychowanków (+ oznaczał „lubię”, - oznaczał „nie lubię”, 0 – „jest mi obojętny”), tablica do porozumiewania się z dziećmi, na której umieszczano wszelkie zawiadomienia, ogłoszenia, zarządzenia. Zmuszała wychowawcę do obmyślenia każdego przedsięwzięcia, chroniła przed pochopnymi ustnymi decyzjami, a dzieci uczyła cierpliwości w oczekiwaniu na decyzje, gazetka dziecięca „Mały Przegląd” uczyła planowej pracy, śmiałości w wypowiadaniu swych przekonań,
 17. 17. system dyżurów dzieci obejmował: pracę nad utrzymaniem czystości, pracę w kuchni, pomoc słabszym, itp.„szafa znalezionych rzeczy”, do której trafiały takie rzeczy jak, np. książka znaleziona na stole,
 18. 18. sklepikwydający o określonej porze pewne przedmioty bezpłatnie,skrzynka na listy, do której dzieci wrzucały listy z pytaniami, prośbami, skargami.
 19. 19. W 1926 roku zainicjował wydawanietygodnika dla dzieci i młodzieży „MałyPrzegląd”.
 20. 20.  W 1935 pod pseudonimem„Stary Doktor” wygłaszał w Polskim Radio pogadanki dla dzieci.
 21. 21. Wszystko przerwała wojna...
 22. 22. Dom Sierot już w 1939 roku stał sięobiektem bombardowań. Warunki dodalszej pracy stały się niezwykle trudne,mimo to Korczak robił, co mógł, by pomócswoim wychowankom, zabiegając opomoc i dary dla nich.
 23. 23. W październiku 1940 roku w stolicypowstało getto dla ludności żydowskiej.Sytuacja stawała się coraz gorsza. Onjednak wciąż poświęcał się całym sobąswojej życiowej misji, wciąż spędzał czasz dziećmi, uczył je, pomagał im.Wychowywał.
 24. 24. Niestety, wobec braku żywności i leków najmłodsi mieszkańcy getta zaczęli ginąć z głodu i wycieńczenia. Sam Korczak także był już wyczerpany. Rezygnował jednak z możliwości ucieczki z getta, pozostając do końca ze swoimi wychowankami.
 25. 25. Gdy w 1942 roku nastąpiła likwidacja getta, wraz z dziećmi trafił bydlęcym wagonem do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Tam zginął razem z nimi w komorze gazowej.
 26. 26. Był altruistą, który całe swoje życie poświęcił najmłodszym, w nich bowiem widział przyszłość i wartości, a miało to miejsce w czasach, w których to wszystko - mogłoby się wydawać - traciło sens. Twierdził, że "odnowa świata dokona się przez dziecko i wychowanie".
 27. 27. Naterenie symbolicznego cmentarza wTreblince wśród siedemnastu tysięcykamieni znajduje się jedno imienneupamiętnienie: JANUSZ KORCZAK(Henryk Goldszmit)I DZIECI.
 28. 28.  Dzieckoma prawo do bycia tym, kim jest, do życia własnym wysiłkiem i własną myślą, do poważnego i sprawiedliwego traktowania jego spraw, do wypowiadania swoich myśli, do upominania się i żądania, do protestu, do zabawy i rozrywki, do własności, niepowodzeń i łez oraz do szacunku dla niewiedzy, dla smutku, dla młodego wysiłku i ufności Janusz Korczak
 29. 29. Autor prezentacji: Anna Bednarek Biografia opracowana dzięki informacjom umieszczonym na stronie Muzeum Walki i Męczeństwa Treblinka

×