Závěrečný úkol do KPI

136 views

Published on

Published in: Sports
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
136
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Závěrečný úkol do KPI

  1. 1. Davis Cup – pohár snů Hana Urbanová UČO: 391476 ESF MUArgumentace Toto téma jsem si vybrala hned z několika důvodů. Zaprvé proto, že se Davisův poháruž po mnoho let řadí k nejprestižnějším tenisovým soutěžím a to nejen z hlediska týmů.Kapitáni jednotlivých družstev se snaží získat ty nejlepší, které mohou. Ve většině případů sejedná o hráče z top 20 okruhu ATP (Association of Tennis Professionals), což dělá zápasyještě více atraktivní. Zadruhé mě o tomto sportu zajímá téměř vše, z části proto, že jsem se muv nedávné době začala věnovat také aktivně. A v neposlední řadě díky skvělému výsledkučeského týmu v listopadu roku 2012. Název jsem zvolila „pohár snů“, protože on poháremsnů pro většinu tenistů i fanoušků skutečně je.Anotace V tomto textu byla do souvislostí dána historie Davisova poháru a jsou v něm zmíněnydůležité body tohoto období. Pro zajímavost je na konci prvního oddílu uveden aktuální žebříčekpočtu vítězství jednotlivých zemí včetně grafického zpracování. V druhém oddílu je stručně popsánhrací systém turnaje, včetně rozpisu jednotlivých dní a podmínek vítězství. V předposlední kapitole jepoměrně detailně vykreslen samotný pohár. Na konec celého textu je vložen krátký příspěvek oúspěchu českých tenistů a tenistek v celosvětovém měřítku.Klíčová slova Davis Cup, Dwight Davis, play off, singl, debl, tie-break, soutěž, turnaj, trofej
  2. 2. Historie Historie Davisova poháru (založen jako The International Lawn Tennis Challenge,označení Davis Cup získal až v roce 19451) sahá daleko až do roku 1899. Tehdy se v hlavěamerického studenta Dwighta F. Davise zrodil nápad na uskutečnění přátelského týmovéhotenisového setkání mezi USA a Velkou Británií. Z myšlenky se stala realita hned v roce 1900a historicky prvním vítězem byl tým USA. Tyto dvě země spolu hrály po další tři roky. V roce1904 se k nim přidala družstva Belgie, Francie a Rakouska, o rok později se přidalo ještěmužstvo Australasie (společná reprezentace Austrálie a Nového Zélandu, která taktovystupovala až do roku 1913). V období první světové války se soutěž z pochopitelných důvodů neuskutečňovala.První poválečné utkání se odehrálo v roce 1920, avšak důležitý milník pro české země vyvstalo rok později, kdy se k hrajícím týmům přidal i ten z tehdejšího Československa. Od té dobyse počet soutěžících neustále rozrůstal – od 11 zemí v roce 1921, přes 17 v roce 1923, 22v roce 1924, až po 33 v roce 1928. Od tohoto roku až do roku 1932 se finále turnaje přesunulana nově vybudovaný stadion Rollanda Garrose v Paříži, neboť francouzský tým během těchtošesti let soutěž ovládl. Ani během druhé světové války se neuskutečnil jediný zápas, a tak se zlatá éraamerického a australského tenisu přesunula do období mezi lety 1946 a 1973, kdy tatomužstva nedovolila žádnému jinému týmu přiblížit se vítězství. Po válce získala soutěž naatraktivitě a prestiži, což mimo jiné dokazuje i fakt, že se jí v roce 1964 účastnilo již 50 zemí. Asi nejdůležitějším datem pro českou reprezentaci byl až do loňského listopadu rok1980. Tehdy se čtveřici ve složení Ivan Lendl, Tomáš Šmíd, Jan Kodeš a Pavel Složilpodařilo vyhrát slavnou „salátovou mísu“ poprvé od vstupu Československa do tohototurnaje. V novodobé historii Davis Cupu se jej každoročně zúčastňuje přes 130 zemí z celéhosvěta a od počátku druhého tisíciletí se významně prosazuje tým Španělska, jenž získalcennou trofej už pětkrát. Stal se tedy šestým týmem v pořadí s nejvíce vítězstvími – tabulcedominují na prvním místě Spojené státy (32), na druhém Austrálie (28), o třetí a čtvrtoupříčku se dělí Francie a Velká Británie (9), na páté pozici vystupuje Švédsko (7) a na šestéNěmecko (3). Česká republika se po loňské, celkově už druhé, výhře dělí o osmé a devátémísto s Ruskem. Další čtyři týmy (Chorvatsko, Itálie, Jihoafrická republika a Srbsko)dokázaly vyhrát pouze jednou. Mužstva žádných jiných zemí si za celou historii Davisovapoháru trofej domů neodvezla2.
  3. 3. Struktura Když Dwight Davis v roce 1900 napsal dopis prezidentovi americké tenisové asociaceo myšlence celé soutěže, zmínil v něm svou naději, že struktura, kterou pro tento turnajnavrhl, bude mít úspěch3. Po 112 letech, kdy se ještě stále hraje podle jeho původního návrhua kdy na zápasy pravidelně chodí desetitisíce diváků, je více než jisté, že to úspěch je. Systém celého poháru je nyní rozdělen na takzvanou světovou skupinu (16 týmů),která systémem play off vyústí až ve finálový souboj o titul, a na 3 regionální zóny(Americká, Evroafrická, Asijskooceánská), které jsou rozděleny ještě do dalších 4 úrovní.Poražený v 1. kole světové skupiny svoji příslušnost k ní potom vždy obhajuje v barážovémutkání proti nejlepšímu týmu z první úrovně regionální zóny.[1] Jednotlivá utkání probíhají ve třech dnech (zpravidla pátek, sobota a neděle), kdyv prvním dni proběhnou dvě singlová utkání jedniček proti dvojkám, druhý den se odehrajepouze debl, a třetí den se hrají dvě singlová utkání týmových jedniček a dvojek. Zápasy sehrají na tři vítězné sety, a pokud dojde na rozhodující pátý set, nehraje se takzvaný tie-breakale na rozdíl dvou gamů. Pokud je stav po druhém dni 3:0 pro jeden z týmů, dvouhry třetíhodne se i přesto dohrávají. Pravidlo je jednoduché, turnaj ovládne tým, který vyhraje alespoň 3zápasy.
  4. 4. Trofej Davisův pohár (také znám pod pojmem salátová mísa) byl zakoupen za zhruba tisícamerických dolarů zakladatelem celé soutěže, výše zmíněným Dwightem Davisem, jakoputovní cena pro vítěze. Pohár byl vyroben v nejstarším klenotnictví Severní Ameriky Shreve,Crump & Low se sídlem v Bostonu4. Jednalo se o masivní stříbrnou mísu na salát. Během let,kdy vítězů rok od roku přibývalo, bylo nutno pod pohár postupně přidat tři oválné podstavce.Na nich jsou kolem celého obvodu uchyceny stříbrné tabulky s vyrytými daty a místyzávěrečných utkání, jmény tenistů obou finálových mužstev včetně trenérů, a jmény ostatníchzúčastěných zemí. V současné době pohár měří 110 cm, v nejširším místě podstavce má v průměru 107cm a váží přes 105 kg5. Jedná se tedy o velice masivní trofej, kterou si domů odveze vítěznýtým a pečuje o ni po celý rok až do dalšího šampionátu. Jako vzpomínkové předměty jsou provítěze i poražené ve finále připraveny malé repliky poháru.Český triumf Kromě již zmíněného vítězství v roce 1980, pozvedl český tým pohár nad hlavu ještěloňského listopadu. V celém finále, které se hrálo ve vyprodané pražské O2 aréně, byliŠpanělé jednoznačnými favority, ale mužstvo nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila, vesložení Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, Lukáš Rosol a Ivo Minář, bojovalo úspěšně až doposlední chvíle. Díky triumfu tenistů v Davis Cupu, vydařené obhajobě vítězství českýchtenistek ve Fed Cupu (týmová tenisová soutěž žen) a úspěchu na Hopman Cupu (tenisovásoutěž smíšených dvojic) tak Česká republika nyní zažívá tenisové opojení. Vyhrát všechnytyto tři turnaje v jednom roce se nepovedlo žádné jiné zemi na světě6.
  5. 5. Zdroje1 TAUSSIG, Jan. Davis Cup, fakta a zajímavosti. In: www.sportvital.cz [online]. 14. 10. 2010[cit. 2013-1-6].Dostupné z: http://www.sportvital.cz/sport/dalsi-sporty/tenis/grandslamy-a-davis-cup/davis-cup-fakta-a-zajimavosti/Důvody: Článku pana Taussiga jsem se rozhodla věřit po té, co jsem si o něm našla několikinformací. Je to poměrně úspěšný tenista a trenér, vystudoval příslušnou vysokou školu, tudížsi myslím, že danému oboru rozumí. Článek je podle mého věrohodný právě proto, že jeuveden kvalifikovaný autor i datum publikace.2 Davis Cup: Přehled vítězů a finalistů. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. SanFrancisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 2. 12. 2012 [cit. 2013-1-6].Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Davis_CupDůvody: Wikipedia obecně slouží jako dobrý zdroj pro mnoho prací. Sice nikdy není známkonkrétní autor, protože se jich na jednotlivých článcích podílí několik, ale právě protovětšině informací z toho webu důvěřuji. Protože informace jsou několikrát ověřovány aaktualizovány nadšenými uživateli, kteří se snaží udržovat s aktualizovanými a pravdivýmiinformacemi.3 DWIGHT, Davis. One mans challenging vision which spread around the globe DwightDavis founded the worlds ultimate team tennis championship 100 years ago. RobertWoodward charts the history of The Davis Cup.: [CITY Edition]. Birmingham Post. 2. 4.1999 [cit. 2013-1-6].Dostupné z: http://search.proquest.com/docview/326496418/fulltext?accountid=16531Důvody: Jedná se o jedinou monografii, kterou jsem k tomuto tématu byla schopná najít.Rozhodla jsem se jí věřit, jelikož se jedná o takzvaný fulltextový dokument, který jsemobjevila přes vyhledávací portál ProQuest. Je zde uveden autor, název periodika, datumvydání i další podrobnosti o časopisu.4 Shreve, Crump & Low. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA):Wikimedia Foundation, 2001-, 23. 9. 2012 [cit. 2013-01-06].Dostupné z: http://en.wikipedia.org/wiki/Shreve,_Crump_%26_Low5 Davis Cup: Trophy virtual tour. www.daviscup.com [online]. [cit. 2013-01-06].Dostupné z: http://www.daviscup.com/en/history/daviscuptrophy/virtual-tour-small.aspxDůvody: Této stránce důvěřuji, protože se jedná o oficiální stránku Davis Cupu a funguje podkontrolou ITF, čili informace poskytnuté na tomto webu, by za všech okolností měly býtpravdivé.
  6. 6. 6 OSLAVY TRIUMFU V DAVIS CUPU: Povedla se úžasná věc, radoval se Lendl.www.ceskatelevize.cz/sport [online]. 18. 11. 2012 [cit. 2013-01-06].Dostupné z: http://www.ceskatelevize.cz/sport/tenis/davis-cup/204081-povedla-se-uzasna-vec-radoval-se-lendl/Důvody: Web české veřejnoprávní televize je pro mne, stejně jako oficiální web Davis Cupu,důvěryhodný už pro svůj původ. Navíc z vlastních zkušeností vím, že informace na němposkytnuté jsou vždy správné a podložené důkazy. Navíc má ve většině případů uvedenéhoautora a vždy datum publikace.Citace[1] TAUSSIG, Jan. Davis Cup, fakta a zajímavosti. In: www.sportvital.cz [online]. 14. 10.2010 [cit. 2013-1-6].Dostupné z: http://www.sportvital.cz/sport/dalsi-sporty/tenis/grandslamy-a-davis-cup/davis-cup-fakta-a-zajimavosti/

×