Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Perakendenin Mobil Yüzü - SAP Araştırma Sonuçları - Türkçe Altyazılı

1,255 views

Published on

SAP tarafından yapılan ve perakende sektöründe mobilin gelişmesine ışık tutacak bilgiler içeren sunumu biz sadece Türkçeye çevirdik. Emeklerine sağlık. Teşekkür ediyor, daha çok kişiye ulaşmaası için paylaşıyoruz. Orijinal sunum için link: http://slidesha.re/1d5vsVV

Published in: Technology

Perakendenin Mobil Yüzü - SAP Araştırma Sonuçları - Türkçe Altyazılı

  1. 1. PERAKENDENİN MOBİL YÜZÜ Mobil Teknolojiler müşteri deneyimlerini, mağaza içi etkileşimini ve perakende stratejilerini nasıl değiştiriyor? Brought to you by SAP. Research by TechValidate. http://www.techvalidate.com/product-research/sap-retail.com
  2. 2. PERAKENDENİN YENİ GERÇEĞİ SAP Perakende kullanıcılarına, gelecek 5 yılda yüz yüze gelecekleri ve onlar için en önemli olacak konuları sorduk. Şunları söylediler: 68% 67% 53% satışların mobil, sosyal ve online etkileşimlerle güdülenmesi sürekli ve kişiselleştirilmiş müşteri deneyimlerinin çoklu kanallardan paylaşılması Doğru ürün kompozisyonunun planlanması ve sunulması %68’den çok daha fazla perakendeci iş stratejilerinin mobile entegrasyonu konusunda endişeli.
  3. 3. PERAKENDENİN YENİ GERÇEĞİ Müşterileri, sadakat açısından mağazada alış veriş yaparken bağlamak hayatidir. SAP Retail müşterilerinin bazıları, mağaza içi müşteri bağlama tekniklerini, önem sırası ile şöyle sıraladılar: Mağaza elemanı 81% Müşteri Akıllı Telefon Uygulamaları 42% Kiosk ve Dijital Sinyaler 37% Lokasyon bazlı mobil kupon verilmesi 31% Mobil WEB Sitesi 29% QR kodlar 24% SMS mesajlar 18% İnsan-İnsana ilişki hala baskın olmasına rağmen, en iyi 7 bağlama tekniğinin 5 i mobilite ile gerçekleşiyor.
  4. 4. PERAKENDEDE MOBİLİN KABULÜ Perakendeciler operasyonlarında mobili nasıl kullanıyorlar? İşte araştırmamıza verdikleri yanıtlar: 58% 49% 41% Mobile uyumlu Web siteleriyle Markaya özel Web Siteleriyle Mobil Reklamlarla Hemen hemen tüm perakende operasyonları işi büyütmek için mobil uygulamalar arttırıyorlar. 27% 25% Mağaza personeline özel mobil uygulamalarla Lokasyon bazlı kopon vererek
  5. 5. SOSYAL ALIŞVERİŞÇİLER Mobil cihazlar sayesinde alışveriş gerçek zamanlı bir sosyal etkinliğe dönüşüyor. Bu yeni bilgi kaynağını perakendecilerin nasıl kullandığına dair sonuçlar aşağıda: Operasyonel iyileştirmeler için fırsat alanları saptanıyor 56% Müşterinin marka algısı gözlemleniyor 52% Sosyal data kilit süreçlerle entegre ediliyor 52% Müşteri başvuruları alınıp, yanıtlanıyor 47% Ürün ve servisler hakkındaki iletişimi izlieniyor 39% Rakipler hakkında neler söylendiği öğreniliyor 33% Yanıt verenlerin çoğu müşterilerini daha iyi anlamak için, sosyal datayı promosyon planlarına, tedarik zincirine ve diğer kilit süreçlere entegre ediyor.
  6. 6. ELİMİZDEKİ PERAKENDE ÇÖZÜMLER Perakende operasyonunuzdaki sorunlar ne olursa olsun, SAP rekabette öne çıkmanızı sağlayacak çözümleri sunmaya hazır… SAP’nin Inovatif mobil çözümler de içeren perakende operasyonları için sunabileceklerine dair daha fazla bilgi için lütfen ziyaret edin; SAP Retail today.
  7. 7. ELİMİZDEKİ PERAKENDE ÇÖZÜMLER Perakende operasyonunuzdaki sorunlar ne olursa olsun, SAP rekabette öne çıkmanızı sağlayacak çözümleri sunmaya hazır… SAP’nin Inovatif mobil çözümler de içeren perakende operasyonları için sunabileceklerine dair daha fazla bilgi için lütfen ziyaret edin; SAP Retail today.

×