Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Case study: Jak zorganizować magazyn? 200 a 2000 paczek. Paweł Fornalski

869 views

Published on

Prezentacja z konferencji eDelivery 2016. www.edelivery2016.pl

Published in: Business
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Case study: Jak zorganizować magazyn? 200 a 2000 paczek. Paweł Fornalski

 1. 1. Jak zorganizować magazyn i wysyłkę? Paweł Fornalski - CEO, IAI S.A. Contact www.iai-shop.com/contact Case study: wysyłanie 200, 2000 i 20000 paczek miesięcznie w sklepie internetowym.
 2. 2. Pojęcie WMS, które się przyda System WMS (ang. Warehouse Management System), czyli system zarządzania magazynem, jest niezbędny, aby średni i duży sklep internetowy mógł szybko, tanio i bezbłędnie realizować zamówienia swoich klientów. Jego celem jest zamiana często spotykanego chaosu w sprawny, powtarzalny i kontrolowany proces wysyłkowy. Przy wykorzystaniu WMS ilość pomyłek spada praktycznie do zera, a klienci na czas otrzymują dokładnie to, co zamówili w Twoim sklepie internetowym.
 3. 3. Typowa historia sklepu internetowego, który ma szansę na sukces Aby zrozumieć jak, należy zrozumieć po co:
 4. 4. Typowa historia rozwoju sklepu internetowego 1. Start na czymkolwiek. Mam jednoosobową firmę lub mały zespół i liczy się każde zamówienie. 2. Osiągamy 200 zamówień (10/dzień), przestaje być łatwo, ale dajemy radę na własnych „patentach”. Pojawiają się pracownik. 3. Osiągamy 500 zamówień (25/dzień). Powoli przestajemy ogarniać. 4. Osiągamy 1000 zamówień (50/dzień). zaczynają się skargi, ale dbamy o klienta, więc wysyłamy gratisy i jakoś idzie do przodu.
 5. 5. Typowa historia rozwoju sklepu internetowego 5. Zaczynamy rozglądać się za czymś dedykowanym, co lepiej zrealizuje nasze pomysły na organizację procesu obsługi klienta. 6. W święta dochodzimy do 4000 zamówień (200/dzień). Jest katastrofa. 1. Nie panujemy nad tym, a klienci dzwonią wściekli. Na serio szukamy oprogramowania dedykowanego, odkrywamy WMSy, które kosztują kilkaset tysięcy. Szukamy inwestora. Chcemy zatrudnić więcej osób.
 6. 6. Typowa historia rozwoju sklepu internetowego 8. Wróciliśmy na poziom 2500 zamówień. Zastanawiamy się co czy iść w promocję i co robimy nie tak, że wydajemy pieniądze, a nie dajemy rady poza świętami przebić średniej 2000-2500 zamówień. 9. Mamy kilku konkurentów. Ilość zamówień spadła do 1500. Znaleźliśmy inwestora więc wydajemy 2 mln zł na nasz WMS i wymienimy system sklepu internetowego. Czekamy na dobry moment.
 7. 7. Typowa historia rozwoju sklepu internetowego 10.W ramach wdrożenia WMS, firma która go wdraża narzuca nam nowe procedury do których się przystosowujemy. Wszystko idzie lepiej i sprawniej. Szkoda tylko, że nasza konkurencja, rozwinęła się tak bardzo, bo zupełnie nie wykorzystujemy naszej infrastruktury. 5. Szukamy klientów na usługi fulfillment (próbujemy znaleźć innych, którzy chcieliby przez nas wysyłać towar do swoich klientów ;)
 8. 8. Jak się kończą takie historie? Oto:
 9. 9. Wspomnijmy tylko Hoopla lub Merlin
 10. 10. Typowy syndrom, że sklep nie może pokonać bariery 5000 zamówień: Wynagradzam moich pracowników, od ilości obsłużonych zamówień, a rozwój sklepu to po prostu kwestia zatrudnienia większej ilości obsługi.
 11. 11. Typowy magazyn sklepu internetowego, który napotyka na barierę rozwoju.
 12. 12. Metoda znana jest od 100 lat. To „taśma produkcyjna”. Jak inaczej to zorganizować, aby zwiększyć wydajność i jakość?
 13. 13. Regał 1 Rega ł2 Regał 1 Regał 3 Rega ł4 Biuro: księgowanie, obsługa klienta itp. Pakowani e Weryfikacj a Wydawani e kurierom
 14. 14. Regał 1 Pakowani e Weryfikacj a Wydawani e kurierom Biuro: księgowanie, obsługa klienta itp. Regał 1 Rega ł2 Regał 1 Regał 3 Rega ł4
 15. 15. To właśnie taki sposób organizacji stosuje Amazon (gdy nie stosuje robotów).
 16. 16. Typowe argumenty na „nie” przed wprowadzeniem „taśmy produkcyjnej”: 1. Nie mamy kodów kreskowych na towarach. 2. Nasz asortyment jest nietypowy (mój ulubieniec). 3. Mamy za dużo różnych towarów, aby to wprowadzić. 4. Pan Janek (magazynier) jest niezastąpiony i nie podobają mu się zmiany / nie mamy teraz czasu. 5. Nasza branża jest unikalna i ludzie, którzy u nas pracują muszą się znać na towarach, sprawdzając je przed wysłaniem. 6. To są rozwiązania, które warto wprowadzać dopiero gdy sklep jest bardzo duży (czyli kiedy?)
 17. 17. Jak poprawić proces logistyki i obsługi klienta? Kilka praktycznych rad:
 18. 18. Schemat obsługi zamówienia w WMS z weryfikacją zamówień i listami pakowania dla różnych lokalizacji
 19. 19. Moduł weryfikacji – nie wszystkie towary zostały zweryfikowane
 20. 20. Moduł weryfikacji – wszystkie towary zostały zweryfikowane. Generowane są wydruki np. dla kuriera i ustawiany odpowiedni status.
 21. 21. Można dodać sprzętowe kolektory danych lub skanery kodów kreskowych i odpowiednie programy tj. np. IAI Scanner
 22. 22. Autorskie rozwiązanie na problem sortowania wydruków (np. 10 ryz papieru)
 23. 23. ... i inne rozwiązania dotykowe, sprzętowe
 24. 24. Podstawą są kody kreskowe na każdym SKU. To nie jest aż takie trudne.
 25. 25. Stawiaj na samoobsługę  Publikuj poradniki.  Pokazuj aktualne informacje o dostępności, najlepiej z ilością.  Zawsze przedstawiaj i wyliczaj automatycznie rabaty podczas zakupów.  Udostępnij możliwość edycji zamówienia po złożeniu.  Daj możliwość wygenerowania zwrotu, ze wszystkimi dokumentami i śledzeniem postępów i cash-back.  Buduj konfiguratory towarów, z wyłączaniem opcji zabronionych, pokazuj właściwe opcje przesyłki i koszty oraz dostępność.
 26. 26. Konfigurator roweru, z wyliczaniem ceny, dostępności itp.
 27. 27. Konfigurator sofy, z wyliczaniem ceny, prezentacją możliwości konfiguracji itp.
 28. 28. Kreator zwrotu zakupionych towarów. Obsługę sklepu zastępuje system samoobsługowy, zwiększający przy okazji satysfakcję klienta.
 29. 29. Kreator zwrotu zakupionych towarów. Obsługę sklepu zastępuje system samoobsługowy, zwiększający przy okazji satysfakcję klienta.
 30. 30. Na koniec procesu, klient otrzymuje możliwość wydrukowania właściwych dokumentów, a zwrot stworzony czeka na dostawę zwrotną towaru.
 31. 31. IAI we współpracy z Pocztą Polską organizuje przesyłki zwrotne za 7,50zł netto.
 32. 32. Jaki WMS wybrać? W 99% można wykorzystać oprogramowanie sklepowe dla sklepów z kategorii 5000+. Jest ono gotowe do użycia, a wystarczy je uruchomić i przystosować swoje procesy do jego logiki. W 1% przy bardzo nietypowych procesach logistycznych, gdy skala uzasadnia duże inwestycje, warto zakupić i wdrożyć konfigurowalny w pełni WMS. W 0% żaden.
 33. 33. Co robimy w IAI dla polskich i zagranicznych firm?  Jest najbardziej zaawansowanym (posiadającym wbudowany WMS), rozwijanym nieustannie od 2000r. systemem w SaaS umożliwiającym sprzedaż detaliczną i hurtową w internecie i POS (prawdziwy omni-channel)  To infrastruktura serwerowa, system operacyjny i w pełni autorskie oprogramowanie, dające prawie 100% SLA  Kompleksowa obsługa: opieka graficzna, serwisowa, szkolenia, wdrożenia  Darmowy i nielimitowany support  Efektywne koszty biznesu od 139zł dla małych i 799zł dużych  Dedykowane rozwiązania dla wymagających
 34. 34. Co odróżnia IAI od konkurencji?  IAI-Shop.com jest dla profesjonalnych sprzedawców, a tych skuteczność mierzy się ilością paczek (Sklepy 5000+)  Ze sprzedaży SaaS uczyniliśmy misję i filozofię  Dajemy nieograniczone wsparcie techniczne w cenie = dbamy o jakość  Oferujemy tylko jedną wersję systemu  Stale rozwijamy się od 16 lat  Oferujemy dowolny wygląd strony pod swoją domeną, każda firma działa na własny rachunek odrębnie od innych  Jesteśmy transparentni, wiarygodni i otwarci
 35. 35. Więcej informacji: Polskie sklepy: www.iai-shop.com Sklepy zagraniczne: www.idosell.com/shop
 36. 36. Dziękuję za uwagę Paweł Fornalski - CEO, IAI S.A. Contact www.iai-shop.com/contact Sklepy i hurtownie internetowe Outsourcing się opłaca Najlepsze sklepy internetowe

×