SlideShare a Scribd company logo
1 of 29
OBJEKTIVAT:
TE LISTOJME 14 ELEMENTET ME TE
RENDESISHME NE ORGANIZMIN TONE DHE
TE PERSHKRUAJME ROLIN E TYRE.
TE NJIHEMI ME SEMUNDJET QE
SHKAKTOHEN NGA MUNGESA E KETYE
ELEMENTEVE.
DISA ELEMNTE VDEKJEPRURES.
KURIOZITETE TE NDRYSHME .
TRUPI YNE ESHTE NJE MAKINE TEJET E NDERLIKUAR. KA ME MIJERA
VJET QE NJEREZIT PERPIQEN TE KUPTOJNE SI FUNKSIONON TRUPI
YNE E MEGJITHATE SHUME MISTERE NUK JANE ZGJIDHUR SI P.SH. SI
PUNON TRURI YNE, PERSE NA ZE LEMZA.
PO NJE GJE TASHME E -
DIME ME SIGURI: TRUPI YNE PERBEHET NGA UJI, KARBONI DHE DISA
ELEMENTE TE THJESHTA KIMIKE, QE MUND TE GJENDEN NGADO. NE
TE VERTETE, TE GJITHE ATOMET E DOMOSDOSHME PER NDERTIMIN E
TRUPIT TE NJERIUT, MUND T'I GJENI NE OBORRIN E SHTEPISE SUAJ.
IMAGJINONI SIKUR TE NDERTONI NGA FILLIMI NJE TRUP NJERIU, DUKE
PERDORUR PERBERESIT ME TE THJESHTE TE MUNDSHEM. PER KETE
DO T'JU DUHESHIN VETEM 13 ELEMENTE KIMIKE.
1. 65 % Oksigjen.
Elementi oksigjen ze dy te tretat e trupit tuaj, kryesisht ne
formen e ujit (H2O). Ju gjithashtu thithni oksigjen nga ajri sa
here qe merrni fryme.
2. 18 % Karbon.
Pothuajse nje e pesta e trupit tuaj eshte karbon - i njejti element
nga i cili perbehet qymyri, diamanti dhe grafiti i lapsit. Atomet e
karbonit krijojne zinxhire te gjate, duke formuar boshtin e te
gjitha molekulave me komplekse brenda jush.
3. 10 % Hidrogjen.
Hidrogjeni eshte elementi me I zakonshem ne gjithesi e
njekohesisht ka edhe atomet me te vogla.
4. 3 % Azot.
Nje thes me pleh kimik permban thuajse te njejten sasi azoti
sa nje trup mesatar njeriu.
Azoti eshte nje nga perberesit kryesore te muskujve tuaj. Ai
eshte edhe perberesi kryesor i ajrit.
5. 1 % Fosfor.
Ky element ben qe te ndizen flake kunjat e shkrepesve. Ai
gjithashtu forcon dhembet dhe kockat tuaja, formon
membranat e qelizave dhe ndihmon ne transmetimin e
energjise.
6. 0,35 % Kalcium.
Sapuni i tualetit perbehet nga kalciumi. Kalciumi gjithashtu i
mban levizjet e trupit tuaj te baraspeshuara kimikisht.
7. 0,15 % Klor.
Klori eshte nje gaz i gjelber vdekjeprures, qe perdoret
per te prodhuar zbardhuesit. Ne trupin e njeriut, ai lidhet
me natriumin duke formuar kripen e gjelles (klorurin e
natriumit).
8. 0,15 % Natrium.
Natriumi eshte gjysma tjeter e klorurit te natriumit
(kripes). Natriumi i ben levizjet e trupit tuaj po aq te
kripura sa edhe uji i detit.
9. 0,05 % Magnez.
Drita e bardhe ndriçuese e fishekzjarreve vjen nga
djegia e magnezit. Ne trupin tuaj magnezi forcon
sistemin tuaj imunitar dhe ndihmon ne gjallerimin e
nervave dhe tkurrjen e muskujve.
10. 0,25 % SQUFUR.
SQUFURI ESHTE NJE PJESE E ZEVENDESUESHME E PROTEINAVE DHE
NDIHMON NE MPIKSJEN E GJAKUT. ËSHTE GJITHASHTU SHKAKTARI I
ERES SE KEQE TE GAZRAVE TRUPORE, VEZEVE TE PRISHURA APO
PELLGJEVE ME UJE TE NDENJUR.
11. 1,6 % KALCIUM.
KALCIUMI ESHTE ELEMENTI QE I BEN TE FORTA GUASKAT E DETIT,
SHKUMESIN DHE MERMERIN. AI BEN TE NJEJTEN GJE ME DHEMBET
DHE KOCKAT TUAJA DHE, GJITHASHTU, MBAN NE PUNE ZEMREN DHE
MUSKUJT TUAJ.
12. 0,008 % HEKUR.
NE GJAKUN TUAJ KA HEKUR TE MJAFTUESHEM SA PER NJE
GOZHDE. HEKURI, KUR LIDHET ME OKSIGJENIN BEHET I GJAKUT,
DHE KJO ESHTE ARSYEJA PSE GJAKU DHE NDRYSHKU JANE TE KUQ.
13. 0,00004 % Jod.
Ne trupin tuaj ka me pak se nje maje luge jod, megjithate, pa te do te
vdisnit. Jepini jod larvave dhe ato kthehen ne bretkosa.
Per nje trup te perkryer ju nevojitet gjithashtu nje sasi e vogel bakri, zinku,
mangani, kobalti, litiumi, stronciumi, alumini, silici, plumbi dhe arseniku.
Nje trup mesatar permban edhe rreth 90 miligram uran.
MUNGESA E KALCIUMIT
Osteoporoza eshte nje semundje kockash.Kockat
dobesohen dhe humbin fuqine e tyre prandaj dhe kane
tendence te thyhen . Njerez me kete semundje kane nje risk
per plasaritje edhe ne levizje te perditshme si p.sh.duke u
perkulur por dhe duke u kollitur . Zhvillimi I kesaj
semundjeje mund te shfaqet per shkak te ndryshimeve te
hormoneve te grate, mungesa e kalciumit , prezenca e
tiroideve ose konsumimi I madh I alkolit dhe duhanit. Kjo
semundje nga statistikat eshte me e perhapur tek grate e
races se bardhe dhe te verdhe , aziatike. Eshte me e rralle
tek grate e races se zeze. Mjekimi I pershtatshem I
osteoporozes mund te jape perparime ne mirembajtjen e
sasise se kockave dhe mund te pakesoje simptomat qe
mund te shfaqen.
Mungesa e Hekurit
Mungesa e hekurit eshte shkaku me I shpeshte I
anemise , madje e shfaqjes se
saj eshte me e shpeshte tek femrat Anemi e
perkthyer ne shqip , do te thote
pagjakesi Klinikisht , diagnoza e anemise
vendoset kur ka ulje te nivelit te
hemoglobines Anemi , apo varferimi I gjakut eshte
pakesim I numrit te
rruazave te kuqe te gjakut ose pakesim I
Hemoglobines ne rruazat e kuqe te
gjakut , ose I te dyjave ketyre se bashku. Shkaqet
e anemise jane te ndryshme
dhe po keshtu simptomat e saj jane te ndryshme
dhe kurohen sipas shkakut.
Nje nga nderlikimet qe sjell ne organizem eshte ajo qe ne
popull njihet si
“gusha” ,qe s’eshte gje tjeter veçse zmadhimi I gjendres
tiroide. Gjendra
tiroide eshte nje gjender e vogel , e cila ndodhet ne
pjesen e perparme te
qafes. Hormonet qe prodhon tiroidja ndikojne ne
funksionimin e organeve
te trupit te njeriut . Por , qe kjo gjender te punoje
normalisht I nevojitet sasia e duhur e jodit.
Kur mungon jodi , kjo gjender perpiqet ta perballoje kete
,duke u zmadhuar
per te kapur sa me teper jod . Keshtu shfaqet “gusha”.
MUNGESA E JODIT
MUNGESA E MAGNEZIT
1) Komplikimet ne funksionimin e organeve
jetesore.
2) Probleme ne lekure te shkaktuara nga stresi
dhe ngacmimet .
3) Rritja e nivelit te kolesterolit ne gjak.
Rritja e kolesterolit ne gjak behet shkak per nje
sere semundjesh dhe sidomos per semundjen
e zemres. Rritja e kolesterolit shfaqet qe ne
moshen 40- vjeçare ,por , ka raste edhe me
perpara. Ndodh te na ndjeke kudo , pa u
larguar per asnje momente.
DISA ELEMENTE VDEKJEPRURES
1.Antimoni vjen nga djegjet e fosileve .100mg te tij shkaktojne
vdekjen.
2.Arseniku vjen nga pesticidet .130mg shkaktojne kancer
3.Kadmiumi vjen nga prodhimi i
baterive ,llaqeve,detergjenteve.Shkakton helmim.
4.Kromi vjen nga industria e galvanizmit.Shkakton kancer me se
tepermi te mushkerive.
5.Bakri eshte helmues vjen nga industria e perpunimit te
bakrit.Shkakton helmim dhe demton melçine.
6.Merkuri vjen nga insekticidet.Helmimet me merkur eshte
dekjeprures.
7.Berliumi vjen nga djegjet e fosileve .Shkakton kancer.
8.Nikeli vjen nga perdorimi si katalizator dhe perberes çeliqeve
speciale eshte teper helmues.
9.Selenivjen nga perdorimi i gomes ,industrine elektronike,eshte
vdekjeprures dhe kancerogjen.
10.Plumbi vjen nga shkarkimmet e tetraetilit te plumbit eshte
helmues dhe kancerogjen.
11-.Zinku vjen nga derdhjet fonderike ne industri eshte helmues
PUNOI:
FRANCESKA SALIU DHE
ALISA XHANI

More Related Content

What's hot

Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Xhesiana Muka
 
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeDieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeRiku Verri
 
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE Universiteti Politeknik Tirane
 
Projekt ne fizike
Projekt ne fizikeProjekt ne fizike
Projekt ne fizikeDaniela Ela
 
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
 PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIKKleaHaka
 
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutmikaela basha
 
Kimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKlarisa Klara
 
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)Melissa Cani
 
Te ushqyerit shendetshem
Te ushqyerit shendetshemTe ushqyerit shendetshem
Te ushqyerit shendetshemDarla Evangjeli
 
Figurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtareolinuhi
 
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.ronela hasanaj
 
Kimia
KimiaKimia
KimiaHome
 
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEMELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEMAltin Emiri
 
iliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesssuseree34b8
 
Hebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriDonikaLici
 

What's hot (20)

Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
 
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshmeDieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
Dieta e balancuar - një jetë e shëndetshme
 
Mjedisi
MjedisiMjedisi
Mjedisi
 
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
NJE USHQYERJE E MIRE PER NJE TRUP E MENDJE TE SHENDOSHE
 
Projekt ne fizike
Projekt ne fizikeProjekt ne fizike
Projekt ne fizike
 
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
 PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
 
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
 
Kimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisit
 
PROJEKT KIMIE : Elementi Galvanik
PROJEKT KIMIE : Elementi Galvanik PROJEKT KIMIE : Elementi Galvanik
PROJEKT KIMIE : Elementi Galvanik
 
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (kaliumi)
 
Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!
Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!
Forcat endogjene dhe ekzogjene !!!!
 
Ngrohja globale
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globale
 
Te ushqyerit shendetshem
Te ushqyerit shendetshemTe ushqyerit shendetshem
Te ushqyerit shendetshem
 
Figurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtare
 
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
 
Kimia
KimiaKimia
Kimia
 
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEMELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM
 
iliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliades
 
Hebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në Shqipëri
 

Similar to elementet kimik dhe roli i tyre

Projekt 2
Projekt 2Projekt 2
Projekt 2Mersi
 
kimi gjimnazi sami frasheri
kimi gjimnazi sami frasheri kimi gjimnazi sami frasheri
kimi gjimnazi sami frasheri elonaharizi
 
Elementët kimikë
Elementët kimikë Elementët kimikë
Elementët kimikë Esmer Alda
 
Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut Google
 
Projekt kimi (1)
Projekt kimi (1)Projekt kimi (1)
Projekt kimi (1)ermela01
 
Roli i elementeve ne organizmin tone
Roli i elementeve ne organizmin tone Roli i elementeve ne organizmin tone
Roli i elementeve ne organizmin tone Klodjan Hoxha
 
Roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriutRoli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriutLejdia Pashaj
 
Biologji osteoporoza
Biologji osteoporozaBiologji osteoporoza
Biologji osteoporozaXhoana Pepa
 
Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
Ndikimi i pH në jetën e njeriut. Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
Ndikimi i pH në jetën e njeriut. Darla Evangjeli
 
Aparati i ekskretimit
Aparati i ekskretimitAparati i ekskretimit
Aparati i ekskretimitMatilda Gremi
 
Armiqtë e shëndetit
Armiqtë e shëndetitArmiqtë e shëndetit
Armiqtë e shëndetitGerta Hoxha
 
Kimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza ShtazoreKimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza ShtazoreDenisa Caushi
 
Duhanidrogaalkoli 130424111249-phpapp02
Duhanidrogaalkoli 130424111249-phpapp02Duhanidrogaalkoli 130424111249-phpapp02
Duhanidrogaalkoli 130424111249-phpapp02Emáá SiiŊăŋîî
 
biologjia dhe shendeti
biologjia dhe shendetibiologjia dhe shendeti
biologjia dhe shendetiArens Rapushi
 
Duhani,Droga,Alkoli
Duhani,Droga,AlkoliDuhani,Droga,Alkoli
Duhani,Droga,AlkoliAba Abush
 

Similar to elementet kimik dhe roli i tyre (20)

Projekt 2
Projekt 2Projekt 2
Projekt 2
 
kimi gjimnazi sami frasheri
kimi gjimnazi sami frasheri kimi gjimnazi sami frasheri
kimi gjimnazi sami frasheri
 
Elementët kimikë
Elementët kimikë Elementët kimikë
Elementët kimikë
 
Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
 
KIMI
KIMIKIMI
KIMI
 
Projekt kimi (1)
Projekt kimi (1)Projekt kimi (1)
Projekt kimi (1)
 
Roli i elementeve ne organizmin tone
Roli i elementeve ne organizmin tone Roli i elementeve ne organizmin tone
Roli i elementeve ne organizmin tone
 
Roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriutRoli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
 
Kimi
KimiKimi
Kimi
 
PROJEKT.pptx
PROJEKT.pptxPROJEKT.pptx
PROJEKT.pptx
 
kimi
kimi kimi
kimi
 
Biologji osteoporoza
Biologji osteoporozaBiologji osteoporoza
Biologji osteoporoza
 
Biologji
BiologjiBiologji
Biologji
 
Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
Ndikimi i pH në jetën e njeriut. Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
 
Aparati i ekskretimit
Aparati i ekskretimitAparati i ekskretimit
Aparati i ekskretimit
 
Armiqtë e shëndetit
Armiqtë e shëndetitArmiqtë e shëndetit
Armiqtë e shëndetit
 
Kimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza ShtazoreKimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza Shtazore
 
Duhanidrogaalkoli 130424111249-phpapp02
Duhanidrogaalkoli 130424111249-phpapp02Duhanidrogaalkoli 130424111249-phpapp02
Duhanidrogaalkoli 130424111249-phpapp02
 
biologjia dhe shendeti
biologjia dhe shendetibiologjia dhe shendeti
biologjia dhe shendeti
 
Duhani,Droga,Alkoli
Duhani,Droga,AlkoliDuhani,Droga,Alkoli
Duhani,Droga,Alkoli
 

elementet kimik dhe roli i tyre

 • 1.
 • 2. OBJEKTIVAT: TE LISTOJME 14 ELEMENTET ME TE RENDESISHME NE ORGANIZMIN TONE DHE TE PERSHKRUAJME ROLIN E TYRE. TE NJIHEMI ME SEMUNDJET QE SHKAKTOHEN NGA MUNGESA E KETYE ELEMENTEVE. DISA ELEMNTE VDEKJEPRURES. KURIOZITETE TE NDRYSHME .
 • 3. TRUPI YNE ESHTE NJE MAKINE TEJET E NDERLIKUAR. KA ME MIJERA VJET QE NJEREZIT PERPIQEN TE KUPTOJNE SI FUNKSIONON TRUPI YNE E MEGJITHATE SHUME MISTERE NUK JANE ZGJIDHUR SI P.SH. SI PUNON TRURI YNE, PERSE NA ZE LEMZA. PO NJE GJE TASHME E - DIME ME SIGURI: TRUPI YNE PERBEHET NGA UJI, KARBONI DHE DISA ELEMENTE TE THJESHTA KIMIKE, QE MUND TE GJENDEN NGADO. NE TE VERTETE, TE GJITHE ATOMET E DOMOSDOSHME PER NDERTIMIN E TRUPIT TE NJERIUT, MUND T'I GJENI NE OBORRIN E SHTEPISE SUAJ. IMAGJINONI SIKUR TE NDERTONI NGA FILLIMI NJE TRUP NJERIU, DUKE PERDORUR PERBERESIT ME TE THJESHTE TE MUNDSHEM. PER KETE DO T'JU DUHESHIN VETEM 13 ELEMENTE KIMIKE.
 • 4.
 • 5. 1. 65 % Oksigjen. Elementi oksigjen ze dy te tretat e trupit tuaj, kryesisht ne formen e ujit (H2O). Ju gjithashtu thithni oksigjen nga ajri sa here qe merrni fryme. 2. 18 % Karbon. Pothuajse nje e pesta e trupit tuaj eshte karbon - i njejti element nga i cili perbehet qymyri, diamanti dhe grafiti i lapsit. Atomet e karbonit krijojne zinxhire te gjate, duke formuar boshtin e te gjitha molekulave me komplekse brenda jush. 3. 10 % Hidrogjen. Hidrogjeni eshte elementi me I zakonshem ne gjithesi e njekohesisht ka edhe atomet me te vogla.
 • 6. 4. 3 % Azot. Nje thes me pleh kimik permban thuajse te njejten sasi azoti sa nje trup mesatar njeriu. Azoti eshte nje nga perberesit kryesore te muskujve tuaj. Ai eshte edhe perberesi kryesor i ajrit. 5. 1 % Fosfor. Ky element ben qe te ndizen flake kunjat e shkrepesve. Ai gjithashtu forcon dhembet dhe kockat tuaja, formon membranat e qelizave dhe ndihmon ne transmetimin e energjise. 6. 0,35 % Kalcium. Sapuni i tualetit perbehet nga kalciumi. Kalciumi gjithashtu i mban levizjet e trupit tuaj te baraspeshuara kimikisht.
 • 7.
 • 8. 7. 0,15 % Klor. Klori eshte nje gaz i gjelber vdekjeprures, qe perdoret per te prodhuar zbardhuesit. Ne trupin e njeriut, ai lidhet me natriumin duke formuar kripen e gjelles (klorurin e natriumit). 8. 0,15 % Natrium. Natriumi eshte gjysma tjeter e klorurit te natriumit (kripes). Natriumi i ben levizjet e trupit tuaj po aq te kripura sa edhe uji i detit. 9. 0,05 % Magnez. Drita e bardhe ndriçuese e fishekzjarreve vjen nga djegia e magnezit. Ne trupin tuaj magnezi forcon sistemin tuaj imunitar dhe ndihmon ne gjallerimin e nervave dhe tkurrjen e muskujve.
 • 9.
 • 10. 10. 0,25 % SQUFUR. SQUFURI ESHTE NJE PJESE E ZEVENDESUESHME E PROTEINAVE DHE NDIHMON NE MPIKSJEN E GJAKUT. ËSHTE GJITHASHTU SHKAKTARI I ERES SE KEQE TE GAZRAVE TRUPORE, VEZEVE TE PRISHURA APO PELLGJEVE ME UJE TE NDENJUR. 11. 1,6 % KALCIUM. KALCIUMI ESHTE ELEMENTI QE I BEN TE FORTA GUASKAT E DETIT, SHKUMESIN DHE MERMERIN. AI BEN TE NJEJTEN GJE ME DHEMBET DHE KOCKAT TUAJA DHE, GJITHASHTU, MBAN NE PUNE ZEMREN DHE MUSKUJT TUAJ. 12. 0,008 % HEKUR. NE GJAKUN TUAJ KA HEKUR TE MJAFTUESHEM SA PER NJE GOZHDE. HEKURI, KUR LIDHET ME OKSIGJENIN BEHET I GJAKUT, DHE KJO ESHTE ARSYEJA PSE GJAKU DHE NDRYSHKU JANE TE KUQ.
 • 11.
 • 12. 13. 0,00004 % Jod. Ne trupin tuaj ka me pak se nje maje luge jod, megjithate, pa te do te vdisnit. Jepini jod larvave dhe ato kthehen ne bretkosa. Per nje trup te perkryer ju nevojitet gjithashtu nje sasi e vogel bakri, zinku, mangani, kobalti, litiumi, stronciumi, alumini, silici, plumbi dhe arseniku. Nje trup mesatar permban edhe rreth 90 miligram uran.
 • 13. MUNGESA E KALCIUMIT Osteoporoza eshte nje semundje kockash.Kockat dobesohen dhe humbin fuqine e tyre prandaj dhe kane tendence te thyhen . Njerez me kete semundje kane nje risk per plasaritje edhe ne levizje te perditshme si p.sh.duke u perkulur por dhe duke u kollitur . Zhvillimi I kesaj semundjeje mund te shfaqet per shkak te ndryshimeve te hormoneve te grate, mungesa e kalciumit , prezenca e tiroideve ose konsumimi I madh I alkolit dhe duhanit. Kjo semundje nga statistikat eshte me e perhapur tek grate e races se bardhe dhe te verdhe , aziatike. Eshte me e rralle tek grate e races se zeze. Mjekimi I pershtatshem I osteoporozes mund te jape perparime ne mirembajtjen e sasise se kockave dhe mund te pakesoje simptomat qe mund te shfaqen.
 • 14.
 • 15. Mungesa e Hekurit Mungesa e hekurit eshte shkaku me I shpeshte I anemise , madje e shfaqjes se saj eshte me e shpeshte tek femrat Anemi e perkthyer ne shqip , do te thote pagjakesi Klinikisht , diagnoza e anemise vendoset kur ka ulje te nivelit te hemoglobines Anemi , apo varferimi I gjakut eshte pakesim I numrit te rruazave te kuqe te gjakut ose pakesim I Hemoglobines ne rruazat e kuqe te gjakut , ose I te dyjave ketyre se bashku. Shkaqet e anemise jane te ndryshme dhe po keshtu simptomat e saj jane te ndryshme dhe kurohen sipas shkakut.
 • 16.
 • 17. Nje nga nderlikimet qe sjell ne organizem eshte ajo qe ne popull njihet si “gusha” ,qe s’eshte gje tjeter veçse zmadhimi I gjendres tiroide. Gjendra tiroide eshte nje gjender e vogel , e cila ndodhet ne pjesen e perparme te qafes. Hormonet qe prodhon tiroidja ndikojne ne funksionimin e organeve te trupit te njeriut . Por , qe kjo gjender te punoje normalisht I nevojitet sasia e duhur e jodit. Kur mungon jodi , kjo gjender perpiqet ta perballoje kete ,duke u zmadhuar per te kapur sa me teper jod . Keshtu shfaqet “gusha”. MUNGESA E JODIT
 • 18.
 • 19. MUNGESA E MAGNEZIT 1) Komplikimet ne funksionimin e organeve jetesore. 2) Probleme ne lekure te shkaktuara nga stresi dhe ngacmimet . 3) Rritja e nivelit te kolesterolit ne gjak. Rritja e kolesterolit ne gjak behet shkak per nje sere semundjesh dhe sidomos per semundjen e zemres. Rritja e kolesterolit shfaqet qe ne moshen 40- vjeçare ,por , ka raste edhe me perpara. Ndodh te na ndjeke kudo , pa u larguar per asnje momente.
 • 20.
 • 21. DISA ELEMENTE VDEKJEPRURES 1.Antimoni vjen nga djegjet e fosileve .100mg te tij shkaktojne vdekjen. 2.Arseniku vjen nga pesticidet .130mg shkaktojne kancer 3.Kadmiumi vjen nga prodhimi i baterive ,llaqeve,detergjenteve.Shkakton helmim. 4.Kromi vjen nga industria e galvanizmit.Shkakton kancer me se tepermi te mushkerive. 5.Bakri eshte helmues vjen nga industria e perpunimit te bakrit.Shkakton helmim dhe demton melçine. 6.Merkuri vjen nga insekticidet.Helmimet me merkur eshte dekjeprures. 7.Berliumi vjen nga djegjet e fosileve .Shkakton kancer. 8.Nikeli vjen nga perdorimi si katalizator dhe perberes çeliqeve speciale eshte teper helmues. 9.Selenivjen nga perdorimi i gomes ,industrine elektronike,eshte vdekjeprures dhe kancerogjen. 10.Plumbi vjen nga shkarkimmet e tetraetilit te plumbit eshte helmues dhe kancerogjen. 11-.Zinku vjen nga derdhjet fonderike ne industri eshte helmues
 • 22.
 • 23.
 • 24.
 • 25.
 • 26.
 • 27.
 • 28.