Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Faiz Aldalbhi CV English dated 17 Nov 15

102 views

Published on

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Faiz Aldalbhi CV English dated 17 Nov 15

  1. 1. Name: Dr. Faiz Mohammed Aldalbhi Address: 13 Alkhabora atreet, Alghadeer quarter, Riyadh, KSA Mobile: +966 (505) 475 428 Email: faiiz2626@hotmail.com Place and date of birth: Riyadh, KSA, 25 June 1978 Nationality: Saudi Marital status: married Languages: Fluent writing, reading and speaking Arabic and English GENERAL STATEMENT: I am interested in the use of communication media to educate audiences (road users) about road safety and in changing their risky behaviour. Career focus (areas of interest) To plan, propose and design social marketing campaigns and strategies for public relations departments in all government and private sector organizations including media organizations. PROFILE: Over sixteen years experience in road safety field in different positions including social marketing and Public Relations departments. I have been a police officer in the Special Forces for Road Security since June 1998. I have moved between different sections/positions in my career such as field work, supervision of patrol works, management, public relations department and spokesman for Special Forces for Road Security in Saudi Arabia. I have experience in planning for and designing social marketing campaigns, and media and public relations strategies for the organisation. I am experienced in selecting target audiences for social marketing campaigns, designing campaign advertisements, selecting the right appeal in the campaign advertisement, utilising the right mediums to reach target audiences successfully and effectively, and in the evaluation of social marketing campaigns. This experience is supported by academic knowledge in these fields obtained from my previous studies at the Masters and PhD level, and from teaching such subjects (advertising, social marketing,
  2. 2. communication skills and public relations) at various institutes and colleges in Ministry of Interior. I have used my own personal experience, management skills and knowledge to improve departmental effectiveness and increase staff productivity by introducing innovative ideas for encouraging personnel in all departments where I was the responsible officer. My experience has been valuable in improving organizational reputation and productivity, and in meeting or exceeding customer (audience) and high level mangers’ satisfaction by managing and implementing large social marketing and public relations plans. EDUCATIONAL QUALIFICATIONS: PhD in Social Marketing, Media and Communication, University of Wollongong, Australia 23 June 2014 (25/8/1435 H) Master in Professional Communication, University of Western Sydney, Australia 19 April 2010 (6/5/1431 H) Bachelor in Police Science, King Fahad Security College, Riyadh, Saudi Arabia, 25 June 1998 (1/3/1419 H) KEY ACHIEVEMENTS:  Accredited examiner/ consultant for some educational organizations in KSA such as General Department for Researches Grants at King Abdul-Aziz City for Science and Technology.  I develop close professional relations with colleagues and staff which encourages a strong work ethic and a shared interest in achieving the required results quickly.  I use local management theories which may have an impact on local workers.  I have presented a new perspective about how government organisations should introduce themselves to their various audiences and create a positive reputation for the organization.  I have developed a strategy to encourage workers to increase their productivity. This strategy includes designing awareness campaigns to encourage personnel achieve short term and longer term goals.
  3. 3.  I have designed awareness campaigns for employees reflecting on areas for improvement in work practices, drawing attention to consequences on their career future which has had a positive impact on their work and productivity.  As a graduation project in my Master degree I have designed a road safety campaign for the Traffic Department in Saudi Arabia to modify risky driving behaviour of road users.  I have designed and implemented various road safety campaigns to educate road users about safe driving and modify their risky behaviour. CERTIFICATES OF APPRECIATION: Certificate of appreciation for unique efforts by manager of Arafaa Traffic Department in Hajj 2000 (1420 H) Certificate of appreciation for unique efforts by assistant manager of Traffic Department in Hajj 2001 (1421 H) Certificate of appreciation for achievement and effective contribution by assistant manager of Traffic Department in Hajj 2003 (1423 H) Certificate of appreciation for high productivity by manager of Special Forces for Road Security in Riyadh 2003 (1423 H) EMPLOYMENT EXPERIENCE: Manager of Public Relations Department in Headquarter of Special Forces for Road Security and Spokesman for Special Forces for Road Security from 18 June 2014 (20/8/1435 H) until now Key duties and responsibilities:  Proposing and implementing the public relations strategy for the organisation.  Supervising the website of Special Forces for Road Security on Public Security Directorate portal.  Following-up reports about Special Forces for Road Security in KSA across various media platforms and responding to them.
  4. 4.  Designing and implementing social marketing campaigns to modify risky behaviour of road users  Designing and implementing social marketing campaigns to modify incorrect practices of employees and to increase their productivity.  I was cooperatively responsible for all details of these campaigns including choosing the topic of campaign, selecting target audience/s, designing campaign advertisements, selecting appeal in advertisements, selecting utilized media and evaluating the campaign.  Spokesperson for relations with the media about Special Forces for Road Security work and important cases that were attended by Special Forces for Road Security's patrols in KSA. Manager of Public Relations Division in Headquarter of Special Forces for Road Security in Riyadh region - 19 December 2012 to 17 June 2014 (6/2/1434 H to 19/8/1435 H) Key duties and responsibilities:  Proposing and implementing the public relations strategy for the organisation.  Following-up reports about Special Forces for Road Security in Riyadh region in the daily news across various media platforms and responding to them.  Designing and implementing social marketing campaigns to modify risky behaviour of road users  Designing and implementing social marketing campaigns to modify incorrect practices employees and to increase their productivity.  I was cooperatively responsible for all details of these campaigns including choosing the topic of campaign, selecting target audience/s, designing campaign advertisements, selecting appeal in advertisements, selecting utilized media and evaluating the campaign. Manager of Information Technology Department in Headquarter of Special Forces for Road Security in Riyadh region - 25 January 2012 to 18 December 2012 (12/3/1433 H to 5/2/1434 H) Key duties and responsibilities:  Proposing the work policy for the department and providing suggestions for improving the work.
  5. 5.  Supervising all IT work in the department and servicing all departments in their needs for IT equipment and consultations.  Suggesting the training programs for employees and the required software for the department.  Supervising the whole work of entering traffic fines in a computer-based system in the Riyadh region. Supervisor of control room in operation department in Headquarter of Special Forces for Road Security in Riyadh region - 13 Apr 2007 to 24 January 2012 (16/3/1428 H to 11/3/1433 H) Key duties and responsibilities:  Supervising and controlling all patrol and check point's works on Riyadh region roads. Manager of Salboukh Highway Patrol station - 14 Aug 2004 to 12 Apr 2007 (28/6/1425 H to 15/3/1428H) Key duties and responsibilities:  Managing and supervising all administrative and field works in Salboukh Highway Patrol station on one of the busiest arterial roads in KSA (Alqaseem highway road).  Proposing the work strategy (policy) and creating proper work environment to increase the productivity and encourage patrols to implement the traffic and criminal laws on roads in order to save road users' lives. Supervisor of highway patrol at Alhesi Highway Patrol station – 24 Oct 1998 to 13 Aug 2004 (4/7/1419 to 27/6/1425 H) Key duties and responsibilities:  Supervising Special Forces of Road Security patrols to make sure they implement the traffic and criminal laws on roads in order to save road users' lives and increase the productivity through finding proper work environment.  Attending to all cases of infringements in the field such as crimes and road accidents.
  6. 6. Supervisor of highway patrol at Salboukh Highway Patrol station - 28 Sep 1998 to 23 Oct 1998 (7/6/1419 H to 3/7/1419 H) Key duties and responsibilities:  Supervising Special Forces of Road Security patrols to make sure they implement the traffic and criminal laws on roads in order to save road users' lives and increase the productivity through finding proper work environment.  Attending to all cases of infringements in the field such as crimes and road accidents. QUALIFICATIONS/ TRAINING: Management of comprehensive safety held at Special Forces for Road Security- Riyadh- KSA 26 Aug 2014- 28 Aug 2014 (30-10-1435- 2-11-1435) Computer basics program held at King Saud University, Riyadh, KSA, from 30 Nov 2014 to 27 Feb 2015 (8/2/1436 to 8/5/1436) Nvivo qualitative data analysis software at Wollongong University, Wollongong, New South Wales, Australia, September 2012 Academic English as a Second Language at University of Western Sydney (UWS) college, Sydney, New South Wales, Australia, from 17 September 2007 to17 May 2008 (5/9/1428 to 12/5/1429 H) Inspection and caught program held at Public Security Training City in Riyadh, KSA from 4 March 2006 to 10 March 2006 (4/2/1427 H to 10/2/1427 H). Impaired driving detecting and standardized field sobriety testing course from 31 May 2004 to 3 June 2004, Vancouver, BC, Canada English as a Second Language held by Vancouver English Centre in Vancouver, BC, Canada from 29 December 2003 to 22 March 2004 (6/11/1424 Hto 1/2/1425 H)
  7. 7. Total control driving and emergency vehicle operation by Pacific Traffic Education Centre, 9 October 2003. Vancouver, BC, Canada High commanders program, International diploma in police sciences by Justice Institute of BC, Vancouver, BC, Canada, July 2003-March 2004 International diploma in police sciences by Justice Institute of BC, Vancouver, BC, Canada, 1 July 2003-31 July 2004 Forensic traffic sciences certificate program by Justice Institute of BC, Vancouver, BC, Canada, 1 July 2003-31 July 2004 Cyber crime certificate program by Justice Institute of BC, Vancouver, BC, Canada 1 July 2003 31 July 2004, Vancouver, BC, Canada English as a second language by Justice Institute of BC, Vancouver, BC, Canada, 1 July 2003 to 31 July 2004 English as a Second Language held by English Language Centres (ELS) in Riyadh, Saudi Arabia at Public Security Training City in Riyadh, KSA from 28 October 2001 to 1 June 2002 (11/8/1422 H to 21/3/1423 H). I was awarded a high distinction in this course. Introductive program for Special Forces for Road Security held by Special Forces for Road Security in Riyadh, KSA from 25 August 1998 to16 September 1998 (3/5/1419 H to 25/5/1419 H) CONFERENCES: Third Forum for Advance Security International Association at Ritz-carlton Hotel- Riyadh- KSA 25 May 2015 (7-8-1436) The role of social marketing (road safety awareness) in reducing or limiting roads accidents held at King Abdul-Aziz City for Science and Technology-Riyadh-KSA 7 May 2015 (18-7-1436) Australasian Road Safety Research, Policing and Education Conference, Brisbane, Queensland, Australia, August 2013
  8. 8. Peace & Harmony Interfaith International Conference, held by Al-Faisal Islamic College and the Australian Islamic Cultural Centre in Sydney, August 2013. Police leadership conference, Vancouver, BC, Canada, February 2004 REFERENCE: Available on request

×