Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Fabrika Reklam Ajansı Sunar

Fabrika’nın çok giden kitabı 1 liraya 100 liralık etki yaratmak.

 • Be the first to comment

Fabrika Reklam Ajansı Sunar

 1. 1. bir liraya yüz liralık etki yaratmak
 2. 2. fortuna favet fortibus kader cesurlardan yanadır virgil (m.ö. 6. yy)
 3. 3. Bu kitap kimin için yazıldı? Pareto’nun teorisine göre iki tipte insan vardır. Harekete geçenler ve ikinci elciler. İkinci elciler, durağanlığın devamını arzular, harekete geçmez. Yeni fikir bulmak yerine, bulunmuş, ikinci el fikirlerle devam eder hayatına. Harekete geçenlerse devamlı bir hareket peşindedir. İcatçıdır, icadı konusunda inatçıdır ve elindekiyle yetinmez. Bu kitap, pazarlama dünyasının harekete geçenleri için yazıldı. (Size ulaştıysa ve buraya kadar okuduysanız, siz de bir harekete geçensiniz.) Bu kitapta, uzun ve sıkıcı yazılar yok. Fabrika’nın duydukları, gördükleri ve düşündükleri var. Zamanınız varsa, ki çok zamanınızı da almaz, hepsini okumanızı öneririz. Nerede, ne zaman ve nasıl okuduğunuz bizim için önemli değil. Arabada, metroda, kahvaltıda, duşta... (Su geçirmez bir versiyonunu 0212 243 43 41’den isteyebilirsiniz.) Merhaba, Fabrika’ya hoş geldiniz.
 4. 4. Dünyayı değiştirmek için yola çıkanlara...
 5. 5. iş görüş- mesi... İş görüşmelerinde sorduğumuz önemli sorulardan biri: Beni, seni işe almaya nasıl ikna edersin? Kendini satamazsan, reklamverenin ürününü nasıl satacaksın? Reklamın birincil amacının satışları artırmak olduğunu düşünüyoruz. Bunun dışında söylenen her şey bize biraz -hatta külliyen- yalan geliyor.
 6. 6. reklamcılar kaça ayrılır?İkiye ayrılır. Reklamcıya reklam yapanlar ve etki yaratanlar. Reklamcıya reklam yapanların, reklamları ünlü, kendileri zengin olur. Etki yaratanların, reklam yaptıkları marka ünlü, reklamverenleri zengin olur. Hatırlatalım. Biz, 2.gruptayız.
 7. 7. reklam ajansları dünyası Barbie Ken’i seviyor. Barbie’nin problem çözdüğünü gördünüz mü? Onun işi Ken’le gezmek, alışveriş yapmak ve cici evine geri dönmektir. Aynı cici ajansların yaptığı gibi. Cici ajanslar... Mekanları cici, fikirleri cici, çalışanları cici... Reklamları cici, satışa etkileri ve aldıkları sonuçlar cici. Satış grafiği gittikçe düşen bir pazarlama ekibi size cici geliyor mu? Cici ajanslar cici kalsın!
 8. 8. bir network ajansına kaç fil sığar? Ortalama 15 fil. Fil büyüktür, koca- mandır, yaklaşık 4.5 ton’dur. Biraz yavaş hareket eder. Fillerin ciddi ‘bakım’ maliyetleri vardır. Network ajanslarının çoğu fildir. Hantal, kocaman ve çoğu zaman etkisiz. Kelebek gibi uçan arı gibi sokan hibrid bir türe ne dersiniz?
 9. 9. iyi bir fikrin varsa vardır, yoksa yoktur! İyi bir fikri allayıp pullamanıza gerek yoktur. Çöp adam çizerek anlatsanız bile fikriniz iyiyse iyidir. İyi fikir her zaman kazanır ve kazandırır.
 10. 10. reklam nedir? Yanıtı zor bir soru gibi gelebilir. Dünyanın en kısa ve net reklam tanımı: Reklam, etki yaratmak demektir. Etki yaratmanın yolları ve yöntemleri sonsuzdur. Nasıl bir sonuç istediğinizi söyleyin, nasıl etki yaratacağımızı söyleyelim. Etki, satışın ilacıdır. Her derde deva ilacı...
 11. 11. peki marka değeri nedir? Marka değeri, mantıklı olarak açıklanamayan fiyat farkıdır. Bir örnekle açıklayalım. Mahmutpaşa’dan alınmış Levi’s kalitesinde bir kot 10 Dolar Marka değeri 90 Dolar Levi’s marka kot 100 Dolar
 12. 12. basit. karmaşığın zıddı olan basit. İnsan zihni karmaşıklığı sevmez. Eğer ciddi bir düzen dahilinde ve bilinçli olarak birikimlerinizi değer- lendirirseniz, uygun bir zaman dilimi sonrasında yatırımlarınız birikmiş bir şekilde size geri döner. Ne anladınız? Şuna bakın: Damlaya damlaya göl olur. Etkili olmanın yolu basitlikten geçer.
 13. 13. lütfen biri benimle konuşsun! Çoğu reklam tüketiciyle konuşmaz, konuşamaz. Sizinle konuşmayan birine yanıt verebilir misiniz? Tüketiciyle onun komşusu, arkadaşı, annesi, babası gibi konuşursanız bir yanıt alabilirsiniz. Siz hiç arkadaşınıza “Biliyor musun X markasının çok avantajlı bir kampanyası varmış, bir tane Y marka deterjan alınca yanında bir adet 250 ml’lik Z marka şampuan veriyorlarmış. Bu fırsatı kaçırma, sen de al!” dediniz mi? Konuşun! Gerçekten konuşun! Konuşturun.
 14. 14. pazarlamanın önünde ne var? Ambush marketing Article marketing Article video marketing Cause marketing Close Range marketing Cloud marketing Communal marketing Community marketing Consumer generated marketing Cross-media marketing Database marketing Digital marketing Direct marketing Diversity marketing Ethical marketing Evangelism marketing Global marketing Guerrilla marketing Inbound marketing Influencer marketing Internet marketing Loyalty marketing Mega marketing Multi-level marketing Next best action marketing Permission marketing Proximity marketing Reality marketing Relationship marketing Shopper marketing Undercover marketing Pazarlama, pazarlamadır. Önüne ne koyarsanız koyun, nasıl kısaltırsanız kısaltın.
 15. 15. iyi reklam nedir? 1.orijinal Dünyada yapılabilecek her şey yapıldı. Artık orijinal kalmadı. Nasıl orijinal oluruz? Kendimiz gibi oluyoruz, bizim gibi işler yaratıyoruz. Orijinal olmaktan anladığımız bu. Çünkü her insan kendi içinde tektir, biriciktir ve orijinaldir. İyi reklam orijinaldir. Herkesin gebe olduğu bir soru!
 16. 16. 2.etkili Eğer söylediğiniz şey ilgi çekici ve etkiliyse bir tek kez söylemeniz yeterlidir. İyi reklam etkili olandır. 3.ilgili Yaptığınız reklam orijinal ve etkili olabilir ama ürünle bir ilgisi yoksa o zaman, reklamcı değil artist olursunuz. İyi reklam ilgili olandır.
 17. 17. kim bunlar? Özgür Doğan Boğaziçi Üniversitesi’nde matematik okudu. Mate- matiği sevmediği, prob- lem çözmeyi sevdiği için güneşli bir pazar günü reklamcı olmaya karar verdi. Leo Burnett, MARKA, Springer&Jacoby gibi ulusal ve uluslararası ajanslarda Reklam Yazarı ve Kreatif Direktör olarak çalıştı. Sabancı Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversite- si, Kültür Üniversitesi vb. gibi okullarda reklamcılık, yaratıcılık ve inovasyon eğitimleri vermektedir. Keynote Speakers Agency’da yer alan ilk reklamcıdır. Murat Şam Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu. Aynı okuldan yüksek lisans derecesi bulunmakta. Ajans Ultra ile başlayan kariyerine reklam sanat yönetme- ni, kreatif grup lideri ve kreatif direktör olarak devam etti. Uzun süredir çalıştığı Vagabond'tan ayrılarak kendi ajansını kurmaya karar verdi. Birçok ulusal ve uluslararası markanın lansmanını bizzat yönetti. Reklam Yaratıcıları Derneği Yönetim Kurulu üyesidir. 3HHürriyet Heves Heyecan 3H’si bulunmayan ekibimizde yer alamaz.
 18. 18. son bir not Bu kitapta, şu ana kadar, yaratıcı kelimesini hiç kullanmadık. Bize göre yaratıcılık işe yaramadığı durumlar dışında sadece bir kelime. Nokta.
 19. 19. www.fabrikada.com Mebusan Yokuşu Caddesi No.25/1 Fındıklı Beyoğlu İstanbul T 0212 243 43 41

×