Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Test zagadki zwierzeta

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Test zagadki zwierzeta

 1. 1. Przekręty zagadkowe Autor tekstu: Franciszek Kobryńczuk Autorka prezentacji: Ewa Białek …
 2. 2. Publikujemy wierszyki jednozwrotkowe, zawierające wiadomości dotyczące 45 mało znanych zwierząt. Wśród tych wiadomości zawartych w czterech linijkachwiersza A B C D są prawdziwe i zmyślone. Zdarza się w niektórych zwrotkach jest jedna prawdziwa wiadomość, dwie, trzy, a nawet cztery. Myszkując w encyklopediach, słownikach, google itp., należy się upewnić, przy której literze jest ta prawdziwa wiadomość. Są sytuację, kiedy dwom różnymzwierzętom przypisano te same wierszyki. To co w nich dla jednego fałszywe, dla drugiego jest prawdziwe. Maksymalna liczba punktów wynosi 86. Pozytywnym wynikiem będzie więc 43 + 1 = 44 punktów. Życzymy dobrej zabawy i wysokiej punktacji.
 3. 3. agama Może być brodata jak kozy małżonek. Jaszczurczego gada ma długi ogonek.
 4. 4. badylarka Jest to bardzo mądry owad.W gniazdku z liści dzieci chowa. Krewna szczura. W polu żyje. Zimą się w stodołach kryje.
 5. 5. bazyliszek Umie po wodzie biegać ten jaszczurki kolega. Ja w te wieści nie wierzę; to jest bajkowe zwierzę.
 6. 6. błazenek dwupręgi Mówią, że to jest ryba żyjąca w Oceanie. Myślę, że małpka chyba, co gra na fortepianie.
 7. 7. chwytnica kolorowa Mówią, że to rzekotka. Ja myślę, że to plotka, bo to barwna ptaszyna, co na drzewo się wspina.
 8. 8. diugoń Dochodzi do jednej tony. Jest syreną niemałą. w Morzu Czerwonym, stąd czerwone ma ciało.
 9. 9. dydelf północny Reprezentuje torbacze.Kiedy jest głodny, to płacze. Ma długie uszy i ogon.On jest największą stonogą.
 10. 10. epoletnik trójbarwny Czerwono-biało-czarny ptak gniazduje tylko w Kalifornii. A zdaniem innych jest to rak, który przydomek nosi „strojniś”.
 11. 11. garbik złotyRybka ta zawsze z przerażenia wydziela z siebie złotą pianę. U Wysp Bożego Narodzenia żyje w cieplutkim w Oceanie.
 12. 12. helikonMotyl, co głosem donosi zdalnym, że jest paskudny i niejadalny. To pelikana znana odmiana, która wyparła z Kenii bociana.
 13. 13. humbakTo jest wieloryb długopłatowiec. A może robak w jelicie owiec? Jeśli wieloryb, to bardzo duży, a jeśli robak, zdrowiu nie służy.
 14. 14. idolek mauretański Rybka ta z boku ma formę koła. Nie, jest podłużna, dwa metry liczy.Można sto porcji z niej mieć na stołach. Płetwa grzbietowa jest jej jak biczyk.
 15. 15. jednorógOn się zwie „ze szminką półkolec”, albo mityczny jednorożec, ten co ma jeden róg na czole, który uwielbia ciepłe morze.
 16. 16. karczownik Karczuje drzewa na Tamizą. Jak bóbr powala je na wodę. Kuzyn chomika. Jest to gryzoń.Wzbogaca licznie nam przyrodę.
 17. 17. kinkażu Jest krewnym szopa, ma ogon chwytny. Żyje on w wodzie i czasem ziewa.Nieprawda. Owszem, jak szop jest sprytny, lecz całe życie spędza na drzewach.
 18. 18. tumak Mówią, że to kuna leśna, inni, że to brat sokoła, co się o nim śpiewa w pieśniachw naszych domach oraz szkołach.
 19. 19. likaonTo pies, co po cętkach na skórze poznaje swoich w rodzinie.To trzmiel, który żywi się kurzem osiadłym na koniczynie.
 20. 20. liściec olbrzymi Na olbrzymich liściach żyje ptaszek, co z nich rosę pije. Owad, co wziął liścia postać,by się nie dać wrogom poznać.
 21. 21. łasza To drapieżny ssak z Afryki, co się zwie cywetą. To jest żona pana łosia – jego jest kobietą.
 22. 22. łosza To drapieżny ssak z Afryki, co się zwie cywetą. To jest żona pana łosia – jego jest kobietą.
 23. 23. mandarynka To jest małpa z puszcz Afryki. Wrogiem jej jest lampart dziki. Nie! To kaczka urodziwa,co w parkowych wodach pływa.
 24. 24. mandryl To jest małpa z puszcz Afryki. Wrogiem jej jest lampart dziki. Nie! To kaczka urodziwa,co w parkowych wodach pływa.
 25. 25. najaTo jest trzmiel. Ma gniazdko w darni. Nie, to kobra, okularnik. Nie, to pisklę pelikana. Nie, to małpka mało znana.
 26. 26. najeżka Ryba ta ma kolce liczne. Zwą ją ludzie też ciernikiem. Nie, to pisklę bardzo śliczne. Jego ojciec jest jerzykiem.
 27. 27. nerpa To jest bardzo groźna żmija. Nie, to średniej wagi foka. Nie, to niedźwiedź, co zabija bydło łapą w mgnieniu oka.
 28. 28. ostronos rudy Ma, jak brat szop, na ogonie kręgi barwne. Ma nos długi.Nie! Jak jego brat zaskroniecza skroniami ma dwie smugi.
 29. 29. piecuszek To ptaszek dosyć liczny. Możesz mi uwierzyć, że więcej go w Warszawie, niźli w Białowieży.To odmiana świerszczyka. Gdy huczą zawieje, on przez całą zimę przy piecu się grzeje.
 30. 30. pigmejka To bajeczna suczka króla Pigmaliona. A może to małpka jest miniaturowa,którą można w domu jak szczeniaka chować,bo wytwarza pigment, przez co jest ceniona?
 31. 31. ryjówka malutka Siedem gramów waży ta mrówka olbrzymia. Jest to ssak, którego ciało ma najmniejszy wymiar.
 32. 32. rzęsorek rzeczekNazwę swą zawdzięcza rzęsom. Raz na lądzie, a raz w wodzie łowi zdobycz to maleństwo. Mlekiem karmi swoją młodzież.
 33. 33. sajmiri Jest to rodzaj bydła w Kenii,gdzie się licznie rozprzestrzenił. Jest to małpka „trupia główka”, ta, co chodzi w tenisówkach.
 34. 34. serwalJest to waleń z mórz północnych,albo żółw z Wysp Wielkanocnych, albo w pasy, cętki, dziki, suchych stepów kot z Afryki.
 35. 35. śnieguła Przybywa na zimę do nas z tundry, gdzie latem gniazduje. Po prostu to siwa wrona,co w miastach naszych koczuje.
 36. 36. świszcz To ten zza pieca świerszczyk,co zimą w bajkach świerszczy. To gryzoń jest, jak świstak; z głębokich nor korzysta.
 37. 37. toke To jest w Mongolii żyjąca sarna.Może jaszczurka, przepiękna, barwna, która po szybach wspinać się może? A może czarny w Kanadzie orzeł?
 38. 38. tomi To jest gazela, co ma pas z boku – Jest pełna wdzięku, godna widoku. To antylopa jest krętoroga.Mieszka w Afryce. Lwa ma za wroga.
 39. 39. topi To jest gazela, co ma pas z boku – Jest pełna wdzięku, godna widoku. To antylopa jest krętoroga.Mieszka w Afryce. Lwa ma za wroga.
 40. 40. urialTo gryzoń piękny z kolców tysiącem,co nie przepada za ostrym słońcem. A może owca z Turkmenistanu, co orze pole swojemu panu.
 41. 41. ursonTo gryzoń piękny z kolców tysiącem,co nie przepada za ostrym słońcem. A może owca z Turkmenistanu, co orze pole swojemu panu.
 42. 42. wigońJest to najszybszy kajman z Ontario. Lub lew domowy nad Amu-darią? Jest to bez garbu kuzyn wielbłąda.Zgrabniej od niego przez to wygląda.
 43. 43. wodnik Gniazdko przy wodzie ściele. Za krewnych ma chruściele. Gwiazdozbiór oraz pająk tę samą nazwę mają.
 44. 44. zięba Zięba krewną jest gołębia. Mąż na zimę tu zostaje, lecz się nigdy nie zaziębia.Ona mknie, gdzie ciepłe kraje.
 45. 45. zimorodek To jest ptaszek – kuzyn kraski. Łowić umie on karaski. Rodzi się gdzieś w zaspie śniegu,w Sejnach, Słupsku, w Kołobrzegu.
 46. 46. żurawGłos żurawia zwie się klangor. Żuraw lubi owoc mango. Żuraw się nad studnią kiwa, z której wodę wydobywa.
 47. 47. żubr Żubr ma związki z Białowieżą.Żubr jest królem polskich zwierząt. Żubr do tony nam urasta. Żubr – to Polak, no i basta!
 48. 48. Przekręty zagadkowe Autor tekstu: Franciszek Kobryńczuk Autorka prezentacji: Ewa Białek

×