Lubie zwierzeta - wiersze

7,194 views

Published on

Wiersze Jolanta Kutyło, przentacja Ewa Białek, Lubię zwierzątka

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
7,194
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4,818
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Lubie zwierzeta - wiersze

 1. 1. Lubię zwierzątka Autorka wierszy – Jolanta Kutyło Autorka prezentacji – Ewa Białek www.ewa.bicom.pl
 2. 2. Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl Jestem osa, ostra kosa, osa Lubię chodzić całkiem bosa. W butach moje osie nogi Nie potrafią wyczuć drogi. Gdy w skrzydełkach ból poczuję, Chodzę pieszo, nie żartuję. Na twą hojność zawsze liczę - Zaprosisz mnie na słodycze? Myślę, że mnie nie wygonisz, Gdy usiądę na twej dłoni. No i nie patrz na mnie koso, Bo ja jestem tylko osą.
 3. 3. Wyleciała z ula pszczoła,Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl Siostry swe do pracy woła. Trzeba mieć w zapasie miodu, pszczoła By nie umrzeć zimą z głodu Żeby wszystkim dogodzić, Trzeba się dużo nachodzić. Szkoda, że nasza praca Ludzi tylko wzbogaca, A te dwunożne stworzenia Czynią wciąż zanieczyszczenia Na tej biednej Bożej ziemi. Oj, marnie, marnie zginiemy! A gdy nadejdzie ta chwila Kto będzie rośliny zapylał?
 4. 4. Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl trzmiel Poznajmy się, jestem trzmielem, Chcę być twoim przyjacielem. Moja osoba ci sprzyja, Proszę cię, nie wkładaj kija W gniazdo, gdzie śpią moje dzieci, Chętnie wyjdę ci naprzeciw. Poznajmy się, jestem trzmielem Nie bądź moim trucicielem.
 5. 5. Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl komarzyca Maleńka komarzyca grzecznością nie zachwyca, Bo tak jest w jej naturze zostawiać bąble na skórze. Maleńka komarzyca krwią ludzką się nasyca. Gdy cię zaatakuje wcale się nie przejmuje. Maleńka komarzyco, nie bądź wielką złośnicą. Gdy przyjaciół pragniesz mieć Na wegetarianizm przejdź.
 6. 6. Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl biedronka Biedronka ma siedem kropek. Przybywa na ziemię z nieba. Dzieci ją proszą codziennie O smaczny kawałek chleba. Biedronka siedmiokropka Uśmiecha się figlarnie, Ale nam nie chce wyjawić Czy w niebie mają piekarnię. Na razie z ogromną pasją Niszczy żarłoczne szkodniki. Zjada je z apetytem, Takie biedronki nawyki.
 7. 7. Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl mrówki Mrówki, mrówki pracowite, mrówki, mrówki znakomite Mają swoje środowisko, a ich domem jest mrowisko. Mrówki żyją w ciężkim trudzie, lepiej lubią się niż ludzie. Nie ma lepszej społeczności, od nich uczmy się miłości.
 8. 8. Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl żółw Ja się spokojem wielkim cieszę, Bo do niczego się nie śpieszę. Powoli kroczę przez ten świat, Dlatego żyję tyle lat.
 9. 9. Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl Wygrzewa się w słońcu jaszczurka, jaszczurka Bo lubi letnie ciepełko. Chwyćmy ją za ogonek I włóżmy w ozdobne pudełko. Zanieśmy ją do ogródka, Gdzie będzie mieć nowe mieszkanie. O, Jacek próbował ją złapać, Lecz znikła gdzieś na polanie Tylko kamień co był jej siedzibą Przyjmuje inne zwierzątka. Oj, nie masz kochana zwinko Dla siebie miłego zakątka! Jackowi został w dłoni kawałek twojego ogonka.
 10. 10. Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl żmija Żmija się zwija i rozwija, Więc ty z daleka ją omijaj Żmije na grzbiecie mają zygzaki, A te zygzaki to złe znaki. Żmija w słoneczku się wygrzewa, Nie ruszaj jej, bo się rozgniewa.
 11. 11. Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl Ostrzegała mama żabkę: żaba - Nie skacz tak, bo złamiesz łapkę. Wtedy bocian cię dogoni, Nic cię przed nim nie uchroni. Nie uciekniesz więc prędziutko, Kiedy złamiesz żabie udko. – Ale żabka nie słuchała I prawą nóżkę złamała. Więc zaczęły żabki radzić: - Trzeba łapkę w łupki wsadzić. Gdy złamanie się zagoi, Wtedy ból się uspokoi.
 12. 12. Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl ropucha Nasza znajoma ropucha Wcale nie ściąga fartucha Wyszywanego w brodawki I ażurowe wstawki. Ona jest pewnie nie zdrowa, Nie chce przed zimą się schować?
 13. 13. Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl rak Czy lubicie chodzić tyłem, bo ja tak, Z innej strony więc poznaję życia smak. W ostre szczypce chwytam mocno każdy dzień, W mojej głowie tysiąc myśli, w oczach wdzięk. Nie rozumiem, czemu ludzkie stwory Mym imieniem nazywają nowotwory.
 14. 14. Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl pająk Pająka można spotkać wszędzie, On kilometry nici przędzie. Słyszałam prośbę Michalinki: Kup babciu trochę pajęczynki, By mi krawcowe suknię uszyły, By koleżanki mi zazdrościły
 15. 15. Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl Kroczy kogut po podwórzu otrzepuje skrzydła z kurzu. kogut Otrzepuje, wyczesuje cały dzień mu to zajmuje. Z oczyszczoną z brudu skórą można się spodobać kurom, Gąskom, kaczkom, pieskom, kotkom, trzeba chodzić z miną słodką, Z idealnie czystym dziobem, taki dziób jest na ozdobę. Po solidnej toalecie dobrze chodzi się po świecie.
 16. 16. Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl krowa Chodzi po łące krowa, Trawę zrywa po rowach. Słucha pieśni skowronków, Ogarnia się od much i bąków. Czy dasz mi krówko, kochanie, Mleczka na drugie śniadanie?
 17. 17. Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl baran Mój baranku, mój kosmaty, Jesteś duży i rogaty, Lecz wiedz, przyjacielu drogi, Że poduszka też ma rogi!
 18. 18. Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl koza Zerwała się z powroza Mojej sąsiadki koza. Do biblioteki wpadła, Ze smakiem książki zjadła Na obiad, kolację, śniadanie, Może pisarką zostanie?
 19. 19. Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl wiewiórka Usiądź na mojej kicie Jeśli chcesz przeskoczyć las. Będzie nam znakomicie, Uwierz mi, tak w sam raz. Życzę Ci w mym towarzystwie Wielu radosnych uśmiechów. Lecz nie zapomnij mi przynieść Dużej torby orzechów!
 20. 20. Idzie drogą jeż,Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl Bardzo miły zwierz. jeż Ma na sobie kolców tysiąc, Ciepły, sympatyczny pysio. Polubisz go, gdy chcesz. Idzie drogą jeż, Bardzo dziwny zwierz. On nie daje żyć robakom I wyjada jaja ptakom, Czy ty o tym wiesz? Idzie drogą jeż, Niespokojny zwierz. Całą nockę przewędruje, Mocno przy tym hałasuje, Ty idź za nim też!
 21. 21. Czy poznaliście już szczura,Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl Nie obca mu żadna dziura szczur Zarośla, pola, ogrody Gdzie czyni najwięcej szkody. I strychy piwnice znajome Każda jest jego domem, Gdzie wraca z najdalszych rozdroży, By liczną rodzinę założyć. Poznaliście już pana szczura? On pnie się po drzewach i murach. Także po szklanej gładzi, bez trudu sobie poradzi. Nie groźna mu żadna przeszkoda Taka jest szczurza uroda!
 22. 22. Wiersz : Jolanta Kutyło; Prezentacja: Ewa Białek www.ewa.bicom.pl mysz Oswojona mysz polna jest do wszystkiego zdolna, Umie kaszę gotować bieliznę wyprasować, Chętnie gryzie papierki, wyjada z nich cukierki, Co zniszczy potrafi zszyć, przed kotem trzeba ją skryć.
 23. 23. Lubię zwierzątka Autorka wierszy – Jolanta Kutyło Autorka prezentacji – Ewa Białek www.ewa.bicom.pl

×