Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Opis – przedmiot, postać, obraz

Related Audiobooks

Free with a 30 day trial from Scribd

See all
 • Be the first to comment

Opis – przedmiot, postać, obraz

 1. 1. OPIS – KROK POKROCZKU Warto jest opisać świat!
 2. 2. Co możemy opisywać? Przedmioty
 3. 3. Co możemy opisywać? Zwierzęta
 4. 4. Co możemy opisywać? Krajobrazy i pejzaże
 5. 5. Co możemy opisywać? Postacie i osoby (prawdziwe jak i literackie)
 6. 6. Co możemy opisywać? Dzieła sztuki
 7. 7. OPIS PRZEDMIOTUNa początek zajmiemy się opisemprzedmiotu, który jest naprawdębardzo łatwy 
 8. 8. Opis przedmiotu -przedstawienieNa początek…Na samym początku opisu naszego przedmiotu musimy go przedstawić, czyli napisać: jak nazywa się przedmiot i do czego służy
 9. 9. Opis przedmiotu – jego cechy Kiedy wiemy już co będziemy opisywać, musimy przyjrzeć się cechom swojego przedmiotu takim jak: wielkość, kształt, kolor, z czego się składa, materiał z jakiego został wykonany.
 10. 10. Wielkość i kształt -słownictwoWielkość: duży, wielki, gigantyczny, ogromny, mały, niewielki, malusieńki, mikroskopijny, malutki, średniej wielkości.Kształt: podłużny, długi, krótki, kwadratowy, prostokątny, trójkątny, okrągły, półokrągły, obły, pękaty, baryłkowaty, spłaszczony, kolisty, półkolisty, kanciasty,
 11. 11. Kolor - słownictwoNazwy kolorów: np. biały, niebieski, różowy itd..Inne: Jednobarwny, wielobarwny, wielokolorowy, pstrokaty, ostry, krzykliwy,Kolory mogą być: spokojne, stonowane, pastelowe, wyblakłe, mogą ze sobą współgrać, być dobrze/ źle dobrane, kontrastowe, kłócą się, „gryzą się”
 12. 12. Części składowe i materiały -słownictwoCzęści składowe: składa się z kilku elementów, składa się z (wymienić), składa się z kilku części,Materiały: drewniany, metalowy, plastikowy, szklany, porc elanowy, gliniany, skórzany, słomiany, wełniany , bawełniany, pluszowy, lniany, jedwabny, chro powaty, puszysty, szorstki, gładki
 13. 13. Opis przedmiotu - ocena Na końcu naszego opisu musimy go ocenić i opisać swój stosunek do niego – czy ten przedmiot lubimy, czy nie, z jakim wydarzeniem nam się kojarzy itd. Ocena: jest ładny, brzydki, nie podoba mi się, podoba mi się, nie ma w nim nic szczególnego, przywołuje miłe (lub złe) wspomnienia, dobrze (lub źle) mi się kojarzy
 14. 14. Przykład – długopisTak można zacząć opis długopisu: Dostałam niedawno w prezencie nowy długopis, który posłuży mi do pisania w szkole i w domu.
 15. 15. Przykład - długopis Jest on niewielki i ma podłużny kształt. Z jednej strony posiada przycisk, który służy do wysuwania i chowania wkładu, z drugiej – metalową skuwkę. Do długopisu przymocowany jest zaczep, dzięki któremu można umieścić go w kieszeni. Przedmiot ten wykonany został z metalu i ma charakterystyczny dla tego tworzywa siwy kolor.
 16. 16. Przykład - długopisTak możemy zakończyć opis długopisu: Uważam, że mój długopis jest ładnym i przydatnym narzędziem. Pisze on na niebiesko i bardzo mi się podoba.
 17. 17. Ćwiczenie Opiszemy miły kubekZ Tatusiem Muminka
 18. 18. Ćwiczenie 1. Przedstawiamy przedmiot2. Cechy (wielkość, kształt, elementy składowe, kolor, materiał)3. Ocena i podsumowanie
 19. 19. Ćwiczenie  Dopisz jak najwięcej epitetów, które określają następujące przedmioty:
 20. 20. OPIS POSTACIJest również bardzo łatwy doskonstruowania. Z tą formą opisunikt nie powinien mieć problemu  O czym musimy pamiętać?
 21. 21. OPIS POSTACI – Co napoczątku? Na początku musimy przedstawić postać, którą opisujemy. Musimy uwzględnić takie informacje jak: imię i nazwisko, wiek (jeżeli nie znamy to należy napisać na ile lat dana osoba wygląda) oraz kim jest ta osoba (uczeń, koleżanka, aktor, piosenkarz itd.)
 22. 22. OPIS POSTACI - PrzykładKasia jest moją najlepszą koleżanką itak jak ja, ma13 lat. Chodzimy dojednej klasy i mieszkamy w tymsamym bloku.
 23. 23. OPIS POSTACI – Co dalej? Po przedstawieniu postaci musimy przejść do opisu jej wyglądu zewnętrznego
 24. 24. WyglądOpisując wygląd musimy uwzględnić takieinformacje jak: Sylwetka Wzrost Kolor i wygląd włosów Opis twarzy: nos, usta, policzki, oczy, uszy Opis ubioru (w co ubrana jest dana postać)
 25. 25. Wygląd - przykład Kasia jest filigranową osóbką i ma nie więcej niż 1,5 m. wzrostu. Małą twarzyczkę dziewczyny okalają długie, ciemnobrązowe, lśniące włosy. Oczy Kasi są niebieskie i bardzo wyraziste, a na jej różanych ustach zawsze gości uśmiech. Całość zdobi mały, zgrabny nosek. Na tym zdjęciu Kasia ubrana jest w pasiastą bluzę, do której dobrała czapeczkę z różową kokardką w podobnych kolorach. Szyję ma owiniętą biało – szarym szalikiem.
 26. 26. Cechy opisywanej osoby W opisie postaci możemy umieścić 2-3 zdania o tym, jaka jest dana osoba (jeśli ją znamy). Najlepiej jednak po opisaniu wyglądu zewnętrznego przejść do podsumowania naszej pracy. Należy umieścić w nim jakie wrażenie wywarła na nas postać i napisać czy ją lubimy/ podziwiamy / nienawidzimy itd. Pamiętajcie o uzasadnieniu swojego stanowiska!
 27. 27. Podsumowanie - przykład Kasia sprawia wrażenie osoby szczerej, sympatycznej i otwartej. Bardzo ją lubię i myślę, że po skończeniu szkoły podstawowej nadal będziemy przyjaciółkami.
 28. 28. OPIS DZIEŁA SZTUKICzasem opis obrazu może sprawićproblem, jednak dla chcącego nictrudnego! Musimy tylko pamiętać o podstawowych zasadach 
 29. 29. Opis dzieła sztuki (obrazu) –rodzaje/ podziałPejzaże – obrazy przedstawiające naturę, krajobrazy
 30. 30. Opis obrazu - podziałPortrety – obrazy przedstawiające ludzi (najczęściej są to same twarze)
 31. 31. Opis obrazu - podziałMartwa natura – kompozycje złożone z przedmiotów (owoce, naczynia, kwiaty, produkty spożywcze)
 32. 32. Opis obrazu - podziałScena rodzajowa – obrazy przedstawiające życie codzienne ludzi, obyczaje, pracę, zabawę
 33. 33. Opis obrazu - podział Scena religijna – przedstawia sytuację z Biblii lub mitologii
 34. 34. Opis obrazu - podziałScena batalistyczna/ historyczna – przedstawia historyczne wydarzenie lub bitwę
 35. 35. Trudności w opisie obrazu W czasie opisu obrazu mogą wystąpić pewne trudności. Forma naszej wypowiedzi jest uzależniona od opisywanego dzieła. Inaczej opiszemy obraz, który przedstawia np. martwą naturę (opis statyczny), a inaczej scenę (opis dynamiczny). Musimy pamiętać, aby wiernie oddać to, co widzimy na obrazie, aby ktoś kto go nie widział, po przeczytaniu naszego opisu miał jakieś wyobrażenie o dziele.
 36. 36. Opis obrazu – jak zacząć?Na początku, zanim przejdziesz do opisu musisz napisać wstęp, na który składa się: Tytuł dzieła Imię i nazwisko autora Rodzaj obrazu
 37. 37. Przykład – Słoneczniki VanGogha
 38. 38. Przykład - SłonecznikiWSTĘP:Obraz p.t. „Słoneczniki” jest najbardziej znanym obrazem znanego malarza – Vincenta van Gogha.Obraz p. t. „Słoneczniki” został namalowany przez Vincenta van Gogha. Jest on przykładem martwej natury.
 39. 39. Opis obrazu – co dalej?Rozwinięcie. W rozwinięciu musimy opisać, to, co widzimy zaczynając od tego, co jest w centrum obrazu (to, co rzuca się w oczy). Następnie opisujemy to, co znajduje się dalej (na drugim planie) oraz tło. Musimy uwzględnić również kolorystykę dzieła
 40. 40. Przykład - Słoneczniki W centrum obrazu możemy dostrzec dwanaście słoneczników w wazonie na tle niebieskiej ściany. Kwiaty są namalowane bardzo starannie i swoim wyglądem przypominają małe słońca. Ich ciemnozielone łodyżki są powykręcane. Na obrazie dominują barwy ciepłe. Przeważają odcienie żółci i brązu. Na szczególną uwagę zasługuje kontrast pomiędzy ciepłym kolorem bukietu, a chłodnym odcieniem ściany.
 41. 41. Opis obrazu - zakończenie W zakończeniu należy napisać, jakie wrażenie wywarł na nas obraz oraz co o nim sądzimy tzn. czy nam się spodobał i dlaczego, a także jakie wzbudza w nas emocje. Na końcu można też dołączyć jakąś ciekawostkę o pisarzu lub dziele, które opisujemy. Nie jest to jednak konieczne.
 42. 42. Przykład - Słoneczniki Uważam, że obraz Van Gogha jest najpiękniejszym dziełem autora. Najbardziej podoba mi się kolorystyka dzieła, ponieważ kojarzy mi się z latem i ciepłem.I to wszystko 
 43. 43. SŁOWNICTWO Przy opisie obrazu bardzo może wam się przydać następujące słownictwo:1. Opisujące stosunki przestrzenne: na pierwszym/ drugim planie, w centrum obrazu, obok, w pobliżu, niedaleko, koło, w głębi, z tyłu, w tle, z przodu, w rogu, na górze, na dole, naprzeciwko, na wprost, z boku, z prawej/ lewej strony, po obu stronach, nad, ponad, poniżej, pod spodem, w środku
 44. 44. SŁOWNICTWO2. Opisujące kolory: jednobarwny,różnobarwny, wielokolorowy, pstrokaty, ostry,krzykliwy, czerwony (malinowy, karminowy,bordowy, wiśniowy), różowy, pomarańczowy(rudy, rdzawy, łososiowy, tycjanowski), zielony(groszkowy, seledynowy, malachitowy,oliwkowy, khaki, szmaragdowy), niebieski(błękitny, laurowy, granatowy), brązowy,beżowy, czekoladowy, biały (perłowy,śnieżnobiały), szary, czarny

  Be the first to comment

  Login to see the comments

 • BartomiejWrbel1

  Jan. 8, 2015

Views

Total views

45,706

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

5,250

Actions

Downloads

49

Shares

0

Comments

0

Likes

1

×