More Related Content

Czesław miłosz

 1. Życie, twórczość i ciekawostki.
 2. Czesław Miłosz był wybitnym, polskim poetą. Podczas swojego życia pisał wiersze i tłumaczył dzieła obcojęzyczne. Tłumaczył Biblię z języków oryginalnych. Był pracownikiem dyplomatycznym konsulatu w Nowym Jorku, a później attache kulturalnym w Waszyngtonie. Czesław Miłosz był profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley i Uniwersytetu Harvarda. Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
 3. Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetajniach na Litwie. Był pierwszym synem Weroniki i Aleksandra Miłoszów. Uczył się w gimnazjum w Wilnie a następnie studiował prawo na uniwersytecie S. Batorego w Wilnie. Pracował w rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie a potem w Warszawie. Po 93 latach życia umarł 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie.
 4. Czesław Miłosz większość swojego życia spędził na emigracji w Stanach Zjednoczonych i Paryżu. Twórczość Miłosza wydawana była głównie przez paryski Instytut Literacki. Po otrzymaniu nagrody Nobla poeta zaczął odwiedzać Polskę. W latach 90. powrócił do kraju i zamieszkał w Krakowie.
 5. Twórczość Czesława Miłosza do 1980 roku obłożona była w Polsce cenzurą. Cenzura to kontrola publicznego przekazywania informacji. Polega na weryfikacji dzieł przez organy państwowe. W 1980 roku, po otrzymaniu literackiej nagrody Nobla, po raz pierwszy od 1945 roku (czyli po 35 latach) zostają wydane w Polsce tomiki jego poezji.
 6. Pierwszą żoną Czesława Miłosza, w 1994 roku, została Janina Cękalska. Po zakończeniu II wojny światowej wyjechali do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkali do końca życia Janiny. Po jej śmierci Czesław Miłosz napisał wiersz,,Na pożegnanie mojej żony Janiny’’. Czesław Miłosz miał dwóch synów Antoniego i Piotra. Drugą żoną Czeława Miłosza w 1992 roku została amerykańska historyczka Carol Thigen.
 7. Najbardziej znana jest poezja Miłosza, ale zasłynął on także jako powieściopisarz (najbardziej znana powieść – zekranizowana przez Tadeusza Konwickiego „Dolina Issy”) oraz eseista (słynny na całym świecie „Zniewolony umysł”, „Ziemia Urlo”, „Rodzinna Europa”). Zasłynął także z tłumaczenia z języków oryginalnych wybranych ksiąg Biblii.
 8. Najbardzej znane wiersze Czesława Miłosza to:  Kompozycja  Podróż  Poemat o czasie zastygłym  Ocalenie  Trzy zimy
 9. Rok 2011 został nazwany rokiem Czesława Miłosza z powodu 100. rocznicy urodzin poety. Zostało to ogłoszone przez polski Sejm.
 10. 12 sierpnia 2011 roku Narodowy Bank Polski wprowadził monety upamiętniające Czesława Miłosza, o nominałach:  2zł  10zł  200zł moneta o nominale 10zł
 11. Z okazji 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza wydano książkę: “Wiersze wszystkie”. Książka ta zawiera wszytkie dzieła poetyckie napisane przez Czesława Miłosza.
 12. W 1933 ukazał się debiut książkowy Miłosza: "Poemat o czasie zastygłym", za który autor otrzymał nagrodę Związku Literatów Polskich W 1970 roku wiersz ,,Który skrzywdziłeś’’ Czesława Miłosza został umieszczony na pomniku poległych stoczniowców. W 1980 roku został wyróżniony literacką nagrodą Nobla za całokształt twórczości. Czesław Miłosz został wyróżniony tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Otrzymał tytuł honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego
 13. W 1980 roku Czesław Miłosz zdobył literacką nagrodę Nobla. Otrzymał ją za całokształt twórczości. Czesław Miłosz pragnął, aby Nagroda Nobla była pewnym etapem w jego życiu, epizodem, a nie ukoronowaniem twórczości. Zmieniła ona jego życie osobiste i zawodowe.
 14. Moim zdaniem Czesław Miłosz był wybitnym poetą. Napisał wiele pięknych wierszy. Szoda, że większość życia spędził na emigracji a w Polsce do 1980 roku jego dzieła nie były szeroko znane i publikowane.
 15. Prezentacje przygotował Mateusz Różalski Bibliografia: http://www.noblisci.pl/1980-czeslaw-milosz/ http://pl.wikipedia.org/wiki/Czesław_Miłosz http://lubimyczytac.pl/ksiazka/97282/wiersze-wszystkie http://culture.pl/pl/tworca/czeslaw-milosz