Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Archaizmy

2,957 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Archaizmy

 1. 1. CO TO, PO CO, GDZIE?
 2. 2. To wyrazy lub związki frazeologiczne,które uważamy dziś za przestarzałe.Wyrazów tych dziś się już nie używalub używa się nadal, ale w zmienionejformie gramatycznej lub znaczeniu.
 3. 3. Czy słyszeliście kiedyś o wyrazie „czędo”?Kiedyś, jeszcze w XIV wieku oznaczał on dziecko.Dziś już na dobre wyraz ten wyszedł ze słownika.
 4. 4. Znawcą drewna?A może specjalistą od rzucania kłód pod nogi?OTÓŻ NIE!Kłodnik to odpowiednik dzisiejszego więźnia 
 5. 5.  serce – kiedyś: sierce zbrodniarz – kiedyś: zbrodzień ogrodowy – kiedyś: ogrodny inny – kiedyś: inszy
 6. 6. (…) świętemu duchu– dziś: duchowiMiędzy złemi a dobremi – dziś: między złymi a dobrymiOd oblicza ziemie – dziś: od oblicza ziemi
 7. 7. Flejtuch – o kim tak mówimy? O brudasie, śmierdzielu, osobie której obce są takie rzeczy jak: mydełko, szampon czy szczoteczka do zębów. A kiedyś flejtuch był opatrunkiem zakładanym wraz z maścią na bolące rany!
 8. 8. Synonim takich wyrazów jak: rupieć, rzęch. Coś niepotrzebnego, zbędnego, zepsutego np. rozklekotany rower, który ostatnio stał przed naszą szkołą (bez błotników, z chwiejącym się siodełkiem i rozbitą lampą)  Kiedyś gratami nazywano wszystkie sprzęty, które znajdowały się w domu – meble, obrazy, lustra itd..
 9. 9.  Wszystkie kobiety świata uwielbiają ten dzień, nieprawdaż?
 10. 10. Gdybyśmy teraz przenieśli się do XVI w., i nasi kochani panowie zaczęliby nam składać życzenia z okazji dnia kobiet, miałybyśmy prawo bardzo się na nich pogniewać…A dlaczego? Jak myślicie? Jeszcze w XVI w. wyraz „kobieta” był obraźliwy dla płci żeńskiej. Pochodzi on od rzeczownika kob, który oznaczał kiedyś chlew.
 11. 11.  Gdyby tytuł powieści Henryka Sienkiewicza przeczytał ktoś żyjący w XV w., mógłby być mocno zdezorientowany…
 12. 12. Bo dawniej oba te wyrazy – zarówno pustynia, jak ipuszcza oznaczały to samo: pustkowie, odludzie.Potem doszło do ich specjalizacji.I tak dzisiaj pustynia oznacza terenpiaszczysty, a puszcza teren zalesiony, alebez obecności człowieka.
 13. 13. Zapewne każdy z nas cierpiał na takąwstydliwą i nieprzyjemną przypadłość jakbiegunka…I każdy z nas, kiedy zachorował, słyszałpadające z ust pani doktor pytanie o… stolec
 14. 14. Zapewne każdy z nas wie, co oznaczasłowo STOLEC. Kiepska sprawa…Ale nie zawsze tak było!!!
 15. 15. Pierwotnie stolec oznaczał TRON KRÓLEWSKI.Ciekawe, nieprawdaż?Z czasem, słowo to zaczęło być używanew znaczeniu „krzesło”,a jeszcze później nazwano takurządzenie sanitarne – sedes. Dziś – wiadomo 
 16. 16. Jeżeli chcecie dowiedzieć sięwięcej na temat zawiłości lubhistorii naszego języka –czekam na pytania 

×