Windows xp'den windows 7'ye yükseltme

13,498 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
13,498
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
15
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Windows xp'den windows 7'ye yükseltme

 1. 1. Windows XPden Windows 7ye YükseltmeWindows XPden Windows 7ye yükseltmek programlarınızı, dosyalarınızı veya ayarlarınızı korumayanözel yükleme gerektirir. Bu nedenden dolayı bazen temiz yükleme olarak adlandırılır.Özel yükleme daha karmaşıktır ve tamamlanması bazen birkaç saat alabilir. İşlemin tamamı boyunca siziadım adım yönlendirmemize yardımcı olması için bu beş adımlı öğreticiyi oluşturduk.Gerekenler .................................................................................................................................................... 2 32 bit veya 64 bit: Hangi Windows 7 sürümünü yüklemeli? .................................................................... 2Adım 1: Windows 7 Yükseltme Danışmanını karşıdan yükleme ve çalıştırma ............................................. 2 Windows 7 Yükseltme Danışmanını karşıdan yükleme ve kurma............................................................ 3 Windows 7 Yükseltme Danışmanını Çalıştırma ........................................................................................ 4Adım 2: Dosyalarla ayarları taşıma ve program disklerinizi toplama............................................................ 4 Windows Kolay Aktarımı karşıdan yükleme ve kurma ............................................................................. 5 Dosyalarınızı ve ayarlarınızı kaydetmek için Windows Kolay Aktarımı çalıştırma ................................... 5 Program disklerinizi ve kurulum dosyalarınızı toplama ............................................................................ 6Adım 3: Windows 7yi yükleme ..................................................................................................................... 6 Başlamadan önce ...................................................................................................................................... 7 Windows 7nin Özel yüklemesini gerçekleştirme ..................................................................................... 7 Yükleme ile ilgili sorunları giderme ........................................................................................................... 8Adım 4: Dosyalarınızı ve ayarlarınızı tekrar bilgisayarınıza taşıma ............................................................... 9 Windows Kolay Aktarımı kullanarak dosyaları ve ayarları geri taşıma .................................................... 9Adım 5: Programlarınızı yeniden yükleme ve sürücüleri güncelleştirme ................................................... 10 Sürücüleri güncelleştirme ....................................................................................................................... 11 Ağ dizüstü bilgisayarları ve sürücüler...................................................................................................... 12 Yükleme sonrası temizleme (isteğe bağlı)............................................................................................... 12
 2. 2. Windows XPden Windows 7ye YükseltmeGerekenler Bir dış sabit sürücü. Windows 7yi yüklemeden önce dosyalarınızı kişisel bilgisayarınızdan dışarı taşımanız gerekir. Bunu kolaylaştırmak için, bir dış sabit sürücü gerektiren Windows Kolay Aktarım adlı bir ücretsiz karşıdan yüklemeyi öneririz. Bunlar elektronik eşya ve ofis malzemeleri mağazalarında bulunabilir ve bilgisayarınıza ek depolama alanı eklemek için kolay bir yol sağlar. Windows 7de kullanmak istediğiniz programlar için orijinal yükleme diskleri ve kurulum dosyaları. Windows 7yi yükledikten sonra, programlarınızı el ile yeniden yüklemeniz gerekecektir. Windows Kolay Aktarımı çalıştırdığınızda Windows XP ile kullandığınız programları listeleyen bir rapor alırsınız. Windows XPden Windows 7ye yükseltme işlemine genel bakış32 bit veya 64 bit: Hangi Windows 7 sürümünü yüklemeli?Windows 7 paketinde hem 32 bit hem de 64 bit yükleme diskleri bulunmaktadır. 64 bit işletim sistemleribüyük miktarlardaki bellekleri (tipik olarak 4 gigabayt (GB) veya daha fazla rasgele erişim belleği (RAM))32 bit işletim sistemlerinden daha verimli olarak idare edebilir. Ancak, tüm bilgisayarlar 64 bit uyumludeğildir.Muhtemelen 32 bit sürümüne ihtiyacınız vardır, ancak emin olmak için Başlatı tıklatın, Bilgisayarımı sağtıklatın ve ardından Özellikleri tıklatın. "x64 Edition"yazısını görmüyorsanız, Windows XPnin 32 bit sürümlerini çalıştırıyorsunuz demektir. Bu öğreticideki adım 1 Windows 7nin bilgisayarınızın 64 bit sürümlerini çalıştırıp çalıştıramadığını öğrenmenize yardımcı olabilecek Windows 7 Yükseltme Danışmanının nasıl çalıştırılacağını gösterir. Sistemin altında "x64 Edition" yazısı görünüyorsa, Windows XPnin 64 bit sürümünü çalıştırıyorsunuz demektir ve Windows 7nin 64 bit sürümünü çalıştırabilirsiniz.Adım 1: Windows 7 Yükseltme Danışmanını karşıdan yükleme ve çalıştırmaBilgisayarınızın donanım, aygıtlar ve programlarla ilgili Windows 7 yüklemesini etkileyebilecek olasısorunları bulmak için, ücretsiz Windows 7 Yükseltme Danışmanını karşıdan yükleyin ve çalıştırın. Bu Sayfa | 2© 2009 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.
 3. 3. Windows XPden Windows 7ye Yükseltmeuygulama, bulduğu sorunların listelendiği bir rapor sağlar ve yapılabilecek konusunda önerilerdebulunur.Bir raporda bilgisayarınızı Windows 7ye hazırlamak için gerekebilecek eylemler sıralanır.Windows 7 Yükseltme Danışmanını karşıdan yükleme ve kurmaWindows 7 Yükseltme Danışmanını karşıdan yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin. 1. Windows 7 Yükseltme Danışmanı (http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=160680) web sayfasına gidin. 2. Windows 7 Yükseltme Danışmanını karşıdan yükleyi tıklatın. 3. Karşıdan yükleyi tıklatın ve ardından yükleme dosyasını bilgisayarınıza kaydedin. 4. Yükleme dosyasını çift tıklatın. .NET 2.0ı yüklemeniz istenirse Windows 7 Yükseltme Danışmanı .NET Framework 2.0 gerektirir. Bilgisayarınızda yüklü değilse, şu adımları izleyin. .NET 2.0ı yüklemeniz istenmiyorsa, bunu atlayabilir ve adım 5e ilerleyebilirsiniz. 1. Eveti tıklatın. 2. İleriyi tıklatın. 3. Lisans koşullarını kabul ediyorsanız, Yükleyi tıklatın. 4. Sonu tıklatın. 5. Lisans koşullarını kabul ediyorsanız, Yükleyi tıklatın. 6. Kapatı tıklatın. Önceden seçilmiş bir onay kutusu görürseniz, Kapatı tıklatmak Windows 7 Yükseltme Danışmanını açacaktır. Sayfa | 3© 2009 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.
 4. 4. Windows XPden Windows 7ye YükseltmeWindows 7 Yükseltme Danışmanını Çalıştırma 1. Windows 7 Yükseltme Danışmanı zaten çalışmıyorsa, masaüstünüzdeki Windows 7 Yükseltme Danışmanı kısayolunu çift tıklatın. 2. Güvenlik uyarısı iletişim kutusunda, Eveti tıklatın. 3. Denetimi başlatı tıklatın. 4. Raporu dikkatlice okuyun ve Yükseltme Danışmanının bulduğu sorunlarla, bu sorunları çözmek için önerilen adımları not alın. 5. Raporu kaydetmek ve sonra yazdırmak isterseniz, Raporu Kaydeti tıklatın, Dosya Adı kutusuna bir ad yazın ve ardından Kaydeti tıklatın. 6. Kapatı tıklatın.Adım 2: Dosyalarla ayarları taşıma ve program disklerinizi toplamaWindows Kolay Aktarım, dosyalarınızla ayarlarınızı Windows 7yi yüklemeden önce başka bir konuma veWindows yüklemesi tamamlandıktan sonra yeniden kişisel bilgisayarınıza taşımanıza yardımcı olabilecekücretsiz bir karşıdan yüklemedir.Windows Kolay Aktarım, dosyalarınızı ve ayarlarınızı taşımayı basitleştirmeye yardımcı olur.Windows Kolay Aktarım dosyalarınızı ve ayarlarınızı içeren tek bir dosya oluşturur. Bu dosya sahipolduğunuz veri miktarına bağlı olarak epeyce büyük olabilir; bu nedenle bir dış sabit disk kullanmayıöneririz. Sayfa | 4© 2009 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.
 5. 5. Windows XPden Windows 7ye YükseltmeDosyalarınızı bilgisayarınızdan bir dış depolama aygıtına taşımaya hazırlanırken, aşağıdakileri unutmayın: Windows Kolay Aktarım programlarınızı değil, yalnızca dosyalarınızı ve ayarlarınızı taşır. Windows 7 yüklemesi tamamlandıktan sonra programlarınızı el ile yüklemeniz gerekecektir. Windows Kolay Aktarım Windows XP ile kullandığınız programların bir listesini sağlar. Windows Kolay Aktarım, Windowsun bir 64 bit sürümünden Windowsun bir 32 bit sürümüne dosya aktaramaz. Bu, Windows XPnin 64 bit sürümünü çalıştırıyorsanız, ancak Windows 7nin 32 bit sürümünü yüklemeyi planlıyorsanız, dosyalarınızı ve ayarlarınızı geçirmek için Windows Kolay Aktarımı kullanamayacağınız anlamına gelir.Ayrıca Windows XP Service Pack 2 veya daha yükseğine ihtiyacınız olacaktır. Neye sahip olduğunuzdanemin değilseniz, Başlatı tıklatın, Bilgisayarımı sağ tıklatıp Özellikleri tıklatın. Sistemin altında "ServicePack 2" veya "Service Pack 3" ifadesini görürseniz, Windows Kolay Aktarımı kullanabilirsiniz. ServicePack 2 veya 3 çalıştırmıyorsanız, kişisel bilgisayarınızı güncelleştirmek için Windows XP hizmet paketi(http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=160880) web sayfasına gidin.Windows Kolay Aktarımı karşıdan yükleme ve kurma 1. Windows web sayfasından Windows Kolay Aktarım (http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=160881) uygulamasını yükleyin. Windows XPnin 32 bit sürümünü çalıştırıyorsanız, Windows XP için: altında, 32-biti karşıdan yükleyi tıklatın. Windows XPnin 64 bit sürümünü çalıştırıyorsanız, 64-biti karşıdan yükleyi tıklatın. 2. Karşıdan yükleyi tıklatın ve ardından Açı tıklatın.Dosyalarınızı ve ayarlarınızı kaydetmek için Windows Kolay Aktarımı çalıştırma 1. Dış sabit diskinizin veya diğer depolama aygıtınızın bilgisayarınıza bağlı olduğundan emin olun. 2. Başlatı tıklatın, Tüm Programları tıklatın ve ardından Windows 7 için Windows Kolay Aktarımı tıklatın. 3. İleriyi tıklatın. 4. Dış bir sabit disk veya USB flash sürücüyü seçin. 5. Bu eski bilgisayarımı tıklatın ve ardından Windows Kolay Aktarım bilgisayarınızı tararken bekleyin. 6. Kendisinden veri aktarmak istemediğiniz kullanıcı hesaplarının yanındaki onay kutusunu temizleyin ve ardından İleriyi tıklatın. 7. Bir parola girin ve yeniden yazın, ardından onu bir yere not edin ve güvenli bir yerde tutun ya da kutuları boş bırakın ve ardından Kaydeti tıklatın. 8. Kolay Aktarım dosyanızı kaydetmek istediğiniz dış sabit diske veya diğer depolama aygıtına göz atın ve ardından Kaydeti tıklatın.Uyarı Kolay Aktarım dosyasını varsayılan konum olan Bilgisayarıma değil, dış sabit diskinize veya diğer depolama aygıtınıza kaydetmelisiniz. Kolay Aktarım dosyasını Sayfa | 5© 2009 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.
 6. 6. Windows XPden Windows 7ye Yükseltme dış sabit diskinize kaydetmezseniz, oluşturduğunuz dosya özel Windows 7 yüklemesi sırasında silinecektir. 9. Windows Kolay Aktarım dosyalarınızı ve ayarlarınızı kaydetmeye başlayacaktır. Bu sırada bilgisayarınızı kullanmayın. 10. Bu dosyalar ve ayarlar aktarımınıza kaydedildi iletisini gördüğünüzde, İleriyi tıklatın. Windows Kolay Aktarım, az önce oluşturduğunuz Kolay Aktarım dosyasının adını ve konumunu görüntüler. Dosya adını ve konumunu bir yere not edin, böylece dosyaları Windows 7ye aktarmaya hazır olduğunuzda onu kolayca bulabilirsiniz. 11. İleriyi ve ardından Kapatı tıklatın. 12. Dosyanın dış sabit diskinize veya depolama aygıtınıza kaydedildiğinden emin olun ve ardından bilgisayarınızdan aygıtın bağlantısını kesin.Program disklerinizi ve kurulum dosyalarınızı toplamaÖzel yükleme seçeneğinin programlarınızın hiçbirini korumadığını hatırlamak önemlidir; bu nedenleWindows 7de kullanmak istediğiniz programları yeniden yüklemeniz gerekecektir. 1. Windows 7de kullanmaya devam etmek istediğiniz programların yükleme disklerine sahip olduğunuzdan emin olun. 2. Internet üzerinden bazı programları karşıdan yüklemiş olabilirsiniz. Yükleme dosyalarınız (genellikle setup.exe, install.exe veya benzer şekilde adlandırılır) hala bilgisayarınızda bulunuyorsa, bu kurulum dosyalarını da dış sabit diskinize kopyalayın. Yükleme dosyalarına sahip değilseniz, Windows 7 yüklemesi tamamlandıktan sonra onları tekrar karşıdan yüklemeniz gerekecektir.Adım 3: Windows 7yi yüklemeYükleme sırasında Özel seçeneğini belirttiğinizde, kişisel bilgisayarınıza Windowsun yeni bir kopyasınıyüklersiniz. Sayfa | 6© 2009 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.
 7. 7. Windows XPden Windows 7ye YükseltmeWindows 7 yüklemesi için seçeneklerBaşlamadan önce Yükleme işlemi sırasında yükleme güncelleştirmelerini alabilmek için kişisel bilgisayarınızı Internete bağlayın. (Internet bağlantınız olmasa da Windows 7yi yükleyebilirsiniz.) Windows 7nin 32 bit sürümünü mü 64 bit sürümünü mü yüklemek istediğinize bağlı olarak, Windows 7 yükleme diskinin 32 veya 64 bit sürümünü seçin. 25 karakterden oluşan Windows ürün anahtarınızı bulun. Bunu, Windows paketinin içindeki yükleme diski kutusunda bulabilirsiniz.Windows 7nin Özel yüklemesini gerçekleştirme 1. Açık ve Windows XP çalıştıran kişisel bilgisayarınızla, aşağıdakilerden birini yapın: Bir Windows 7 yükleme diskiniz varsa, diski bilgisayarınıza yerleştirin. Kurulum otomatik olarak başlayacaktır. Başlamazsa, Başlatı tıklatın, Bilgisayarımı tıklatın, DVD sürücünüzdeki Windows 7 yükleme diskini açın ve ardından setup.exe dosyasını çift tıklatın. Windows 7yi çevrimiçi satın aldıysanız, yükleme dosyasını açın. Windows 7yi çevrimiçi satın almak bir ağ dizüstü bilgisayarına Windows 7 yüklemenin en kolay yoludur. Daha fazla bilgi için, Bir ağ dizüstü bilgisayarınaWindows 7 yükleme (http://windows.microsoft.com/en-us/windows7/installing-windows-7-on-a- netbook). 2. Windows Yükle sayfasında, Şimdi yükleyi tıklatın. 3. Yükleme için önemli güncelleştirmeleri al sayfasında, başarılı bir yükleme gerçekleştirmeye ve bilgisayarınızın güvenlik tehditlerine karşı korunmasına yardımcı olmak için en son güncelleştirmeleri edinmenizi öneririz. Bu güncelleştirmeleri alabilmek için bilgisayarınızın Windows 7 yüklemesi sırasında Internete bağlı olması gerekecektir. Sayfa | 7© 2009 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.
 8. 8. Windows XPden Windows 7ye Yükseltme 4. Lütfen lisans koşullarını okuyun sayfasında, lisans koşullarını kabul ediyorsanız, Lisans koşullarını kabul ediyorumu ve ardından İleriyi tıklatın. 5. Ne tür bir yükleme yapmak istersiniz? sayfasında, Özeli tıklatın. 6. Windows XP içeren bölümü (çoğu zaman bilgisayarın C: sürücüsü) seçin ve ardından İleriyi tıklatın. (Dış USB sabit sürücünüzü seçmeyin.) 7. Windows.old iletişim kutusunda, Tamamı tıklatın. 8. Windows 7yi yüklemeyi tamamlamak için, bilgisayarınıza ad verme ve ilk kullanıcı hesabını kurma gibi işlemlerin yönergelerini izlemeye devam edin. Windows XPde kullandığınız adların aynısını kullanabilir veya yeni adlar seçebilirsiniz.Yükleme ile ilgili sorunları gidermeWindowsun seçtiğiniz bölüme yüklenemeyeceğini bildiren bir hata iletisi alıyorsanız ve Ayrıntıları gösterseçeneği "Windows NTFS olarak biçimlendirilen bir bölüme yüklenmelidir" yazan bir iletişim kutusuçıkarıyorsa, bilgisayarınızın sabit sürücüsü muhtemelen daha eski FAT32 dosya sistemi kullanılarakbiçimlendirilmiş demektir.Sabit sürücünüzü NTFSnin en son sürümüne dönüştürmek için 1. Windows 7 yüklemesini iptal edin ve yükleme diskini çıkarın. 2. Başlatı tıklatın, Tüm Programların üzerine gelin, Donatıların üzerine gelin, Komut İstemini sağ tıklatın ve ardından Farklı çalıştır…ı tıklatın. 3. Aşağıdaki kullanıcıyı seçin, yönetici izinlerine sahip olan bir kullanıcı seçin, parolayı yazın ve ardından Tamamı tıklatın. 4. Komut isteminde, convert <sürücü>: /fs:ntfs yazın, burada <sürücü> Windows XP yüklemenizle ilişkili harftir. Örneğin, Windows XP C: sürücünüzdeyse, convert c: /fs:ntfs yazın (Yazarken, /fs:ntfs ifadesinden önce bir boşluk bıraktığınızan emin olun) 5. Enter tuşuna basın. 6. Bu birimin bağlantısının kesilmesini zorlamak isteyip istemediğiniz sorulduğunda Y yazın ve ardından Enter tuşuna basın. 7. Sürücünün dönüştürülmesini sistemin bir sonraki yeniden başlatılmasına zamanlamak isteyip istemediğiniz sorulduğunda, Y yazın ve ardından Enter tuşuna basın. 8. Komut İstemi penceresini kapatın. Sayfa | 8© 2009 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.
 9. 9. Windows XPden Windows 7ye Yükseltme 9. Başlatı tıklatın, Bilgisayarı Kapatı tıklatın ve ardından Kapatı tıklatın. (Yalnızca Yeniden Başlatı tıklatmak yerine, bilgisayarı tamamen kapatmanız gerekmektedir.) 10. Bilgisayarınızı açın. Windows sabit sürücüyü NTFSye dönüştürmeye geçecek ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatacaktır. Bu sırada bilgisayarınızı kullanmayın. 11. Windows XP yeniden başladığında, Windows 7nin Özel Yüklemesini gerçekleştirme başlığı altındaki 2. adıma geri dönün.Adım 4: Dosyalarınızı ve ayarlarınızı tekrar bilgisayarınıza taşımaWindows 7yi yükledikten sonra, artık Windows Kolay Aktarımı tekrar çalıştırıp dosyalarınızı veayarlarınızı bilgisayarınıza geri taşımaya hazırsınız.Windows Kolay Aktarımı programlarınızı yeniden yüklemeden önce çalıştırdığınızdan emin olun. Bununnedeni, Windows Kolay Aktarımın dosyalarınızı eski programlarınızın yeniden yüklendiklerinde olmasınıbekleyecekleri konuma taşımasıdır.Windows XPdeki kullanıcı hesapları Windows 7ye taşınır.Windows Kolay Aktarımı kullanarak dosyaları ve ayarları geri taşıma 1. Windows Kolay Aktarım geçiş dosyanızı içeren dış sabit sürücünüzün veya diğer depolama aygıtınızın bilgisayarınıza bağlı olduğundan emin olun. 2. Başlat düğmesini tıklatın, Bilgisayarı tıklatın ve Sabit Disk Sürücülerinin altında depolama aygıtınızı çift tıklatın. 3. Windows Kolay Aktarım – Eski bilgisayardan öğeler adlı Kolay Aktarım dosyasını kaydettiğiniz konuma gidin ve dosyayı çift tıklatın. Sayfa | 9© 2009 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.
 10. 10. Windows XPden Windows 7ye Yükseltme Dosyayı oluştururken ona farklı bir ad verdiyseniz, o dosyaya gidin ve onu çift tıklatın. 4. Kolay Aktarım dosyasını oluştururken bir parola girdiyseniz, parolayı yazın ve ardından İleriyi tıklatın.Not Windows Kolay Aktarımı kullanarak dosyalarınızı bilgisayarınıza geçirmek için yeterli boş disk alanınızın olmadığını belirten bir hata alırsanız, Windows 7 yüklemenizden kalan geçici dosyaları silmek ve ek disk alanı boşaltmak için Disk Temizlemeyi kullanabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için, Adım 5: Programlarınızı yeniden yükleme ve sürücüleri güncelleştirme konusunun sonundaki "Yükleme sonrası temizleme (isteğe bağlı)" bölümünü okuyun. 5. Bu bilgisayara aktarma istediklerinizi seçin sayfasında, Windows XPdeki kullanıcı hesaplarının Windows 7ye nasıl aktarılacağına karar verebilirsiniz. Geçerli hesap eşleştirmesini kabul etmek için, Aktarı tıklatın. Windows XP hesaplarının Windows 7de nasıl eşleştirileceğini değiştirmek için, Gelişmiş Seçenekleri tıklatın. 6. Aktarımınız tamam sayfasında, Windows XPden Windows 7ye taşınan kullanıcı hesaplarının ve dosyaların listesini görüntülemek için Aktarılanlara bakı tıklatın. Windows XPde önceden nelerin yüklü olduğunu görüntülemek için Yeni bilgisayarınıza yüklemek isteyebileceğiniz programların listesine bakını tıklatın. 7. Kapatı tıklatın. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenirse, Şimdi yeniden başlatı tıklatın.Birden fazla kullanıcı hesabı aktardıysanız, bir sonraki oturum açışınızda parolanızı değiştirmenizistenebilir. Böyle yapmanız istenirse, Tamamı tıklatın ve görünen iletişim kutusunda şunlardan biriniyapın: Kullanıcı hesabına bir parola vermek istiyorsanız (önerilir), yeni bir parola yazın, parolayı yeniden yazın ve ardından Enter tuşuna basın. Windows XPdeki eski parolayı yazmaya gerek yoktur. Kullanıcı hesabına bir parola vermek istemiyorsanız, kutuları boş bırakın ve ardından Enter tuşuna basın.Adım 5: Programlarınızı yeniden yükleme ve sürücüleri güncelleştirmeWindows Kolay Aktarımı çalıştırdıktan ve dosyalarınızla ayarlarınız bilgisayarınıza geri geldikten sonra,programlarınızı yeniden yükleyebilir ve yeni ya da güncelleştirilmiş sürücüleri denetleyebilirsiniz.Windows Kolay Aktarım, Windows XPde kullandığınız ve yeniden yüklemeyi isteyebileceğinizprogramları ayrıntısıyla gösteren bir rapor sunar. Programlarınızı yeniden yüklemek için, daha öncedentopladığınız yükleme disklerini veya kurulum dosyalarını kullanmanız gerekecektir. Sayfa | 10© 2009 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.
 11. 11. Windows XPden Windows 7ye YükseltmeBir rapor, yeniden yüklemek isteyebileceğiniz programları listeler.Bilgisayarınız birkaç program önceden yüklenmiş olarak geldiyse, daha önce hiç kullanmadığınız veyanadiren kullandığınız programları da rapordaki listede görebilirsiniz. Programları yeniden yüklemeyebaşladığınızda, bildiğiniz ve düzenli olarak kullandıklarınızla, özellikle bilgisayarınız için yeni virüslere karşıkoruma yazılımıyla başlayın. Windows 7 çalıştıran kişisel bilgisayarınız için yeni virüsten korumayazılımınız yoksa, Windows 7 Uyumluluk Merkezi (http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=160679) websayfasından yeni programları çevrimiçi arayabilirsiniz.Not Windows Mail gibi bazı programlar artık Windows 7ye dahil değildir. E-posta programınız olarak Windows Mail veya Outlook Expressi kullanıyorduysanız, kaydedilmiş iletilerinizi okumak veya e-posta gönderip almak için yeni bir e-posta programı yüklemeniz gerekecektir. Diğer yazılım üreticilerinden veya Windows Live Mail web sitesinden (http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=160882) benzer programlar alabilirsiniz.Sürücüleri güncelleştirmeSürücü bilgisayarınızın donanım veya aygıtlarla iletişim kurmasına olanak sağlayan bir yazılımdır.Sürücüler olmadan, ekran kartı veya yazıcı gibi bilgisayarınıza bağladığınız donanım düzgün çalışmaz.Çoğu durumda sürücüler Windows ile birlikte gelir veya Windows Updatei kullanarak vegüncelleştirmeleri denetleyerek onları bulabilirsiniz. Başlat düğmesini tıklatın, Tüm Programları tıklatınve ardından Windows Updatei tıklatın.Size gereken sürücü Windowsda yoksa, söz konusu sürücüyü genellikle kullanmak istediğiniz donanımlaveya aygıtla birlikte gelen diskte veya üreticinin web sitesinde bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi için, bkz.Düzgün çalışmayan donanımın sürücüsünü güncelleştirme (http://windows.microsoft.com/en-us/windows7/Update-a-driver-for-hardware-that-isnt-working-properly). Sayfa | 11© 2009 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.
 12. 12. Windows XPden Windows 7ye YükseltmeAğ dizüstü bilgisayarları ve sürücülerÖnceden Windows XP çalıştıran bazı ağ dizüstü bilgisayarları ve dizüstü bilgisayarlar, işlev düğmeleri gibiözellikler için belli Windows 7 sürücülerine sahip olmayabilir. Windows Update bir sürücü bulamazsa,bilgisayar üreticinizin web sitesini ziyaret edin ve kişisel bilgisayarınız için sürücü arayabileceğiniz birkarşıdan yükleme veya destek sayfası bulmaya çalışın.Windows 7 çalıştıran kişisel bilgisayarınıza Windows XP için üretilmiş bir sürücü yüklemeyideneyebilirsiniz. Windows XP sürücüsü yüklenmezse, sorunu çözmeyi denemek için Program Uyumluluksorun gidericisini çalıştırabilirsiniz. 1. Sürücü yükleme dosyasını bilgisayarınıza karşıdan yükleyin veya kopyalayın. 2. Dosyayı sağ tıklatın ve ardından Uyumluluk sorunu gidermeyi tıklatın. 3. Sürücünün uyumluluk ayarlarını değiştirmek için Program Uyumluluk sorun gidericisindeki adımları izleyin.Yükleme sonrası temizleme (isteğe bağlı)Windows 7 yüklemesi sırasında, bölümü biçimlendirmezseniz, Windows XPde kullanılan dosyalarWindows.old klasöründe depolanır. Bu klasördeki dosyaların türü bilgisayarınıza bağlıdır.Windows 7yi bir süre (örneğin bir veya iki hafta) kullandıktan ve dosyalarınızla ayarlarınızın olmalarınıistediğiniz yerde olduğundan emin olduktan sonra, disk alanını güvenle geri kazanabilir ve Windows.oldklasörünü silmek için Disk Temizlemeyi kullanabilirsiniz.Windows.old klasörünü Adım 4: Dosyalarınızı ve ayarlarınızı bilgisayarınıza geri taşıma sırasındabilgisayarınıza dosyalarınızı ve ayarlarınızı geri aktarmak için yeterli boş disk alanının olmadığını belirtenbir hata alırsanız silebilirsiniz.Uyarı Disk Temizlemeyi kullanmadan önce, tüm dosya ve ayarlarınızın Windows 7de olmalarını beklediğiniz yere düzgün bir şekilde geçirildiğinden emin olun. Windows.old klasörünü silmek geri alınamaz. 1. Başlat düğmesini tıklatın ve arama kutusuna Disk Temizleme yazın. Sonuç listesinde, Disk Temizlemeyi tıklatın. Bir sürücü seçmeniz istenirse, yakın zamanda Windows 7yi yüklediğiniz sürücüyü seçin ve ardından Tamamı tıklatın. 2. Sistem dosyalarını temizleyi tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin. Tekrar bir sürücü seçmeniz istenirse, yakın zamanda Windows 7yi yüklediğiniz sürücüyü seçin ve ardından Tamamı tıklatın. 3. Önceki Windows yüklemesi (yüklemeleri) ile silmek istediğiniz diğer dosya kategorilerini seçin. 4. Tamamı tıklatın ve ardından Dosyaları Sili tıklatın. Sayfa | 12© 2009 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.

×